Na topie

Windows 7 vs Windows 8

Autor:
Piotr Surmiak

więcej artykułów ze strefy:
Systemy operacyjne

Kategoria: Systemy operacyjne Tematyka: Windows 7 Windows 8

Windows 8 kusi nowymi funkcjami i gadżetami, ale postanowiliśmy sprawdzić na ile ograniczają one wydajność komputera.

A A

Premiera Windows 8 zbliża się wielkimi krokami, a w sieci każdy ma swoje zdanie na temat nowego systemu. Podstawowe pytanie, jakie się nasuwa chyba wszystkim, jest takie: na ile nowy interfejs obciąży system i czy dorówna on osiągom swoim pierwowzorom? Postanowiliśmy to sprawdzić, korzystając z wersji demonstracyjnej systemu Windows Preview, którą nadal jeszcze można pobrać z sieci.

Windows 8

Za platformę testową posłużył nam komputer o parametrach:

 • płyta główna: MSI P45 Neo MS-7519 ver. 1
 • procesor: Intel Core Duo E8500 3,16 GHz
 • karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 560
 • pamięć: 4 GB RAM

Nie jest to zbyt nowy sprzęt, jego podzespoły mają już trochę kilometrów na liczniku. Jedynym nowym podzespołem był dysk twardy oraz napęd optyczny. Zastosowaliśmy 3,5-calowy wewnętrzny dysk WD20EVDS firmy Western Digital o pojemności 2 TB, z pamięcią cache 32 MB. Był to model z serii AV-GP, czyli Audio-Video Green Power. Jest on dedykowany grafikom oraz twórcom filmowym do profesjonalnych zastosowań audio-wideo. Dzięki wysokim transferom zewnętrznym nie powinien on negatywnie wpływać na wydajność systemów. Zastosowany napęd optyczny to z kolei Samsung DVD-R/RW.

Do porównania wydajności przyjęliśmy system Windows 7 w wersji 32-bitowej, bo w takiej jest też dostępna wersja demo Windows 8.

Pierwsze testy publikujemy już poniżej.
 

Instalacja systemów
czas [s], mniej=lepiej

Czysty system 694
1002
System + sterowniki + IE9 1019
1592
instalacja sterowników nVidia 135
204
instalacja sterowników MSI 190
212
instalacja IE9 0
174
  Windows 8
Windows 7

 

Przy okazji instalacji systemów zmierzyliśmy czas, jaki zajęło wykonanie tych operacji. Zgodnie z informacjami, które można było znaleźć w sieci okazało się, że instalacja Windows 8 była znacznie krótsza niż w przypadku Windows 7. Pulpit systemu Windows 8 był dostępny już po 11 min. 33 s. i można było korzystać z sieci oraz ze wszystkich podstawowych funkcji i aplikacji. Podstawowa instalacja Windows 7 zajęła 16 min. 42 s., czyli o 5 min i 8 s. dłużej, ale musieliśmy jeszcze zainstalować sterowniki płyty głównej, które umożliwiły działanie sieci oraz uzyskanie dźwięku, co zajęło dodatkowe 3 min. i 24 s.

W obu systemach należało jeszcze zainstalować sterownik karty graficznej i trwało to 3 min. 24 s. w Windows 7 i 2 min. 15 s. w Windows 8. Do tego doszła jeszcze instalacja w Windows 7 Internet Explorera 9, czego nie musieliśmy robić w Windows 8. System ten wyposażony jest bowiem w IE 10. Na instalację IE 9 poświęciliśmy 2 min. i 54 s. W efekcie cała instalacja Windows 7 trwała 26 min. i 32 s. czyli o 9 min. 33 s. dłużej niż instalacja Windows 8. Mimo to trzeba przyznać, że oba systemy instaluje się stosunkowo szybko, zwłaszcza gdy porównać to z dużo starszymi systemami, jak Windows 95/98.

Chociaż Windows 8 dysponuje pokaźną bazą własnych sterowników, przez co po instalacji działała zarówno sieć, jak i dźwięk, to zdecydowaliśmy się na dodatkową instalację firmowych sterowników do płyty głównej. Skorzystaliśmy przy tym z plików przeznaczonych dla Windows 7, ale zostały one zainstalowane bez żadnych problemów. Oba systemu uzupełniliśmy też o wszystkie dostępne aktualizacje.

Uruchamianie i zamykanie systemu
czas [s], mniej=lepiej

Uruchamianie 28
45
Zamykanie 8
9
  Windows 8
Windows 7

 

Korzystając z okazji, że przygotowując się do testów każdego z systemów mieliśmy je zainstalowanie w czystej postaci, czyli bez jakichkolwiek dodatków, sprawdziliśmy czas uruchamiania się każdego z nich oraz zamykania i wyłączania komputera.

