Chłodzenie

Riva Tuner [Poradnik] cz.I

przeczytasz w 4 min.

Może nie każdy używa tego programu, ale chyba wszyscy o nim słyszeli. Nie każdy również wie, jakie możliwości oferuje ta dość rozbudowanabezpłatna aplikacja. Przypomnę może do czego służy. Riva Tuner - to narzędzie do optymalizacji i podkręcania kart graficznych, dające bogate możliwości ustawiania zegarów GPU i pamięci, regulację obrotów wentylatora oraz możliwość tworzenia różnych profili.

Postanowiłem trochę przybliżyć jej funkcje i na początek pokażę jak dostosować obroty wentylatora naszej ulubionej karty graficznej, tak aby skutecznie wyeliminować hałas wydobywający się z akceleratora. Wszystkie przykłady pokaże na swojej karcie graficznej, którą oczywiście też skutecznie wyciszyłem, dzięki czemu w 2D stała się niesłyszalna, a w 3D wyregulowałem tak obroty, aby było po prostu bardzo przyzwoicie. Postaram się również opisać krok po kroku każdą czynność, nie wszyscy przecież wiedzą na czym to polega. Nie wiem, czy to wszystko będzie działać na Radeonach, nigdy nie miałem takiej karty, więc nic nie mogę obiecywać. Na pewno działa u nVidii.

Wszystkie porady robimy na swoją odpowiedzialność, nie odpowiadam za ewentualne uszkodzenie sprzętu czy nieprawidłową pracę.

Co potrzebujemy? Tylko programu Riva Tuner (podczas pisania artykułu, korzystałem z wersji 2.24) najlepiej w najnowszej odsłonie, możemy go pobrać z działu PLIKI i trochę wolnego czasu;)

Oczywiście to są tylko przykłady, każdy może sobie wyregulować wentylator według swoich preferencji. Jest kilka możliwości ustalenia obrotów wentylatora. Na samym początku musimy ustawić tak, aby Riva Tuner uruchamiała się przy każdym włączeniu komputera, inaczej na próżno będą nasze wysiłki. W tym celu klikamy na zakładkę Settings i zaznaczamy Run at Windows startup. Żeby nie być gołosłownym pokaże to na zdjęciu. OK., mamy już zainstalowany program i wstępnie skonfigurowany, więc możemy przystąpić do działania.

Sposób pierwszy:

Na początek, aby cokolwiek zmienić, musimy przejść do zakładki Power user i tam zmieniamy jeden parametr. Odszukujemy Riva Tuner\Fan, rozwijamy i zmieniamy wartość AutoFanSpeedControl na 3. Następnie wykonujemy restart RT. Widzimy to dokładnie na fotce.

Dopiero po tej czynności przechodzimy menu głównego, klikamy na malutki trójkącik i wybieramy pierwszą zakładkę Low-lewel system settings.

Otworzy się okienko:

Zaznaczamy Enable low level fan control, ustawiamy na Auto i teraz przystępujemy do najważniejszej operacji, zmieniamy wartości poszczególnych pozycji (przedtem było to niemożliwe).

Najważniejsze parametry ustawiamy w dwóch pierwszych pozycjach. Duty cycle min – ustawiamy minimalną prędkość wentylatora (wyrażoną w procentach). Widać na rysunku, że w moim przypadku mam ustawione 30% (standardowo jest 40%), pozwoliło mi to zmniejszyć obroty wentylatora do ~975RPM, dzięki czemu karta stała się niesłyszalna z odległości około 1 m. Oczywiście przez ten zabieg zwiększyła się ciut temperatura, ale nie na tyle, żeby było to powodem do paniki;)

Duty cycle max - ustawiłem na 60%. Oznacza to, że wentylator rozpędzi się maksymalnie do 60% (około ~2000RPM), przy najwyższej temperaturze rdzenia. Nie polecam ustawiać na 100%, bo wtedy prędkość wiatraka przekroczy ponad 3000RPM i będzie to już suszarka nie z tej ziemi:/

Z pozostałych parametrów: T min, T range, T operating, T low limit, T high limit, zmieniłem tylko T minT low limit na wartość 42 (standardowo 60). Jak tę wartość obliczyć, dowiemy się ściągając jeden pliczek STĄD. W pobranym pliku wpisujemy odpowiednie liczby, funkcja za nas wyliczy, co najlepiej wpisać w pola programu RT.

