Na topie

„Zielone” klocki LEGO

Autor:

Szef strefy Ciekawostki

więcej artykułów ze strefy:
Ciekawostki

Kategoria: Ciekawostki Producenci: LEGO

LEGO wyznacza standardy i teraz zamierza pokazać, że możliwe jest tworzenie klocków z materiałów, które są przyjazne dla środowiska. Na początek „zielone” staną się drzewa, krzaki i inne elementy roślinne.

„Zielone” klocki LEGO

A A

Klocki LEGO to nie tylko zabawa dla dzieci, ale też jedna z ulubionych rozrywek wielu większych chłopców (którzy mogą zbudować na przykład Sokoła Millennium z 7541 elementów). To istniejąca od ponad 80 lat marka, której nikomu nie trzeba przedstawiać i która wyznacza standardy. Tym przyjemniej czyta się wiadomości, że nie tylko te zielone klocki będą jeszcze bardziej „zielone”.

Właściciele duńskiej marki chcą, by była ona kojarzona z ekologią. Dlatego też część nowych klocków będzie tworzona z materiałów pochodzenia roślinnego (a konkretnie z polietylenu na bazie etanolu z trzciny cukrowej). 

Początkowo „zielone” będą klocki przedstawiające roślinność. To 1-2 proc. całości, ale LEGO zapewnia, że jest to „pierwszy krok do naszego ambitnego celu, jakim jest tworzenie klocków z przyjaznych dla środowiska materiałów”, jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie. Pierwsze przykłady trafią na półki sklepowe jeszcze w tym roku.

Eksperci zwracają uwagę na to, że trzcina cukrowa nie jest idealnym źródłem dla bioplastików, ale na pewno lepsze to niż aktualnie wykorzystywany kopolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy (znany też jako ABS). Dlatego warto docenić te starania i liczyć, że na obietnicach się nie skończy i rzeczywiście do 2030 roku wszystkie główne produkty (wraz z opakowaniami) będą wykonane w stylu „eko”.

Źródło: LEGO, Engadget

Odsłon: 4726 Skomentuj newsa
Komentarze

5

Udostępnij
  1. patryk1011
   Oceń komentarz:

   6    

   Opublikowano: 2018-03-04 08:33

   Nie obawiaj się, jak przypadkiem staniesz na klocka to i tak będzie bolało ^^

   Skomentuj

 1. Dragonik
  Oceń komentarz:

  12    

  Opublikowano: 2018-03-03 12:26

  Ale przecież zawsze roślinność z lego była zielona :D

  Skomentuj

 2. Silver
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2018-03-03 16:55

  Mnie ciekawi efekt ekonomiczny takiego zabiegu, bo wszystko co jest eko zwykle wychodzi drożej (nie mówiąc jak z perspektywy 15 lat zdrożały te klocki... to to może byćteż efekt inflacji lecz nie sądzę by był tak silny).

  Skomentuj Historia edycji

 3. benzene
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-03-03 21:59

  Zrobią rośliny bo te elementy są nawet teraz elastyczne. Ogólnie pomysł by klocki były "ekologiczne" jest chory. Obecne klocki można poddać procesowi recyklingu bez żadnego problemu.

  Skomentuj

 4. topiq
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2018-03-05 07:36

  Oby nie stały się również biodegradalne :/ Do dziś mam zestawy z lat 80-tych w stanie prawie nowym. Może tylko białe nieco zżółkły.

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!