Oczywiście musimy pamiętać, że z czasem proces ładowania systemu będzie się wydłużał. Wpływają na to instalowane programy, bo wiele z nich pakuje w system swoje składniki, które są ładowane wraz z systemem i to często bez naszej zgody.

Wykonane pomiary potwierdziły pierwsze wrażenia z eksploatacji Windows 8. Czas jego uruchamiania jest wyraźnie krótszy niż w przypadku Windows 7. Niestety rozbieżność pomiarów jest bardzo duża i sięga nawet 50 %. Dotyczy to jednak obu systemów, więc wzięliśmy pod uwagę najlepsze czasy, jakie udało się osiągnąć. Najkrótszy czas ładowania się Windows 8 wyniósł 28 sekund, podczas gdy Windows 7 uzyskał czas 45 sekund. Przy tym czas mierzyliśmy od chwili wciśnięcia przycisku zasilania do chwili otwarcia okna Eksploratora Windows, czyli do momentu gdy faktycznie można już było podjąć pracę z komputerem.

Warto zaznaczyć, że zazwyczaj do momentu rozpoczęcia pracy bootloadera upływało 16 sekund. Tyle trwało zbudzenie płyty głównej, karty graficznej i dysku. Samo załadowanie Windows 8 wyniosło więc 12 sekund, a Windows 7 trwało 29 sekund.

Jeżeli czyjaś praca wymaga licznych restartów systemu, na pewno warto będzie przesiąść się na nowy system. W dłuższym okresie pozwoli to na zaoszczędzenie wielu minut zbędnego oczekiwania przed monitorem.

PC Mark 7
punkty, więcej=lepiej

PC Mark Score 2548
2224
Lightweight 2365
2059
Productivity 1597
1458
Creativity 3392
2335
Entertainment 3205
2825
Computation 4030
2129
System storage 1898
1928
  Windows 8
Windows 7

 

Do przeprowadzenia pierwszego z testów wykorzystaliśmy program PC Mark 7. Jest to tak naprawdę zestaw siedmiu testów pozwalających określić wydajność komputera. Dzięki nim możemy ustalić wydajność przy wykonywaniu typowych zadań związanych z rozrywką, przetwarzaniem grafiki, wykonywaniem różnych obliczeń i kodowaniem filmów. Pozostałe testy określają wydajność samego komputera oraz jego podzespołów. Program podaje też wynik zbiorczy zwany PC Mark Score.

Przy porównaniu obu systemów wynik zbiorczy (PC Mark Score) wykazuje niewielką przewagę Windows 8. Podobnie jest w testach obrazujących stałe obciążenie komputera przesyłem dużych ilości danych, co występuje podczas przeglądania zdjęć, oglądania filmów, porządkowania plików muzycznych, a także podczas grania (Entertaiment Test). Nieduża przewaga pojawiła się w testach odpowiadających sytuacjom, gdy korzystamy tylko z jednej, nawet dość wymagającej aplikacji (Lightweight Test) lub gdy przeglądamy strony internetowe, albo używamy pakietu biurowego (Produtivity Test).

Bardzo duża różnica na korzyść Windows 8 występuje jednak w testach związanych z dużym obciążeniem całego komputera, co ma miejsce przy wykonywaniu złożonych zadań, takich jak edycja zdjęć i filmów (Creativity Test), czy kodowaniem plików wideo. Największa przewaga wystąpiła w teście obrazującym wykonywanie dużych ilości skomplikowanych obliczeń (Computation). Tylko nieznacznie słabiej wypadł system Windows 8 przy teście związanym z obsługą dysku twardego.

W efekcie okazuje się, że Windows 8 może się bardzo dobrze sprawdzić w zastosowaniach profesjonalnych, gdy wymagana jest od komputera duża wydajność w wykonywaniu wielu skomplikowanych zadań. Nie powinien jednak też zawodzić przy typowo biurowych i domowych zastosowaniach.

Program PC Mark 7 można pobrać bezpośrednio ze strony producenta. Używanie w wersji podstawowej (Basic Edition) jest bezpłatne, ale podawany jest wówczas tylko wynik zbiorczy (PC Mark Score).
 

Google V8 Benchmark
punkty, więcej=lepiej

Score: 5476
2870
Richards: 7036
2658
DeltaBlue: 4914
2550
Crypto: 8840
4508
RayTrace: 5060
1946
EarleyBoyer: 9879
4049
RegExp: 2455
2386
Splay: 3909
3325
NavierStokes: 5518
2411
  Windows 8
Windows 7

 

Test przygotowany przez Google określa szybkość, z jaką przeglądarka internetowa wykonuje operacje w języku JavaScript. Ponieważ w obu systemach zainstalowany był Internet Explorer 9, można w ten sposób łatwo ustalić jak szybko będą wyświetlane strony internetowe. Szybkość wykonywania testów nie zależy przy tym od jakości łącza internetowego, bo każdy z tych testów zajmuje raptem kilka tysięcy linijek kodu, więc ich przesłanie do przeglądarki odbywa się błyskawicznie.

