Jaka lustrzanka dla amatora do 3000 zł? TOP 5 Lustrzanki

Jaka lustrzanka dla amatora do 3000 zł? TOP 5

opublikowano przez Karol Żebruń w dniu 2018-05-12

Jaka lustrzanka dla amatora, co kupić? Dysponujesz budżetem do 3000 złotych i szukasz najlepszego aparatu. Jaką tanią lustrzankę wybrać? Oto nasze propozycje aparatów z matrycą APS-C dla początkujących.

Kwota do 3000 złotych to dobry budżet na rozpoczęcie poważnej zabawy z fotografią, nawet jeśli będzie ona początkowo tylko amatorska. Celowo mówimy z fotografią, a nie z innymi przyjemnościami, bo wiadomo że w takiej cenie kusić będą topowe telefony z dobrym aparatem. I choć jakość zdjęć przez nie wykonywanych coraz bardziej przystaje do tego co potrafią lustrzanki, to aparat systemowy z lustrem jest czymś więcej niż tylko bardzo dobrą jakością zdjęć. To cała filozofia fotografowania, o której należy pamiętać decydując się nawet na tanią lustrzankę. Tanią, ale jednak sporo droższą niż polecane aparaty kompaktowe do 1000 zł.

Lustrzanka 2000 i 2016
Lustrzanki cyfrowe oferują prawie idealną ergonomię - konstrukcje sprzed prawie 20 lat wyglądają bardzo podobnie (przynajmniej z przodu)

Założony przez nas pułap cenowy pozwoli kupić aparat z dobrą matrycą APS-C. Choć nie jest to pełna klatka (tania pełna klatka wymaga dwa razy większego budżetu), to taki rozmiar sensora pozwala już uzyskać bardzo wysoką jakość obrazu, fotografować przy wysokim (czyli więcej niż 800) ISO bez obaw o poważną degradację jakości obrazu i kontrolować głębię pola, dla atrakcyjnego rozmycia tła. I to nie tylko przy fotografowaniu bliskich motywów, ale również dalszych obiektów.

Szukając odpowiedzi na pytanie jaki najlepszy aparat do 3000 zł, trzeba liczyć się z faktem, że jest to niski pułap cenowy. Pomijam już fakt, że dziś ograniczamy się do trzech producentów - Canona, Nikona i Pentaxa (choć ten ostatni nie jest tak popularny jak pierwsze dwie marki). Nasze kryterium cenowe każe z pewnych rzeczy zrezygnować, a raczej ich po prostu nie dostaniemy. Takich jak pomocniczy wyświetlacz LCD czy uszczelnienia konstrukcji (wyjątek Pentax K-70), zaawansowany AF dostępny w trybie fotografowania przez wizjer. Niemniej dla amatorskich zastosowań, nauki fotografii, to co znajdziemy w proponowanych aparatach to aż nadto. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że w rękach ambitnego i umiejętnego użytkownika, także tania lustrzanka wykona rewelacyjne zdjęcia. Dlatego, to nie aparat będzie nas tutaj ograniczał, a nasza inwencja i umiejętność wykorzystania nabytej wiedzy. 

Najlepsze naszym zdaniem lustrzanki dla początkujących to:

 

Lustrzanka - o czym trzeba pamiętać

Dzisiejsze lustrzanki dysponują trybem podglądu na żywo tak jak inne polecane przez nas aparaty, jednak trzeba pamiętać, że klasa aparatu zobowiązuje. Lustrzanką będziemy fotografować przede wszystkim z pomocą wizjera. Tryb podglądu na żywo to słabsza strona tanich lustrzanek, choć są wyjątki jak Canon EOS 200D, który wykorzystuje system Dual Pixel AF znany z dużo droższych aparatów. Ale nawet w tym przypadku podgląd przyda się nam przede wszystkim przy filmowaniu.

Fotografowanie z użyciem wizjera optycznego to też swojego rodzaju ideologia. Jesteśmy odizolowani od otoczenia, koncentrujemy się na kadrze, który widzimy takim jakim jest dla naszych oczu. Nie ma tu żadnej cyfrowej konwersji poprawy obrazu, co ma miejsce w wizjerach elektronicznych. Lustrzanka to też aparat, w którym warto pokusić się o użycie trybów priorytetowych i manualnego. Jej ergonomia - wyprofilowany uchwyt na dłoń i łatwo dostępne pokrętła kontrolne wręcz do tego zachęcają. Ale jeśli na początek zechcemy korzystać z lustrzanki w typowo amatorski sposób, na zielonym trybie, to nic nie stoi na przeszkodzie.

Lustrzanka obiektywy
Obiektywy - pierwsze akcesorium (element obowiązkowy) dla lustrzanki z jakim się zetkniemy

Lustrzanka to aparat, który stanowi część systemu. System to oprócz aparatu, obiektywy (standardowo w zestawie dostajemy zwykle najprostsze szkła, ale można też kupić tańszy korpus, a z lepszym obiektywem i nadal zmieścić się w cenie), zewnętrzne lampy błyskowe i inne liczne akcesoria. Nikt nie zmusza użytkownika lustrzanki by swój system rozbudowywał, ale budująca jest świadomość tego, że posiadany przez nas aparat może być lepszy, na przykład poprzez zakup dedykowanego obiektywu. Najprostszy nawet model sprawdzi się lepiej niż jakikolwiek kompakt czy smartfon w pomieszczeniu, po zastosowaniu zewnętrznej lampy błyskowej.