Po wpisaniu wszystkich liczb, zaznaczamy: Apply fan settings at Windows startup, aby system załadował te ustawienia przy starcie systemu oraz klikamy na SAVE. Dodatkowo możemy zapisać te ustawienia do profilu (kto chce, może więcej profili utworzyć).

Tym sposobem, RT płynnie zwiększy obroty wentylatora, wprost proporcjonalnie do aktualnej temperatury karty graficznej (zgodnie z naszymi ustawieniami).

Sposób drugi:

Drugi sposób jest nieco trudniejszy do wykonania, ale jest może precyzyjniejszy.

Najpierw musimy aktywować Riva Tuner Statistics Server, aby to szybko wykonać, najłatwiej przejść do folderu, gdzie mamy zainstalowaną Rivę Tuner. Domyślnie jest to: C:\\Program Files\RivaTuner v2.24\Tools\RTSS\RTSS.exe i uruchamiamy go. Przestawiamy opcję: Start with Windows na ON i jeżeli nie będzie nam to przeszkadzało, że RTSS będzie za każdym razem uruchamiał się z systemem, możemy przejść do kolejnego kroku.

Na początek musimy utworzyć kilka profili obrotów wentylatora. W moim przykładzie, będą to trzy profile: 30%, 45% i 60%.

Klikamy tym razem na trójkącik w sekcji Driver settings i na pierwszą zakładkę System settings.

Przechodzimy na zakładkę Fan, wybieramy w prawym górnym rogu opcję: direct control i należałoby teraz stworzyć profile.

W sekcji performance 3D, przesuwamy suwakiem na określoną pozycję (w moim przypadku na 30%) i klikamy na Zastosuj. W tym momencie wentylator powinien już odpowiednio zwolnić. Musimy teraz zapisać te ustawienia do profilu. Klikamy więc na ikonkę z dyskietką i wpisujemy nazwę na przykład Fan 30%, teraz OK  i mamy zrobiony już jeden profil.

W ten sam sposób tworzymy następne profile (np. 45% i 60%), oczywiście podwyższając odpowiednio suwak odpowiedzialny za regulacje obrotów. Jeżeli mamy już wszystko, to powinniśmy mieć coś takiego jak poniżej na fotce.

Teraz w głównym oknie aplikacji przechodzimy do zakładki: Launcher i klikamy w dolnej części na zielony plusik: Add New item. Wyskoczy nam mniejsze okienko, musi być tam ustawione: Regular item i wciskamy OK. Teraz pojawi się duże okienko, gdzie ponownie robimy profil z ustawieniami.

Najpierw wpisujemy nazwę na przykład Fan speed 30%, możemy, ale nie musimy utworzyć sobie skrót klawiaturowy. Możemy też wybrać swoją kartę graficzną z sekcji: Associated display adapter. Następnie zaznaczamy: Associated fan profile, wybieramy z rozwijanego menu opcję driver-level i z poniższej listy wybieramy wcześniej utworzony profil. Powtarzamy to z wszystkimi profilami.

Ponownie utworzyliśmy trzy profile, ale w  zakładce Launcher. Już na tym poziomie, możemy wybierać sobie odpowiedni profil z trayu, a jeżeli utworzyliśmy skrót klawiaturowy, to możemy go teraz spokojnie wykorzystać.

To jeszcze nie koniec zabawy. Przechodzimy zakładkę dalej, czyli na Scheduler i ponownie wykorzystujemy zielony plusik, aby dodać nowe zadanie. To będą najważniejsze ustawienia, jakie tutaj ustalimy, od tego będzie zależeć, jak będzie się zachowywać nasza karta graficzna, kiedy będzie przyspieszać i kiedy zwalniać (mam na myśli oczywiście wentylator karty graficznej).