Po wykonaniu testów można się przekonać, że Windows 8 też potrafi pokazać lwi pazur. Wszystkie procedury przewidziane w benchmarku wykonywane były w tym systemie około dwukrotnie szybciej niż w Windows 7.
Test Google V8 Benchmark jest dostępny bezpłatnie na stronie. Po otwarciu strony testowanie rozpoczyna się automatycznie i w oknie po prawej stronie ekranu pojawiają się wyniki kolejnych testów.

SunSpider – JavaScript Benchmark
czas [ms], mniej=lepiej

Całkowity 158,2
202
3D 13
27
Access 15,1
27,1
Bitops 10,7
18
Controlflow 2
2
Crypto 12
12,5
Date 18,9
21,8
Math 14,1
18,7
Regexp 8,5
9
String 63,9
65,9
  Windows 8
Windows 7

 

Ponieważ wyniki testu Google V8 Benchmark były dość zaskakujące i znacznie odbiegały od rezultatów pozostałych testów, postanowiliśmy jeszcze raz sprawdzić szybkość wykonywania procedur napisanych w języku JavaScript.

Posłużyliśmy się do tego testem SunSpider - JavaScript Benchmark, który dostępny jest na stronie. Po otwarciu tej strony przeglądarka automatycznie rozpocznie test, a po jego zakończeniu wyświetli listę z wynikami. Obejmuje ona czas wykonywania różnego rodzaju procedur, który podawany jest w milisekundach. Oczywiście im niższy wynik, tym lepszy czas wykonywania procedur. Okazało się, że i ten test wykazuje sporą przewagę systemu Windows 8 nad Windows 7. Co prawda niektóre procedury w obu systemach wykonywane były w niemal tym samym czasie (np. Controlflow i Crypto), ale sporo z nich zakończyło się w Windows 8 niemal dwukrotnie szybciej niż w Windows 7 (np. 3D, Acces, Bitops). Można więc z dużą pewnością stwierdzić, że Windows 8 dedykowany jest głównie do użytku w urządzeniach mobilnych oraz korzystających w dużym stopniu z internetu.

Kodowanie wideo
czas [s], mniej=lepiej

Film 1h 30 min. 1920x820 2036
2047
  Windows 8
Windows 7

 

Wiele razy można się przekonać, że najlepszą metodą porównania wydajności komputerów, systemów czy podzespołów jest porównanie czasu wykonania konkretnych zadań. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić, jak szybko wykonane zostanie przekodowanie filmów z formatu .mkv na .avi. W ten sposób można porównać zarówno czas wykonywania pracochłonnych obliczeń, jak i szybkość przesyłania dużych ilości danych. Użyliśmy do tego bezpłatnego programu Freemake Video Converter, który można pobrać ze strony. Podaje on dokładnie czas wykonania całej operacji, więc wyeliminowany jest czynnik ludzkiego błędu, jaki może wystąpić przy pomiarze czasu.

Przekodowaniu poddaliśmy plik o rozmiarze 6,10 GB (6 550 620 712 bajtów), a uzyskane wyniki były zaskakujące. Oba systemy wykonały bowiem tę operację w niemal tym samym czasie. Windows 8 był bowiem szybszy od Windows 7 o 11 sekund, co przy czasie wykonania całej operacji, trwającej ok. 5 godz. i 34 minuty, jest praktycznie nieistotne.

 

Podsumowanie

System Windows 8 wykazał znaczną przewagę z chwilą, gdy do gry wchodzi Internet Explorer 9. Jak widać twórcom systemu zależy przede wszystkim na zdobyciu rynku urządzeń mobilnych w dużej mierze korzystających z sieci. Pozostałe wnioski i testy (również dot. wydajności w grach!) opublikujemy już niebawem! 
 

Odsłon: 199609 Skomentuj artykuł
Komentarze

162

Udostępnij
 1. PaveuSan
  Oceń komentarz:

  66    

  Opublikowano: 2012-09-19 13:29

  Metro i brak startu to największa zbrodnia, osobiście nie kupie win 8, stara 7 spełniała wszystkie normy.

  Skomentuj

  1. Int0xicated
   Oceń komentarz:

   7    

   Opublikowano: 2012-09-19 22:48

   mi się właśnie skończył ściągać win 8 na licencji msdn i jutro sobie po testuje. Obstawiam szrot.

   Skomentuj

   1. gagex123
    Oceń komentarz:

    19    

    Opublikowano: 2012-09-20 09:46

    Nie wiem skąd tyle nienawiści w was do tego systemu. Bo ktoś powiedział - "Brak paska start! Jak mogliście! Już mi przestaje wszystko działać!" A ja od pierwszej wersji udostępnionej w stronie M$ używam i sobie chwalę. Lżejszy, szybszy, równie stabilny - a może nawet bardziej. A metro cieszy oko i każdy kto korzystał z Chroma zobaczy, że jest wygodne.
    Ale ludzie niestety są tacy, że jak ktoś powie dobre, to dobre, a jak ktoś powie złe, to złe. Nie powielajcie czyichś opinii. Zainstalujcie, spróbujcie, a następnie albo wyrzućcie i wróćcie do 7, albo pozostańcie przy 8. Dopiero wtedy zacznijcie się wypowiadać. Tak czy siak nic nie tracicie.

