Oprogramowanie

uTorrent nie jest bezpieczny - lepiej zmień swój program do torrentów

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2018-02-22

Jeżeli korzystacie z programu uTorrent, to lepiej, żebyście przynajmniej przez pewien czas go nie uruchamiali. Badacze z Google Zero odkryli poważne luki, które zagrażają bezpieczeństwu i prywatności użytkowników.

Lepiej zamieńcie uTorrent na coś innego – ten popularny program umożliwiający korzystanie z sieci BitTorrent ma bowiem luki, które stanowią poważne zagrożenie dla prywatności użytkowników.

uTorrent z lukami

Jak poinformował zespół Google Zero zajmujący się wykrywaniem luk, uTorrent jest nieszczelny do tego stopnia, że cyberprzestępca może wykonać złośliwy kod (wstrzykując go do „autostartu”) na komputerze ofiary, uzyskać dostęp do pobranych przez niego plików czy też przejrzeć historię pobierania.

Badacze z Google Zero udowodnili, że luki faktycznie stanowią zagrożenie i mogą być wykorzystane na przykład po to, by zainfekować komputer użytkownika kodem, umożliwiającym wykorzystanie jego mocy obliczeniowej do kopania kryptowalut. Aktywacja odbywa się przy ponownym uruchomieniu PC.

Luka jest obecna w aktualnej wersji stabilnej. Autorzy twierdzą, że załatali ją w uTorrent Web i w desktopowej wersji beta (ale aktualizacja 3.5.3.44352 nie dotarła jeszcze do wszystkich użytkowników). Przynajmniej na razie lepszym rozwiązaniem będzie więc przejście na alternatywny program. Jaki?

Co zamiast uTorrent? 

Zamiast uTorrenta można wybrać na przykład lekki i pozbawiony reklam program qBittorrent, prosty i intuicyjny w obsłudze Deluge albo wprawdzie zawierający reklamy, ale za to bardzo funkcjonalny BitTorrent

Źródło: ArsTechnica, TechRadar, inf. własna. Foto: uTorrent

marketplace

Komentarze

25
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  uTorrenta wyrzuciłem już dawno, w momencie gdy dowiedziałem się o niebezpiecznych reklamach wyświetlanych we Flashu. qBitTorrent uzupełnił lukę :)
  Zaloguj się
  10
 • avatar
  uTorrent skończył się dawno temu. Każdy ma swoje preferencje, ale niezłą alternatywą wydaje się być Tixati.
 • avatar
  A ja dla odmiany polecam Transmission. Nie dość, że ma wersję dla większości systemów, to jeszcze ma wersję serwerową/web i działa nawet na małych NASach.
 • avatar
  a ja korzystam z utorrenta na starym laptopie, nic tam nie ma, mogą się wkradać ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  Ok, ale jak szukać tego pasożyta w autostarcie? Poznaj Stachu po zapachu, czy ma jakąś nazwę? :)
 • avatar
  Uff nadal używam wersji 2.2.1 :)
  Zaloguj się
 • avatar
  qBittorent i linux i luki, wirusy, malware, spyware i inne dziadostwo na wingrozę 10 mi nie straszne!
  Zaloguj się
 • avatar
  pier*olicie na tym benchmarku aż uszy więdną
  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  buhaha a kto na tym w ogóle siedzi?
  Od czasów wtopy z kopaniem waluty chyba najwięksi fani podziękowali uTorrentowi.
 • avatar
  Zaloguj się
  -34
 • avatar
  Tylko Tribler i włączona opcja anonimizacji (proxy od 1 do 3 hopów). Program jest OpenSource i niedawno wyszła nowa stabilna wersja 7.0.1 na Mac, Windows i Linuxa.
  https://www.tribler.org
  Jest coś lepszego pod względem bezpieczeństwa i transparentności softu ?
  Zaloguj się
 • avatar
  Warto dodać, że wersja beta tak naprawdę nie naprawiła luki tylko ją zniwelowała. Luka jest wciąż aktywna - pomimo tego, że producent utrzymuje iż została naprawiona :)

  Warto zmienić program :D
 • avatar
  A ktoś pobierając torrenty korzysta z jakiegoś VPNa? Bo czytam, że zwiększa to bezpieczeństwo i anonimowość i z tego co widzę na https://bezpiecznyvpn.pl/ranking-vpn/ to nie jest to taki duży wydatek. Warto?