Aparaty cyfrowe

Inne funkcje i cechy

przeczytasz w 5 min.

Teraz kolej na cechy aparatu, jego wady i zalety, które nie należą do najistotniejszych, ale warto o nich wspomnieć

Tryb zdjęć panoramicznych - ten tryb pracy umożliwia połączenie sekwencji zdjęć, które muszą być tak wykonywane, aby na kolejnym zdjęciu znajdował się charakterystyczny element ze zdjęcia poprzedniego (oczywiście te elementy powinny się znajdować na krawędziach kadru i  różnice w uchwyceniu ich położenia w kadrze nie mogą być za duże). Sposób realizacji i wyświetlania robionych kolejno zdjęć jest bardzo wygodny i każdy sobie z tym poradzi (widok menu panoramy na zdjęciu poniżej).

Po przegraniu, tak wykonanej serii zdjęć, do komputera, można przystąpić do połączenia wszystkich ujęć w panoramę, stosując oprogramowanie PhotoStitch firmy Canon, dostarczane wraz z A80.

Wodoszczelna obudowa i soczewki (konwertery) dodatkowe - dla osób, które chcą używać Canona A80 do zdjęć podwodnych dostępna jest obudowa wodoszczelna - do głębokości 40m (na zdjęciu poniżej).

W celu zwiększenia zakresu obiektywu, można zamocować na obiektywie (przy użyciu specjalnego bagnetu) odpowiednie adaptery, pozwalając przez to na dołączenie zarówno konwertera szerokokątnego jak i  telekonwertera.

Rozszerza się w ten sposób dostępny zakres zooma od 26,6 aż do 200 mm !! (ekwiwalent dla filmu 35 mm). Dostępna jest także soczewka nasadkowa do makrofotografii. Szkła te mają następujące symbole : Canon WC-DC52 0.7x (szerokokątny), TC-DC52 2.4x (Telekonwerter) oraz 250D (Makrokonwerter) - wszystkie widoczne na zdjęciu poniżej.

Lampka wspomagająca ustawianie ostrości - znajdująca się pod lampą błyskową okrągła lampka realizuje 3 funkcje: wspomaga ustawianie ostrości, redukuje efekt "czerwonych oczu" oraz sygnalizuje działanie samowyzwalacza. Szczególnie ta pierwsza funkcja zasługuje na wyróżnienie, ponieważ w tej klasie aparatów nie często spotyka się modele, które posiadają taką opcje. Jeżeli oświetlenie jest słabe, to po naciśnięciu spustu migawki "do połowy" lampka ta emituje dodatkowe światło niezbędne do automatycznego ustawienia ostrości. To bardzo przydatne w sytuacjach, kiedy nie ma wystarczającej ilości światła, aby działał autofocus, możliwe jest nawet zrobienie zdjęcia w całkowitej ciemności (trzeba jednak brać pod uwagę moc lampki, która działa bez zarzutu do odległości ok. 3 m). Równie istotną cechą tego rozwiązania jest możliwość wyłączenia całkowicie owej lampki, kiedy np. chcemy wykonać zdjęcie nie będąc zauważonymi.

Brak korekcji dioptri celownika optycznego - w wielu aparatach, nawet z niższej półki spotykamy tę przydatną funkcję. Mam tu na myśli możliwość korygowania soczewek celownika optycznego dla osób, które noszą okulary. Po takiej korekcie nie muszą one patrzeć przez wizjer w okularach. Nasz Canon takowej nie posiada. Nie jest to wada duża, lecz ilość świetnych cech i funkcji, jakie A80 posiada stawia go nieco wyżej niż konkurencyjne aparaty i można by się spodziewać, że tak niewielka rzecz, jak korekcja celownika mogłaby się w nim spokojnie znaleźć. Widocznie konstruktorzy uznali, że fotografujący tym aparatem rzadko będą używać wizjer.

Apetyt na energię - aparat ten, choć niewielki, wykazuje dość duże zużycie baterii. Może to być spowodowane ilością elektroniki upchanej w ten korpus lub zastosowaniem szybkiego silniczka obracającego obiektyw. Fakt zasilania A80 przez popularne "paluszki" umożliwia zaopatrzenie się w relatywnie tanie akumulatorki z odpowiednią ładowarką. Przy takim rozwiązaniu problem zużycia energii staje się mniej dokuczliwy.

Do mniej istotnych wad aparatu (w tym zakresie cenowym) zaliczyłbym brak możliwości zapisu zdjęć w bezstratnym formacie (tiff) i trochę za długi czas upływający od włączenia A80 do pełnej jego gotowości.

Ergonomia i obsługa

Moja ocena obsługi aparatu naznaczona jest pewnym brakiem obiektywizmu, gdyż posiadam Canona G2, do którego A80 pod względem MENU i ergonomii jest bardzo podobny. Stąd też nie musiałem poświęcić ani sekundy na naukę obsługi tego Canona. Postaram się jednak omówić to jakbym widział ten aparat pierwszy raz:

O obsłudze i ergonomii aparatu świadczą dwie cechy:

Rozmieszczenie przycisków i pokręteł funkcyjnych - umiejscowienie pokręteł i przycisków funkcyjnych jest bardzo dobre. Są tak ułożone, że nie trzeba ich szukać, znaczną część operacji wykonamy przy użyciu prawej ręki.



