Telewizor do gier do 1700 zł - Panasonic TX-42AS600E vs. Sony KDL-40W605B
Telewizory

Telewizor do gier do 1700 zł - Panasonic TX-42AS600E vs. Sony KDL-40W605B

przeczytasz w 3 min.

Spełniając życzenie naszych czytelników rozpoczynamy serię testów porównawczych tanich i małych telewizorów.

Ze względu na bardzo dużą konkurencję w tym segmencie rynku wybór nie jest łatwy. Mamy nadzieję, że nasze krótkie testy porównawcze pomogą w dokonaniu właściwego wyboru.

  1. Panasonic TX-42AS600E

    brak ofert cenowych

    Ważne dane:
    Rocznik:
    2014
    Przekątna ekranu:
    42''
    Rozdzielczość:
    1920 x 1080 px
    Ekran:
    LCD
    Najlepszy tryb obrazu:
    Prawdziwe kino
    Istotne technologie:
    DLNA, WiFi, sterowanie głosem
    Istotne złącza:
    3x HDMI, 2x USB, optyczne

    pełna specyfikacja telewizora


  2. Sony KDL-40W605B

    brak ofert cenowych

    Ważne dane:
    Rocznik:
    2014
    Przekątna ekranu:
    40''
    Rozdzielczość:
    1920 x 1080 px
    Ekran:
    LCD
    Najlepszy tryb obrazu:
    Kino1
    Istotne technologie:
    DLNA, WiFi Direct, sterowanie głosem
    Istotne złącza:
    4x HDMI, 2x USB, MHL, optyczne

    pełna specyfikacja telewizora


Oba telewizory mają podświetlone diodami LED wyświetlacze LCD o rozdzielczości statycznej 1920 na 1080 pikseli. W Panasonicu zastosowano podświetlenie krawędziowe, dzięki czemu telewizor ma mniejszą grubość obudowy niż model Sony, w którym zastosowano podświetlenie bezpośrednie. W obudowie Sony dominuje błyszczący czarny plastik, natomiast w Panasonicu mamy więcej matów oraz srebrne akcenty. Naszym zdaniem w kategorii wyglądu, materiałów i wykończenia wygrywa TX-42AS600E.


struktura subpikseli wyświetlacza zastosowanego w Panasonicu 42AS600E


struktura subpikseli wyświetlacza zastosowanego w Sony 40W605B

Wyniki testów

Panasonic TX-42AS600E vs Sony KDL-40W605B

Zobacz pojedynek telewizorów w rankingu TV

Więcej = lepiej
Kontrast ANSI

Więcej = lepiej
Kontrast ON/OFF

Mniej = lepiej
Jasność czerni

Pod względem czerni i kontrastu zdecydowanie zwycięża Panasonic. Wynik na poziomie 5200:1 oznacza nie tylko dwa razy większy współczynnik kontrastu od Sony, ale przede wszystkim ponaddwukrotnie ciemniejszą czerń. Wynik modelu TX-42AS600E jest tak dobry, że nie tylko przewyższa wielu rywali, ale także dużo droższe telewizory 4K z serii AX800, modele ze sztandarowej serii AX900, nie mówiąc o zakrzywionych Samsungach z serii HU8500. Zaskoczeni? My też.

Mniej = lepiej
Średni błąd odwzorowania barw (CIEDE94)

Ideał - 6500K
Temperatura barwowa (100 IRE)

Najlepszy przedział 2,2 - 2,4
Gamma: Panasonic TX-42AS600E vs Sony KDL-40W605B

Sytuacja zmienia się jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów. W ustawieniach fabrycznych zdecydowaną przewagę ma tutaj Sony, którego średni błąd odwzorowania barw jest dwa razy mniejszy od Panasonica (co potwierdza obiegową opinię o dobrym odwzorowaniu barw w telewizorach tej marki). Co ciekawe, kalibracja balansu bieli niewiele wnosi do odwzorowania barw Bravii, które są bardzo dobre już w domyślnych ustawieniach trybu Kino1.

