Procesory

Mocne uderzenie w segment do 1000 złotych

przeczytasz w 2 min.

Za nami testy wszystkich konsumenckich procesorów z serii Ryzen 7 i Ryzen 5, ale to chyba bohaterzy dzisiejszego artykułu – Ryzen 5 1400 i 1600 zrobili na nas największe wrażenie. Obydwa modele reprezentują segment cenowy mniej więcej do 1000 zł, więc - uwzględniając nasze realia - powinny zainteresować większe grono odbiorców, a przy tym dzielnie stawiają czoła jednostkom konkurencji.

AMD Ryzen 5 1400 i Ryzen 5 1600

W zastosowaniach typowo procesorowych jest naprawdę bardzo dobrze, ale to chyba nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Co prawda Ryzen 5 1400 nie może pochwalić się zbyt wysokim zegarem, ale za to oferuje więcej wątków, dzięki czemu bez problemu dogania i często pokonuje Core i5-6600. W grach bardziej liczy się taktowanie, co niestety odbija się na słabszych osiągach. Dopiero po podkręceniu jako tako nadrabia on zaległości, a trzeba przyznać, że potencjał tutaj jest całkiem niezły – ze standardowych 3,2 GHz uzyskaliśmy stabilne 3,9 GHz (co wiąże się też z wyższym poborem mocy).

Podobnie wygląda to w przypadku Ryzena 5 1600 – też nie oferuje on zbyt wysokich zegarów, ale większa liczba rdzeni/wątków pozwala mu konkurować nawet z Core i7-7700K, a po podkręceniu depcze on po piętach 4-krotnie (!) droższemu Core i7-5960X. Warto bowiem zauważyć, że uzyskaliśmy tutaj stabilne 3,9 GHz, co znowu jest bardzo dobrym wynikiem uwzględniając bazowe 3,2 GHz. Gry? Tutaj takiego pogromu nie ma, ale i tak jest nieźle, bo mówimy o poziomie modeli Intel Core i5 (czyli głównych konkurentów Ryzenów 5).

Nowe procesory AMD przez ostatnie tygodnie zdążyły trochę stanieć, więc kwestia opłacalności wypada jeszcze lepiej niż w dniu premiery. Ryzen 5 1400 kosztuje u nas około 740 złotych, natomiast Ryzen 5 1600 to koszt około 1030 złotych – mówimy więc o poziomie Core i5-6400/7400 oraz Core i5-6600/7600. Warto jednak zauważyć, że za wyborem propozycji czerwonych przemawiają nie tylko lepsze osiągi i możliwość podkręcenia, ale też bardziej przyszłościowa platforma AM4, która daje możliwość bezpośredniej przesiadki na topowe modele Ryzen 7.

Ryzen 5 1400 - Ocena końcowa:

  • przyszłościowa platforma AM4
  • dobra wydajność w zastosowaniach procesorowych (na tle konkurencji)
  • bardzo małe zapotrzebowanie na energię elektryczną (przy standardowych zegarach)
  • odblokowany mnożnik...
  • ...i całkiem niezły potencjał na OC
  • atrakcyjna cena na tle konkurencji
  • wydajność w grach niższa niż u konkurencji

Dobry Produkt  Super Opłacalność

Ryzen 5 1600 - Ocena końcowa:

  • przyszłościowa platforma AM4
  • bardzo dobra wydajność w zastosowaniach procesorowych (na tle konkurencji)
  • całkiem niezła wydajność w grach
  • niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
  • odblokowany mnożnik...
  • ...i całkiem niezły potencjał na OC
  • atrakcyjna cena na tle konkurencji
  • brak znaczących minusów

Super Produkt

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dudi4Fr
    10
    Ryzen 5 1600 wydaje się być jednym z najciekawszych Ryzen'ów obecnie dostępnych na rynku (zobaczymy co pokaże seria 3) raport cena/wydajność jest świetny. Cenowo stoi nieźle w porywaniu do Intela a z każdą aktualizacją BIOS'u jest coraz lepiej. Wczoraj Asus wydal nowy BIOS pod Hero 4 pozwalający kręcić ramy na 3400-3600MHz co daje jeszcze większego kopa. Do tego w nowych grach pisanych pod więcej niż 4 watki i z optymizacją pod Ryzeny będzie jeszcze lepiej.

