Microsoft przedłuża wsparcie dla XP do 2015 - malware nam nie straszny

| 2014-01-17

Kategoria: Komputery Systemy operacyjne Ciekawostki Tematyka: Windows XP Producenci: Microsoft

Windows XP biuro

Microsoft ogłosił, że zamierza przedłużyć wsparcie dla systemu Windows XP. No, może niezupełnie dla całego systemu, ale jego użytkownicy co najmniej do 15 lipca 2015 roku będą mogli czuć się względnie bezpiecznie. To do tego dnia bowiem gigant z Redmond zobowiązał się do oferowania aktualizacji zabezpieczających przed złośliwym oprogramowaniem (malware). To ponad rok dłużej niż wcześniej planowano.

Firma Microsoft jednocześnie potwierdziła, że oficjalne wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP wygaśnie w kwietniu bieżącego roku. Aby pomóc jednak organizacjom w zakończeniu migracji na nowsze OS’y aż do lipca przyszłego roku udostępniane będą aktualizacje silnika i narzędzi zabezpieczających przez złośliwym oprogramowaniem. Użytkownicy będą więc chronieni przed podstawowymi atakami nieco dłużej. 

Przy okazji amerykańska firma przypomniała jednak, że to rozwiązanie nie jest bezbłędne i daleko się na nim nie zajedzie. To taka cicha namowa, by przechodzić na jak najnowszy system operacyjny (czytaj: Windows 8 lub 8.1). Jak na razie jednak wielu użytkowników legendarnego już XP wybierają tę „trudniejszą” drogę, tłamsząc gdzieś w środku strach przed dziurami w zabezpieczeniach, które mogą pojawić się po zakończeniu wsparcia.

Mimo to coraz gorsze wsparcie, a także coraz mniejsza liczba nowych gier dostępnych na Windows XP sprawia, że zdecydowanie bardziej opłacalne jest dziś nabycie nowszego systemu operacyjnego. Cóż, trzeba chyba iść z biegiem czasu.

Źródło: VR-Zone

Zobacz nowe produkty Microsoft w marketplace

Nie przegap

Komentarze (69)

  1. Lubiem placki
    Oceń komentarz:

    24    

    Opublikowano: 2014-01-17 18:46

    I tak w zmiana OSu jest nieunikniona.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2014-01-17 19:40

      można mieć kilka OSów, jaki problem. Mam gry niby działające nawet na viście, na XP śmigają a na 7 się krzaczą.

      Skomentuj

      1. Lubiem placki
        Oceń komentarz:

        5    

        Opublikowano: 2014-01-17 20:27

        No dobra ale kto będzie trzymać jakiś system 20 lat ? Ile zostało komputerów z Win 95-98 ? Tak czy siak zmiana OSu jest nieunikniona.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2014-01-17 20:57

          tak ale pod xp gram nawet w gry dosowe. Jak się danego OSa nie da zainstalować na nowszym komputerze (są problemy z XP na haswellu) to oczywiście przesiadka będzie nieunikniona.

          Skomentuj

          1. melomonster
            Oceń komentarz:

            4    

            Opublikowano: 2014-01-17 23:51

            Ja mam Windowsa 8.1 i też lubię sobie czasem odpalić jakąś gierkę pod dosa. Gry dosowe można bez problemu sobie odpalić przez Dosbox'a (najlepiej z nakładką Dfend) albo kupić na GOGu i wszystko działa od ręki. Choć zgodzę się że niektóre gierki na Windows 8.1 nie chodzą np czysty HOMM III

            Skomentuj

          2. chrisu1982
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-01-18 16:11

            do tego to ja mam dosbox-a albo wirtualna maszyne z windows xp na vmplayer, nie bede sie trzymal starego systemu aby sobie raz na ruski rok zagrac w jakis staroc
            inna sprawa, ze w pracy zrobilem sobie starego kompa i odpalam w wolnej chwili
            P4 2ghz/256mb/gf2 mx + 2 x vodoo 2 12mb SLI :D wszystko na Windows 98 SE i nawet moj ukochany star wars racer pomyka

