Na topie

HDR, Samsung, Uncharted ‒ pierwsze wrażenia

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: Gry RTV Telewizory Tematyka: HDR Producenci: Samsung

Dzięki uprzejmości firm Samsung i Sony miałem możliwość sprawdzić jak działa gra HDR na dobrej klasy telewizorze 4K. Zapraszam do lektury.

 • HDR, Samsung, Uncharted ‒ pierwsze wrażenia | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Rok 2016 był z wielu względów przełomowy. Wszyscy liczący się producenci telewizorów pokazali modele z obsługą HDR: niektórzy pierwszej generacji, nieliczni ‒ już drugiej generacji. Ponadto pojawiły się pierwsze gry HDR oraz konsole zdolne do wyświetlania obrazu w tym formacie. Tak więc, gdy nadarzyła się okazja by „trochę pograć w HDR” ochoczo z niej skorzystałem.

Oto konfiguracja testowa:

Przed przystąpieniem do testów konsola i telewizor zostały zaktualizowane do najnowszych wersji oprogramowania sprzętowego. Korzystaliśmy z firmware ogólnie dostępnego dla wszystkich użytkowników w Polsce, a nie ze specjalnych wersji beta udostępnianych czasem przez producentów. Konsola PS4Pro współpracowała z ww. telewizorem znakomicie i bez żadnych problemów:

 • oba urządzenia wykryły się bezproblemowo,
 • telewizor przełączył się sam w tryb HDR,
 • połączenie w trybie HDR było stabilne, nie zrywało się i nie było żadnych zakłóceń, czy innych problemów.

Specjalnie zwracam uwagę na brak jakichkolwiek problemów, bowiem test przeprowadziliśmy w grudniu z oprogramowaniem dostępnym w tym właśnie czasie. Nie jest tajemnicą, że wczesne, zwłaszcza pierwsze wersje firmware konsoli nie zawsze pozwalały na bezproblemową pracę.

Filmy z gry zostały zarejestrowane aparatem cyfrowym systemu m43 z wymienną optyką. Nie jest to sprzęt zdolny do pokazania szerokiego zakresu tonalnego dostępnego z trybie HDR, stąd obraz, który zobaczycie w filmach jest tylko cieniem wspaniałej plastyki, którą można podziwiać w trybie HDR. W wielu miejscach zwracam uwagę na to, że widoczne są wszystkie szczegóły zarówno w światłach (jasne gradienty), jak i cieniach (ciemne detale). Niestety, w większości przypadków nie udało się tego wszystkiego zarejestrować posiadanym sprzętem i nie będzie tego widać w poniższych filmach. W związku z tym poniższe filmy stanowią tylko przedsmak wrażeń, jakich można doznać podczas grania w trybie HDR.

I jeszcze ostatnia uwaga. Jak już wspomniałem, telewizor Samsung 49KS8000 bez problemu wykrył metadane w sygnale z konsoli i sam przełączył się w tryb HDR. Telewizor ten nie posiada jeszcze specjalnego trybu „HDR Gra”. Pomimo tego 49KS8000, pracując w trybie HDR, pozwolił mi przełączyć się w tryb „Gra”, w którym to nie odnotowałem istotnej różnicy w input lagu, natomiast widać było sporą różnicę w obrazie: sztuczne wyostrzenie krawędzi oraz jaśniejszą biel (z większą zawartością barwy niebieskiej. To typowe zabiegi niemal wszystkich producentów w trybie gra, dlatego wybór trybu obrazu pozostawiam osobistym preferencjom. Osobiście wolę czysty tryb HDR, także z tego powodu, że input lag był w nim na tyle niski, że pozwalał na komfortową grę (oczywiście w trybie lokalnym, bo trybu wieloosobowego nie sprawdzałem). Niski input lag jest jedną z głównych zalet telewizorów Samsung, w tym modelu 49KS8000. Więcej o opóźnieniach dowiecie się z naszego rankingu Najlepsze telewizory dla graczy.

A teraz zapraszam już do obejrzenia trzech krótkich filmów.

W następnej części moich „harców z HDR” opowiem o wrażeniach z gry Forza Horizon 3 na telewizorze firmy LG (model OLED55B6).

Odsłon: 14797 Skomentuj artykuł
Komentarze

18

Udostępnij

Telewizory w marketplace

 1. UncleFester
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-01-18 17:03

  Na początku w konfiguracji testowej jest napisane Samsung 49KS9000 .

  Skomentuj Historia edycji

  1. Mateusz Sołtysiak
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-01-18 18:07

   To oczywiście pomyłka. Chodziło o testowany na portalu Samsung 49KS8000. Dzięki!

   Skomentuj

 2. Anavrin990
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2017-01-18 17:49

  Taka bajerko-ciekawostka póki co.Za 5 lat może to być już pewnym standardem,ale póki co nie warte zainteresowania choćby ze względu na cenę.

  Teraz będą oferować TV HDR,a za jakiś czas znowu z czymś wyskączą z 8k i kupuj Pan co parę lat nowy TV,a i tak mamy was w D.

  Skomentuj

 3. belineaenter
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2017-01-18 21:35

  Sam mam taki TV 55" i przeszedłem Uncharted 4 na ps4 pro i trochę wieje nuda z tej gry, ładna ale strasznie plastykowa. W 2 i 3 część grało mi się lepiej. Tomb Raider na moim monitorze 2k Acer Predator z gtx 1080 zjada tego samsunga z HDR na śniadanie. Matryca IPS ostre tekstury, płynna rozrywka niesamowite efekty cząsteczkowe, włosy! Poza tym gram jeszcze w bloodborn i FFXV na ps4 pro i tam mnie najbardziej irytuje długość ładowania FF XV masakra poza tym tam już grafika słaba. Kupiłem przeszedłem, sprzedałem za bardzo mi się nie podobało. Aktualnie batlefielda 1 gram na PC 100 FPS Ultra 2k IPS miodzio

  Skomentuj

  1. elfirek
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2017-01-19 09:50

   Jak czlowiek ma fajny telewizor, konsole i jeszcze komputer, to od razu dostaje minusy.

