Dobra i szybka karta microSD. TOP 5 Akcesoria do telefonów

Dobra i szybka karta microSD. TOP 5

opublikowano przez Tomasz Duda w dniu 2018-04-30

Pamięci nigdy za wiele, dlatego bardzo ważna jest dobra, szybka karta microSD, która pozwoli ją łatwo powiększyć o kolejne gigabajty. Bardzo ważne jest to by odpowiednio dobrać kartę microSD do telefonu, kamery sportowej, drona, aparatu, wideorejestratora i innego sprzętu.

Dobra, szybka karta microSD - jaką wybrać?

Dobra karta microSD to rzecz niemal niezbędna we współczesnych czasach. Jest maleńka i lekka, a mieści w sobie nawet setki gigabajtów danych. Dzięki niej możemy powiększyć pamięć bez konieczności wymiany sprzętu na nowy (może nawet pełnić funkcję pendrive'a).

Możemy nosić przy sobie kilka, a nawet kilkanaście kart microSD i nawet tego nie poczujemy. Dzięki temu doskonale spisują się zarówno na co dzień, jak i w czasie długiej podróży. Są to idealne nośniki pamięci dla osób często nagrywających filmy (np. „jutuberów”).

Dobra karta microSD przydaje się do telefonu, tabletu, drona, kamery sportowej, aparatu, wideorejestratora, a nawet laptopa czy ultrabooka. Jest to bardzo powszechnie stosowany standard pamięci pasujący do wielu współczesnych urządzeń.

Ważne jest to by wybrać kartę microSD pasującą idealnie do potrzeb użytkownika oraz specyfikacji sprzętu który używamy.

Tania i dobra karta microSD

Pojemność kart microSD:

 • microSD - pojemność do 2 GB (FAT)
 • microSDHC - pojemność do 32 GB (FAT32)
 • microSDXC - pojemność do 2 TB (exFAT)

Jaką pojemność microSD wybrać dla siebie? Po pierwsze powinniśmy sprawdzić jaką pojemność karty pamięci obsługuje nasz telefon. Szukajmy tej informacji w specyfikacji na stronie producenta, w sklepie lub u operatora od którego kupiliśmy smartfon.

Jaka karta microSD do smartfona

Jeśli smartfon obsługuje microSDXC to poradzi sobie również z kartami microSDHC i zwykłymi microSD. Jeśli jednak obsługuje tylko microSDHC, to może nie rozpoznać karty w standardzie microSDXC. Innymi słowy kompatybilność jest zachowana w dół, ale nie w górę.

W praktyce najlepszym i najbardziej opłacalnym pomysłem jest kupienie do telefonu karty pamięci 32 lub 64 GB. Większość współczesnych modeli obsłuży takie pojemności bez problemu, a my nie wydamy fortuny, bo dobra i tania karta micro SD do telefonu 32 GB kosztuje w granicach 50 zł. Lepsze i szybsze karty o tej pojemności mogą być już znacznie droższe - nawet do 100-150 zł.

Jaka karta microSD jest szybka? Zwróć my uwagę na oznaczenia na opakowaniu oraz na samej karcie.

Szybkość karty microSD

 • Class 2, 4, 6 - Minimalny transfer danych odpowiednio 2, 4 i 6 MB/s. Oznaczone zazwyczaj odpowiednią cyfrą umieszczoną wewnątrz litery „C”. Nie warto kupować takich kart, bo są zbyt wolne do współczesnych smartfonów, kamer, aparatów i dronów.
   
 • Class 10 - Minimalny transfer 10 MB/s. Oznaczane również jako „C10”. Jest to wciąż bardzo popularny standard. Takie karty nadają się do wielu urządzeń, ale nie warto ich wybierać jeśli nagrywamy filmy 4K Ultra HD.
   
 • U1 - Minimalny transfer 10 MB/s, często znacznie większy - nawet 90 MB/s. Takie karty nadają się do większości zastosowań, również nagrywania filmów 4K, ale najlepiej upewnić się by minimalny zapis danych był nie mniejszy niż 20-30 MB/s. Mimo podobnego transferu minimalnego są to karty realnie szybsze i sprawniejsze od „Class 10”.
   
