Na topie

Jaki telewizor 4K kupić? TOP 5

Autor:
Tomasz Chmielewski

więcej artykułów ze strefy:
Telewizory

Kategoria: RTV Telewizory Tematyka: Jaki TV Najlepsze produkty

Czy warto kupić telewizor 4K Ultra HD? Jaki telewizor 4K warto kupić? Co to są telewizory „pseudo 4K”? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej ‒ w poradniku i krótkim rankingu wybranych modeli telewizorów 4K 2018.

  • Jaki telewizor 4K kupić? TOP 5 | zdjęcie 1
Ocena redakcji

4

dobry

 

A A

Telewizor 4K UHD - jaki wybrać?

Od wprowadzenia na rynek telewizorów 4K mija pięć lat. Choć początkowo spotkały się one z oporem sceptyków i defetystów („po co 4K, przecież nie ma materiałów w takiej rozdzielczości ?”), czas pokazał, że nowe rozwiązanie nie tylko chwyciło, lecz zostało z nami na dobre unikając smutnego losu techniki 3D. Z wyjątkiem sytuacji gdy kupujesz naprawdę mały telewizor (powiedzmy 20-32 cale), nie zastanawiaj, czy masz kupić telewizor 4K, czy może raczej Full HD. Ktoś, komu naprawdę zależy na jakości obrazu, wie, że bardziej zaawansowane rozwiązania techniczne można znaleźć już tylko i wyłącznie w telewizorach 4K, a nie Full HD.

W trakcie wertowania katalogów, czy przeglądania internetu w poszukiwaniu najlepszego TV 4K trzeba jednakże uważać, bowiem na rynku są też tzw. telewizory „pseudo 4K” lub „prawie 4K” ‒ informacje o nich znajdziecie tutaj. W naszym rankingu nie umieściliśmy oczywiście żadnego z nich, bowiem polecamy tylko i wyłącznie dobre modele 4K Ultra HD, które są w stanie wyświetlić pełną rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli bez żadnych jakościowych kompromisów tak typowych dla produkowanych przez LG Display niższej klasy matryc LCD RGBW.

Oto zatem mały ranking wybranych i naszym zdaniem godnych polecenia telewizorów 4K LCD i OLED z ekranami o przekątnych 49, 55, 58 i 65 cali:

Jaki telewizor 4K kupić? Oto polecane modele:

Polecane telewizory 4K z matrycą klasy 120Hz

Sony KD-55XE9005

Niemająca swego poprzednika seria XE90 była sporym, lecz na szczęście pozytywnym zaskoczeniem. Wszystkie telewizory z tej serii są przykładem dążenia konstruktorów do zapewnienia użytkownikowi urządzenia o naprawdę dobrych parametrach technicznych. Potwierdzeniem tego jest, że wszystkie modele XE90 wyposażono w wysokokontrastowe matryce typu VA, co gwarantuje brak rozczarowań z powodu jasnoszarej czerni typowej dla matryc IPS. Po drugie, wszystkie modele XE90 mają szeroką paletę barw. Po trzecie, wszystkie telewizory 4K z serii XE90 mają matryce klasy 120Hz. Po czwarte, wszystkie modele XE90 cechuje tryb HDR o ponadprzeciętnej jasności. Na koniec, co najważniejsze, wszystkie mają rozsądnie skalkulowane ceny. Proponowany Sony 55XE9005 nie jest tu żadnym wyjątkiem. To kolejny bardzo udany telewizor koncernu z Tokio, który jakością obrazu pod wieloma względami przewyższa niektórych rywali kosztujących nawet kilka tysięcy złotych więcej.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
55 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, D-Sub, ethernet LAN, component, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Panasonic TX-58EX780E

Jeżeli szukasz dobrego telewizora 4K, lecz z ekranem większym niż 55 cali, warto rozważyć zakup Panasonica 58EX780. Choć nie ma tak jasnego HDR-u jak ww. rywal, może się pochwalić dużo, dużo szybszym systemem operacyjnym. Po drugie, Panasonic 58EX780, idzie o krok dalej pod względem odwzorowania kolorów, oferując wyjątkowo szeroką paletę barw jak na TV 4K tej klasy. Dzięki pokryciu przestrzeni DCI w aż 92 procentach, 58EX780 dosłownie deklasuje wielu koreańskich i japońskich rywali z tej samej kategorii cenowej. Tak szeroka paleta daje na przykład wspaniale nasycone zielenie, których próżno szukać u konkurencji. Dodajmy do tego bardzo dobry kontrast, wysokiej klasy reprodukcję barw, wyświetlacz LCD klasy 120Hz oraz upłynnianie ruchu z wielostopniową regulacją. Wisienką na torcie są obrazy ... 3D (tak, dobrze przeczytaliście: „trzy-de”) dobrej jakości. To wszystko sprawia, że Panasonic 58EX780E jest na pewno wyjątkowym, jeśli nie najlepszym na rynku telewizorem 4K klasy 58-60 cali.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
58 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
aktywna (migawkowa)
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, composite (CVBS), component, 4x HDMI, Common Interface, 2x USB 2.0, 1x USB 3.0, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

80%

Ocena benchmark.pl

Dobry telewizor 4K z matrycą klasy 60Hz:

Samsung 49MU7002

Szukając dobrego telewizora 4K do 3000 zł, zazwyczaj trzymamy się ustalonego budżetu. I choć 49-calowy Samsung z serii MU7002 go przekracza, warto się nim zainteresować, bowiem oferuje on naprawdę wiele. Największą zaletą tego udanego telewizora 4K jest jego uniwersalność: sprawdzi się i na filmach, i w grach (opóźnienie sygnału równe zaledwie 18,5 ms). Pomimo „tylko” 60Hz matrycy LCD (norma w tej klasie), telewizor posiada dobrze zaprojektowany układ upłynniania ruchu, który pozwala dopasować płynność do osobistych upodobań. Do innych zalet wartych wzmianki należą niezła reprodukcja barw, szybki i łatwy w obsłudze system operacyjny oraz zestrojony w amerykańskim laboratorium ponadprzeciętnie dobry dźwięk z całkiem mocnym (jak na telewizor tej klasy) basem. Unikalną zaletą tego modelu są wysokie nóżki zapewniające spory prześwit, który pozwala zmieścić pod telewizorem inne urządzenie (jak np. odtwarzacz czy dekoder) i w ten sposób zaoszczędzić sporo cennego miejsca. Gdy więc pytasz „jaki TV 4K wybrać?”, my odpowiadamy: „Samsunga 49MU7002 ‒ mistrza praktyczności”. Do takiego telewizora z pewnością warto dopłacić kilkaset złotych ponad budżet trzech tysięcy. Tym bardziej, że 49MU7002 jest solidniej wykonany od modeli z serii MU6.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
49 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
LED
Technologia 3D
brak
Złącza
ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

70%

Ocena benchmark.pl

Polecane telewizory OLED 4K:

LG 65B8

W bieżącym roku modelowym firma LG w dużo większym stopniu zróżnicowała swoją ofertę telewizorów OLED niż w roku ubiegłym. Czego dotyczą różnice? Oprócz większej rozpiętości cen, mamy do czynienia z innymi procesorami (alfa7 w B8 i alfa9 w serii C8 i wyższych) oraz brakiem pewnych mniej lub bardziej zaawansowanych funkcji odpowiedzialnych za jakość obrazu. Mam tu na myśli np. opcję „redukcja szumów MPEG”, która jest dostępna zarówno w B8, jak i C8, ale faktyczną poprawę gradacji mamy tylko w serii C8 (i wyższych). Czy to mankament B8? To zależy. Jeżeli użytkownik ogląda dobrej klasy materiały z płyt Blu-ray to w ogóle nie, natomiast jeśli ktoś jest wielkim pasjonatem YouTube’a i przy oglądaniu mocno skompresowanych materiałów drażnią go kontury i pasy (ang. (banding) widoczne czasem na ekranie, to C8 będzie lepszym wyborem. Pomimo tego, współpraca LG z firmą Technicolor zaowocowała powstaniem trybu obrazu o nazwie „technicolor Ekspercki”, w którym mamy naprawdę dobre odwzorowanie barw i to już w ustawieniach fabrycznych. Na szczególne uznanie zasługuje odwzorowanie barw na niskich poziomach nasycenia ‒ w tym obszarze postęp B8 w stosunku do B7 i C7 jest widoczny gołym okiem. Ponadto, kolejną nowinką jest udoskonalony układ ochrony przed wypalaniem ekranu (z obniżaniem jasności statycznych logotypów) oraz oparty o SI system rozpoznawania mowy (ThinQ). Oczywiście telewizorowi 65B8 nie brakuje stałych atutów ekranów LG, takich jak atrakcyjna stylizacja, dobre wykonanie i wykończenie oraz jeden z najlepszych telewizorowych systemów operacyjnych, jakim jest webOS.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
65 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
OLED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

90%

Ocena benchmark.pl

Sony KD-65A1

Wiele osób popełnia błąd uważając, że wszystkie telewizory OLED 4K są takie same. Jeszcze inni uważają (błędnie), że skoro wyświetlacze OLED pochodzą od jednego producenta, to właśnie on wie, w jaki sposób „wyciągnąć” z niego maksimum. Tymczasem okazuje się, że choć firma Sony nie jest producentem wyświetlacza zastosowanego w modelu 65A1, wykorzystała ona całe swoje doświadczenie w produkcji profesjonalnych, studyjnych monitorów OLED BVM-X300 aby zaoferować istotną i niepowtarzalną wartość dodaną: najczystsze wśród OLED-ów przejścia tonalne w pobliżu czerni i najniższy poziom szumów obrazu. Oprócz tego otrzymujemy oryginalny, niepowtarzalny wygląd (tego telewizora OLED nie sposób pomylić z innym), znakomitą reprodukcję dialogów filmowych (dzięki Acoustic Surface, czyli ekranowi spełniającemu rolę płaskiego przetwornika) oraz typowe cechy OLED-ów jak absolutną czerń i niesamowity kontrast, a lista możliwości tego telewizora będzie niemal kompletna. Jeżeli jesteś bardzo wymagającym wideofilem lub koneserem filmów i zastanawiasz się, jaki telewizor 4K z ekranem 65 cali masz kupić, Sony KD-65A1 może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem ‒ głównie ze względu na najwyższej jakości obraz, który wiernie przedstawia oryginalne intencje twórcy dzieła filmowego.

Najważniejsze cechy

Wyświetlacz (przekątna)
65 cale/cali
Wyświetlacz (rozdzielczość)
3840x2160 px
Podświetlanie ekranu
OLED
Technologia 3D
brak
Złącza
słuchawkowe, ethernet LAN, composite (CVBS), 4x HDMI, 3x USB, Common Interface, S/PDIF
Tuner TV
analogowy, DVB-C, DVB-S, DVB-T (MPEG4), DVB-S2, DVB-T2

Pełna specyfikacja

100%

Ocena benchmark.pl

 

Zobacz inne artykuły z cyklu Jaki TV wybrać:

Odsłon: 57232
Komentarze

12

Udostępnij