            Skomentuj

        2. jeomax.co.uk
          Oceń komentarz:

          3    

          Opublikowano: 2014-01-17 21:03

          Nie wiem, czy 20 lat, ale XP sie wciaz przydaje, ma 50% udzialow na rynku. Co to znaczy ? Na przyklad, ze chince produkujace COS robia soft uzywajac XPka przykladowo. Przekonalem sie o tym dzisiaj, bo od wczoraj nie moge uruchomic softu do przenoszenia danych na emulator stacji dyskietek dzialajacy z pamieciami flash (czyli memory sticki)... kupilem bowiem taki emulator zeby wymienic stara, poczciwa stacje dyskow w swoim klawiszu PSR 740 i zeby elegancko uzywac stickow. No i co ? No i od wczoraj, cala dobe sie meczylem, dopoki nie odkrylem, ze tylko z XPka moge sobie softem zgrywac pliki MIDI na tego sticka. Siodemka nie da rady.

          Skomentuj

          1. Lubiem placki
            Oceń komentarz:

            -2    

            Opublikowano: 2014-01-17 22:33

            Win7 zaczyna go przebijać, więc albo ja albo Ty nie jesteś/jestem na bierząco.

            Skomentuj

            1. jeomax.co.uk
              Oceń komentarz:

              1    

              Opublikowano: 2014-01-17 23:16

              Nie wiem, czego nie zrozumiales. Pisalem przeciez po polsku.

              Skomentuj

        3. mjwhite
          Oceń komentarz:

          2    

          Opublikowano: 2014-01-17 21:10

          PS. Z ciekawostek. Mamy w pracy działający 386sx z dosem, w laboratorium z jakimś specjalistycznym oprogramowaniem pomiarowym. Nawet jakby chciał go wymieniać to nie bardzo jest jak i na co. Ani wieloletnich wyników przenieść/przepisać ani tak samo funkcjonalnego programu znaleźć.

          Skomentuj

  2. przekręcony
    Oceń komentarz:

    -30    

    Opublikowano: 2014-01-17 18:47

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    To jeszcze istnieją ludzie którzy siedzą na XP? :O

    Skomentuj

    1. chrisu1982
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2014-01-17 18:50

      prowadze serwis komputerowy i powiem Ci, ze na 4-5 kompow jakie wpada dziennie na serwis, 1-2 sa na XP, przewaznie to lapki z C2D, w sumie trudno sie dziwic, chodzi to na takim sprzecie calkiem spoko, inwestycja w system malo interesuje, bo koszt spory, czesto kolo wartosci lapka, u mnie windows7 375zl + instalacja 120zl, wiec sporo osob uzywa i sporo bedzie uzywac, bo nie kazdy siedzi na i3/i5

      Skomentuj

      1. Szymon331
        Oceń komentarz:

        9    

        Opublikowano: 2014-01-17 22:58

        120zł za instalację systemu?

        Ło matko...

        Skomentuj

        1. jeomax.co.uk
          Oceń komentarz:

          -5    

          Opublikowano: 2014-01-17 23:17

          Rozumikem, ze bierzesz 30 zl, a potem przychodzi zima i dzieciom nie ma co do gara wlozyc :)

          Skomentuj

          1. Michudrum
            Oceń komentarz:

            3    

            Opublikowano: 2014-01-18 11:54

            Ja biorę 100zł za reinstalację w której skład wchodzi zgranie danych na dysk zewnętrzny, reinstalacja, instalacja sterowników oraz oprogramowania użytkowego (3 do nawet 5 godzin spędzonych przy jednym komputerze).

            Dzięki temu mieszczę się mniej więcej po środku stawek serwisów komputerowych w moim mieście. Te parę godzin spędzonych u klienta zwykle owocuje tym, że nie potrzeba dużo czasu aby przekonać klienta na zakup nowego komputera (laptopa) z nowym systemem operacyjnym - najczęściej pada na Windows 7. Przy okazji poznaje się nowych ludzi którzy polecają moje usługi dalej.