 • U3 - Minimalny transfer danych 30 MB/s, często docierający nawet do 100 MB/s. Bardzo dobre, wszechstronne i godne polecenia karty o wysokiej szybkości. Zazwyczaj w standardzie microSDHC lub microSDXC. Sto polecane karty microSD do nagrywania filmów 4K UHD (do telefonów, dronów, tabletów, aparatów, wideorejestratorów itp.). Ich koszt jest większy, ale jeśli wymagacie wysokiej sprawności, to wybierzcie kartę microSD U3 (oznaczane są cyfrą 3 umieszczoną wewnątrz litery U).
   
 • V6, V10, V30, V60, V90 - Minimalne transfery odpowiednio od 6, do 90 MB/s. Polecane są modele od V30 w górę. Są to bardzo szybkie karty microSD kierowane głównie do osób nagrywających filmy („V” od słowa video). Nadają się do nagrywania wideo w wysokiej rozdzielczości 4K.
   
 • A1 - Dodatkowe oznaczenie informujące o liczbie operacji wejścia-wyjąscia (I/O) obsługiwanych przez daną kartę pamięci microSD. Standard A1 oznacza przynajmniej 500 operacji przy zapisie i 1500 przy odczycie na sekundę. To bardzo dużo jak na tak mały nośnik pamięci. Warto szukać tego oznaczenia na kartach.
   
 • A2- Podobnie jak A1, tylko z jeszcze lepszą sprawnością - 2000 operacji na sekundę przy zapisie i 4000 przy odczycie. Jeśli ktoś chce kupić maksymalnie dobrą kartę microSD z myślą o przyszłości i nowoczesnym sprzęcie, to powinien szukać modelu z oznaczeniem A2.

UWAGA! Koniecznie zwracajcie uwagę zarówno na szybkość odczytu, jak i zapisu danych. Często są między nimi duże rozbieżności. Np. odczyt może wynosić 100 MB/s, a zapis 30 MB/s. W praktyce obie wartości są ważne, ale w czasie nagrywania filmów 4K ważniejsza jest szybkość zapisu.

karta microSD do telefonu

Jaka karta pamięci do wideorejestratora?

Tutaj ważne jest zasięgnięcie informacji u sprzedawcy w sklepie lub sprawdzenie na stronie producenta karty. Dobra karta microSD do wideorejestratora powinna być wyposażona w pamięć MLC. Potrafi ona wytrzymać wielokrotne zapisywanie ogromnej liczby filmów. Innymi słowy karta z pamięcią MLC wytrzyma dłużej i nie zepsuje się szybko. Gorsze są karty z pamięcią TLC.

Kupując kartę microSD warto dodatkowo zwrócić uwagę by miała ona w komplecie adapter do większego formatu SD. Wtedy możemy taką kartę umieścić również w innych urządzeniach przenośnych np. laptopach.

W poniższym zestawieniu umieściliśmy karty microSD zalecane do najpopularniejszych zastosowań, pomijając najbardziej wymagające, profesjonalne zadania.

Dobra karta microSD - polecane modele:

 

SanDisk Ultra microSDHC 32 GB U1 A1

Pamięć flash
Ocena benchmark.pl

Rozsądnie wyceniona karta microSDHC o pojemności 32 GB. Wspiera standardy U1 i A1, więc nadaje się do większości typowych zastosowań - teledonów, smartfonów, tabletów, a nawet kamer i dronów. Jedynym realnym ograniczeniem jest pojemność, ale karta ta występuje również w różnych wersjach - od 16 aż do 400 GB. Producent deklaruje transfer rzędu 98 MB/s, ale nie określa czy tylko przy odczycie, czy również przy zapisie. Należy jednak domniemać, że zapis jest wolniejszy. Jest to uniwersalna, dobra i tania karta micro SD do telefonu, którą można polecić do codziennego użytku.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność 32 GB
 • Szybkość zapisu b.d. MB/s
 • Szybkość odczytu 98 MB/s

