Na topie

Jaki telewizor z HDR kupić? TOP 5

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: HDR Jaki TV Najlepsze produkty

Choć telewizory HDR można kupić już za 1500 złotych, są to niestety urządzenia „pseudo HDR”. Rozpoznają one tylko sygnał HDR, lecz brak im podzespołów, które zapewniłyby obraz odpowiedniej jasności. Nie ma się więc co łudzić, że kupimy TV z jasnym HDR-em za dwa czy trzy tys. zł.

 • Jaki telewizor z HDR kupić? TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Choć z pewnością większość z czytelników tego artykułu wie, co to HDR, warto zaznaczyć, że aktualnie nie ma w sprzedaży telewizorów, które byłyby w stanie pokazać obrazy o przewidzianej przez normę maksymalnej jasności 10000 kandeli na metr kwadratowy. Ba, żaden z komercyjnych telewizorów (także tych z poniższego rankingu) nie jest w stanie poprawnie oddać efektów HDR zapisanych z jasnością maksymalną 4000 cd/m2 (np. z płyt Blu-ray 4K). Takie telewizory są dopiero w planach: wszystko wskazuje na to, że jeden z wiodących producentów wprowadzi taki model na rynek jeszcze w tym roku.

Zastanawiając się dziś, jaki telewizor HDR kupić, trzeba dokonać podstawowego wyboru: LCD albo OLED. Decydując na telewizor LCD otrzymamy z jednej strony kilkukrotnie wyższą jasność obrazu, a z drugiej dużo jaśniejszą czerń oraz gorszą precyzję lokalizacji efektów HDR od telewizorów OLED. Z kolei wybierając telewizor OLED otrzymamy dużo lepszą czerń, praktycznie nieskończony kontrast oraz wspaniałą precyzję lokalizacji efektów HDR na poziomie pojedynczego piksela, choć to wszytko będzie okupione niższą jasnością maksymalną, działającym w tle ogranicznikiem jasności oraz ryzykiem utrwalenia się obrazu na ekranie. Choć, jak widać, wybór nie jest łatwy, przedstawiamy kilka udanych telewizorów HDR, które warto wziąć pod uwagę.

Zapraszam zatem do lektury naszego małego rankingu telewizorów 4K HDR z ekranami o przekątnych 55 i 65 cali.

Jaki telewizor z HDR kupić? Oto polecane modele:

 

Najlepsze telewizory HDR z wyświetlaczami LCD

Sony KD-65ZD9 - najlepszy TV z HDR

Niektórzy będą z pewnością zaskoczeni widząc na pierwszym miejscu naszego rankingu 65-calową Bravię z serii ZD9, uważając, że są lepsze telewizory 4K HDR. Po części to prawda: rzeczywiście na rynku jest lepszy telewizor: 100-calowy model z tej samej serii, który jest w stanie odtworzyć obrazy w HDR z niezrównaną jasnością 2800-2900 (!) kandeli na metr kwadratowy (na białej planszy zajmującej 10% ekranu). Z kolei 65ZD9 z wynikiem około 1000 kandeli słabszym wyraźnie mu ustępuje. Rzecz w tym, że 65ZD9 można kupić już od ok. 12000 zł, podczas gdy 100ZD9 kosztuje ... 309000 zł (słownie: trzysta dziewięć tysięcy złotych). W związku z ten „cesarz HDR-u” jest produktem niszowym.

No dobrze, a co z rywalami w rodzaju Samsunga 65Q9F? Przecież koreański producent chwali się „HDR-em 2000”? Niestety, 65Q9F zbliża się do 2000 kandeli tylko przez krótką chwilę (jest to wartość szczytowa w fałszującym kolory trybie dynamicznym), a przez dłuższy czas jest w stanie utrzymać dużo niższą jasność rzędu 1200 kandeli (czyli zaledwie 60% deklarowanej). Z kolei Sony 65ZD9 jest on niego wyraźnie lepszy: świeci do 50% jaśniej, ma pełne podświetlenie (Samsung tylko dwukrawędziowe) oraz dużo bardziej precyzyjny, system wygaszania diod (Master Backlight Drive) o ponad 600 strefach (!). Wydawałoby się, że ponieważ flagowa Bravia LCD została wprowadzona do sprzedaży jesienią 2016 roku, to zarówno z rynkowego, jak i technicznego punktu widzenia już dawno powinna zostać zdetronizowana. Tak się nie stało, co tylko potwierdza wielką klasę 65ZD9 i kunszt inżynierów Sony. Krótko mówiąc: król telewizorów HDR jest stary, ale nadal jary.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
65 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
aktywna (migawkowa)
Złącza
słuchawkowe, Euro Scart, composite (CVBS), 4x HDMI, 3x USB, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sony KD-55XE9305 - polecany TV z HDR