    Skomentuj

    1. karer
     Oceń komentarz:

     14    

     Opublikowano: 2012-09-20 11:31

     Mam wyrzucic system za ktory zaplacilem kupe kasy i jeszcze wedlug ciebie "nic nie trace"?

     Sorry winetu ale nie stac mnie na to...

     Skomentuj

     1. PLKillaz
      Oceń komentarz:

      11    

      Opublikowano: 2012-09-20 15:11

      Niektórzy mają za darmo jak ja :D ale na razie i tak nie instaluje. Win 7 mi styka :)

      Skomentuj

     2. Fr3aKy
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2012-10-15 22:25

      yyy... jakiego ręcznego zamykania aplikacji?

      Skomentuj

     3. damianox9
      Oceń komentarz:

      -3    

      Opublikowano: 2012-12-19 15:57

      XP 350MB, XP x64 450MB, Vista 600MB, 7 1000MB, 8 1300MB. Win XP nie ma DX11 ale cała reszta rzeczy jest i działa bardzo dobrze. Nowe systemy są zasobożerne i to jest jakiś absurd. Niech by ten XP x64 zabierał 500MB za dodatkowe DX11 i naprawdę nie trzeba było by zmieniać. Jeżeli system zajmuje tak dużo to działa gorzej na starym sprzęcie a nawet na nowym. Fajnie jakby był DX11 na XP.

      Skomentuj

     4. KOXsu
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-09-21 21:18

      "Mnie też styka" hahahah
      Nie widzę odczuwalnej różnicy i tak Win 7 na ssd startuje w 5sek.

      Skomentuj

    2. marqs
     Oceń komentarz:

     -4    

     Opublikowano: 2012-09-20 12:01

     Zgadzam się. Ponadto można doinstalować dodatek "start" i będzie wizualnie jak 7.

     Skomentuj

     1. Damian Szymański
      Oceń komentarz:

      18    

      Opublikowano: 2012-09-20 15:17

      No i co z tego? System ma być dla użytkownika, aby ułatwiać, anie utrudniać.
      Równie dobrze możesz sobie kupić samochód z kwadratowymi kołami, sprzedawca ci powie, panie sam se zmień na okrągłe... gdzie tu logika?

      Skomentuj

     2. KOXsu
      Oceń komentarz:

      -4    

      Opublikowano: 2012-09-21 21:19

      Mi jest potrzebny, nie jestem dzieckiem XBOX!

      Skomentuj

    3. Zolmar
     Oceń komentarz:

     37    

     Opublikowano: 2012-09-20 12:30

     A nie lepiej dać użytkownikowi WYBÓR czy chce kafelki czy Start?

     Skomentuj

     1. cierdek
      Oceń komentarz:

      19    

      Opublikowano: 2012-09-20 12:41

      M$ od zawsze wie co jest lepsze dla użytkownika.

      Skomentuj

     2. majster-b
      Oceń komentarz:

      26    

      Opublikowano: 2012-09-20 13:45

      A który producent tego nie wie... może ogryzek tak nie robi?

      Skomentuj

     3. kitamo
      Oceń komentarz:

      6    

      Opublikowano: 2012-09-21 14:17

      Jaki wybor ? od dawna masz nie miec wyboru bo microsoft wprowadza tablety surface i masz smigac na systemie ktory ma byc w 100% kompatybilny z tabletami a jednoczesnie z PC.
      Od dawna przyierzali sie do tego jednak wczesniej nie byli w stanie przebic sie z tabletem bo nie mieli interfejsu odpowiedniego ktory by umozliwil wygodna prace.
      Skoro nie da sie namowic klientow do zakupu ich urzadzenia, lepiej zmienic cale GUI takze na PC a pozniej sprzedac gotowe rozwiazania mobilne oparte o ten GUI.

      Skomentuj

    4. vieri37
     Oceń komentarz:

     2    

     Opublikowano: 2012-09-20 13:14

     Ja tak własnie zrobiłe, wszystko było ok do momentu instalacji sterownika x-fi, potem tylko były błedy ale sterownik był pod 7 moze jak wyjdzie pod 8 to sie przezuce.

     Skomentuj

     1. Gakudini
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-09-20 14:19

      Ale o to, to pretensje to do Creativa, jak kupiłem Vistę, to mój SB Live nie miał sterowników i wyleciał z komputera.

