HDD

Werdykt - 24 godziny użytkowania

z dnia 2011-06-09
WD My Book Studio Edition II

WD My Book Studio Edition II jest na rynku już od jakiegoś czasu, jednak do tej pory nie mieliśmy okazji testować modelu wyposażonego w dyski o takiej pojemności. Jest to jeden z najbardziej pojemnych i przy okazji niewielkich magazynów dyskowych dostępnych dla każdego. Jego cena powoduje jednak, że sięgną po niego głównie profesjonaliści. 

WD My Book Studio Edition II jest urządzeniem godnym polecenia, chyba, że zależy ci na dużej prędkości przesyłu danych. Komputery PC rzadko są wyposażane w szybszą wersję interfejsu FireWire, a kopiowanie dużych ilości danych nawet przy użyciu interfejsu eSATA 3Gb/s może się dłużyć w nieskończoność. Standardy SATA 6Gb/s oraz USB 3.0 upowszechniły się już w takim stopniu, że WD powinien jak najszybciej zaprezentować nową wersję My Book Studio Edition (III?) wyposażoną w szybsze wersje interfejsów.

WD My Book Studio Edition II

Ten przenośny magazyn danych można polecić każdemu, kto potrzebuje potężnej pojemności do przechowywania danych. Możemy zrezygnować z pojemności (6 TB w trybie RAID0) na rzecz bezpieczeństwa (3 TB w trybie RAID1). Dane są wtedy automatycznie dublowane i nawet przy uszkodzeniu jednego z dysków pozostaną fizycznie na drugim nośniku. Obsługa wielu interfejsów pozwala na łatwy dostęp do zasobów urządzenia w niemal każdy sposób.
 

  Podsumowanie 
  plusy:
gargantuiczna pojemność
obsługa wielu interfejsów
kompatybilność z komputerami Mac i PC
wysoka kultura pracy
łatwa wymiana dysków
rmożliwość pracy w trybie RAID0 i RAID1
funkcjonalna obudowa
  minusy:
brak obsługi USB 3.0
brak obsługi eSATA 6Gb/s
brak przewodu eSATA w zestawie
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 1600 zł
 

 

Przeczytaj także:
Intel Z68: chipset i przegląd płyt głównych Asus P8Z68-V Pro, Gigabyte GA-Z68X-UD7-B3, MSI Z68A-GD80 Intel SSD 320 - 25 nm, wysoka wydajność i szyfrowanie danych WD My Book Essential 2 TB - szybki i pojemny

 

marketplace

Komentarze

41
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dlaczego niema testow przy uzyciu FireWire 800???
  Zaloguj się
 • avatar
  "RAID1 (mirror) - polega na równoczesnym kopiowaniu danych na dwa dyski (replikacja). Otrzymujemy dostęp tylko do jednego dysku, a na drugim automatycznie tworzona jest lustrzana kopia danych. Pojemność dysku w tym trybie wynosi więc tylko 3 TB, ale dane są dodatkowo zabezpieczone przed skasowaniem/zniszczeniem"

  Oj Panie Marcinie...
  - rozróżnijmy RAID1 od replikacji, bo to dwie różne technologie,
  - od kiedy to mirror chroni przed skasowaniem pliku?
  Zaloguj się
 • avatar
  z recenzującym w jednym się nie mogę zgodzić
  czemu uznał za minus brak wsparcia dla SATA III? skoro najszybsze dyski talerzowe nie są w stanie wykorzystać możliwości oferowanego przez SATA II transferu (nawet w RAID1)
  (teoretycznie) kogoś kogo będzie stać na dyski SSD o pojemności 3TB każdy, nie kupi tego rozwiązania, a tylko w przypadku instalacji tam takich dysków mógłby to być minus
  kolega się ździebko zapędził w osądach ;)
  Zaloguj się
 • avatar
  BUAHAHAHA 6TB i tylko USB2.0, brak ESATA - hahahahhaa
  ale ROTFL. Dla mnie to jakaś klęska.

  Bądźmy szczerzy firewire to ZDECYDOWANIE za mało. To już chyba USB3.0 jest bardziej popularne i występuję praktycznie w każdym nowym kompie. A FireWire? Próżno szukać w płytach głównych, w notebookach też tylko z wyższej półki.

  CO za debilizm wypuszczenie takiego potwora 6TB z takim żenującym zestawem portów.
  Zaloguj się
 • avatar
  Ja mam 2TB w sieci ale zawsze jak przewalam dane do podpinam przez ESATA bo przez USB2.0 można sobie żyły podciąć kopiując 300-500GB danych.

  A powiedzmy sobie szczerze że ktoś kto kupuje 6TB będzie przewalał takimi porcjami danych jak nie większymi, zgrywał backupował itp. Przecież przez USB2.0 to mu nocy nie wystarczy.
 • avatar
  Bez LAN 1Gbps i USB 3.0 to straszna bryndza jak za 1600zl. Juz lepiej kupic sobie oddzielnie NAS i dyski.
  Zaloguj się
 • avatar
  jest błąd na początku zamiast 6 TB jest 6 GB
  Zaloguj się
 • avatar
  Brak esata 6Gb/s jako wada xD ?? WTF
  Dopiero zaczęły się rozpowszechniać dyski SSD, które rzeczywiście wykorzystują sata3, a tutaj mamy powolne dyski magnetyczne.
 • avatar
  za tą cenę- brak gniazda rj-45
 • avatar
  Cene ustalal ciec z matematyki.

  Obecnie mozna miec za 300 zl 2 TB, zatem 2 TB x 3 sztuki = 900 zl, a nie 1600.

  LAMERSTWO
 • avatar
  Nie wiem czy kogokolwiek to interesuje ale wolalbym wersje z interfejsem LAN. Szybkosc mnie wali. Poza tym TOTALNIE i W CALOSCI zgadzam sie z redaktorem Jaskolskim. Wszystko jest fajnie i zajebiscie, a cena 1600,- to cena jaka zaplaci nie osiol, tylko ten kto bedzie chcial. ;)
 • avatar
  Szybkie pytanie ile na tym można zmieścić diviksów :D ???
  Zaloguj się