Na topie

Podsumowanie

Autor:
Piotr Romański

więcej artykułów ze strefy:
Serwery

A A

I to koniec naszej drogi - dotarliśmy do momentu, w którym zastanowimy się kto powinien sięgnąć po TVS-882ST2. Nie każdy.

Rozwiązanie choć szybkie i wydajne, na pewno nie będzie odpowiednie dla firm, które oczekują dużej przestrzeni na dane. Oczywiście TVS-882ST jest systemem skalowalnym, jednak rozbudowa powierzchni będzie generowała koszty. QNAP z pewnością będzie idealny dla osób zajmujących się multimediami - szczególnie fotografią czy obróbką wideo. Przechowywanie materiałów w bezpiecznej przestrzeni w połączeniu z portami Thunderbolt i 10 GbE pozwoli na pracę bez opóźnień. Przekopiowanie multimediów z nośników USB również nie będzie trwało wieki. Z kolei centralny system Hybrid Backup Sync zadba o backupy. 

TVS-a powinni również docenić administratorzy, którzy szukają szybkiej i konfigurowalnej pamięci masowej do przechowania danych. A coraz bardziej popularny trend IoT umożliwi wykorzystanie Container Station w ramach tworzenia projektów inteligentych rozwiązań. 

Potwierdzeniem naszych słów niech będzie wypowiedź Jasona Hsu - Product Managera QNAP: 

"TVS-882ST2 jest potężnym NAS-em, zapewniającym użytkownikom ogromną wydajność oraz rozbudowane opcje komunikacji – taka kombinacja cech świetnie się sprawdzi w przypadku najbardziej wymagających zastosowań, np. edytowania multimediów w wysokich rozdzielczościach. Dzięki temu, że urządzenie obsługuje wyłącznie dyski 2.5", QNAP TVS-88ST2 jest również niezwykle kompaktowy i idealnie sprawdzi się w niewielkich studiach graficznych i wszelkich biurach, w których ważna jest oszczędność miejsca."

Na zakończenie zdradzimy cenę. Nie należy ona do najniższych - około 10000 złotych. Choć biorąc pod uwagę możliwości i zakres funkcjonalności QNAP-a warto wziąć pod uwagę TVS-882ST w trakcie wyboru biznesowego NAS-a. 

 

Ocena końcowa:

 • wysoka wydajność sieciowa
 • doskonała konfigurowalność przestrzeni dyskowej
 • cicha praca
 • konfigurowalność interfejsów sieciowych - przełącznik wirtualny
 • duże możliwości rozbudowy serwera
 • wysoka cena

90%

Dobry produkt

Odsłon: 12604 Skomentuj artykuł
Komentarze

6

Udostępnij
 1. piotrs00
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2017-09-03 20:15

  Dobry produkt? Dobre sobie :)
  NAS do firmy z jednym zasilaczem? Panowie recenzenci - wyjdźcie poza horyzont "zwykłego użytkownika" i zacznijcie myśleć. To wada dyskwalifikująca większość urządzeń "do firm" do przechowywania danych - trzymacie dane na takim NASie, firma pracuje i nagle pada zasilacz? Rozumiem, że w takim wypadku serwis jest na poziomie 2H/4H Fix time? A kto zapłaci za przestój albo stracone dane?
  I za 10tys. można kupic niezły serwer, doposażyć go w dyski i mieć platformę o wiele stabilniejszą niż NAS QNAPa.

  Skomentuj Historia edycji

  1. Piotr Romański
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-04 10:49

   Ale nie w każdej firmie niezbędny jest system redundancji zasilania. To kwestia podejścia do ew. przestojów, itd. W firmie gdzie praca trwa w trybie 24/7/365 rozumie się samo przez się, że inwestujemy w rozwiązania z redundancją.

   Idąc Twoim tokiem rozumowania to można zganić QNAP-a, że nie dał 12 zatok dyskowych, że tylko 2 kontrolery GbE (no bo przecież powinny być 4 - tak?), itd., itd.. Przejrzyj proszę ofertę QNAP-a i wybierz system maksymalnie dopasowany do Twoich potrzeb - dla jednego będzie to TVS dla innego wystarczy seria TS.