    Widać ze AMD odrobiło lekcje i wyciągnęło wnosi z poprzednich architektur które miały swoje problemy. Teraz tylko czekać na ruch ze strony Intela (może w koncu więcej niż 4c/8t mainstream?) i walkę cenową o nas klientów :)
    • avatar
      frenchkiss4u
      8
      Ryzen 1600 to obecnie najlepszy procesor dla typowego entuzjasty z ograniczonym budżetem. Jest niewiele wolniejsze od ryzena 1700 a przy tym o 500 zł tańszy. Ma dodatkowo cooler w komplecie i lut zamiast gluta pod ihs. W grach należało by zmienić metodologia, bo standardem już jest testowanie 1% i 0,1% minimalnego fps i tam ryzen pokazuje przewagę nad chodziażby i5 6600/6600k.

      Co do ryzena 1400 to raczej procesor nie warty zakupu.
      • avatar
        Mir00
        6
        Przydałby się jeszcze test OC na słabszych płytach. Ja rozumiem, że testowany jest potencjał OC procesorów, ale jednak nikt nie kupi procesora za 750-1050zł a do tego płyty za ponad 800zł (w komputroniku 950zł). Poza tym chłodzenie też jest ze średniej półki to i z takiej wypadałoby dobrać płytę, żeby wiedzieć czego może się spodziewać przeciętny Kowalski :)
        W końcu ta podstawka miała udostępnić OC dla "przeciętnych" użytkowników.
        • avatar
          cacodemon
          2
          Bez porównania do 2500k/2600k ten test jest do niczego. Masa ludzi ma sprzęt na 1155 i chyba wypadałoby im pokazać czy jest sens przesiadki czy nie.
          Chyba, że celowo takich porównań nie robicie, żeby nie okazało się, że 6 letnie procki są lepsze w grach niż nowe AMD. A wtedy kompuszrot nie zarobi
          • avatar
            mutissj
            1
            Skoro testujecie:

            Ryzena 5 1600 w trybie OC

            wypadało by go również porównać do

            i7-7700K w trybie OC ~5,0 GHz ?

            • avatar
              Eryk333
              0
              ja jednego nie rozumie jak procesor 4 rdzeniowy osmio watkowy i 16M cash jest wolniejszy od 4 /4 lub lub8/16 wolniejszy od 4/4 intela co AMD robi zle przeciez te nowe procki nie sa zle oco chodzi moze mnie ktos uswiadomic pisze serio bo ciekawy jestem tego pozdr?:)
              • avatar
                carbo888
                0
                Ciągle odstawiam zakup ryzena bo nie wiem jakie pamięci do niego dać a wszystkie "for ryzen" są cholernie drogie, może ktoś doradzi jaki ram do R5 1600, min. 16GB 2666Mhz i CL15?
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Aktualnie mam w kompie i5 6400... teraz tak patrząc na te testy trochę żałuję że nie poczekałem i nie kupiłem z r5 1400
                  • avatar
                    Mkozlowski
                    -1
                    Miałem kupić w lipcu i5-7500, ale dorzucę kilkadziesiąt złotych i kupię 1600. Już teraz zachowuje się lepiej przy grach wykorzystujących wielowątkowość, podczas gdy 7500 poci się w Watch Dogs 2 niesamowicie. Dodam, że cały czas siedzę na Intelu z drobnym wyjątkiem (pamiętny Sempron w 2006 roku) i miałem duzą zagwozdkę czy tym razem zaufać AMD. Tak naprawdę czas pokaże czy te 6 jaj i 12 wątków rozwinie skrzydła w kolejnych grach czy też będzie chodzić na podobnym poziomie co powyższy produkt Intela.

                    Intel wypuści Coffee Lake z 6 rdzeniami i albo rozpocznie się walka albo Ryzen zostanie zjedzony, pytanie tylko za jaką cenę?
                    • avatar
                      kristof080
                      0
                      Ja mam PhenomII x6 i jakos ciagnie. A jak tam QuadCore?