Internet

Nie wiesz jak rozpocząć maila? Na pewno nie od tego słowa

przeczytasz w 1 min.

Jak zacząć maila? Specjaliści od języka od dawna podkreślają, że słowo "witam" nie jest odpowiednie do użycia w komunikacji e-mailowej. Wiele osób ma wątpliwości na ten temat lub nie jest pewne, jak zastąpić to słowo w oficjalnej korespondencji.

Kontrowersje wokół użycia słowa "witam" w wiadomościach e-mailowych pojawiły się po raz pierwszy po wypowiedzi Michała Rusinka, wykładowcy na Uniwersytecie Jagiellońskim i sekretarza Wisławy Szymborskiej. I choć od wypowiedzi minęło już 10 lat, problem ten jest regularnie poruszany przez kolejnych językoznawców i zyskuje dużo uwagi, zwłaszcza w mediach społecznościowych.

Zaczynanie maila od słowa Witam

Aby zrozumieć, dlaczego "witam" nie jest odpowiednie w wiadomościach e-mailowych, warto przyjrzeć się etymologii tego słowa. Językoznawcy zwracają uwagę na tradycyjne użycie tego słowa. Zgodnie z tą tradycją, "witam" było zawsze używane przez osobę, która witała innych u siebie, na przykład gospodarza zapraszającego gości. Mogło być również używane w bezpośredniej komunikacji przez osobę, która jest wyżej w hierarchii zawodowej.

Jednakże, komunikacja e-mailowa nie pasuje do żadnego z tych scenariuszy. To oznacza, że słowo "witam", według językoznawców, nie jest odpowiednim zwrotem. Dodatkowo, warto pamiętać o konotacjach tego słowa, które mogą sprawić, że jego użycie może być odebrane przez odbiorcę jako wartościowanie lub stawianie siebie wyżej.

To jak się przywitać?

Jeśli chodzi o poprawne rozpoczynanie e-maila, można zawsze skorzystać z uniwersalnego "dzień dobry". Językoznawcy nie mają zastrzeżeń do takiego początku wiadomości. W kontekście biznesowym, dobrą praktyką jest również używanie zwrotów "Szanowny Panie/Pani", lub, jeśli znamy naszego rozmówcę, "Panie X, Pani Y", na przykład "Pani Kasiu" lub "Panie Kazimierzu".

Jeśli firma, w której pracujemy, ma praktykę zwracania się do wszystkich na "Ty", możemy bez wahania używać powitania "cześć". W nieformalnych e-mailach do naszych znajomych, możemy również przywitać się za pomocą prostego "hej".

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    olaf_
    5
    Jak piszę do programisty, to zaczynam zawsze od "Drogi"....
    • avatar
      Kapitan Nocz
      3
      Ja zaczynam maila zawsze od ***** ***
      I tak omijam problem "witam" :)
      • avatar
        BombaX
        2
        W większości e-maile zaczynam od "Dzień dobry" Jeżeli stały klient zaczyna od "Witam" robię tak samo lub podobnie.
        • avatar
          Witalis
          1
          Ja zaczynam zawsze od: "Witam serdecznie,"
          • avatar
            youkai20
            -1
            Witam!

            Kogo to obchodzi?

            Pozdrawiam.
            • avatar
              galv.
              -1
              To tłumaczenie mnie zawsze rozbrajało, przecież w tym wypadku wita się kogoś w swoim mailu, więc jak kulą w płot ten argument :P
              • avatar
                sklerozatoja
                -3
                Witam,

                Rusinkowi może się nie podobać i ma do tego całkowite prawo, tak jak niektórym nie podoba się pizza z ananasem (przedtem nienawidzono pizzy z anchois).
                Problem z pisaniem "dzień dobry" w wiadomości jest tak oczywisty, że trzeba ponownie napisać truizm. Dzień dobry, można napisać w telegramie (ktoś jeszcze używa?), a nie w liście.
                Pisanie "dzień dobry" ma sens wówczas kiedy mamy pewność, że kontakt nastąpi w ciągu dnia, najczęściej na czacie.
                Chyba komuś umknęło blisko 30 lat korzystania z internetów we wszelakiej postaci. Weszło to do użycia jak "lajk" (zdecydowanie młodsze od "witam" w internetach), a mało kto używa "lubisia" :D