            Skomentuj

            1. LeCzarny
              Oceń komentarz:

              0    

              Opublikowano: 2014-01-18 12:30

              Bez przesady 3-5 godzin? Zapuszczasz instalację i nie siedzisz i patrzysz jak procenty idą w górę, tylko idziesz do następnego - to samo z aktualizacjami. 3-5 Godzin to się robi, fakt, ale na puszczenie instalacji itp. poświęca się może z pół godziny ogółem. 80zł to górna granica według mnie. Sterowniki to nie problem, tym bardziej, że są do tego odpowiednie narzędzia.

              Skomentuj

              1. erystr
                Oceń komentarz:

                0    

                Opublikowano: 2014-01-18 13:57

                Ja biorę za reinstację Windowsa, z instalacją sterowników, przerzuceniem danych i instalacją podstawowych programów (antywirus, multimedia itp) oraz z instalacją Office'a właśnie 80zł. 120zł biorę w przypadku Linuxa bo tam jest nieco więcej roboty...

                Skomentuj

              2. chrisu1982
                Oceń komentarz:

                1    

                Opublikowano: 2014-01-18 16:09

                dlatego trzeba sie zaopatrzyc w windowsy z latkami, a nie czyste instalki z przed lat, taka vista potrafi pobierac kolo 1gb po instalce, a jak klient chce abym system stawial w domu to ja dziekuje pozniej na jakims kijowym necie zaciagac kilka godz. aktualizacje
                ogolnie stawka 80-120 wedlug mnie jest normalna i uczciwa, oczywiscie jesli ktos to robi legalnie, studentow co zabijaja rynek za 40-50 wieszlabym za jaja bo pozniej taki narzeka, ze przychodzi do mnie do pracy i niskie stawki, a rynek zepsuty wlasnie przez takich domowych fachowcow bez dzialalnosci
                jak rynek dobrze prosperuje to i moge pracownikowi dobrze zaplacic
                u mnie serwisant ma 25zl. na reke wedlug mnie stawka bardzo dobra, zaczynal od 15zł.

                Skomentuj

              3. mjwhite
                Oceń komentarz:

                0    

                Opublikowano: 2014-01-18 16:48

                jak robisz u siebie to zgoda, ale on napisał że robi u klienta w domu, to jak ma iść do następnego kompa?

                Skomentuj

                1. LeCzarny
                  Oceń komentarz:

                  0    

                  Opublikowano: 2014-01-18 17:06

                  W takim wypadku lepiej się sprawdza opłata godzinowa. Jeśli bierze 120zł za siedzenie u klienta 5H to jest coś nie tak.

                  Skomentuj

          2. mjwhite
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-01-18 16:45

            pewnie że nie ma bo zapłacił 120 zł za instalkę wina :)))

            Skomentuj

        2. chrisu1982
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-01-18 16:05

          jak dorabialem jako student to tez liczylem sobie 40-50
          zastanow sie co piszesz, dzisiaj byle wymiana uszczelki w pralce to przyjedzie serwis i ponizej 100zl. mozesz zapomniec
          ja od tych 120zl. place 18% dochodowego i 23% VAT-u, to nie jest tak rozowo, ze czlowiek walnie windowsa w 15min.
          system musi byc aktualny, ze sterami, podstawowym pakietem softu bo "kowalski" musi miec mozliwosc otwarcia pdf-a, napisania cos w openoffice, czy zobaczenia jakiegos filmu na plycie, ktora pozniej sobie w cdburner przegra, wszystko wymaga pracy i szukania darmowego softu, do tego dochodzi zgranie dancyh na dysk zewn. i odpowiednie przywrocenie po reinstalce

          Skomentuj

    2. Pepec9124
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-01-17 18:52

      Moi rodzice używają XP na komputerze z przed 10 lat. Radzi sobie całkiem nieźle, od czasu do czasu używam 64 bitowej wersji w maszynie wirtualnej.

      Skomentuj

    3. barwniak
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-01-17 19:04

      Jak ktoś odpala głównie przeglądarkę, jpg viewer i ogląda filmy to na pewno nie widzi różnicy między win 8.1 i winxp.