      Skomentuj

     2. vieri37
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-09-22 12:27

      Nie musze wyrzucać, juz jest wersja beta wiec warto spróbować ;)

      Skomentuj

     3. Fr3aKy
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2012-10-15 22:32

      To źle zrobiłeś, bo SB Live miał sterowniki do visty i 7 (a nawet same się ściągały przez windows update) tylko trzeba było dodatkowo skonfigurować dźwięk w panelu sterowania bo na automacie słychać było tylko szum ;)

      Skomentuj

    5. majster-b
     Oceń komentarz:

     6    

     Opublikowano: 2012-09-20 13:49

     To samo ja. System jak ta lala. Dodatkowo przy monitorze dotykowym robi się jeszcze milej. Generalnie jest szybko i stabilnie. A nikt przecież nie zmusza nikogo do przesiadki. Wsparcie dla 7 będzie jeszcze b. długo. OEMa też można będzie kupić przez jakiś czas. Do tego komp bez systemu i jest komplet. Nikt nikogo do przesiadki nie zmusza.
     Ale taki naród... marudzić trzeba. Na wszystko. Lepiej nie mieć wyboru niż go mieć. Lepiej aby 8 nie było zamiast mieć wybór - 7 lub 8. Tak samo było z XP. Wszyscy psy wieszali. A teraz każdy mówi że najlepszy był... heheh opanujcie się ludzie.

     Skomentuj

    6. Chiny_X
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2012-11-06 13:45

     Dokładnie menu start używam do dwóch czynności: wyłączanie/restart i panel sterowania. Reszta to total commander...

     Skomentuj

  2. Int0xicated
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2012-09-19 22:49

   sorry nie tutaj :C

   Skomentuj

  3. force
   Oceń komentarz:

   -21    

   Opublikowano: 2012-09-19 22:56

   używam 8 i do 7 już nie wracam. jest za wolny.

   Skomentuj

   1. DANNY__79
    Oceń komentarz:

    14    

    Opublikowano: 2012-09-20 02:54

    Gdyby MS dał od razu soft z możliwością włączenia menu start (metro zostaje), albo w ogóle z niego nie rezygnował - byłoby całkiem przyjemnie od strony usera domowego.

    Mi np ten drobny szczegół w v.8 najbardziej dokucza - ale ja stary jestem i mam swoje przyzwyczajenia, jak np ten człowiek tutaj :P

    http://www.youtube.com/watch?v=v4boTbv9_nU

    //pozdrawiam

    Skomentuj

   2. Morgi.
    Oceń komentarz:

    -11    

    Opublikowano: 2012-09-29 20:58

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    ciekawe za co te pajace cię minusują

    Skomentuj

  4. Terrorek
   Oceń komentarz:

   9    

   Opublikowano: 2012-09-20 13:10

   ZJ***** TEXT !!

   Zauważacie to pewnie jak wchodzi nowy sytem zawsze hiper super szybciej startuje w 11 sekund gdzie poprzedni mial okolo 40 zauważcie jak 7 wchodzila jakie miala wyniki w startowaniu systemu w porownaniu do Visty czy do XP a teraz nagle zwolnilo i wolniej startuje ?? ... Czysty marketing i zaślepianie nam oczu ;/
   Pozatym 8 to nawet nie powino byc zalcizane do rodziny os-ow jak XP Vista czy Seven poniewaz to jest jede wielki kafalek ( port z telefonow ) to tyle mojej opini :)

   Skomentuj

   1. SebastianFM
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-09-21 12:47

    Kolejna osoba, która ocenia system operacyjny tylko po wyglądzie i interfejsie.

    Skomentuj

    1. Terrorek
     Oceń komentarz:

     3    

     Opublikowano: 2012-09-21 16:39

     Sory ale dlamnie tylko to sie liczy ;) nie wykonuje zadnych innych rzeczy na kompie wiec kazdy leci na co innego ;)

     Skomentuj

    2. misiek12_sdz
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-11-29 13:53

     Interfejs to coś z czym masz do czynienia na co dzień. Musi być ładny a zarazem praktyczny, każdy wykonuje teraz odruchowo i wie gdzie co jest. Nie wyobrażam sobie na przykład codziennej jazdy autem wyglądu pokracznej Micry gdzie aby wyłączyć silnik muszę stanąć na głowie, złapać się za lewe ucho i kliknąć 10 przycisków w określonej kolejności bo jak nie to komputer naskarży do Nissana że jestem idiotom i potrzebuję jeszcze bardziej skomplikowanego interfejsu.

     Skomentuj

  5. manioor
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2012-09-26 18:26

   koleżko widziałeś win 8 ? pewnie nie, zwykły pulpit + start + wszystko do czego byłeś przyzwyczajony pojawi się przed twoimi oczami po przeciągnięciu 2 palców z prawej do lewej strony touchpada ;)

   pozdrawiam.

