Chłodzenie

Wystaw komputer zimą za okno

z dnia 2010-09-27
Tomasz Zieliński | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Do chłodzenia serwerów nie są potrzebne drogie agregaty i klimatyzowane pomieszczenia. Wystarczy wystawić je na świeże powietrze. Taki wniosek można wyciągnąć z wyników badań na  Uniwersytecie Helsińskim.

  Warto przeczytać:
 

Podczas wielomiesięcznego ekserymentu serwery były wystawione na działanie wilgoci oraz arktycznego powietrza w północnej Finlandii. Standardowe, ogólno dostępne komputery przetrwały ten test bez szwanku, przy temperaturach dochodzących do -22 stopni Celsjusza.

Powszechnie stosowanie chłodzenie centrów danych pochłania ogromne ilości energii. Według obliczeń koncernu HP z lutego 2009 roku, gdyby potraktować serwerownie jako oddzielną gałąź przemysłu, byłyby szóste pod względem zużycia prądu

Ten artykuł pochodzi ze strony benchmark.pl

Pracownicy wydziału IT pod kierownictwem profesora Jussi Kangasharju postanowili wypróbować nowatorską metodę chłodzenia komputerów i przez pół roku (w okresie zimowym) trzymali je na dachu przykryte namiotem. Po raz pierwszy zbadano zachowanie maszyn w tak zmiennych warunkach atmoferycznych - tylko namiot chronił je przed deszczem, śniegiem oraz światłem słonecznym. Gdy temperatura na zewnątrz spadała do -22 stopni, w środku wynosiła około -5 stopni Celsjusza. Jest to efekt ogrzewania otoczenia przez pracujące serwery.

"Jesteśmy zaskoczeni tym, jak dobrze działają komputery w tych nietypowych warunkach. Nie zaobserwowaliśmy utraty stabilności w porównaniu do maszyn znajdujacych się w budynkach. Okazuje się, że centra danych w północnej Ameryce i Europie mogą być sprawnie chłodzone za pomocą samego zimnego powietrza, co pozwoli zaoszczędzić energię." - komentuje Kangasharju. 

Czyżby ten niepozorny namiot miał zostać serwerownią przyszłości?

Być może niebawem firmy oferujące usługi serwerowe przeniosą się w rejony okołobiegunowe, aby zapewnić sobie tanie i skuteczne chłodzenie. Czy żądni coraz większej wydajności i emocji gracze zdecydują się na ten sam krok? 

 

Źródło: Science Daily

Polecamy artykuły:    
Przegląd rynku: obudowy PC
5 x SSD i 1 x HDD - praktyczne testy dysków
100 porad do Windows 7
 

marketplace

Komentarze

18
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  no to już widzę wzrost sprzedaży namiotów Quechua;)
 • avatar
  "Czy żądni coraz większej wydajności i emocji gracze zdecydują się na ten sam krok? "

  czlowieku, czy ty wogole zadajesz sobie sprawe, jaka ilosc energii zuzywa baza serwerow, a jeden normalny komp, nawet w najwydajniejszej konfiguracji !?

  radze najpierw sie doszkolic, a potem fantazjowac
  Zaloguj się
 • avatar
  Albo rurę z zewnątrz przeprowadzić, a w niej kilka wentylatorów;]
 • avatar
  Ukradli mi pomysł :P
 • avatar
  Ja miałem zrobione podobnie - komputer stał na parapecie, który zasłaniałem roletą. Robiło się więc jakby osobne malutkie pomieszczenie między roletą, która blokowała ciepłe powietrze z pokoju i otwartym oknem. Na dworze -5 do -15*C W komputerze wiatrak 12cm zasysał zimne powietrze do wnętrza obudowy. Do dziś mam screena z oprogramowania do mierzenia temperatury: +2.5*C na mostku północnym i +7*C na procesorze. Nie pozwoliłem nigdy mu się za długo pochłodzić, bo słyszałem, że dyski twarde bardzo nie lubią takiej temperatury. Więc jak temp. hdd spadała do 14*C zamykałem okno.
 • avatar
  I zraz wrzawe podniowa ekolodzy, ze serwory pracujace na swiezym powietrzu beda podgrzewac atmosfere i poglebiac efekt cieplarniany i stopia lodowce i spowoduja masowe eksterminacje niedzwiedzi polarnych i fok i ple ple ple... Zaraz EU wprowadzi dyrektywe, ze nie wolno umieszczac komputerow za kolem podbiegunowym.
  Zaloguj się
 • avatar
  Pytanie-co ze skraplaniem?W koncu procek pracujacy w temp 70st. a temperatura powietrza -15st. spowoduja skroplenia.Ewentualnie-jesli procek bedzie mial te -5st.-czy bedzie on w stanie pracowac?
  Zaloguj się
 • avatar
  a wentylatory przeciez tez musisz "zaprądzić" geniuszu ;)
 • avatar
  ja już dobrych parę lat temu ten pomysł zastosowałem podkręcając AthlonyXP 1700 przy temp CPU poniżej zera (temp powietrza -25 do -10'C). Spoko było, tylko w pokoju zimno.
 • avatar
  Najlepszym sposobem schłodzenia mojego peceta było otwarcie obudowy i postawienie wentylatora biurowego przy otwartym oknie. Temp na athlonie 2200+ spadła o 10 stopni :P
 • avatar
  "To do Rosji przeniosą serwery na Syberię i sru^^ Tam ekolodzy raczej nie dojdą ^^ " Dobry tekst x-power.

  A na poważnie to bardzo dobry pomysł z takim chłodzeniem serwerów. W ten sposób rzeczywiście można by zaoszczędzić olbrzymią ilość energii.
 • avatar
  A co z wiosną i latem ? Co jak będzie padał śnieg albo deszcz ?
  Komputer lubi zimno ale nie polubi wilgoci. Na ścieżkach dojdzie do zwarcia gdyż na zewnątrz jest więcej nieprzyjaznych warunków.
  Nadal najlepszym sposobem jest zamknięty blok wodny, który nie zaleje obwodów.