Monitor AOC i2369Vm - stylowy i energooszczędny
Monitory

Monitor AOC i2369Vm - stylowy i energooszczędny

przeczytasz w 2 min.

Atrakcyjny wizualnie monitor wyposażony w matową matrycę AH-IPS i złącze MHL. Oprócz dobrej jakości obrazu cechuje się też bardzo niskim zużyciem energii.

Monitory z wyświetlaczami wykonanymi w bardziej zaawansowanej technologii, takiej jak np. IPS, PLS, czy VA cieszą się coraz większym zainteresowaniem użytkowników domowych. Powodów może być kilka. Po pierwsze w ciągu kilku ostatnich lat ceny tego typu paneli wyraźnie spadły, dzięki czemu z technologii tej skorzystać może szersze grono odbiorców.

Drugim, równie ważnym powodem jest zmiana świadomości użytkowników. Obecnie znacznie mniejszy nacisk kładziony jest na maksymalnie szybkie reakcje matrycy i ogromną przekątną ekranu, za to większą wagę przykłada się do jakości obrazu i funkcjonalności monitora.

Coraz większe znaczenie ma uniwersalność. Na typowych panelach TN możemy sobie z powodzeniem pograć, gdyż cechują się one świetnymi czasami reakcji, ale wiarygodność odwzorowania barw łagodnie rzecz ujmując leży. Z kolei kupując np. dobry monitor IPS mamy właściwie gwarancję uzyskania znacznie lepszych kątów widzenia, naturalnych kolorów oraz w pełni akceptowalnych czasów reakcji matrycy. Innymi słowy może on posłużyć zarówno do grania, jak i amatorskiej edycji grafiki.

AOC i2369Vm - bok

Dobrym przykładem takiego urządzenia jest właśnie AOC i2369Vm. Producent wyposażył go w 23-calowy ekran AH-IPS podświetlany rzędem białych diod LED. Jego rozdzielczość jest standardowa dla konstrukcji tej klasy i wynosi 1920×1080 pikseli (czyli Full HD). Obraz, który dociera do oczu użytkownika możemy już na wstępie określić jako bardzo efektowny, szczególnie pod względem jakości kolorów. Wyświetlając idealnie biały oraz czarny obraz na ekranie odnieśliśmy jednak delikatne wrażenie, że równomierność rozkładu luminacji na powierzchni wyświetlacza nie jest idealna. Potwierdzimy lub odrzucimy tą tezę jednak dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych pomiarów. Oko ludzkie jest naprawdę czułym i precyzyjnym przyrządem optycznym, ale to co realnie widzimy zależeć może od mnóstwa innych czynników.

Specyfikacja:

Przekątna ekranu23"
Rozdzielczość1920 x 1080 px
Proporcje ekranu16:9
Czas reakcji6 ms
Rodzaj matrycyAH-IPS
Powłoka ekranumatowa
PodświetlenieW-LED (krawędziowe)
Jasność i kontrast250 cd/m2, 50.000.000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia
poziom/pion
178/178
ZłączaHDMI (HDCP), HDMI z obsługą MHL, Display Port, D-sub
Złącza audioHDMI, analogowe wejście i wyjście dźwięku (mini jack 3,5 mm)
Zasilaczzewnętrzny
Inne cechyzłącze Kensington lock, VESA 75x75 mm, głośnik

» Zobacz pełną specyfikację na stronie producenta

Dużą zaletą monitora AOC jest użycie matowych materiałów zarówno do wykonania obudowy, jak i pokrycia ekranu. Zarówno matryca, jak i cieniutka ramka wokół niej umieszczone zostały pod gładkim, jednorodnym panelem na który naklejona została warstwa przeciwodblaskowa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie - ewentualne uszkodzenie tej warstwy nie będzie wiązało się z kosztowną wymianą całego panelu, lecz ograniczy się do przyklejenia nowej, matowej folii. Jedynymi błyszczącymi panelami obudowy są krawędzie boczne, krótka nóżka i stosunkowo niewielki obszar w górnej części tylnej ścianki.

AOC i2369Vm - tył

Pod względem estetycznym monitor zasługuje na pochwały. Oczywiście to czy wygląd jest atrakcyjny, czy też nie jest kwestią gustu, ale przyznać musimy, że AOC jest przyjemny dla oka i raczej wyróżnia się na tle konkurentów. W samej konstrukcji raczej nie znajdziemy materiałów szlachetnych, takich jak aluminium, stal nierdzewna lub hartowane szkło, ale wykorzystane tworzywa sztuczne są wystarczająco dobrej jakości i zostały precyzyjnie spasowane.

Ergonomia i złącza

Ramka wokół ekranu ma około 11 mm szerokości. Wyjątkiem jest część dolna, która ma 28 mm i mieści w sobie sprzętowe przyciski sterowania menu OSD. Z kolei głębokość obudowy ekranu to ok. 15 mm w części górnej i 48 mm w części dolnej. Waga wraz z podstawką to niecałe 5 kg, a więc całkiem sporo jak na tak smukły monitor. Nie jest to bynajmniej wada - wyższa waga sprawia, że konstrukcja stoi stabilniej na biurku. Sam ekran utrzymywany jest przez dość cienką nóżkę, przez co potrafi chwiać się delikatnie na boki gdy naciskamy klawisze umieszczone pod ekranem.

Możliwości regulacji położenia ekranu są znikome. Użytkownik może pochylić go do przodu o 5 stopni, do tyłu o 15 stopni i... to by było na tyle. Nie możemy go podnieść, ani opuścić oraz wykonać pivota. W bok obrócić można go wyłącznie z podstawką.

AOC i2369Vm - złącza

W części tylnej umieszczono dwa złącza HDMI (w tym jedno z obsługą MHL), jeden DisplayPort oraz jeden analogowy D-sub. Poza tym widoczne jest też gniazdo zasilające oraz wejście i wyjście audio (mini jack 3,5 mm). W części środkowej zintegrowano otwory służące do montażu ściennego w standardzie VESA 75x75 mm.