      Zostawiłem u teściów swój komputer z czasów studenckich athlon 64 X2 3800 s939, 1,5GB Ram, Win XP prof BOX MSDN. Wymieniłem 120GB Seagate na 120GB Kingston V300. Jak odpaliłem to myślałem, że odleci.

      Jak szwagier usiadł do niego to nie mógł uwierzyć, że komp ma prawie 10lat, a deklasuje szybkością rozruchu systemu i programów jego zeszłorocznego firmowego Dell Lattitude z win7 prof (na HDD).

      Skomentuj

      1. szatkus
        Oceń komentarz:

        -1    

        Opublikowano: 2014-01-17 19:49

        Ja szczerze to już wolę nawet Vistę albo 8. Za bardzo się przyzwyczaiłem do Siódemki. Jak siedzę przy XP to mam problem nawet z odpaleniem programów. W rodzinie Windowsów 6.x (Vista, 7, 8) odpalenie praktycznie każdej aplikacji to kilka uderzeń w klawiaturę, a w XP trzeba szukać po menu start. Brakuje też kilku mniej lub bardziej widocznych bajerów ułatwiających życie. No i oczywiście mając XP łatwiej złapać jakieś świństwo.

        A, dodam, że erę XP przezimowałem na Linuksie, więc gdy pojawiły się WinNT 6.x to startowałem niemal jako tabula rasa.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          5    

          Opublikowano: 2014-01-17 21:00

          "Jak siedzę przy XP to mam problem nawet z odpaleniem programów"

          To nam wiele o Tobie mówi.

          PS. Doczytał już kolega po co jest ten arm w maxwellu?

          Skomentuj

          1. vitapy
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-01-18 13:00

            Właśnie, przypomniałeś - a Ty doczytałeś po co ? Poszukaj całej prezentacji, bo to jest wyrwane z kontekstu.

            Skomentuj

            1. mjwhite
              Oceń komentarz:

              0    

              Opublikowano: 2014-01-18 16:44

              hUMA pełną gębą, ale HSA to już nie bardzo.

              Skomentuj

              1. vitapy
                Oceń komentarz:

                0    

                Opublikowano: 2014-01-18 18:25

                Zaraz chyba mnie coś omija, to ten ARM będący na GPU jakimś cudem przeskakuje kontroler PCIe i odwołuje się bezpośrednio poprzez zawarty w CPU x86 kontroler DRAM z pamięcią systemową ? Druga sprawa HSA to nie czasem wyższego rzędu API hUMA ?

                Skomentuj

    4. bvcxz
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2014-01-17 19:21

      Właśnie dostałem w robocie "nowy" komputer z XP. Wystarcza, choć Solidworks 2012 grzecznie informuje, że jest ostatnią wersją działającą na XP. Za to mogę używać programów (jak starsze AutoCADy), które na 7 już nie działają.

      Skomentuj

  3. Lavaine
    Oceń komentarz:

    6    

    Opublikowano: 2014-01-17 18:54

    Ciekawe ile % użytkowników posiada oryginalne oprogramowanie

    Skomentuj

    1. barwniak
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2014-01-17 19:05

      Coraz więcej.

      Skomentuj

    2. latbel
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-01-17 21:11

      Zależy o jakim oprogramowaniu mówisz ? System? Myślę że bardzo dużo studentów którzy mają dostęp do darmowego windowsa na uczelni+ ich znajomi :P. Antywirusa można kupić na 10 komputerów każdy na 3 lata za 1200 zł co daje 40 zł na rok za oryginalnego antywira i to jakiego chcesz kaspersky/avg/bitdefender itp. a znaleźć 10 chętnych osób to nie problem. Gorzej z office ale za 150-200 zł dostaniesz podstawowy pakiet office 2010. Gry hmm po ostatnim wiosnobraniu na muve.pl dało się wyciągnąć bardzo dużo fajnych gier w "normalnych" jak na polskie warunki cenach. Uważam, że coraz więcej osób kupuje oryginały i czasem ściągnie coś aby sprawdzić czy opłaca się to kupić. Zresztą ostatnio rozdają gry za darmo jak przez przypadek gdzieś ktoś coś napisze na jakimś polskim serwisie IT np. na GOG były wszystkie fallouty za free :)
      Muzyka i filmy to najbardziej kuleje bo dużo jest serwisów które pozwalają oglądać online ^^

