Zasilacze

Przegląd zasilaczy ATX : Hiper HPU-4B580 Modular

przeczytasz w 2 min.

Zwiastunem nowego trendu w budowie zasilaczy stał się nie tak dawno świetny, ale i bardzo drogi Antec NeoPower. Konfigurowalność okablowania spodobała się użytkownikom, więc inne firmy próbują podążać

 
strona producenta
Moc (W)
580
PFC
Aktywne
Prąd dla +3.3v (A)
32
Prąd dla +5v (A)
36
Prąd dla -5v (A)
-
Prąd dla +12v (A)
20/18
Prąd dla -12v (A)
0,8
Prąd dla +5v SB (A)
2,5
Liczba wentylatorów
2
Średnica wentylatorów (cm)
12 i 8
Regulacje obrotów wentylatorów
Tak
Monitoring obrotów wentylatorów
nie
Ilość wtyczek molex 12v
8 + 4 SATA
Ilość wtyczek FDD
1
Długość przewodu ATX (cm)
42
Maksymalna długość przewodów molex 12v (cm)
100 i 150 SATA
Długość przewodów FDD (cm)
min 45
Wyposażenie dodatkowe
Instrukcja, kabel zasilający

Konstrukcja nietypowa chociażby ze względu na dwa wentylatory, z których jeden ma średnicę 12, a drugi 8 centymetrów. To gwarancja, że grzejące się w czasie pracy podzespoły będą właściwie chłodzone przy zachowaniu niskiego poziomu hałasu. Perforowana z trzech stron obudowa jest metalizowana na błękitny metalic, co może się podobać, ale jednocześnie niemiły kontrast stanowią tandetnie wyglądające, srebrne łopatki wiatraków. Obydwa wentylatory są podświetlone niebieskimi diodami LED, co na pewno nie przeszkadza - podświetlenie jest stonowane i dyskretne.
Solidnie i pewnie prezentują się gwintowane, metalowe zamocowania kabli oraz taka sama osłona otworu wiązki ATX.

Ogólnie wykonanie stoi na dobrym poziomie, nie zgłaszamy tutaj zastrzeżeń. Nowoczesne okablowanie HPU-4B580 jest w pełni zgodne z normą ATX 2.2, czyli przystosowane do najnowszych trendów i nie wymagające stosowania kłopotliwych przejściówek.
Zobaczmy, jak wyglądają dołączone do zasilacza kabelki - są bardzo różnorodne i jest ich spory stosik, ale po chwili możemy się zorientować, że to przemyślane i bardzo ergonomiczne rozwiązanie.
Na pierwszym zdjęciu widzimy komplet 6 kabli, które możemy zamocować w gniazdach na obudowie zasilacza.

Wtyczki mają solidne, metalowe końcówki zaopatrzone w gwintowaną nakrętkę. Nie ma mowy o przypadkowym obluzowaniu się takiego zamocowania, po prostu skręcamy mocno połączenie i mamy 100% pewności, że jest OK.
Każda wiązka ściśnięta została siatkowym oplotem, a wtyczki molex mają specjalne skrzydełka, ułatwiające wyciąganie z ciasnych gniazd.
Długości poszczególnych wiązek są różne - kolejny plus. Kabelek PCI-E oraz 4-pinowy 12V są 45-centymetrowe, a cztery kable molex mają kolejno długości: 25, 35, 45 oraz 55 centymetrów. Użytkownik sam wybiera odpowiadającą mu długość tak, aby nie stwarzać wewnątrz obudowy niepotrzebnego bałaganu, zakłócającego obieg powietrza.
Do 4 kabli molex możemy dołączać odpowiednie dla naszych wymagań wtyczki.

Na zdjęciu widzimy od lewej: wtyczka FDD, dwie podwójne wtyczki SATA oraz 4 wtyczki molex. Możliwości konfiguracyjne takiego zestawu są praktycznie nieograniczone, ale jedno jest pewne: Hiper 580W może zasilić nawet najbardziej rozbudowany zestaw komputerowy. Zwracamy uwagę, że jest to jak do tej pory jedyny zasilacz dysponujący 4 wtyczkami SATA, co może być przydatne dla użytkowników budujących (lub planujących to w przyszłości) macierze dyskowe.
Popatrzmy, jak wyglądają złożone wiązki SATA oraz molex.


Na koniec zerknijmy na uniwersalną główną wtyczkę ATX.

Dodatkowy, mocowany zatrzaskowo moduł zapewnia zgodność z nowymi płytami głównymi ATX 24-pin.
Aby poprawić przewodność na stykach firma zastosowała pozłacane gniazdka i bolce.
Trudno się do czegokolwiek przyczepić patrząc na okablowanie HPU-4B580 - to wzorcowe na dzień dzisiejszy rozwiązania, które bardzo nam się spodobały.

Obydwa wentylatory mają regulowaną prędkość obrotową. Po włączeniu zasilacz jest cichy, słyszalny z niewielkiej odległości, ale po jakimś czasie wiatraki rozpędzają się nieco i szum staje się wyraźniejszy. Rzut oka do środka wyjaśnia sytuację - radiatory są niewielkie, nagrzewają się szybko i wymagają większego przepływu powietrza do zachowania odpowiedniej temperatury pracy.

Tabliczka znamionowa podaje nam podstawowe parametry pracy zasilacza.

Można z niej między innymi odczytać, że chwilowe dopuszczalne obciążenie to aż 630W - sporo...

Zabezpieczenia przed anomaliami zasilania podnoszą bezpieczeństwo naszego sprzętu:

  • Over Voltage Protection
  • Over Current Protection
  • Short Circuit Protection

Pora na testy, które są przecież najważniejsze. Hiper 580W zmusił do dużego wysiłku naszą platformę testową, wymagając sporych obciążeń, poradził sobie znakomicie, utrzymując napięcia z minimalnymi wahaniami. Spoglądając na zbiorcze zestawienie testowe widzimy, że jest to jeden z najmocniejszych i najbardziej stabilnych zasilaczy. Duże słowa uznania, Hiper zaczyna się nam coraz bardziej podobać, choć początkowe wyroby firmowane tą marką traktowaliśmy z pewną nieufnością.

Cena modelu Hiper HPU-4B580 na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znana, ale patrząc na agresywną politykę cenową Hipergroup mamy nadzieję, że będzie umiarkowana i konkurencyjna. Czekamy więc na pojawienie się tego modelu w naszym sklepie, polecając go jednocześnie naszym Czytelnikom - przyznajemy Super Produkt, bez dwóch zdań.

Hiper HPU-4B580 Modular
nowoczesny zasilacz o mocy 580W
zgodny z ATX 2.2,
konfigurowalne okablowanie,

Zobacz testy zasilaczy pod obciążeniem.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!