   Skomentuj

  6. vegasic
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-10-18 01:30

   cos mi sie nie podobaja czasy tych testow zwlaszcza ladowanie systemu, cos duzo za dlugie, mam win7 na dysku ssd, u mnie czas ladowania systemu golego zaraz po instalacji z pominienciem postu wynosil 14 sekund, ze wszystkimi sterownikami gg, skypa, steam, origin, 17 sekund, wylaczenie wciskam przycisk zasilania 1,2,3,4, ciemno .....komp spi, wiec cos mi sie wydaje ze szanowna redakcja moze miec jakies bonusy od producenta za promowanie nowego produktu, skad wiem? tez zachwalalem monitory lcd BenQ, skoro dostawca dawal mi 30 PLN za sprzedaz kazdej sztuki...

   Skomentuj

 2. Grzegorz Kubera
  Oceń komentarz:

  19    

  Opublikowano: 2012-09-19 13:42

  Już wkrótce kolejne testy. Tym razem:

  3D Mark Vantage
  PC Mark Vantage
  Crysis
  Cinebench
  CAD Turbine Demo
  Crystal Disk Mark 3.0

  Stay tuned!

  Skomentuj

  1. kubas246
   Oceń komentarz:

   10    

   Opublikowano: 2012-09-20 00:01

   Przydalyby sie testy i5 2500k vs fx-8150 w max payne 3(wykorzystuje te 6 czy 8 rdzeni) i np. Bf3 na windows 7 i na windows 8. Windows 8 mial w koncu lepiej wykorzystywac te moduly buldka.

   Skomentuj

    1. KOXsu
     Oceń komentarz:

     0    

     Opublikowano: 2012-09-21 21:22

     Czego od chłopaka chcecie, ma racje. Stare i7 6rdzeniowe na XP tak samo chodziły jak na Win 7

     Skomentuj

     1. ignus
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-10-03 16:58

      Jest sporo ludzi ma ma u siebie AMG i chcą wiedzieć jak zachowuje się budowa modułowa pod 8

      Skomentuj

  2. DANNY__79
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2012-09-20 02:50

   No fajnie.

   Czy do testów wydajności dołożycie jeszcze test softu odzyskującego klasyczny start ?

   Skomentuj

  3. Rysioo
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-09-20 18:39

   właśnie miałem pytać kiedy będzie test w 3D Mark Vantage

   Skomentuj

 3. nugatt
  Oceń komentarz:

  9    

  Opublikowano: 2012-09-19 14:16

  Testy V8 i SunSpider to testy JavaScript a nie Java.

  Skomentuj

 4. ukmen
  Oceń komentarz:

  15    

  Opublikowano: 2012-09-19 14:19

  Kurde, lepsze wyniki ma 8, ale nie sądzę, że się przesiądę z 7 bo nie pasuje mi to całe Metro UI ani brak paska zadań.

  Skomentuj

  1. rakoczyn
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2012-09-19 15:13

   Pasek zadań jest, nie ma menu start.
   Choć i na to są hacki.

   A co do wszystkich płaczących za menu Start - ile tak naprawdę go używacie?

   Jeśli chcę uruchomić jakiś program to naciskam przycisk WIN na klawie i wpisuję nazwę.

   Zgadnijcie co, w Windows 8 robi się dokładnie tak samo!
   A wyszukiwarka jest dużo lepsza niż w Win7.

   Dodatkowo w lewym dolnym rogu, jeśli klikniemy prawym, otrzymujemy "power user menu" (nazwa moja, nie oficjalna), z którego mamy szybki dostęp do panelu sterowania, zarządzania aplikacjami, energią, narzędzi administracyjnych.

   Naprawdę, nie ma co płakać o ten Start.

   =============
   Odnośnie testu - czas uruchamiania systemu Windows 8 to czas zmierzony dla gołego startu, czy też z safe bootem czy fast bootem, nie wiem jak się to zwie.
   Chodzi o to, że w tym trybie nie możemy np. wejść do BIOSu, niektóre rzeczy są pomijane. Stąd system może startować szybciej.

   Skomentuj

   1. luk9400
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2012-09-19 21:07

    Tu chodzi o przyzwyczajenia. Od zawsze coś z flagą Microsoftu zajmowało lewy dolny róg, a teraz już tego nie będzie - brrr. :)

    Skomentuj

    1. adamk81
     Oceń komentarz:

     6    

     Opublikowano: 2012-09-19 21:54

     hmm ja np przy panoramicznych monitorach juz dawno przenioslem pasek na prawa strone ekranu zeby miec wiecej miejsca w pionie

     Skomentuj

     1. noel24
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-09-20 01:40

      +1 Ja tyż. I będę wysławiał pod niebiosa pierwszą przeglądarkę internetową która przeniesie paski menu do jakichś rozwijalnych menu po prawej/lewej stronie przeglądarki. 1080 lini wystarczy pasek adresu/wyszukiwarki, na kilka reklam i na tytuł z podtytułem, później trzeba przewijać.