      Skomentuj

  4. carbo888
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-01-17 19:10

    jaka beka, ale tak wgl. to ms powinien pomyśleć na rozwijaniem xp na równi z innymi systemami i reklamować go jako lekki system dla słabych komputerów, zaraz mnie pojedziecie jak lekki system to linux itd. racja jak siedzimy na komputerze i przeglądamy twarzoksiążke to linux nam wystarczy, w tej chwili to nawet niektóre płyty z UEFI. w firmach gdzie pracownicy są przyzwyczajeni do "swoich" okienek, sprzęt bardzo dobrze działa, wszystko jest skonfigurowane jak należy i każdy wie co zrobić aby np. uruchomić ploter w drugim pokoju bez biegania z pendrivem nikt nie będzie się bawił w wymianę całego sprzętu, tak można powiedzieć "wyślemy ich na szkolenie" ale po co ? bo ms zachciało się wymiany systemów w każdym komputerze na w8 czy w7? żadna firma nie będzie marnowała czasu na zmianę systemu, bo to nie ma sensu i czasami nawet jest to niemożliwe, ostatnio zakładałem nowe stanowisko (xp) w rodzinnej firmie, zastanawiałem się co będzie jak ms przestanie wspierać xpeka odp. "trudno, jakoś będziemy żyć" nie miałem wyjścia na tym stanowisku musiał być xp, ze względu na to iż nie jest to: -super mocny i nowoczesny komputer -sterowniki do urządzeń, maszyn,drukarek itp. nie istnieją dla takich systemów jak vista a co dopiero w7 czy w8
    podsumowując: nie ms decyduje kiedy firma zmienia swoje środowisko pracy, a pracodawcy i pracownicy kiedy nadejdzie taka potrzeba

    Skomentuj

    1. mgkiler
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-01-17 19:19

      Ale to działa w 2 strony.

      Microsoftowi też się nie opłaca ciągle utrzymywać supportu dla systemu z przed 13 lat.

      Po drugie musisz w końcu przesiąść się bo kupisz nową drukarkę, a tam sterowniki tylko do Win 7 i 8 i co wtedy?

      Skomentuj

      1. carbo888
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-01-17 19:49

        o tym napisałem pod koniec jak ja(jako pracodawca) zdecyduję na kupno nowej drukarki czy innego sprzętu a wiem, że tylko on działa na w7 i w8 to odpowiednio zaplanuję kupno nowych komputerów, przeszkolenie pracowników itd. ale jeśli wszystko działa sprawnie, firma ma dobre obroty to dlaczego ja mam raptownie razem z komputerami zmieniać wszystko? rozumiem nie każdy ma bezpośrednią styczność z tak złożonym organizmem jakim jest dobrze prosperująca firma, tu nie kupuje się drukarek z mm za 200zł i wymienia co 2 lata. proces ten można porównać do jazdy samochodem jedziesz prostą drogą sprawnie z stałą prędkością, teraz spróbuj tak jechać na zakrętach albo wylecisz z zakrętu albo będziesz musiał zwalniać

        Skomentuj

        1. piccardo
          Oceń komentarz:

          -1    

          Opublikowano: 2014-01-17 20:40

          Trzymają XP nie dla was użytkowników... Tylko dla firm jak to zrozumiecie to przestaniecie się wykłócać. Ja miałem 98 potem ME (szajs) potem XP (był dobry) następnie Vistę (znów szajs) i teraz 7mkę na stacjonarnym natomiast kupiłem laptopa i jestem uwięziony sterownikami na win 8 którego szczerze nienawidzę i sądzę że jest nieintuicyjny problematyczny w obsłudze i ogólnie upierdliwy... Już vista mi tak nerwów nie popsuła. Suma sumarum to masa firm używa XP bo im to wystarcza jako system i mają "przeszkolonych" ludzi do obsługi tego nie innego systemu a co najważniejsze nowy system nowy PC i nowe licencje chodzi o koszty jakie firmy musiałby by ponieść.

