Na topie

Większe wydatki na IT w 2018 roku

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Technologie i Firma

Kategoria: Technologie i Firma Tematyka: Bezpieczeństwo w firmie IT

Od kilku do nawet ponad 20 proc. więcej pieniędzy przeznaczy na IT średnio co druga firma. Pójdą one przede wszystkim na poprawę cyberbezpieczeństwa.

Większe wydatki na IT w 2018 roku

A A

Wygląda na to, że firmy dostrzegły potrzebę zwiększenia nakładów na IT. Z raportu Spiceworks i badań Tech Pro Research wynika, że mniej więcej połowa przedsiębiorstw planuje w przyszłym roku wydać więcej na szeroko pojętą informatyzację.

Poprawa cyberbezpieczeństwa, rozwój infrastruktury, szkolenia pracownicze, nowe etaty w działach IT – to główne cele, na jakie przeznaczone zostaną dodatkowe pieniądze, których chęć (choć to raczej dostrzeżona potrzeba) wydania zadeklarowało 63 proc. menedżerów podczas badania Tech Pro Research. 

W 39 proc. przypadków zadeklarowano, że nakłady będą w 2018 roku większe o maks. 10 proc. w porównaniu do obecnego, a 16 proc. respondentów zapowiedziało wzrost sięgający nawet 20 proc.

Wyniki te może nie doskonale, ale całkiem nieźle się pokrywają z analizą „State of IT” firmy Spiceworks. Wynika z niej, że zwiększenie budżetu IT na przyszły rok planuje 44 proc. reprezentantów szczebli decyzyjnych. 

Warto też rzucić okiem na wniosku z raportu „2018 IT budgets: Spending prorities, funding changes, and status within the organisation”. W trakcie jego przygotowywania przeprowadzono ankietę, która pokazała, że 48 proc. decydentów uważa wydatki na IT za tak samo ważne, jak te na badania i rozwój czy marketing, a 12 proc. – za ważniejsze od nich.

„Rosnące wydatki na IT to doskonała wiadomość dla całego rynku, warto jednak zastanowić się, jak te pieniądze spożytkować najlepiej. […] Dzisiaj często okazuje się, że [w poprzednich latach] pieniądze wydawano na niepotrzebną, nadwymiarową infrastrukturę, której utrzymanie finalnie jest nieopłacalne. W tym samym czasie do pewnych inwestycji, choćby tych związanych z bezpieczeństwem, podchodzono z dystansem” – komentuje Robert Mikołajski z Atmana.

Tymczasem bez wątpienia najważniejsze są wydatki na poprawę cyberbezpieczeństwa. Coraz częściej słyszy się o atakach, które są w stanie pozbawić firmę ważnych danych albo przynajmniej sparaliżować ją na jakiś czas. Przestój zaś oznacza straty finansowe, które mogą być wielokrotnie wyższe niż wspomniane wydatki.

Jest to ważne, tym bardziej że – jak mówi Mikołajski – „pentesty, które mieliśmy okazję przeprowadzić, pokazują, że luk w firmowych systemach informatycznych jest tak dużo, że w większości przypadków wystarczy kilka godzin, by wniknąć w firmową infrastrukturę. Zdarza się nawet, że na złamanie systemu potrzeba zaledwie kilka minut”.

Źródło: inPlus Media, Atman, Spiceworks, Tech Pro Research. Foto: nattanan23/Pixabay (CC0)

Odsłon: 2953 Skomentuj newsa
Komentarze

2

Udostępnij
 1. Celdur
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-18 12:41

  Tak Crysis 3 ultimate edition będzie kosztowny

  Skomentuj

 2. belineaenter
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-10-19 11:33

  LOL JA SIĘ PYTAM GDZIE SĄ INWESTYCJE W ŚWIATŁOWÓD I
  INTERNET SZEROKOPASMOWY! LTE NIE MOŻE BYĆ FILAREM POLSKIEGO INTERNETU!!!

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!