      Skomentuj

     2. krzysiek
      Oceń komentarz:

      8    

      Opublikowano: 2012-09-20 10:49

      Opera :)

      Skomentuj

     3. luk9400
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2012-09-20 20:43

      Firefox :)

      Skomentuj

     4. new_item
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-09-27 21:55

      Przeglądanie internetu i programowanie o wiele lepiej idzie w proporcjach 4:3. Stąd w ekwipunku pojawił się ibm x60s. Nie mam pojęcia jak można wygodnie korzystać z internetu na nettopie 1024x600. Brrr.

      Skomentuj

     5. MarKol
      Oceń komentarz:

      2    

      Opublikowano: 2012-09-20 10:03

      E tam, lepiej na lewa ;)

      Skomentuj

     6. manioor
      Oceń komentarz:

      3    

      Opublikowano: 2012-09-26 23:10

      ja przerzuciłem na lewą stronę + auto ukrywanie by zwiększyć obraz roboczy :)

      Skomentuj

   2. force
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-09-19 23:01

    o kurde... nie wiedizałem o tym triku z kliknieciem w lewym dolnym rogu... teraz to już na bank nie wrócę do win7. Nie ma bata.

    Skomentuj

   3. krzysiek
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-09-20 07:33

    mam takie same odczucia. Win 8 całkiem mi sie podoba na plus zmiany interfejsu exploratora na pulpicie. Brak menu start nie jest wielkim problemem. A z trybu metro praktycznie nie trzeba korzystać.

    Skomentuj

  2. force
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-09-19 22:59

   Bo nie umiesz sobie wyobrazić, że to całe metro to jest Twój pasek z win7 tylko rozciągnięty ma max do górnej krawędzi ekranu z powrzucanymi tam skrótami. Czemu to jest kurna takie trudne?????????????????

   Skomentuj

 5. janosik07
  Oceń komentarz:

  8    

  Opublikowano: 2012-09-19 17:35

  Na 32-bit Ubuntu 12.04 w Firefoxie
  V8 Benchmark Suite
  Score: 6158
  Richards: 8455
  DeltaBlue: 7716
  Crypto: 13773
  RayTrace: 3047
  EarleyBoyer: 7344
  RegExp: 1245
  Splay: 10023
  NavierStokes: 8244

  Wyniki jeszcze lepsze niż Win 8

  Skomentuj

  1. JakobekS
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2012-09-19 21:58

   Daj jeszcze wyniki z Win 8 z Twojego sprzętu. ;)

   Możesz też przetestować Unigine Heaven, jest wersja na Linuxa i Windowsa.

   Przetestowałbym sam, ale Windy 8 w życiu nie zamierzam u siebie instalować.

   Skomentuj

  2. force
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-09-19 23:05

   na win8 w chromie mam 9943 i co z tego? zrób na ubuntu w IE to pogadamy :D

   Skomentuj

   1. xeniu
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2012-09-20 11:18

    ja mam w chrome ponad 16k na siódemce :D

    Skomentuj

    1. misiek12_sdz
     Oceń komentarz:

     4    

     Opublikowano: 2012-09-20 12:42

     A ja mam 8,69 na Omnii 2 :p Chyba czas zmienić telefon.

     Skomentuj

 6. KomputerKota16
  Oceń komentarz:

  5    

  Opublikowano: 2012-09-19 17:58

  To było oczywiste że Win 8 będzie miał lepsze wyniki od Win 7 jednak mnie wystarcza 7 i nie zamierzam się przesiadac.

  Skomentuj

 7. Pepec9124
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-19 18:13

  Do metra idzie się przyzwyczaić. Korzystam z 90 dniowej ósemki od jej wyjścia i już mi metro nie przeszkadza.
  Używam go na HDD 2,5". Win 7 to muł w porównaniu z 7. A ten Smart Screen wcale się nie czepia że jest wyłączony jak to niektórzy sugerują, może dla tego że nie korzystam ze sklepu.

  Skomentuj

  1. Pepec9124
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-09-19 18:14

   Wielkiej różnicy w grach nie zauważyłem.

   Skomentuj

  2. falconiforme
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-09-24 11:02

   Jak do nowego systemu trzeba się przyzwyczić to co to za system??? OS ma być INTUICYJNY i ERGONOMICZNY !!!!

   Skomentuj

 8. Aggrostar
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-09-19 20:42

  Do testów wypadało by dodać hibernowanie i wybudzanie :)
  Co do samego win7 vs win8 to od czerwca na wersji RP lecę i na początku było ciężko, ale w tym momencie mogę napisać, że zmiany są na plus a powrót do 7 raczej niemożliwy, tak więc trzeba będzie sięgnąć do kieszeni.