Ostatnia rzecz to wytrzymałość lustrzanki dla amatora. Wiadomo, z tanim sprzętem trzeba się często „tanio” obchodzić. Lecz nawet jeśli brak lustrzance uszczelnień, a migawka nie ma certyfikatu na setki tysięcy cykli, to dostaniemy w ręce aparat, który może posłużyć długie lata i nie boi się kilku kropli deszczu. Bo gdy chcemy chlapać się podczas fotografowania to owszem drogie lustrzanki radzą sobie lepiej, ale i tak wskazane są dodatkowe akcesoria uszczelniające. A to już świat dużo wyższych nakładów finansowych, wyższych niż te w których mieszą się polecane wodoodporne aparaty albo polecane kamery sportowe.

Nikon SnapBridge
Komunikacja bezprzewodowa, współpraca ze smartfonem - dziś coś naturalnego w przypadku lustrzanki

Polecane lustrzanki dla amatorów fotografii

Pentax K-70

Lustrzanki
Ocena benchmark.pl

Ricoh w segmencie niewątpliwie amatorskim wprowadza to, co u innych producentów stanowi wyznacznik wyższej klasy. Mowa o solidnych uszczelnieniach korpusu, wbudowanej weń stabilizacji obrazu i bardzo rozbudowanym menu użytkownika włącznie z dostosowanym do niego układem przycisków i pokręteł. Jest nawet pentapryzmatyczny (a nie pentalustrzany), spory, wizjer. Poza tym to aparat, który dysponuje standardową w segmencie amatorskim matrycą APS-C o rozdzielczości 24 Mpix i 3-calowym uchylno-obrotowym ekranem podglądu.

Najważniejsze cechy:
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/6000 s
 • Czułość ISO (max) 102400

Nikon D5600

Lustrzanki
Ocena benchmark.pl

Amatorska lustrzanka o wyjątkowo dużych możliwościach w porównaniu do ceny. Wysoka jakość zdjęć z tego aparatu zadowoli zarówno początkujących użytkowników, jak i tych, którzy oczekują by lustrzanka sprawdziła się w dużo trudniejszych niż standardowe warunkach. Nikon D5600 wyposażono w 24 Mpix sensor APS-C, odchylany dotykowy ekran LCD oraz bardzo wydajny akumulator. Ambitni użytkownicy mogą mierzyć z droższego Nikona D7500, lecz jako uniwersalny rodzinny fototowarzysz, pod względem jakości zdjęć Nikona D5600 nie ma sobie równych.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 24,2 Mpix
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Canon EOS 800D

Lustrzanki
Ocena benchmark.pl

Aparat porównywalny pozycją (i ergonomią) do Nikona D5600, dodaje jednak kilka rzeczy, które mogą zainteresować amatora. Wśród nich system poradnikowy, wyjaśniający działanie i potrzebę stosowania innych niż tylko automatyczny trybów fotografowania i funkcji. Aparat ma 24 Mpix sensor APS-C taki sam jak w modelu 200D, lecz tym razem większy wydatek na korpus odwdzięczy się nam dużo sprawniejszym autofokusem (45 punktów, wszystkie krzyżowe), z którego możemy korzystać podczas używania wizjera optycznego. Najlepszy Canon EOS, który możemy nabyć wraz z obiektywem w cenie poniżej 3000 złotych.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 24 Mpix
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Nikon D3400

Lustrzanki
Ocena benchmark.pl

Podstawowy obecnie model lustrzanki Nikon. Z tego też powodu najtańszy. Aparat, który mimo swojej prostoty zapewni nam niezłe zdjęcia (sensor 24 Mpix APS-C). Może jednak wymagać nieco więcej wysiłku włożonego w fotografowanie niż w nieco droższych zestawach, dlatego proponujemy D3400 przede wszystkim świadomym użytkownikom, którzy chcą się rozwijać fotograficznie, w przyszłości przesiąść na poważniejszy aparat, ale na starcie nie chcą przesadzać z wydatkiem. Nikona D3400 kupimy za około 1800 złotych z prostym kitowym obiektywem 18-55 mm, ale warto rozważyć opcję kilkaset złotych droższą ze świetnym w swojej kategorii szkłem 18-105 mm.

Najważniejsze cechy:
 • Matryca 24,2 Mpix
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 25600

Canon EOS 1300D

Lustrzanki
Ocena benchmark.pl

Szukacie lustrzanki najtańszej w klasie? Jesteście w stanie pogodzić się ze sporymi ograniczeniami, tanim materiałem korpusu, nie najnowszym sensorem? W takim razie Canon EOS 1300D powinien was zainteresować. Tani ze względu na już spory staż rynkowy, a potencjałem znacząco nie odbiegający od droższych tegorocznych podstawowych modeli Canon EOS. Za pomocą tego aparatu wykonamy zdjęcia o rozdzielczości 18 Mpix (sensor APS-C), kompletnie wystarczającej do większości zastosowań. Nie będą to oczywiście tak dobre zdjęcia jak z dwu czy trzykrotnie droższych korpusów Canona, ale początkujący amator nie powinien narzekać.

Najważniejsze cechy:
 • Zoom optyczny (max) w zależności od obiektywu
 • Zoom cyfrowy (max) w zależności od obiektywu
 • Karta pamięci SD, SDHC, SDXC
 • Czas otwarcia migawki 30 - 1/4000 s
 • Czułość ISO (max) 6400