   Tak oceniam TVS-a jako dobry produkt.

   Skomentuj

 2. benutzer
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2017-09-03 21:54

  Słyszałeś o zasadzie 3,2,1? Nie? to poczytaj. Nikt, kto jest średnio myślący nie trzyma backupu na jednym urządzeniu. Ja mam w firmie 3 qnapy, starego Della i jakiegoś PC na backup. Padnie mi zasilacz i co z tego. Dane są na pozostałych urządzeniach non stop dostępne. Qnapy są tanie jak barszcz. Więc nie wymagaj, żeby były takiej samej klasy jak Dell EMC

  Skomentuj

  1. Piotr Romański
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2017-09-04 10:52

   Pozostaje mi się zgodzić. :-)

   Kwestia rozwiązania backupu to osobny temat. Faktem jest, że 3-2-1 powinien być wdrożony w każdej firmie, która ceni sobie bezpieczeństwo danych i ich wysoką dostępność.

   Jak realizować strategie backupu? To temat rzeka na osobny materiał. Inaczej podejdą do tego sieciowcy, inaczej admini AD, inaczej ludzie od SQL-a a jeszcze inaczej ludzie pracujący np. z multimediami.

   Skomentuj

  2. piotrs00
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2017-09-04 12:35

   Nikt nie wymaga by QNAP na 8 dysków był równoważny produktom EMC. Poza tym to urzadzenie do przechowywania i udostepniania danych a nie do backupu. Do tego powinny być oddzielne "klocki" - jakiś deduplikator, biblioteka taśmowa, snapshoty na drugi storage. Rozwiązań jest dużo. Ale dane nawet w firmach pracujących 8h dziennie 5 dni w tygodniu powinny być w tych godzinach dostępne. Drugi zasilacz to "must have", podobnie sieciówka pracująca redundantnie.
   A co do ilości dysków - kwestia dyskusyjna - jednemu wystarczy 8 dysków w RAID6 a inny będzie miał problem mając tylko 300 dysków w różnych RAIDach.
   I ten konkretny QNAP nie jest tani jak barszcz. Podejrzewam że jest to cena bez dysków i dodatkowych kart.
   Dołóżmy do tego np 8x2TB pracujące 24/7, dodatkową kartę 2xGbE + kartę 2x10GbE i mamy już całkiem sporą kwotę. I za co? Za mały "serwerek" który udostępnia dane po CIFS/NFS/iSCSI/FTP. A gdzie deduplikacja danych? Gdzie szyfrowanie i kompresja?
   Do firmy zbyt "niebezpieczny", do domu - za drogi. Dla kogo więc jest ten sprzęt?

   Skomentuj

   1. Piotr Romański
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-09-04 20:21

    Ok ale ten tekst to recenzja produktu a nie poradnik jak zrobić backup w firmie. Podejście do backupu można mieć różne. Rozpisywał się nie będę. Sam wymieniłeś kilka.

    NAS może mieć wiele zastosowań. Jedni zrobią z niego pudełko na backup, inni składowisko danych, inni odpalą wirtualki, QIoT czy kontenery. A dla innych będzie dedykowanym storage z możliwością uruchomienia backupów na inne przestrzenie.

    Poza tym storage do firmy to nie tylko EMC czy Netapp. Czasem wystarczy QNAP, Synology, Asustor czy jakikolwiek inny NAS. Nawet mając redundantne zasilanie w Netappie przy nieodpowiedniej konfiguracji półek możesz pięknie położyć cały storage. I weź wtedy wytłumacz szefowi, że Ci się ścieżki pomyliły albo się nie przełączają ;]

    Idąc tym tropem można zarzucać IBM-owi czy innemu producentowi, że tworzy takie serwery jak RS140 z pojedynczym zasilaniem. Nieprawdaż? :)

    Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!