W nowym oknie, wybieramy dokładnie to co widzimy na poniższej fotce, a więc wpisujemy nazwę dla zadania, wybieramy funkcję Item i wybieramy nasz wcześniej utworzony profil. W opcjach poniżej, wybieramy: on hardware monitoring range event, z poniższej listy wybieramy Core temperature i wpisujemy zakres temperatur: minimalną oraz maksymalną, jakie mają obowiązywać w danym profilu.

W ten sposób tworzymy następne profile, nie zapominając, aby w następnych zwiększyć odpowiednio zakres temperatur. Jest to bardzo ważne. Możemy sobie też zmienić kolor jaki będzie pokazywany na wykresie.

Przy okazji możemy też utworzyć sobie zadanie, aby RT już przy starcie Windowsa, wybierało sobie wybrany profil.

Po  zakończeniu wszystkiego, powinniśmy mieć coś takiego:

Oczywiście, a nawet wskazane jest, możemy sobie utworzyć więcej profili, tak aby wszystko przebiegało bardziej płynnie. Teraz możemy to przetestować na przykład w grze, jak się sprawdza w praktyce. Jest jeszcze trzeci sposób, ale u mnie ta opcja była nieaktywna, więc z wiadomego powodu nie mogę jej zademonstrować.

W następnej części postaram się opisać co trzeba zrobić, aby Riva Tuner pokazywała na ekranie w czasie gry, niektóre wybrane parametry, na przykład: liczbę fps-ów, aktualną temperaturę karty graficznej i nie tylko, szybkość wentylatora, zużycie pamięci itp.

Swoje uwagi możecie zgłaszać w specjalnym wątku na FORUM. Zapraszam na wymienianie uwag na temat tej aplikacji.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    19arek93
    0
    Byłem w połowie pisania o tych profilach (ustawiania w inny sposób) jak ukazał się ten poradnik :P
    Ale mam propozycję - może mógłbym zrobić poradnik o ustawieniach w RV dot. prędkości wentylatora, oraz taktowań dla ludzi którzy nie zrozumieli tego sposobu?
    Pozatym muszę przyznać iż u mnie na Ati ustawienia i konfiguracja wygląda nieco inaczej.

    PS. Super wykonanie.
    • avatar
      Kerim08
      0
      Zawsze możesz przedstawić swój sposób, tym bardziej że posiadasz ATI:)
      • avatar
        Junior
        0
        kawał doskonałej roboty !!!
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          A ja mam problem:

          W pierwszym sposobie nie mam dostępnej opcji auto, jest tylko fixed.

          W drugim sposobie w czasie tworzenia profili nie można zastosować zmian z ustawieniem wiatraka na mniej niż 40%, wraca do poprzedniego ustawienia.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            5 ode mnie. bdb art :]

            czekam na część o podkręcaniu :D (kiedy będzie?)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Czy mógłbyś uaktualnić link do pliku za którego pomocą oblicza się te pozostałe parametry w "pierwszym sposobie" bo aktualny link wygasł.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                mam problem
                mam gre (the club) i jej najmniejsza rozdzielczosc to 800x600 przy ktorej troche mi sie zacina, a wiec czy tym programem mozna uruchic ta gre w oknie lub w rozdzielczosci 640x480?

                moj sprzet
                AMD Sempron Procesor 3000+ 1,81GHz
                1Gb RAM
                Nvidia FX 5200 128mb
                Windows 7 Ultimate
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  fajny poradnik szczególnie dla początkujących overclockerów. 5
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Dobry poradnik
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      mam mały problem. W zakładce customizer nie mam tego "Low-lewel system settings" czym to moze być spowodowane? Ustawilem tamto FAN na 3.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        mam mały problem. W zakładce customizer nie mam tego "Low-lewel system settings" czym to moze być spowodowane? Ustawilem tamto FAN na 3.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          cze wszystkim. mam mały problem poniewaz poradnik który napisany jest fachowo i można sie duzo z niego nauczyc z korzyścia dla siebie to jednak błądzę.
                          Czy mógłby mi ktos podac wersję opisanego wyżej RT ja mam 2.24c i za nic nie moge dojsc do ładu z tabelkami które pokazane sa na obecnych obrazkach.
                          dzięki za pomoc
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            ps. po prostu ich nie mam. mam zupełnie inne. więc sądzę że to wina odnowionej wersji programu
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Też nie mam low-level system settings.