   Skomentuj

   1. NanoXen
    Oceń komentarz:

    4    

    Opublikowano: 2017-01-19 10:13

    może dlatego że połowa jego wypowiedzi to tak naprawdę narzekanie na konsolę, a nie wypowiedz na temat TV i HDR

    dość, że bogaty to gada nie na temat ;)

    Skomentuj

 4. elmak
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2017-01-18 22:18

  „harców z HDR” Przy tym ostatnim filmiku z U4 to widać, że te harce z PS4 pro słabo coś wychodzą. Obraz rwie jak reksiu szynkę.

  Skomentuj

  1. Tito1987
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-01-20 14:00

   Bo konsole to kupa i tyle w temacie....

   Skomentuj

 5. KENJI512
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-01-18 22:30

  omg... nie można przewijać filmików... może nie każdy chce oglądać całość^^ ;)

  ps. wiem, można kliknąć YT i obejrzeć na YT.

  Skomentuj

 6. ch3rub
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-01-19 09:21

  Przewijanie dziala normalnie.

  HDR fajna sprawa, za kilka lat moze bedzie sens jak juz bedzie kontent z HDRem. Teraz to ciekawostka, bardzo droga ciekawostka ;)

  Skomentuj

 7. ifeelveryblah
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2017-01-19 14:08

  PlayShit 4 Pro - For the Loosers.

  Skomentuj

 8. belineaenter
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2017-01-19 17:38

  Mam ten sprzęt, tą grę, typowy użytkownik pewnie zachwala to co ma. Ja jestem realistą i oceniam to co widzę u siebie w domu i porównuję ten TV z PS4 pro do mojego komputera Monitor 2k 144hz IPS Acer Predator napędzany GTX 1080 który mam i widzę co potrafi. Nie wymyślam i nie trzymam żadnej strony, konsola jest ok ale trzeba iść na pewne ustępstwa które na PC można wyeliminować np czas ładowania zmniejszyć dyskiem SSD, Ten TV jest dobry dlatego go kupiłem do konsoli i całkiem nieźle radzi sobie z HDR ale idealne to tylko oledy, Uncharted 4 jest bardzo cukierkowa i trochę nudnawa. Nic z niej nie wywarło na mnie wrażenia bardziej mi się podoba 2 i 3 część remaster. Odpalając Rise of Tomb Raider na PC jest efekt WOW poza tym gra jest bardzo ciekawa i ma dużo w sobie grania! Uncharted jest trochę jak film, pokonywanie terenu to cały czas naciskanie X. I piszę swoje komentarze przekazuje info ludziom którzy mają dylemat co wybrać bo np. na PC nie ma Uncharted, sorry ale jest lepszy Tomb Raider, ładniejszy, i na dłużej! Poza tym na PC jest dużo ciekawych gier sieciowych bez żadnych haraczy PS plus itp. Co mam Ci napisać recenzje tej gry albo HDR? Napisałem do czego porównuje i dla mnie różnica jest na plus PC zresztą najlepiej niech każdy sobie sprawdzi. Lubisz konsole kupuj konsole są super, masz dylemat ja doradzam PC peace

  Skomentuj

  1. PC_dla_biedaków
   Oceń komentarz:

   -2    

   Opublikowano: 2017-01-25 04:53

   niezłe dziecko internetu ma GTX1080 i Ps4pro ale nie wie ze do Ps4 da się wsadzić SSD i to daje jako główny argument. HAHAHAH KAZDY BLACHARZ TOO IDIOTA JEDNAK I BIEDAK

   Skomentuj

 9. PC_dla_biedaków
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2017-01-24 13:10

  Trzeba być niezłym idiotą by kupować PC jak używane Xy chodzą po 500 zł xD

  Skomentuj

  1. mswsquad
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2017-01-26 21:58

   hahahaha! Nie czuję się idiotą, stać mnie na najlepszy sprzęt PC. W połączeniu z 50 calami i bezprzewodowymi padami gra się zajebiście. Mizerne 30 FPS jest dla myślących po-wo-li. Ale co ty tam wiesz...

   Skomentuj

 10. mswsquad
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-01-26 21:56

  30 fps... dziękuję do widzenia :P

  Skomentuj

 11. eninede
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-01-27 09:52

  "Filmy z gry zostały zarejestrowane aparatem cyfrowym systemu m43 z wymienną optyką. Nie jest to sprzęt zdolny do pokazania szerokiego zakresu tonalnego dostępnego z trybie HDR, stąd obraz, który zobaczycie w filmach jest tylko cieniem wspaniałej plastyki, którą można podziwiać w trybie HDR."... i chyba nawet najlepszy aparat by nic tu nie dal jeśli nasze monitory nie obsluguja HDR ;)

  Skomentuj

 12. PABLOV6
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-01-29 22:37

  Mam prośbę do autora tekstu żeby dokładnie sprawdził HDR zwłaszcza w tym modelu co testował czy ma tak samo jak w tym temacie na forum opisałem => http://www.hdtv.com.pl/forum/1347597-post1630.html
  A tutaj zdjęcia w trybie HDR i trybie gry i z wyłączonymi opcjami.
  http://www.hdtv.com.pl/forum/1347625-post1636.html
  Proszę o odpowiedź na forum hdtvpolska w temacie telewizorów KS do którego wrzuciłem linki.
  Temat bardzo ważny.
  Pozdrawiam!

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!