Jeżeli zastanawiasz się, jaki telewizor HDR kupić, lecz szukasz ekranu mniejszego niż 65 cali lub Twój budżet jest znacznie niższy od kwoty kilkunastu tysięcy złotych, warto zainteresować się Sony 55XE9305. Ten wybitny telewizor, nazwany przez jednego z wiodących brytyjskich recenzentów „baby ZD9” (czyli „małym ZD9") w pełni zasługuje na tę nazwę. Dzięki wysokiej jasności obrazów HDR (niemal 1400 cd/m^2) Sony 55XE9305 skutecznie broni honoru telewizorów LCD w rywalizacji z OLED-ami. Dodajmy do tego wysoki kontrast, dobrą reprodukcję barw (zarówno w palecie standardowej, jak i poszerzonej), najlepszą w klasie obróbkę sygnału wideo (wysoce skuteczne skalowanie do 4K czy unikalną funkcję usuwania posteryzacji) oraz solidne materiały i wykonanie, a stanie się jasne, dlaczego 55XE9305 to wysoce polecany telewizor HDR z ekranem 55 cali.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
D-Sub, ethernet LAN, 4x HDMI, 2x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Samsung 55MU8002 - dobry TV z HDR

Trzecie miejsce w naszym krótkim rankingu telewizorów LCD 4K HDR zajmuje 55-calowy Samsung z serii MU8002. Telewizor ten reprezentuje średni poziom reprodukcji obrazów HDR: 65ZD9 jest wybitny, 55XE9305 bardzo dobry, a 55-calowy Samsung całkiem dobry. Choć 55MU8002 nie ma tak jasnego HDR-u jak 55-calowa Bravia XE9305 (537 kandeli na planszy 10% w por. do 1343 cd/m^2 w 55XE9305), ani nie może tak precyzyjnie lokalizować efektów HDR (podświetlenie jednokrawędziowe zamiast dwukrawędziowego Slim Backlight Drive w 55XE9305), 55-calowy Samsung z serii „Premium” jest przecież całe dwa tysiące złotych tańszy od japońskiego rywala. Jeżeli dodamy do tego szeroką paletę barw, niezły kontrast, bogate opcje regulacyjno-kalibracyjne oraz świetny system operacyjny (szybszy niż Android), okaże się, że za 4500 złotych Samsung 55MU8002 jest dobrym telewizorem 4K HDR, który ma naprawdę sporo do zaoferowania.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Polecane telewizory HDR z ekranem OLED

LG 55C7 - polecany TV z dużym kontrastem

Telewizory OLED nie mogą rywalizować bezpośrednio z telewizorami LCD pod względem maksymalnej luminancji (jasności) w trybie HDR. Choć producenci OLED-ów czasem reklamują je jako osiągające jasność 1000 kandeli na m.kw., tego typu wyniki osiągane są tylko przez krótki okres czasu (wartość szczytowa) i to w dodatku na planszach zajmujących zaledwie 3% powierzchni ekranu (standard pomiarowy to 10%). Z kolei realne wartości dla telewizorów OLED mieszczą się zazwyczaj w przedziale 500-600 kandeli na metr kwadratowy (plansza 10%). Pomimo tego, w subiektywnym odbiorze, obrazy HDR na telewizorach OLED zaskakują swoją wysoką jakością, a w bezpośrednim porównaniu z telewizorami LCD z tej samej „półki” cenowej, użytkownicy bardzo często preferują właśnie OLED-y (choć równie często zmieniają zdanie gdy zobaczą na nich pionowe pasy widoczne na bardzo ciemnych szarościach). Jak to się dzieje, że pomimo niższej jasności, telewizory OLED zwyciężają często w testach subiektywnych? Powodem tego jest wysoki kontrast natywny matryc OLED. Choć jasność maksymalna OLED-ów w trybie HDR jest 2 lub 3-krotnie niższa, to dzięki absolutnej czerni, kontrast jest nawet większy. Krótko mówiąc, to co OLED-y tracą do telewizorów LCD pod względem jasności, z nawiązką odrabiają wspaniałą czernią i niezrównanym kontrastem. LG 55C7 nie jest tu żadnym wyjątkiem: to TV z dużym kontrastem posiadający wszelkie ww. cechy dobrego OLED-a z HDR. Ponieważ z technicznego punktu widzenia jest to model niemal identyczny jak 55B7, opis jego zalet znajdziecie we wcześniejszym artykule.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Technologia 3D
brak
Złącza
ethernet LAN, 4x HDMI, Common Interface, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

