Jaki router LTE na kartę SIM kupić? TOP 5 Routery

Jaki router LTE na kartę SIM kupić? TOP 5

opublikowano przez Wojciech Kulik w dniu 2018-09-27

Jaki router LTE wybrać, by szybki Internet mobilny był dostępny w całym domu (i nie tylko)? W tym zestawieniu polecamy najbardziej opłacalne modele z różnych kategorii cenowych, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Jeszcze do niedawna łączność mobilna nie kojarzyła się raczej ze zbyt dużym komfortem korzystania z Internetu. Prędkości były niskie, zasięg kiepski, a ceny pakietów – olbrzymie. W ostatnich latach sporo się jednak zmieniło, przede wszystkim za sprawą pojawienia się sieci 4G. Teraz karta SIM może być pełnoprawnym „źródłem”, ale oczywiście nie sama, bo potrzebne jest jeszcze urządzenie, które odbierze i przekaże sygnał dalej. Jaki router LTE na kartę SIM opłaca się dziś kupić?

Zanim odpowiemy na tak zadane pytanie, warto podsumować kilka kwestii. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że najlepsze są takie modele, które mają slot na kartę SIM (dzięki czemu nie trzeba dokupować modemu USB). Kupując router do domu lepiej jest też postawić na taki, który dodatkowo pozwala łączyć się z Internetem poprzez Ethernet (porty WAN i LAN to gwarancja, że sprzęt nie okaże się bezużyteczny, gdyby LTE jednak nie dawało rady w naszej lokalizacji).

Router na kartę SIM tak naprawdę nie różni się za bardzo od „typowego” - tyle tylko, że źródłem sygnału nie jest przewód, lecz karta telefoniczna. Sprawia to, że konfiguracja połączenia jest bajecznie prosta, bo też nie występuje konieczność pociągnięcia kabli – wystarczy wykupić pakiet u operatora komórkowego i otrzymaną kartę SIM włożyć w odpowiednie miejsce w urządzeniu. Trzeba jednak mieć oczywiście świadomość tego, że takie połączenie bywa limitowane.

Router LTE SIM

Tak jak w przypadku każdego routera, kluczowym elementem specyfikacji jest naturalnie maksymalna prędkość transferu danych. Nie powinna ona być niższa niż 150 Mb/s, a w dobrych urządzeniach przeważnie wynosi dwa razy więcej. O możliwościach świadczy obsługa danej kategorii LTE (najlepiej min. 6) oraz standardu Wi-Fi (dziś absolutne minimum to 802.11n, a optymalne rozwiązanie to nowsze 802.11ac).

Dodajmy, że routery LTE dzielą się na dwie podstawowe kategorie: stacjonarne i mobilne. Zgodnie z nazwami te pierwsze są przeznaczone do użytku w domu lub w biurze, drugie zaś (dzięki wbudowanym akumulatorom) można naładować i zabrać ze sobą w podróż, by cieszyć się szybkim Internetem na wszystkich swoich urządzeniach w każdym miejscu, do którego dociera zasięg 4G (albo przynajmniej 3G). W naszym zestawieniu znajdziecie reprezentantów zarówno pierwszej, jak i drugiej grupy. 

Router LTE może być podstawowym urządzeniem zapewniającym dostęp do sieci, ale częściej (ze względu na wspomniane limity) jest wykorzystywany jako sprzęt dodatkowy. Jego atutem jest bowiem to, że pozwala korzystać z Internetu mobilnego nie tylko na smartfonie czy tablecie, lecz na wszystkich urządzeniach odbierających Wi-Fi (i to równocześnie). Skoro to mamy już wyjaśnione, to przejdźmy do konkretów… 

Jaki router LTE wybrać? Oto polecane modele:

 

TP-Link TL-MR6400

Routery
Ocena benchmark.pl

Zestawienie otwiera stosunkowo niedrogi, stacjonarny router LTE. Konfiguracja sieci jest tak prosta jak to tylko możliwa – otwiera i zamyka ją włożenie karty SIM w odpowiednie miejsce z tyłu urządzenia. Chwilę później można już cieszyć się połączeniem z prędkością sięgającą 150 Mb/s. Nie jest to może imponująca wartość, ale w zupełności wystarczy to do oglądania filmów HD czy prowadzenia rozmów wideo ze znajomymi. A gdyby jednak sieć mobilna nie dawała rady, do dyspozycji są jeszcze porty WAN i LAN. Warto jeszcze dodać, że równie łatwe co konfiguracja jest zarządzanie routerem – służy do tego aplikacji Tether, którą można uruchomić na smartfonie z Androidem lub iPhonie.

Najważniejsze cechy:
 • Porty LAN 3 szt.
 • Szybkość portów LAN 10/100/1000 Mb/s
 • Szybkość portów WAN 10/100 Mb/s
 • Standard sieci WiFi 802.11b, 802.11g, 802.11n
 • Szybkość sieci WiFi 300 Mb/s
 • Częstotliwość pracy 2,4 GHz
 • Porty USB 2.0 brak
 • Obsługa nośników danych nie
 • Funkcja serwera druku nie

TP-Link M7350

Routery
Ocena benchmark.pl

Druga propozycja tego producenta to już urządzenie innego rodzaju, które bywa różnie nazywane: mobilny hotspot, mini-router albo po prostu router mobilny. Mówiąc konkretnie: TP-Link M7350 został zaprojektowany z taką myślą, by użytkownik mógł zabrać go ze sobą na przykład na uczelnię, na wycieczkę czy też na wyjazd służbowy. Po naładowaniu jego akumulatora do pełna i zainstalowaniu w nim karty SIM model ten może nawet przez 10 godzin udostępniać połączenie 4G LTE, z którego spokojnie można skorzystać na 10 urządzeniach równocześnie. Maksymalna osiągania prędkość w przypadku 4G to 150 Mb/s (pobieranie) i 50 Mb/s (wysyłanie). Umieszczony z przodu wyświetlacz OLED zapewnia zaś pełną kontrolę.