Więcej = lepiej
Kontrast ON/OFF 45 st.

Niestety, sytuacja zmienia się pod kątem. W Sony kolory zauważalnie bledną już kilka stopni od osi prostopadłej do ekranu, co czyni z KDL-40W605B telewizor do oglądania raczej tylko na wprost. W Panasonicu degradacja kolorów jest mniejsza i to on ma pod tym względem przewagę nad Sony.

W obu modelach nie odnotowaliśmy problemów z jednolitością obrazu: czerń była jednorodna na całym ekranie i pozbawiona jakiegokolwiek cloudingu (co nie jest zaskoczeniem, bowiem nietrudno to osiągnąć w telewizorach o małych przekątnych).

Więcej = lepiej
Rozdzielczość dynamiczna

Jeżeli chodzi o ostrość ruchu to oba modele nie mają się w zasadzie czym chwalić. Choć Panasonic osiągnął wynik 450 linii, czyli o 50% więcej niż Sony (300 linii), są to rezultaty typowe dla klasy podstawowej (Panasonic) i budżetowej (Sony). Co prawda Sony oferuje opcję o nazwie „Tryb ruchu LED”, która poprzez migoczące podświetlenie resetuje obraz na siatkówce oka zwiększając ostrość obrazów ruchomych do typowej dla klasy wysokiej rozdzielczości 1080 linii, ale ze względu na gigantyczne migotanie i olbrzymi spadek jasności, tryb ten ma bardzo ograniczone zastosowanie praktyczne. W sieci można spotkać opinie typu „Tryb ruchu LED to nieporozumienie”, co dość dobrze oddaje pierwsze wrażenie i ogólną opinię przeciętnego użytkownika. Pomimo tego warto wspomnieć o tej unikalnej, choć bardzo ograniczonej w zastosowaniu funkcji modelu KDL-40W605B.

Niestety, żaden z testowanych modeli nie oferuje funkcji kompensacji ruchu (tj. zwiększania jego płynności), która w Panasonicach dostępna jest dopiero od serii AS640, a w Sony od serii W8.

Mniej = lepiej
Opóźnienie - input lag (ms)

Chociaż w kategorii ważnego dla graczy opóźnienia przewagę miał Sony, to różnica rzędu 1,8 ms w praktyce będzie niedostrzegalna.

W kategorii obsługi multimediów zwyciężył Panasonic, chociaż warto odnotować lepszą obsługę plików MKV przez model Sony. Zwracamy uwagę na bardzo dobrą obsługę plików MTS (2D) przez oba modele (kłania się wieloletnia tradycja budowy kamer wideo przez obie firmy).

 PanasonicSony
AVI1.00.0
FLV0.00.0
MKV0.51.0
MOV0.01.0
MP41.01.0
MTSi1.01.0
MTSp1.01.0
MTS 3D0.50.0
TP1.00.0
WMV0.00.0
razem6.05.0
WYNIK60%50%

Odtwarzacz multimediów Panasonica wczytywał listę plików z USB dużo szybciej niż Sony. Z kolei 40W605B znacznie przewyższał Panasonica jakością interfejsu odtwarzacza multimediów i opcjami wyświetlania oraz sortowania plików.

Sony KDL-40W605B rozpoznał podłączenie redakcyjnej klawiatury Microsoft All-In-One do telewizora, ale wyświetlił komunikat w rodzaju „urządzenie nie jest obsługiwane”. Po resecie odbiornika i wypróbowaniu wszystkich gniazd USB rezultat był niestety nadal taki sam. Nie wiemy, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy.

Z kolei Panasonic TX-42AS600E oferował częściową kompatybilność z Microsoft AIO: wprowadzanie tekstów np. do przeglądarki internetowej czy YouTube'a było bezproblemowe, natomiast nie działał gładzik, klawisz backspace i regulacja głośności. Naszym zdaniem brak możliwości pełnej współpracy obu urządzeń nie leży po stronie klawiatury, lecz telewizora – inni rywale (jak np. telewizory LG z systemem WebOS) współpracują z AIO bezproblemowo.

