Na topie

Windows 10 wreszcie natywnie odtworzy pliki FLAC i .mkv

Autor:
Tomek Wilczyński

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Tematyka: Windows 10 Producenci: Microsoft

Użytkownicy Windows 10 TP zauważyli, że nowa wersja systemu potrafi odtwarzać pliki muzyczne z formacie .FLAC.

AA

Do opinii publicznej z dnia na dzień dostaje się coraz więcej informacji na temat Windows 10. Uważni testerzy wersji Technical Preview dostrzegają ciekawe szczegóły OS-a od Microsoftu. Ostatnio na przykład Gabriel Aul opublikował na swoim twitterze zrzut ekranu z najnowszych okienek. Bardziej uważni obserwatorzy dostrzegli interesujący szczegół – okazuje się, że Windows 10 będzie posiadał natywną obsługę formatu FLAC.

Już na początku listopada wraz z nadejściem builda wiedzieliśmy, że systemowy odtwarzacz Windows Media Player poradzi sobie z plikami video z rozszerzeniem .mkv i HEVC bez dodatkowych programów. Panowie z Microsoftu dzięki danym od użytkowników Windows 10 wiedzą bowiem, jakie formaty są szczególnie popularne. Wraz z najnowszą wersją build 9879 można również odtwarzać pliki .FLAC.

FLAC (Free Lossless Audio Codec) to format bezstratnego zapisu muzyki, który pomimo sporej wagi jest bardzo popularny – odtwarza pliki bez utraty choćby jednej nuty. We wcześniejszych wersjach systemu do odtwarzania tego typu plików konieczne było zainstalowanie zewnętrznego oprogramowania. Teraz nareszcie nie trzeba będzie pobierać dodatkowej aplikacji.

Złośliwi powiedzą, że Microsoft niezbyt spieszyło się z wprowadzeniem tej nowości. Myślimy jednak, że lepiej późno, niż wcale. A Wy co o tym sądzicie? Czym jeszcze zaskoczą nas nowe „Okienka”?

Źródło: Microsoft TP

Odsłon: 9850 Skomentuj newsa
Komentarze

19

Udostępnij
  1. csMKJP
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2014-11-27 07:55

    natywny program lub system, to taki, który działa bez konieczności emulacji procesora innej maszyny i/lub stosowania wrapperów.

    Skomentuj

  2. prime27pl
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2014-11-27 08:40

    Normalnie szok...dzięki microsoft to zmini ludzkie życie na lepsze.Powinien obsługiwac wszystkie formaty a przynajmniej większość.2014 prawie 2015 i uwaząc takie coś za wielki fenomen.

    Skomentuj

    1. verul
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-12-11 11:41

      Winamp juz umarl, a Foobar to wcale nie jest minimalizm. Kto go instalowal i konfigurowal ten wie.

      Skomentuj

  3. Kenjiro
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-11-27 08:50

    Jak zwykle spóźniają się o jakąś dekadę. Tak było z MP3 (powstał w 91 roku), tak jest i z FLACem. No, ale ważniejsza jest jakość tej obsługi, bo nawet do dzisiaj obsługa MP3 w MediaPlayerze pozostawia wiele do życzenia (niektóre tagi lub ich formaty nie są w ogóle obsługiwane).
    Krótko pisząc, meh.

    Skomentuj

  4. Lord_Nikkon
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2014-11-27 09:04

    Podoba mi się, że Microsoft wreszcie bierze pod uwagę potrzeby klientów a nie zatrudnia bandy jajogłowych którzy czasami sprawiają oderwanych od rzeczywistości. W mojej opinii to naprawdę świetny krok w kierunku stworzenia naprawdę udanego systemu. Mam nadzieję że MKV będzie wspierał też wmuksowane napisy no i pytanie jak będzie wyglądać późniejsza aktualizacja tych kodeków systemowych. Tak czy siak już wiele osób (klientów) pytało mnie kiedy będzie można kupić system, bo mają dość 8.1 z jak to niektórzy określili idiotyczną nawigacją w menu start. Sam czekam na wersję RC ale patrząc po zrzutach ekranowych i recenzjach może to być naprawdę godny następca siódemki i jeśli nie będzie miał jakość wariacko większych wymagań niż 8.1 - biorę.

    Skomentuj

  5. kitamo
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-11-27 09:21

    "odtwarza pliki bez utraty choćby jednej nuty."
    ja pier.... serio ? serio ???
    Tomaszu sam wierzysz w to co piszesz ?

    Skomentuj

    1. Next_Gen_1987
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-11-27 10:05

      To zależy od stopnia kompresji, ja nie używam kompresji, tyle, że ''FLACi'' waża kolejne 20-30mb więcej..

      Skomentuj

    2. raffal81
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-11-27 16:31

      Nie rozumiem tego właśnie stwierdzenia

      "odtwarza pliki bez utraty choćby jednej nuty"

      Chciałbym by ktoś mi to wytlumaczył, o co chodzi.

      Skomentuj

      1. korax
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-11-28 00:19

        To mialo ladnie sie czytac, ale wyszla bzdura bo oczywiscie kompresja stratna nie usuwa nut xd tylko modyfikuje caly dzwiek tak, by plik mniej wazyl ;)

        Skomentuj

        1. raffal81
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-12-07 23:07

          Ale flac nie jest kompresja stratna z tego co sie orientuje.

          Skomentuj

  6. InsanePlumber
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-11-27 09:31

    Oba formaty od ponad 10 lat na rynku...

    Brawo MS za pobudkę.

    Jak to mówią lepiej późno niż wcale.

    Skomentuj

    1. kitamo
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-11-27 09:49

      a nie pomyslales o tym ze M$ w swoich produktach nie implementuje wolnego oprogramowania na zasadzie GPL ?
      Jak widac teraz moze sie to zmienic.

      Skomentuj

      1. Makar
        Oceń komentarz:

        -4    

        Opublikowano: 2014-11-27 10:43

        Bo M$ to szit nadający się co najwyżej aby marnować przed nim czas grając w gry, a to jest spowodowane tylko popularnością.

        Skomentuj

  7. Fiona
    Oceń komentarz:

    7    

    Opublikowano: 2014-11-27 09:40

    czytać między wierszami:

    boją się klapy kolejnego systemu i kombinują jak mogą

    Skomentuj

      1. Fiona
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-11-27 11:56

        a to znasz: ziarnko do ziarnka....

        sam dx12 może nie pomóc, ale masa takich ziarenek.............

        Skomentuj

  8. Next_Gen_1987
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-11-27 10:03

    A co z aac??

    Skomentuj

  9. znik70
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-11-27 14:13

    aaale zarąbiście. flace będzie odtwarzać, za to mpeg2 i DVD już nie, to samo z media playerem, chyba że dopłacimy. gdzie tu sens skoro kodowanie mpeg2 zostało odtworzone jako community?

    Skomentuj

  10. _Red_
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-11-27 20:08

    "Teraz nareszcie nie trzeba będzie pobierać dodatkowej aplikacji." lol szczerze wole nie ruszac tych wynalazkow do odtwarzania muzyki i filmow od microsoftu. systemy to moze i jeszcze potrafia robic, przegladarki sie nauczyli w miare dobrze... ale do multimediow... nope