          Skomentuj

          1. marko.s
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-01-19 12:23

            Dodam że masa sprzętu diagnostycznego działa tylko na XP. Nie pomagają tryby zgodności.
            W 2009 roku posiadałem laptop na WIN 3.11 który służył tylko do programowania urządzenia które powało na początku lat 90. Niestety na win 98 nie powstały stery a te z 3.11 nie chciały działać na win 98. Nie jest problemem wymienić komputer czy system czy inną duperelę. Problemem jest wymienić urządzenie które kosztuje kilkaset tysięcy bo komuś nie podoba się jakiś system. Masa firm zostanie postawiona przed faktem dokonanym.
            Pamiętam przejście z RS232 na USB i ile z tym było problemu.Niestety przejściówki typu USB na RS232 nie działały.
            Dla firm z mojej branży kamieniami milowymi były DOS-WIN 3.11-WIN98-XP-obecnie WIN7. do dzisiaj mam kilka programów które działają tylko pod XP i obsługują interface RS232 i w dodatku całość musi być mobilna (czyli wyłącznie laptop z RS232).

            Skomentuj

      2. vitapy
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2014-01-17 19:58

        Hmm....support dla XP OEM, a co to takiego ??

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-01-17 21:02

          aktualizacje

          Skomentuj

          1. vitapy
            Oceń komentarz:

            0    

            Opublikowano: 2014-01-18 00:37

            tz. poprawianie własnych błędów, bo rozszerzeń jest naprawdę niewiele. Dobrze że w samochodach nie ma takich procedur ( comiesięcznie producent wysyłałby zestawy naprawcze do samodzielnego montażu ), bo można było by się pociąć ze szczęścia :D

            Skomentuj

  5. pikolo000
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2014-01-17 19:26

    xp wiecznie żywy

    Skomentuj

    1. chrisu1982
      Oceń komentarz:

      -2    

      Opublikowano: 2014-01-18 16:11

      taaa, w biurze albo na starych laptopach, na wszystkim innym mija sie z celem

      Skomentuj

  6. PIRAT_PL
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2014-01-17 19:30

    Gdyby nie problem z uruchomieniem nowych gier to do dziś spokojnie XP bym nie opuścił a tak przesiadłem się na 7 i już przywykłem

    Skomentuj

    1. chrisu1982
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2014-01-18 16:12

      to zainstaluj sobie xp pracuj kilka dni i z przyjemnoscia wrocisz do 7
      inny system inna wydajnosc, juz nie wspomne, ze wiecej niz 3.5gb ramu nie zobaczymy, a wiekszosc z nas siedzi juz na 4+ bo ceny niskie a wymagania z roku na rok wyzsze

      Skomentuj

  7. Forti
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-01-17 19:44

    Powiem Ci tak. MS wspierał system przez ponad 12 lat. Firma mogła korzystać 12 lat z xp, dostać aktualizacje itp. Pewna grupa ludzi siedzi na tym i ciężko pracuje nad nowymi łatkami, nie dziwie się że przestają go wspierać. Tak samo było z windows 98se, me itp. to nie uniknione. Oni nie karzą Ci, czy firmow przejść na win7 czy win8. Masz wybór na linuxa. Brak sterów dla starego sprzęty? Nie wiem jak stara drukarka to musi być aby nie mieć sterów dla win7..

    jak ktoś korzysta z celeron 533mhz 1gb ddr i 8gb hdd to niech nie dziwi się proszę że czas najwyższy zmienić sprzęt. Niech szefowie wielkich korporacji (typu stacje benzynowe) przestaną liczyć kasę w kieszeni i zakupą nowe sprzęty - obecne komputery na stacjach benzynowych chodzą coraz głośniej, drukarki iglowe zacinają się co trzeci wydruk - stąd mamy faktury na papierze od paragonu - bo taniej.

    Nowy sprzęt wymaga nowego oprogramowania. Tego nie przeskoczycie.