Dźwięk obu telewizorów był równie przeciętny, żeby nie powiedzieć kiepski, choć gdyby przyparto nas do muru to z dwojga złego wybralibyśmy brzmienie Sony.

WERDYKT

kategoriazwycięzca
czerń i kontrastPanasonic
kolorySony
degradacja obrazu pod kątemPanasonic
charakterystyka jasnościSony
jednolitość obrazuremis
odwzorowanie ruchuPanasonic
usuwanie przeplotuPanasonic
opóźnienie (input lag)Sony
menuSony
obsługa multimediówPanasonic
brzmienieSony
szybkość i stabilność działaniaPanasonic
materiały i wykończeniePanasonic
cenaPanasonic

Naszym zdaniem oba telewizory zasługują na rekomendację. Jednakże jeżeli najważniejsze dla Ciebie są wierność odwzorowania kolorów (na wprost), jakość brzmienia oraz funkcjonalność menu i interfejsu użytkownika to polecamy KDL-40W605B. W pozostałych przypadkach wybierz TX-42AS600E, który pokonał rywala w 8 spośród 14 kategorii.

Powinny Cię zainteresować także:

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    11
    Naprawdę? Człowiek odczuwa różnicę pomiędzy czasami reakcji liczonymi w tysięcznych sekundy. No ja rozumiem, że odczuwa różnicę w barwach, no ale w tym? I od kiedy mamy telewizory do gier? Jeszcze trochę to będą produkowali drukarki dla graczy.
    • avatar
      Kropeczka
      4
      Już wyjaśniam. Sprzedaż tv leci na pysk.
      4k raz że nie ma materiału, dwa iż część tych telewizorów nie da rady wyświetlić dynamicznego (film) obrazu 4k

      Skrócić już bardziej żywotności tv się nie da, bo te 2 lata musi podziałać...

      To się tworzy rynek:

      dla graczy
      dla kucharek
      dla mechaników
      dla niań

      itd.

      ;-P
      • avatar
        Konto usunięte
        3
        Uwierz mi że odczuł byś różnice, posiadam samsunga 40cali led fhd z inputlagiem wynoszącym >90ms i sony 42 cale fhd z inputlagiem około 22ms. Różnica jest kolosalna. Na samsungu nie ma mowy by pograć sobie w bf cod gta czy driveclub poprostu celownik lub auto ma opźnienie takie ze jak skrecasz lub celujsz to jak przestaniesz ruszać gałka to celownik nadal się porusza przez dosłownie milisekunde mimo że tak mały odstęp czasowy to wyklucza to płyną grę.
        • avatar
          kerry_sd
          2
          telewizory dla graczy to telewizory, które gracze chcą wykorzystać do grania - i raczej na konsolach a nie na pececie...

          w zdecydowanej większości parametrów Panasonic bije na głowę Sony poza tym ma 2 cale więcej jedynie w kilku punktach Sony ma równe lub nieco lepsze parametry a na koniec rekomendację otrzymuje... Sony

          druga kwestia - input lag zależy od tryby, mam "stary" telewizor Sony z 2009 r. i w trybie game lub sport il jest zdecydowanie niższy, a tutaj zalecają tryb kinowy... tryb kinowy jest do oglądania filmów a nie do gier

          wreszcie: test testem, wykresików pełno ale czy w ogóle podpięliście pod te odbiorniki np. PS4 i sprawdziliście jak te tv sprawdzają się w faktycznym użytkowaniu? bo na papierze wszystko ładnie wygląda ale jak w rzeczywistości wygląda taka fifa? wypadałoby nawet puścić tę samą gier z dwóch konsol na dwóch odbiornikach postawionych obok siebie i porównywać na bieżąco, i zrobić z tego filmik albo przynajmniej zdjęcia ale nic takiego w teście nie uświadczyłem
          • avatar
            hideo
            0
            wreszcie jakiś odpoczynek od ciągłych Samsungów i LG
            • avatar
              Esper
              0
              nie rozumiem testów czerni, mniej = lepiej, i zdecydowanie wygrywa ten który ma więcej... http://scr.hu/1tdn/i7gs3
              • avatar
                Tyskie89
                0
                To jesli tylko 450 lini jest dynamicznie zmieniane to jak to sie ma do tego czy obraz w grach FPS bedzie wyraźny ?

