Jaki dysk zewnętrzny kupimy w danym budżecie? Dyski zewnętrzne

Jaki dysk zewnętrzny kupimy w danym budżecie?

opublikowano przez artykuł sponsorowany w dniu 2018-07-09

Wszyscy cenimy pendrive'y za niewielki rozmiar, ale kiedy potrzebujemy przenieść większą ilość danych musimy postawić na przenośny dysk zewnętrzny. Dziś kupimy zewnętrzne dyski oparte zarówno na technologii HDD, jak i SSD.

Wydawałoby się, że w czasie dysków sieciowych, chmury i tak dalej, przenośne dyski odejdą do lamusa. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że jest to w wielu przypadkach to włąsnie wykorzystanie przenośnego dysku, czy pendrive'a jest najprostszym rozwiązaniem - zwłaszcza jeśli musimy przenieść naprawdę solidną paczkę danych. W tym przypadku przenośne dyski wyraźnie górują nad mniejszymi pendrive'ami pod względem pojemności. Jeśli jednak interesują was bardziej pendrive'y zerknijcie do naszego materiału Jaki pendrive kupimy w danym budżecie?.

Zewnętrzne dyski możemy podzielić pod względem rozmiarów - te wykorzystujące 2,5 calowe nośniki są zdecydowanie mniejszych rozmiarów, a 3,5 cala są większe, ale i pojemniejsze, co pozwala je wykorzystywać jako najprostsze urządzenia do backupu danych. Kupując dysk przenośny warto zainwestować w urządzenie oparte przynajmniej o interfejs USB 3.0 (3.1 Gen1). Najszybsze (i najdroższe) rozwiązania mogą wykorzystywać interfejs Thunderbolt. Na rynku dostępne są aktualnie również zewnętrzne dyski SSD o pojemności dochodzącej do 1 TB.

Dysk przenośny do 200 zł

Verbatim Store'n'GO

W najtańszym segmencie znajdziemy jeszcze nośniki o pojemności 500 GB, ale najtańsze dyski 2,5 cala o pojemności 1 TB kosztują praktycznie tyle samo.

Dysk przenośny do 300 zł

Intenso Portable SSD

W segmencie do 300 zł znajdziemy już przenośne HDD o pojemności do 2 TB, a także najtańsze przenośne SSD o pojemności 128 GB.

Dysk przenośny do 400 zł

ADATA SE730H

Wydając prawie 400 zł możemy stać się posiadaczami przenośnego SSD o pojemności do 256 GB. Znajdują się tu już zewnętrzne dyski (korzystające z "dużych" nośników 3,5 cala) o pojemności do 4 TB.

Dysk przenośny do 500 zł

Seagate Backup Plus

Sięgając do portfela jeszcze nieco głębiej dostaniemy najtańsze 2,5-calowe przenośne dyski o pojemności do 4 TB.

Dysk przenośny do 600 zł

Samsung T5 SSD

Około 600 złotych to już poważna kwota, a  możemy za nią dostać między innymi przenośne SSD o pojemności do 512 GB. Pojemność przenośnych HDD w tym segmencie rośnie do wielkości 6 TB.

Dysk przenośny do 800 zł

Silicon Power

Wydając prawie 800 zł możemy stać się posiadaczami markowych nośników od pojemności  od 4 do 6 TB, jak i SSD o pojemności około 500 GB.

Dysk przenośny do 1000 zł

WD My Passport SSD

Przekraczając granicę 800 zł i zbliżając się do 1000 zł otrzymamy przenośne nośniki o pojemności 8 TB.

Dysk przenośny powyżej 1000 zł

Lacie Thunderbolt

Jeśli interesuje nas przede wszystkim wydajność i poteżna pojemność to możemy stać się właścicielami przenośnego dysku opartego na interfejsie Thunderbolt. Za najwydajniejsze jednostki (Thunderbolt w wersji 3 i pojemność 8 TB) możemy zapłacić już ponad 2000 zł! Za 1800 zł otrzymamy również przenośny SSD o pojemności 1 TB.

Źródło: RTV Euro AGD, informacja własna

marketplace

Komentarze

6
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szkoda że zabrakło choćby wzmianki o obudowie na dysk 2,5" z wirtualnym napędem. Bardzo przydatny bajer, bo nie musimy się bawić w tworzenie bootowalnych pendrive. Z poziomu panela na obudowie można zamontować plik iso a kontroler emuluje napęd optyczny.
 • avatar
  Adata SE730H ma pamięć tlc.
 • avatar
  Warto dodać że większość zewnętrznych dysków HDD na rynku ma port Micro USB 3.0 typ B

  który jest podatny na uszkodzenia, tzw. wyginanie wew. pinów w gnieździe, nawet jeśli delikatnie obsługujesz to możesz zepsuć i potem są problemy z wykrywaniem dysku w systemie, albo spadki transferów z USB 3.0 na 2.0

  jak komuś zależy na wytrzymałem, odpornym gnieździe i prostocie to polecam dyski Silicon Power, z tradycyjnym portem USB typ A.
 • avatar
  W Achuan kupiłem WD Elements 2 TB w promocji za 220 zeta. Dyski jeszcze są w promocji. I z czym do ludzi panie...
  Zaloguj się
 • avatar
  Mam u siebie całą szafę dysków USB HDD ludzie nie mają pojęcia że dysk taki w czasie pracy musi stabilnie leżeć i nie można nim potrząsać. Tylko dyski SSD bo inaczej się na pewno spotkamy.