    Nie rozumiem ludzi którzy dalej pracują na 10-letnich komputerach, jedyny powód to by oszczędzić 1200zł - tyle kosztuje zwykły nowy komputer z systeme operacyjnym który będzie działać.
    Albo inaczej - rozumiem w pewnym sensie, szkoda pieniędzy itp. ale do jasnej ciasnej przestańcie marudzić.

    Co do bankomatow - wina banków, mają kase - niech sie biorą za upgrade, to samo z komputerami u nich. EOT

    Skomentuj

    1. Forti
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-01-17 19:44

      To bylo do @carbo888

      Skomentuj

    2. vitapy
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-01-17 20:02

      Eeee... to jak poproszę o sterowniki dla laserowej kolorowej drukarki OKI C5200n dla najnowszych okienek. Wredne urządzenie rewelacyjnie działa i do tego potrafi drukować bannery, wizytówki mimo, że z XP zrobiło nam się nam W8. Co ciekawsze pod Ubuntu 13.10 dalej dają nowe ....

      Skomentuj

      1. Forti
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-01-17 20:31

        urządzenie w moim miejscu pracy ostatnio było widziane w maju 2005 roku - jest to urządzenie "stare" a że działa to nic nie znaczy. Obecnie urządzenia oferują więcej niż to twoje. Dostęp to tonerów i bębnów co prawda jeszcze jest, ale kto wie jak długo? Na stronie oki znalazłem informacje że drivers z xp/visty powinno dzialać, jak nie to spróbuj sterów z wyższego modelu, ewentualnie dodać ręcznie. Problem da się rozwiązać.

        Skomentuj

        1. vitapy
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-01-17 20:49

          Problem sobie rozwiązałem udostępniając ją pod 2008R2, ale sam fakt że niekoniecznie przestarzałe ( uważam, że jakościowo lepiej wypada ten staruszek od obecnych laserowych kolorów ) urządzenie nie ma wsparcia pod nowe okienka, a w systemie o który wszyscy mówią, że jest tragedia ze sterownikami działa.

          Skomentuj

    3. mjwhite
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-01-17 21:06

      ja pracuję na 10cio letnim kompie bo potrzebuję "prawdziwy" RS232... i co mi doradzisz?

      Skomentuj

      1. vitapy
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-01-17 23:31

        Polecam Gigabyte C1037UN-EU, ciężkawo zdobyć - ale ma real COM :D ( nawet dwa, ale śledź potrzebny ), i do tego 2x Gb Ethernet.

        Skomentuj

        1. mjwhite
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-01-18 16:43

          dzięki za info, zapomniałem tylko podać że musi być mobilne (laptop) no i musi być xp bo starsze programy wywalają się pod 7.

          Skomentuj

    4. nicrame
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2014-01-17 21:22

      Wiesz firmy to nie tylko banki i stacje benzynowe. W szkołach większość komputerów to XP. Podobnie w urzędach. Zmiany komputerów + systemu na nowszy to koszt dziesiątek miliardów zł. Do tego dochodzi problem "vendor lock". Czyli, że wiele szpitali do sprzętu, laboratoriów czy urzędów zamówiło kiedyś aplikację dla XP - działają one prawidłowo ale nie ma wersji na nowe systemy i znowu trzeba by wydać masę pieniędzy na napisanie nowego softu/sterowników itp. Mówienie o tym, że firmy mają pieniądze na zmiany pokazuje, że wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy o czym mówi.

      Skomentuj

  8. Makavo
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-01-17 19:44

    Ciekawe czy Microsoft stworzy jeszcze kiedyś tak udany system jak XP.

    Skomentuj

    1. mjwhite
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-01-17 20:59

      7 ??

      Skomentuj

  9. jkbrenna
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2014-01-17 20:00

    czy jest jakas wersja XP,. ktora drive SATA obsluguje?

    Skomentuj

    1. vitapy
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2014-01-17 20:03

      A jest jakaś co SATA nie obsługuje o_O ?

      Skomentuj

      1. mjwhite
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-01-17 20:59

        pewnie chodziło mu o AHCI, chyba nie ma takiej wersji XP z obsługą tego.

