Jak sprawdzic‡ czy CPU nie ogranicza GPU.

+1 głos
wizyt: 6,735

Witam. Mam pytanie czy da się™ w jakiś sposób obliczyć‡ itp. (sprawdzić‡) czy dany procesor bę™dzie ograniczać‚ dana… karta™ graficzna… ?

Od czego to zależy. Jakby ktoś› mógł‚ mi to wytł‚umaczyć‡ obrazowo :)

 

Z gory dziekuję™.

 

Pozdrawiam. 

2 lutego 2011 w Inny sprzęt przez użytkownika stworbagienny Poziom 4 (1,000)
   

11 odpowiedzi

–1 głos
 
Najlepsza odpowiedź
Obrazowo to wyglada tak.
Ktos palnie glupote i ona lotem ptaka roznosi sie po wszystkich co mniej rozeznanych uzytkownikach komputerow.

To tyle teorii ;-) Regula jest taka, ze nie ma czegos takiego, jak ograniczanie procesora przez karte, czy na odwrot. Powtarzam to do znudzenia i zawsze jako dowod podaje wywod, ze takie rozumowanie prowadzi do obledu, jako ze zawsze powstanie szybsza jednostka od tej, ktora niby nie ogranicza drugiej, wobec czego falszywe byloby twierdzenie, ze poprzednia NIE ograniczala tej drugiej, skoro nowsza daje jeszcze lepsze rezultaty. Tak mozna w kolko - czyli do wpadniecia w obled doskonaly, samopowielajaca sie petle. Zycze powodzenia.

Jasniej moge wytlumaczyc to tylko z technicznym podejsciem: myslisz, ze istnieje rownowaga powmiedzy karta, a procesorem, ktora liczona - powiedzmy - w MFLOPSach - jesli sie zgadza z marginesem 10%, to jest OK, a jak wiecej - to juz jedno ogranicza drugie ? Blad. Dlaczego ? Ano dlatego, ze ten drugi komponent ma zawsze jeszcze cechy dodatkowe, z ktorych wlasciwosci zawsze mozna skorzystac dodatkowo. Dla przykladu, w kartach graficznych oprocz predkosci liczy sie jeszcze uzywanie nowszego API (czyli DX11 np), czy wlaczanie wyzszych trybow AA. Czasem tez wieksza pamiec robi roznice.

To tyle w teorii.

W praktyce: sprawdzaj zawsze wymagania REKOMENDOWANE gier, w ktore chcesz grac. I w zasadzie tylko tym sie kieruj przy doborze sprzetu. Od siebie dodam, ze FullHD = 2x wymagania minimalne.
odpowiedź 2 lutego 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
wybrane 9 listopada 2013 przez użytkownika TheSpeed
0 głosów
Im lepszy procesor tym wydajność karty "wzrasta". Wystarczy popatrzeć na wyniki:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Testy_Gry-3532/strona/12677.html
Wszystkie procesory działały z tą samą kartą. Jak widać im lepszy proc tym lepsza wydajność.
odpowiedź 2 lutego 2011 przez użytkownika Rakoth Poziom 6 (5,220)
0 głosów
LOL, ja od siebie "odkrywczo" dodam, ze im lepsza karta przy tym samym procesorze, to tak samo wydajnosc wzrasta...
Nie trzeba zadnych testow, aby stwierdzic, ze w tandemie lepszy komponent ciagnie wyniki do gory.
odpowiedź 2 lutego 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
Rakoth - dzięki lepszemu prockowi nie musi wzrosnąć wydajność karty, tylko wydajność w samej grze właśnie dzięki procesorowi. Przypuśćmy że prockiem 2CPU po 2,00GHZ i grafika 9800gt w danej grze masz ok 30fps. Wymieniasz procka na 4x 2,00GHZ i wydajność wzrasta do 50fps tylko dlatego że procek nie wyrabiał a nie że grafika była ograniczona. w niektórych grach masz wymagania procek 2x 2.00GHZ 2GB ram i 8800gt a w następnej te same podzespoły tylko procek X4 lub 2X3.00 GHZ czyli jeśli masz procek 2x 1.60GHZ a minimum jest wymagany ten 2.00 to nie grafika ogranicza tylko procek. Tak samo jest z grafą
odpowiedź 3 lutego 2011 przez użytkownika GeForce250 Poziom 7 (12,580)
0 głosów
GeForce: znowu kolejny z ograniczaniem....
Nie ma czegos takiego, jak ograniczanie, tylko NIESPELNIANIE WYMOGOW MINIMALNYCH/REKOMENDOWANYCH gry. Piszacy soft okreslaja jasno warunki, jakie ma spelniac sprzet, aby na grze dalo sie grac. I dla kazdej gry jest to inaczej, bo rozne sa silniki.
Na benchmarkach jest nieco inaczej - tam sie pisze kod bez ograniczen predkosciowych, dzieki czemu wynik koncowy uzalezniony jest od sprzetu bez widelek. Mierzy sie tam bowiem to, co fabryka dala sprzetowi w maksymalnej jego mocy.
Wiec w Twoim przykladzie lepiej pisac, ze jak gra w wymaganiach podaje 2c 2 GHz, a ktos ma 2x 1.6 GHz - to nie procesor bedzie ograniczal karte (bo nie bedzie, karta nadal bedzie pracowac ze swoja nominalna predkoscia), tylko PROCESOR SAM Z SIEBIE NIE BEDZIE W STANIE OBSLUZYC tylu operacji na sekunde, ile gra wymaga dla plynnej rozgrywki.
odpowiedź 3 lutego 2011 przez użytkownika jeomax.co.uk Poziom 11 (475,040)
0 głosów
jeomax.co.uk - Chodziło mi o to że tak jak już pisałeś i oczywiście miałeś racje, PROCEK NIE OGRANICZA GRAFIKI. Natomiast z tym prockiem to może źle napisałem, ale jeśli mam wymagane min. te 2.00 a mam 1.60 to jednak ten procesor jest tym który nie daje sobie rady w grze a nie grafika ograniczona przez ten właśnie procesor. Co do tych benchmarków to nie miałem o tym pojęcia i dzięki za wyjaśnienie.
odpowiedź 3 lutego 2011 przez użytkownika GeForce250 Poziom 7 (12,580)
0 głosów
Dzięki, za wszystkie odpowiedzi. Rozwiązanie wybieram, post pierwszy jednak trzeba przeczytać wszystkie od początku żeby wszystko fajnie zrozumieć.