100%

Ocena benchmark.pl

Panasonic TX-55EZ950E - polecany telewizor ze świetnym obrazem

Interesującą, choć droższą alternatywą LG 55C7, jest Panasonic 55EZ950 ‒ 55-calowy model z najtańszej serii EZ950 telewizorów 4K japońskiego producenta. Ze stylistycznego punktu widzenia, dzięki obudowie utrzymanej w ciemnej tonacji oraz tradycyjnej, płaskiej podstawie, Panasonic 55EZ950 jest przeciwieństwem jasnego LG 55C7 osadzonego na srebrnej, trapezowej nodze. Inżynierowie koncernu z Osaki zrobili z wyświetlaczem OLED pochodzącym od LG Display mniej więcej to samo, co Sony w modelu A1 ‒ zaoferowali istotną wartość dodaną: lepszą jakość obrazu już w ustawieniach fabrycznych. Dziewięćdziesiąt kilka procent użytkowników telewizorów w ogóle nie poddaje swoich telewizorów profesjonalnej kalibracji, w związku z czym lepsza reprodukcja barw prosto z pudełka ma dla wielu istotne znaczenie. Jeżeli zaś zdecydujemy się na kalibrację, Panasonic oferuje w praktyce bardzo dobre możliwości kalibracyjne. Na tym lista zalet telewizora Viera 55EZ950 się nie kończy: głęboka, absolutna czerń, praktycznie nieskończony kontrast, niezłe multimedia, aplikacje Netflix, Amazon Video, YouTube (HDR), player, Chili, a także łatwy w obsłudze i szybki system operacyjny, jak również dobre materiały i staranny montaż. Jakieś wady? Brak obsługi słuchawek Bluetooth. Jednakże w ogólnej ocenie Panasonic 55EZ950 to znakomity telewizor. Także do HDR.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
OLED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, czytnik kart pamięci, ethernet LAN, composite (CVBS), component, 4x HDMI, Common Interface, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

100%

Ocena benchmark.pl

 

Dodatkowe informacje o telewizorach z HDR znajdziecie w artykule „Czy warto kupić TV z HDR?

Zobacz inne artykuły z cyklu Jaki TV wybrać:

Odsłon: 31987 Skomentuj artykuł
Komentarze

10

Udostępnij
 1. MaXeN
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2018-03-08 20:36

  Czytelny i profesionalny artykuł - z resztą jak zwykle. Dziękuję.

  Mimo wszystko chyba postawiłbym na OLED-a, gdyż głównie oglądam wieczorowo-nocną porą i przy niewielkim albo praktycznie wyłączonym oświetleniu. Najbardziej kusi mnie osobiście Philips z Ambilightem - chociaż szkoda, że nie robią jakichś akcji ze zwrotem kasy jak LG (poczekam, może upoluje w dobrej cenie), no ale Sony XE93 także kusi. Ciekawe czy XF90 mu dorówna, no i oczywiście czekam także na AF8 (A1 jakoś mi nie przypadł do gustu z tym pochyleniem i tą ceną). Szkoda tylko, że chińczycy nie chcą przełamać na naszym kontynencie monopolu na panele Oled LG, bo mogłoby się zrobić bardzo ciekawie jeśli chodzi o ceny oledów :)

  Skomentuj

  1. Wulfen4
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2018-03-15 18:01

   TV sony mają najlepszą obróbkę obrazu. Warto to wziąć pod uwagę.

   Skomentuj

 2. maciuch2
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-09 10:40

  Może się mylę, ale Loewe seria 7 chyba ogarnia HDR, oglądałem w listopadzie na Audio Video Show i zrobił niesamowite wrażenie. Philipsy na oledzie w ostatnie AVS również aczkolwiek wystawę wcześniej w 2016 to była moim zdaniem porażka wizualna.

  Skomentuj

 3. htm72
  Oceń komentarz:

  -7    

  Opublikowano: 2018-03-09 13:13

  HDR to chwyt marketingowy .
  Taki sam efekt uzyskasz zmieniając kontrast .

  Skomentuj

  1. Radical
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2018-03-09 14:23

   HDR to nic innego jak kontrast własnie. Poszerzono zakres tonalny przez podniesienie jasności.

   Skomentuj

 4. Radical
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-09 14:11

  Odpowiadając na tytułowe pytanie: lepiej nic nie kupować tylko poczekać aż się pojawią telewizory rzeczywiście ten HDR obsługujące.

  Skomentuj

  1. Sornik
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2018-03-09 16:29

   Do 5000zł z 55 cali to HDR nie istnieje.
   Za wyjatkiem Samsunga 8002.

   A tak to HDR masz w sumie tylko od Sony 9005 w zwyż.
   Chciaż ja też uwazam że HDR to ściema.

   Skomentuj

 5. Blackshadow
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-10 16:06

  Najlepiej żaden. Już dawno pozbyłem się telewizora.

  Skomentuj

 6. projectdarkstar
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2018-03-14 08:10

  Jeżeli ten Panasonic ma firefox OS i chcecie korzystać z funkcji smart to radzę go omijać szerokim łukiem.

  Skomentuj

 7. HeardThrone1215
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2019-01-03 19:52

  Boże wy ludzie pieprzycie. Głowa boli od czytania waszego gówna. Hdr to chwyt marketingowy, sciema??? A co lekarze na to?

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!