Po dłuższym obcowaniu z aparatem najistotniejsze operacje przy kadrowaniu wykonuje się nie odrywając wzroku od LCD. Jak w większości modelów Canona przyciski i pokrętła odpowiadają za najistotniejsze funkcje aparatu i nie trzeba często przechodzić do MENU. Wspomniany już wcześniej, obrotowy LCD, sprawuje się doskonale i (poza wielkością) jest ogromna zaletą tego modelu - pomaga w znaczący sposób przy kadrowaniu w  różnych warunkach, np. odchylając go w kierunku zgodnym z "patrzeniem" obiektywu, możemy oglądać siebie w trakcie działania samowyzwalacza - świetny sposób na udane zdjęcia z osobą fotografującego w roli głównej.

MENU aparatu - intuicyjne i proste w obsłudze, to pierwsze co przychodzi na myśl przy spotkaniu z MENU A80.

Wszystkie funkcje, nawet te najbardziej zaawansowane, są łatwo dostępne, sensownie opisane i co najważniejsze - poukładane tak, że nie trzeba się daleko zagłębiać, aby do tych najczęściej używanych docierać najszybciej. To bardzo ważne, gdyż taka konstrukcja MENU wręcz zachęca do zmian ustawień, do eksperymentów z balansem bieli, czułością, stopniem kompresji i rozdzielczości zdjęcia, czy efektami kolorystycznymi.





Wg mnie niepotrzebnym gadżetem jest tryb "My camera" gdzie można ustawić różne dźwięki: dla włączenia aparatu, trzasku migawki czy samowyzwalacza oraz nawet można zmieniać obrazek startowy. To "wodotrysk" który nie ma znaczenia przy robieniu zdjęć, chyba, że dla kogoś jest to istotne, jakie dźwięki wydaje jego aparat. Z pewnością dożyjemy czasów, w których po włączeniu aparatu usłyszymy głos naszej żony czy męża, zachęcający do wykonywania coraz lepszych zdjęć.

Podsumowując obsługę aparatu mogę powiedzieć, że zachęca ona do wykorzystywania wszystkich możliwości aparatu, jak również pozwala na łatwe robienie zdjęć osobom, które chcą prostoty w obsłudze, łatwości kadrowania i robienia zdjęć.

Jakość zdjęć

Zastosowanie matrycy 4MP poprawiło jakość zdjęć w stosunku do poprzednich modeli z serii A, które już były przyzwoite. Matryca bardzo dobrze oddaje kolory, elektronika aparatu nie "dodaje" nic od siebie przy pracy automatycznej, w zakresie ISO 50 do 200. Fakt, że kompakt ma możliwość ręcznej zmiany "czułości" ISO jest godny pochwały, minusem jest jednak jakość zdjęć przy ISO 400 - widać wyraźne szumy. Ilustrują to zdjęcia wykonane z tego samego miejsca, przy ustawieniu na ISO 50 i  400.

po lewej ISO-400, po prawej ISO-50. klinknij aby zobaczyć duże zdjęcia.

Kolejną dość popularną wadą, od której Canon A80 nie jest wolny, to aberacja chromatyczna, inaczej zwana barwną. To wada obiektywu, której objawem są przekłamane i rozmazane kolory w miejscu gwałtownych przejść tonalnych (między bardzo jasnym a ciemnym obiektem). Ilustruje to zdjęcie poniżej - efekt widoczny na gałęziach drzewa.

klinknij aby zobaczyć duże zdjęcie

Z drugiej jednak strony trzeba powiedzieć, że wielkość aparatu i  zastosowanie w nim, z konieczności, małego obiektywu, usprawiedliwia w  pewnym stopniu tę wadę. Jednym zdaniem można ocenić jakość zdjęć następująco : bardzo dobra jak na cenę i wielkość szkła aparatu.

Podsumowanie

Drobne podsumowanie na koniec:

  • Świetny, doskonale zaprojektowany i ładny korpus
  • Szybki i dokładny autofocus
  • Niesamowicie wygodny (choć odrobinę za mały) wyświetlacz LCD
  • Możliwości aparatu dotychczas dostępne tylko w droższych modelach
  • Przemyślane i wygodne MENU
  • Ogólnie przeciętna jakość zdjęć, w stosunku do ceny i wielkości aparatu - bardzo dobra
  • Nieco za duży apetyt na energię

Zamykając ten test pragnę powiedzieć, że aparat ten ma bardzo szerokie zastosowanie. Będą z niego zadowolone kobiety, które szukają małego, ładnego aparatu, o dobrych parametrach i prostej obsłudze. Kolejną usatysfakcjonowaną grupą użytkowników będą Ci, dla których najważniejszy jest stosunek możliwości do ceny - w tej dziedzinie A80 jest mistrzem! Również ceniący sobie wygodę obsługi, niewielką wagę i  dobre parametry zamknięte w małym korpusie będą zadowoleni z produktu Canona.

Szukający podobnych walorów w obsłudze i lepszej jakości zdjęć (posiadający jednocześnie większa gotówkę) zaopatrzą się np. w Canona G5.

Zdjęcia wykonane aparatem Olympus C-4000 W.K.

Canon PowerShot A80
aparat cyfrowy 4 mln pikseli

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login