Jeszcze raz dzięki.
odpowiedź 3 lutego 2011 przez użytkownika stworbagienny Poziom 4 (1,000)
0 głosów
Procesor może być ograniczeniem i to bardzo istotnym.Kiedyś w celu sprawdzenia włożyłem 9600GT do płyty z Sempronem 1800 i zagrałem w NFS Undercover a raczej ujrzałem pokaz slajdów.Jednak grając na moim obecnym C2D z tą kartą nie było żadnego problemu.Tym co bardziej obciąża kartę od procesora jest zmiana rozdzielczości na wyższą.Musisz uruchomić Frapsa i EVGA Precision.W tym ostatnim programie ustaw wyświetlanie OSD użycia procesora graficznego i eksperymentuj z różnymi ustawieniami.Użycie procesora na karcie w 99% oznacza,że to ona jest ograniczeniem.I odwrotnie w granicach 50-70% oznacza, że karta jeszcze może ale ogranicza ją procesor.Inny rodzaj sprawdzenia polega na tym,że trzeba pamiętać liczbę klatek w danej rozdzielczości, następnie zwiększaj rozdz. i sprawdzaj liczbę klatek jeśli pozostaje bez zmian to znaczy że procesor jest wąskim gardłem .
odpowiedź 5 lutego 2011 przez użytkownika zygmunt1973 Poziom 4 (1,150)
0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2011 przez użytkownika krzys13 Poziom 4 (2,000)
0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2011 przez użytkownika krzys13 Poziom 4 (2,000)
0 głosów
No dobra.
Widze ,że zdania są tu nieco podzielone więc i ja sie troche rozpisze.
Złożyłem ostatnio komputer co trwało jakieś 7 miesiecy zanim dotarły do mnie wszystkie czesci mozna powiedziec z kilku zakatków świata.
Nie jest to jakis potwór ale nie jest tez komputerem słabym.
Zbudowałem go na wodnym chłodzeniu(dyski twarde,ram,Cpu,Grafika)
System chodzi na SSD,pamięc to 8 gb ramu 1666 Procesordual core 2.66 podkrecony do 3.2 Grafika ati radeon 3870 x 2 1 ghz x 2 Bo mam dwie w cross fire czyli 4 procesory o wadze 2 ghz razem.
plyta gl. to ASUS P5E64 WS EVOLUTION.
Zanim złozyłem kompa mój dobry znajomy testował JEDNĄ karte graficzna ATI 3870 x 2 na moich ośmiu giga ramu z tym że na swojej 2 x rdzeniowej płycie gł. z Procesorami intel XEON na pokładzie.
(nie pamietam jakie dokładnie procesory i jaka płyta gł.)
Przejdxmy do sedna.
Zainstalowalismy battlefield 3 i ustawiliśmy na najwyższa rozdzielczość jaka sie tylko dało 2500 x 1600
Gra cchodziła dosyć płynnie a nawet ardzo biorąc pod uwage ,ze reszta ustawień była na minimum.
Ucieszyłem sie bo mając taka karte graficzna byłem pewien że będę mogł grać w najnowsze gry.
Dla własnej satysfakcji kupiłem nastepna i połączyłem je w CROSS FIRE.
OK.
Po złożeniu mojego cacuszka i zainstalowaniu Battlefield 3 bardzo sie rozczarowałem.
Ustawiłem wszystko na minimum a rozdzielczość na 720
Naprawde nie dało sie grac.
Po zainstalowaniu 2giej karty graficznej nie było widać żadnej ale to żadnej róznicy.
CPU vs GPU
A jednak.
odpowiedź 8 marca 2012 przez użytkownika wilkolis Poziom 1 (140)
...