        Skomentuj

        1. nicrame
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2014-01-17 21:23

          Windows XP z SP3 obsługiwał SATA w czystej instalce (ale mało chipsetów). Można w łatwy sposób sterowniki dograć i wygenerować sobie ISO (aplikacja nLite).

          Skomentuj

  10. ŁukMił
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-01-17 20:05

    jkbrenna - jest!
    A jest jakaś co SATA nie obsługuje o_O ? - jest!

    Skomentuj

    1. vitapy
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-01-17 20:10

      A tak szczegółowiej jaka to wersja ?

      Skomentuj

      1. jeomax.co.uk
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2014-01-17 21:06

        SP2 :)

        Skomentuj

  11. amenamen
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-01-18 14:05

    Tutaj to przewidzialem w komentarzu ^^
    http://www.benchmark.pl/aktualnosci/fortinet-f-secure-cyber-zagrozenia-2014-xp-android-mobile-scam.html

    Skomentuj

  12. LeCzarny
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-01-18 17:49

    Nie najgorszy jest brak wsparcia dla systemu XP, ale 1. lenistwo pracowników, którzy nie chcą się uczyć użytkowania nowych programów i wolą pracować na starym sprawdzonym XP, w którym stare DOSowe oprogramowanie działa bez zarzutu 2. nie każdą instytucję/firmę stać na unowocześnienie. Rozumiem wszystkie za i przeciw, ale "Pani Marysi" nie wytłumaczysz, że XP traci wsparcie. Jak słyszy, że na Internet Explorerze 8 nie można już korzystać z E-PFRONu i musi przejść na alternatywną przeglądarkę to robi się blada, co dopiero mówić o migracji na inny system. Najlepsze jeszcze jest to, że niektóre instytucje do dziś używają dyskietek i zaczyna się zabawa w kupowanie FDD na USB. Nie chcę powiedzieć: co stare to złe, bo człowiek powinien mieć wybór na jakim systemie chce pracować, ale niestety, świat idzie do przodu i na nikogo nie zaczeka.

    Skomentuj

  13. Hecarim
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2014-01-18 19:43

    Niezły zbieg okoliczności w 2015 pewnie pojawi się Windows 9.

    Skomentuj

  14. scypion
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2014-01-19 00:51

    windows xp w sumie jest najbardziej dopracowany po tych wielu latach od wydania. niestety brak wsparcia = the end lub odłączenie wtyczki od internetu w komputerze tylko wtedy bedzie bezpiecznie w nim po kwietniu. windows 7 godny nastepca. na lapku mam win8, zaktualizowalem do win 8.1 i niestety wieksza porazka bo dodali bezużyteczny przycisk do paska w pulpicie (po co on skoro nic nie zmienia w stosunku do 8.0) i bledy u paru osob co zaktualizowalo - nie mieli dostepu do np. ustawień komputera (sam widzialem, probowalem rozwiazac i wkoncu poddalem sie mowiac format i nie aktualizowac do 8.1). zobaczymy co przyniesie 8.2 ale cudów sie nie spodziewam, mam tylko nadzieje ze bedzie sie dac system używać (niewiele da sie jeszcze zepsuc a wiadomo tworcy zdolni skoro po win7 zrobili cos tak nieintuicyjnego jak win8).
    mam nadzieje ze win 9 bedzie pod PC bo kupno systemu przeznaczonego na tablety i inne urządzenia mija się z celem.

    Skomentuj

    1. chrisu1982
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2014-01-19 08:41

      classic shell i nie wiesz co to kafelki i normalny przycisk start
      nie kumam co Wy macie ludzie za problemy, przycisk start dodany do ponad roku jako zewn. program

      Skomentuj

  15. Toretto
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2014-01-20 09:31

    Szczerze to jestem szczęśliwym użytkownikiem 7 ,ale wiem jakie co niektórzy mają przyzwyczajenie do XP nie wszystkim komputer służy do nie wiadomo czego np.Sprawdzić internet ,napisać coś to taki XP wystarczy spokojnie.A Mircrosoft wie że jeszcze jest sporo użytkowników XP więc to nie dziwota że przedłuża czas Xp-eka.