Najważniejsze cechy:
 • Standard sieci WiFi 802.11n
 • Szybkość sieci WiFi 150 Mb/s
 • Częstotliwość pracy 2,4, 5 GHz
 • Porty USB 2.0 1
 • Obsługa nośników danych tak

Huawei B525

Routery
Ocena benchmark.pl

Jeśli z szybkiego Internetu zamierzamy korzystać głównie w domu i to właśnie słowo „szybkiego” jest dla nas kluczowe, to można postawić na Huawei B525. Jest to stacjonarny router Wi-Fi na kartę SIM, który przyciąga uwagę bardzo ciekawą stylistyką, ale robi wrażenie także możliwościami. Przede wszystkim jest to sprzęt uniwersalny, bo poza slotem na kartę SIM znajdziemy tutaj również port WAN, a poza bezprzewodową łącznością Wi-Fi urządzenie oferuje również połączenie przewodowe. Skoncentrujmy się jednak przede wszystkim na LTE, bo dzięki obsłudze nowego standardu router jest w stanie dostarczyć połączenie o szybkości nawet 300 Mb/s. Dodajmy, że jest to także dobre rozwiązanie do małej firmy, jako że radzi sobie nawet z 64 urządzeniami naraz.

Najważniejsze cechy:
 • Porty LAN 3 szt.
 • Szybkość portów LAN 10/100/1000 Mb/s
 • Standard sieci WiFi 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac
 • Szybkość sieci WiFi 1300 Mb/s
 • Częstotliwość pracy 2,4, 5 GHz
 • Porty USB 2.0 1
 • Funkcja serwera druku nie

Netgear AirCard 810S

Routery
Ocena benchmark.pl

Netgear AirCard 810 kosztuje znacznie więcej, ale też dużo więcej ma do zaoferowania. Jego najważniejszą zaletą jest obsługa 4G LTE kategorii 11, co oznacza możliwość pobierania danych z prędkością aż 600 Mb/s. Dzięki łączności Wi-Fi w standardzie 802.11ac użytkownik ma ponadto możliwość wyboru pasma 2,4 GHz (i tym samym zwiększenie zasięgu) lub 5 GHz (by cieszyć się maksymalną prędkością). Choć jego parametry pozwalają z powodzeniem korzystać z niego w domu, jest to w rzeczywistości router mobilny. Ma pojemny akumulator, dzięki czemu działa nawet 11 godzin od ładowania do ładowania, a jeśli aż tyle nie trzeba, to można też wykorzystać go jako power bank. Innym plusem, o którym nie można nie wspomnieć, jest zintegrowany wyświetlacz dotykowy – nie dość, że ułatwia on konfigurację i pozwala na kontrolowanie zużycia danych, to jeszcze umożliwia odczytywanie SMS-ów.

Najważniejsze cechy:
 • Standard sieci WiFi 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac
 • Szybkość sieci WiFi 600 Mb/s
 • Częstotliwość pracy 2,4, 5 GHz
 • Obsługa nośników danych nie

ASUS 4G-AC68U

Routery
Ocena benchmark.pl

Nawet najbardziej wymagających użytkowników zadowoli natomiast ASUS 4G-AC68U. Jest to reprezentujący najwyższą półkę stacjonarny router na kartę micro-SIM. Oferuje łączność 4G LTE o szybkości 300 Mb/s i Wi-Fi w standardzie AC 1900 Mb/s. Jednak duża szybkość byłaby na nic, gdyby zawodził zasięg. Na szczęście nie zawodzi, a dbają o to cztery zewnętrzne anteny i technologia AiRadar, która „inteligentnie” optymalizuje sygnał, wykorzystując kształtowanie wiązki, autorski system dostrajania oraz wzmacniacz o wysokiej mocy. Urządzenie pozwala też na podłączenie Internetu przez gigabitowe złącze WAN i „puszczenie” go dalej – bezprzewodowo lub za pomocą przewodów Ethernet.

Najważniejsze cechy:
 • Porty LAN 4 szt.
 • Szybkość portów LAN 10/100/1000 Mb/s
 • Standard sieci WiFi 802.11a, 802.11b, 802.11g, 802.11n, 802.11ac
 • Szybkość sieci WiFi 1900 Mb/s
 • Częstotliwość pracy 2,4, 5 GHz
 • Porty USB 2.0 1
 • Funkcja serwera druku tak

 

Na zdjęciach we wstępie znajduje się model TP-Link TL-MR6400.

  marketplace

  Komentarze

  4
  Zaloguj się, żeby skomentować
  avatar
  Dodaj
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
   Który router + modem USB za 350 zł ma LTE Advanced? Kiedyś bawienie się w tp-linki i gargoyle się faktycznie kalkulowało. Dziś nowy B525 da się kupić za 350 zł.
  • avatar
   Artykuł jest co najmniej dziwny. Po 1 takie routery są strasznie drogie i nie dorównują funkcjonalnością opcji router + modem LTE ( w tej samej cenie).
  • avatar
   same stare trupy , co w magazynach leżą ???
  • avatar
   Nighthawk M1 jest do 1 GB. Dwa pasma wifi, USB, a ostatecznie - kawał naprawdę solidnego urządzenia. Wiadomo - są tańsze, ale to już całkiem inna półka pod względem parametrów.