Na topie

Bootowalny pendrive USB z Windows

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Jak stworzyć bootowalny pendrive USB z Windows XP, 7 lub nawet 8 i 10? Oto poradnik krok po kroku.

A A

Bootowalny pendrive USB z Windows

Na początku warto wyjaśnić dlaczego bootowalny pendrive, czyli automatycznie uruchamiająca się przy starcie komputera pamięć flash USB, zawierająca pliki instalacyjne systemu, jest lepszy od tradycyjnej płyty DVD.

Powodów jest kilka. Po pierwsze maleńki, mierzący kilka centymetrów i ważący kilka gramów pendrive jest o wiele poręczniejszy niż płyta, którą niezbyt wygodnie nosi się w kieszeni. Po drugie prędkość odczytu danych z typowego pendrive'a (nawet zwykłego USB 2.0) jest większa niż z nośnika optycznego, szczególnie w kwestii czasu dostępu do plików.

Trzecia kwestia ważna jest dla osób użytkujących netbooki. Te miniaturowe laptopy nie są wyposażone w napęd optyczny, więc jeśli pragniemy zainstalować na nich nowy system, będziemy właściwie skazani na użycie pendrive'a lub innego nośnika podłączanego przez USB. Procedura ta sprawdzi się jednak równie dobrze w przypadku dużych laptopów i pecetów. Ważne jest tylko to, aby BIOS płyty głównej oferował możliwość instalacji systemu wprost z urządzenia podpiętego do USB (zdecydowana większość nowoczesnych płyty głównych nie ma z tym problemu).

Jak stworzyć bootowalny pendrive?

Procedura tworzenia bootowalnego pendrive'a nie jest skomplikowana. Powinniśmy jednak użyć nośnika o pojemności co najmniej 4 GB i odnaleźć płytę z Windows – będzie potrzebna pod koniec procesu. Pamiętajmy również o tym, że wybrany pendrive zostanie sformatowany, więc przed rozpoczęciem procedury radzimy przenieść wszystkie dane w bezpieczne miejsce.

Na wstępie sprawdzamy czy w systemie zainstalowany jest program DiskPart. Jeśli używamy Windows 2000 lub nowszego, to nie musimy się tym martwić – DiskPart jest domyślnie zainstalowany w systemie. Aby jednak się upewnić, otwieramy menu Start, a następnie klikamy Uruchom i wpisujemy „cmd”, uruchamiając tym samym linię komend.

Uruchamianie konsoli komend cmd

Po otwarciu czarnego okna wpisujemy w nim polecenie „diskpart”.

Uruchamianie diskpart

Jeśli aplikacja jest obecna w systemie, powinno pojawić się nowe okienko z uruchomionym programem diskpart.exe.

diskpart.exe

Jeśli DiskPart nie uruchomił się, pobieramy odpowiedni plik ze strony Microsoftu i instalujemy go. Nie zamykamy okna aplikacji - teraz przejdziemy do właściwej części procedury.

Wpisujemy „list disk”, aby sprawdzić czy pendrive rozpoznawany jest przez system.

list disk

Na tym przykładzie pendrive ma około 7712 MB i widoczny jest jako Dysk 2. W tym momencie wybieramy dysk, wpisując polecenie „select disk 2”, gdzie numer 2 odpowiada numerowi przypisanemu do wybranego nośnika USB.

Wybór dysku

Odsłon: 2529317
Komentarze

77

Udostępnij