Na topie

Prawie 80% Wikipedii jest dziełem 1% edytorów

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Internet

Naukowcy przeprowadzili badanie, z którego wynika, że zdecydowaną większość artykułów na Wikipedii publikuje zaledwie 1 proc. edytorów.

 • Prawie 80% Wikipedii jest dziełem 1% edytorów
A A

Wikipedia to jedno z najlepszych miejsc w sieci. Wolna encyklopedia nie jest wprawdzie wolna od błędów, ale bogata w treści – bez dwóch zdań. Co ciekawe, bardzo niedużo osób publikuje zdecydowaną większość artykułów.

Naukowcy Sorin Adam Matei z Purdue University i Brian Britt z South Dakota State University przeprowadzili badanie, z którego wynika, że 1 proc. najbardziej aktywnych edytorów odpowiada za prawie 80 proc. treści w Wikipedii. Pozostałe artykuły pochodzą od 99 proc. mniej aktywnych użytkowników zarejestrowanych jako edytorzy.

Edytorzy składający się na ten jeden procent, zmieniają się z czasem, ale też Wikipedia jest tworem ewoluującym. Sam wskaźnik również pozostaje niezmienny. – „Jest grupa osób, które mają wpływ na kształt Wikipedii, poświęcając opracowywaniu treści mnóstwo godzin. Kierują się poczuciem misji – jak członkowie ruchów politycznych czy religijnych. Czują, że mają wpływ na to, co wie świat, a to daje im poczucie sukcesu” – podsumowuje Matei.

Gdyby przełożyć to na konkretne liczby szybko okazałoby się, że w każdym miesiącu za około 80 proc. publikowanych treści odpowiada tylko 1000-1500 osób. Tymczasem każdego dnia na Wikipedii pojawia się średnio 450 nowych artykułów.

Źródło: Purdue University, TechSpot. Foto: Lane Hartwell/Wikimedia Foundation (CC BY-SA 3.0)

Odsłon: 4429 Skomentuj newsa
Komentarze

9

Udostępnij
 1. musslik
  Oceń komentarz:

  17    

  Opublikowano: 2017-11-10 19:01

  ja kiedyś próbowałem "naprawiać" WIKI rzetelną i sprawdzoną wiedzą naukową ale się nie da... Internet przegrał z ignorantami niestety :)

  Skomentuj

  1. baca130
   Oceń komentarz:

   8    

   Opublikowano: 2017-11-10 21:43

   Nie jesteś jedynym.

   Skomentuj

  2. Pilotino
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-11 18:21

   A co dokladniej probowales kiedys naprawiac na WIKI? Moglbys dac przyklad tej rzetelnej i sprawdzonej wiedzy naukowej. Chetnie poczytam i porownam z tym co jest na WIKI

   Skomentuj

   1. behemot
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-12 10:31

    No właśnie, też bym chętnie poczytał konkret.

    W szkole za podobne puste słowa rzucone w eter do tych, które napisał musslik, nauczyciel mówił: „Tak? A ja mam w domu słonia w karafce" ;)

    Skomentuj

 2. Marucins
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-11-10 23:06

  Największą śmiesznością obecnych czasów jest moda przetaczania Wikipedii jako jakiegoś źródła.
  :)

  Skomentuj

  1. Lister
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-11-11 10:11

   Dałem kciuka w górę, ale nie potępiajmy tego tak całkowicie w czambuł - mimo wszystko całe tony wiedzy są w wiki prawdziwe i mateusze pióra w niej MZ nie dominują. Po prostu, gdy chce się na poważnie linkować wiki, powinno się tę widzę skonfrontować z bardziej rzetelnymi źródłami.

   Skomentuj Historia edycji

   1. behemot
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-11-12 10:24

    Albo chociaż nabrać nawyku sprawdzania źródeł na podstawie których powstaje dany akapit hasła na wiki.

    Skomentuj

  2. 3ndriu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-11-12 11:35

   Warto spojrzeć na wiki jako swoiste podsumowanie źródeł które wykorzystano do napisania artykułu. A później klikać na odnośniki i brać co potrzebujesz. Czasem jednak użyte źródła też pozostawiają sporo do życzenia.

   Skomentuj

 3. s3b3k
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-11-13 09:17

  Wikipedia "rzetelne źródło informacji" hahaha śmiechu warte. Najlepiej poczytać niektóre hasła w które są podstawą ideologii pewnych grup. Dowiemy się wtedy że anarchizm to ideologia lewicowa, która odrzuca wszelkie struktury i daje wolność do wierzenia w ideologie lewicową i jej popierania. Dowiemy się takżę, że różnice w sprawności fizycznej kobiet i facetów wynikają z ilości uprawianego sportu w dzieciństwie. Nie wspomne już o polskiej wiki, w której tematy czysto z IT (techniczne ogólnie) albo nie istneją albo w postaci 2 zdań.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!