                Czy jesli się na tym telewizorze będzie grało w HD ready to wtedy ten problem że nie wszystkie linie sie zmieniaja znika ?

                Z tymi dynamicznymi liniami to jakby sprzedawac silnik V8 ale tylko 4 cylindry mogą pracowa jednoczasowo albo tak jak OctaCore w architekturze big.LITTLE... tak naprawde zakrawa na oszustwo...
                • avatar
                  aavil
                  0
                  Czytałem niedawno o tym Panasonicu bo mama szukała TV. Ma 50 Hz i smuży, więc do gier chyba się nie nadaje. W tekście nie znalazłem o tym wzmianki.
                  • avatar
                    sebastianzola
                    -1
                    Mam model który pochodzi z 2010 roku i kolejny również będzie od Sony.
                    • avatar
                      Atak-Snajpera
                      -1
                      A ja mam pytanie odnośnie temperatury barwowej. Jest napisane nad wykresem że ideał to 6500 K. Dlaczego 6500 K to ideał? Przecież to tak zwana zimna biel (biało-nibieskawa barwa). Efekt jest tego taki że kolory domyślnie są nienaturalnie "zimnawe". Oczywiście wynika to z faktu że 90%+ producentów stosuje ledy o właśnie takiej barwie czyli 6500 K. Zastanawia mnie jedno dlaczego nie stosują ledów o barwie neutralnej czyli 4000 K - 4500 K tak aby nie trzeba było zawsze odejmować niebieskiego w ustawieniach TV. Podobne problem jest w laptopach. Zawsze domyślnie kolory są za zimne (efekt stosowania diod o barwie 6500 K).
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        -2
                        Polecam Sony kdl42w705b. Najniższy imput lag na rynku.
                        • avatar
                          gixer
                          -3
                          Jak można używać smużącego lcd do gier??? Jeśli można to poproszę o jakikolwiek test ale z plazmą najlepiej panasa
                          • avatar
                            Kropeczka
                            0
                            Mój post miał być bezpośrednio pod postem tanto - sorki
                            • avatar
                              Michur
                              0
                              42 cale za 1700 zł normalnie ameryka
                              • avatar
                                Qpers
                                0
                                Według wykresu średniego odwzorowania barw lepszy jest Panasonic, jednak pod nim napisano: "Sytuacja zmienia się jeśli chodzi o odwzorowanie kolorów. W ustawieniach fabrycznych zdecydowaną przewagę ma tutaj Sony, którego średni błąd odwzorowania barw jest dwa razy mniejszy od Panasonica "

                                Błąd, czy ja czegoś nie rozumiem?
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  ja to bym chętnie kupił Half UHD :) o podwojonej rozdziałce pionowej. Specjalnie do trybu pasywnego 3D. bo poza tym UHD nie ma nic ciekawego do zaoferowania. jedyne z czym się pchaja to ultradrogie OLED o nienormalnie wielkich rozmiarach.
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Dziwi mnie dlaczego nie wybraliście np Philipsa do zestawienia - Philips ma świetną jakość obrazu a przecież to ważny czynnik grając w najnowsze tytuły z piekną grafiką
                                    • avatar
                                      zielony888
                                      0
                                      42 cale to nie taki mały telewizor, kiedyś to była standardowa wielkość. Mnie się w tej klasie podobałby 5609 Philipsa, ładne wyposażenie i całkiem niezły obraz jak na skromną cenę. Zupełnie inna jakość niż w TV w podobnej cenie kilka lat temu.