SanDisk Extreme microSDHC 32 GB U3 A1 V30

Pamięć flash
Ocena benchmark.pl

Bardzo szybka i bardzo dobra karta pamięci microSDHC, którą można polecić do bardziej zaawansowanych zastosowań, w tym do nagrywania filmów 4K Ultra HD. Sprawność jej działania jest bardzo wysoka, ale warto zaznaczyć, że osoby planujące regularne nagrywanie większej liczby filmów 4K ze smartfona lub drona powinny jednak wyposażyć się w kartę o większej pamięci (np. 64 lub 128 GB). Deklarowana szybkość odczytu to 100 MB/s, a zapisu 60 MB/s.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność 32 GB
 • Szybkość zapisu 60 MB/s
 • Szybkość odczytu 100 MB/s

Kingston Canvas React microSDXC 64 GB A1 V30

Pamięć flash
Ocena benchmark.pl

Bardzo szybka i dobra karta microSDXC to wszechstronnego użytku. Dzięki standardowi A1 i V30 nadaje się do wykonywania dugich serii zdjęć aparatem cyfrowym lub smartfonem nie tylko w formacie JPG, ale również RAW (większe pliki). Spisze się dobrze także w czasie nagrywania filmów 4K. Producent deklaruje odczyt na poziomie 100 MB/s i zapis 80 MB/s w przypadku modeli 64 i 128 GB.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność 64 GB
 • Szybkość zapisu 80 MB/s
 • Szybkość odczytu 100 MB/s

Samsung EVO microSDXC 64 GB U3

Pamięć flash
Ocena benchmark.pl

Kolejna wszechstronna, uniwersalna karta pamięci do telefonu i innych urządzeń mobilnych. Oferuje odczyt do 100 MB/s i zapis do 60 MB/s w trybie sekwencyjnym (wartości losowe mogą być znacznie niższe). Producent określa ja jako certyfikowaną do nagrywania Full HD, ale w przypadku filmowania smartfonem lub dronem może poradzić sobie nawet z 4K.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność 64 GB
 • Szybkość zapisu b.d. MB/s
 • Szybkość odczytu 100 MB/s

Samsung EVO Plus microSDXC 128 GB U3

Pamięć flash
Ocena benchmark.pl

Dobra karta pamięci która dzięki dużej pojemności świetnie spisuje się w czasie filmowania lub długich sesji fotograficznych. Podobnie jak w przypadku zwykłego modelu EVO (bez plusa) jest zalecana do nagrań Full HD, ale jeśli nie filmujemy kamerą, lecz mniej wymagającym sprzętem, takim jak smartfon czy dron, to może spisać się świetnie nawet w czasie nagrywania 4K UHD. Deklarowany zapis to 60 MB/s a odczyt 100 MB/s. Jeśli ktoś potrzebuje jeszcze lepszej karty do filmów 4K, to powinien wybrać model Samsung EVO Pro.

Najważniejsze cechy:
 • Pojemność 128 GB
 • Szybkość zapisu 60 MB/s
 • Szybkość odczytu 100 MB/s

Najlepsza karta microSD naszym zdaniem

Tak naprawdę wielu producentów oferuje dobre, wytrzymałe karty microSD. Najbardziej uniwersalne, szybkie i godne polecenia są te oznaczone symbolami U3, A1, A2 i V30 (lub wyższymi). Dobrze wyceniona i interesująca jest na przykład seria SanDisk Extreme.

marketplace

Komentarze

5
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Te TOP5 jest na podstawie testów Redakcji, testów z innych serwisów, ogólnych opinii czy specyfikacji producentów? :)

  Zaloguj się
  -1
 • avatar
  Jeszcze przydałoby się dodać, że urządzenie powinno wspierać uhs-I lub uhs-II (oraz dowiedzieć się ich konkretnego typu), jeśli chcemy do niego kupić taka kartę, inaczej nie osiągniemy pełnej prędkości i mogliśmy zaoszczędzić kupując wolniejszą.
 • avatar
  >Dobrze wyceniona i interesująca jest na przykład seria SanDisk Extreme.

  Co? Z tej strony ceny :

  SanDisk microSDHC 32GB Extreme Mobile
  Cena od 70.74zł do 118.00zł

  Samsung EVO microSDXC (64 GB)
  Cena od 87.00zł do 149.00zł

  Toż Samsung ma prawie 2 razy lepsza cene za GB...