  Skomentuj

 9. viewsonic
  Oceń komentarz:

  7    

  Opublikowano: 2012-09-19 21:36

  czemu tylko jedna gra będzie w kolejnym teście ?
  dajcie więcej, przecież każdy najbardziej na to czeka ;]

  Skomentuj

 10. WojakSzwejk
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-09-19 21:42

  Score: 7744
  Richards: 9757
  DeltaBlue: 12344
  Crypto: 11264
  RayTrace: 10054
  EarleyBoyer: 16628
  RegExp: 1997
  Splay: 2394
  NavierStokes: 11925

  Win 7 Chrome..

  Skomentuj

  1. bururu
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2012-09-19 22:17

   Jakieś dziwne te wyniki - u mnie na
   Win7 Ultimate 64bit i Chrome
   C2D E8400 @3GHz
   Gigabyte P45 DS3R
   4GB DDR2@1066MHz

   Score: 11506
   Richards: 14075
   DeltaBlue: 17515
   Crypto: 16163
   RayTrace: 15066
   EarleyBoyer: 24408
   RegExp: 2898
   Splay: 4168
   NavierStokes: 17363

   Skomentuj

   1. miglanc
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-09-20 14:54

    faktycznie dziwne:

    C2D E6300 1,86@2,8 GHz
    Gigabyte P35-S3
    seageate 250GB staru
    2 GB ramu
    win XP . przegladarka chrome

    Score: 10113
    Richards: 12995
    DeltaBlue: 15710
    Crypto: 15132
    RayTrace: 13488
    EarleyBoyer: 21984
    RegExp: 2611
    Splay: 3696
    NavierStokes: 12379

    Skomentuj

  2. Siper
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-12-21 13:34

   Wszyscy się chwalą? No więc Win 8 + Chrome:

   Score: 10425
   Richards: 12476
   DeltaBlue: 14460
   Crypto: 14685
   RayTrace: 13007
   EarleyBoyer: 22832
   RegExp: 2878
   Splay: 3839
   NavierStokes: 16047

   :v

   Skomentuj

 11. suntzu
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-09-19 21:52

  A windows 2012 który miał premierę 1,5 tygodnia temu cichosza....

  Skomentuj

  1. akodo_ryu
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2012-09-20 11:22

   A po co serwis o elektronice użytkowej ma pisać o serwerowym OSie, którego najtańsza wersja kosztuje tyle, co 9 domowych licencji na Windows 8, droższa tyle co 48 takowych i nie ma żadnego zastosowania dla domowych użytkowników - a jeśli są tacy, dla których ma, to o nim wiedzą.

   Skomentuj

 12. NightSlash
  Oceń komentarz:

  -5    

  Opublikowano: 2012-09-19 21:55

  W Windows 7 wystarczy wyłączyć aero i upiększacze i juz jest Windows 8.

  W życiu nie dotknę Win8 interfejs Metro mnie dobija prędzej przejde na Linuxa w 100%..

  Skomentuj

  1. force
   Oceń komentarz:

   -1    

   Opublikowano: 2012-09-19 23:04

   całe szczęście że głupota w naturze sama się eliminuje... jesteś doskonałym materiałem na potwierdzenie tego.

   Skomentuj

   1. NightSlash
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2012-09-21 10:27

    widać po synuże twój stary był palantem heheh

    Skomentuj

 13. 4estR
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-09-19 22:19

  a czy te benchmarki były robione z wgranymi wszystkimi aktualizacjami windows 7 i czy win 7 miał wyłączone wszystkie upiększacze graficzne typu aero?? Win 8 nei posiada kilku funkcji które win 7 standardowo ma włączone, więc radzę zrobić testy na podobnych ustawieniach ;)

  Skomentuj

 14. Armo11
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-09-19 23:26

  Wykres "kodowanie wideo" czas powinien być chyba w sekundach a nie w milisekundach.

  Skomentuj

 15. silentpa100r
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 00:30

  to v8 cos zawyza, u mnie jest prawie 13tys ptk w score na phenomie2 965be+gtx285+4gigs ramu wiec nie widze szalu w ledwo 6tys dla 8emki

  Skomentuj

 16. MRx@PL
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-09-20 01:46

  Nie problemem z windows 8 jest metro samo w sobie, a fakt, że jest takie wielkie i nie przeźroczyste. Szukajka do programów powinna być drobna i mała, nie zasłaniająca zbytnio pulpitu - pasek start do tego się nadawał - chociaż szczytem wygody nie był.

  Gdyby tło Metro można było wyłączyć - i zostawić widok odpalonych apek czy też pulpitu - nie byłoby źle - a tak jak jest teraz to jest tragedia. Co najwyżej nadaje się to do małych laptopów.

  Sam interfejs ciężko używać też za pomocą samej myszki. A tak ogólnie trzeba się też mocno w tym metro namachać ;)

  Skomentuj

  1. marcin_szelest
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-10-19 09:58

   Bo kafle są nastawione pod ekrany dotykowe

   Skomentuj

 17. Artistwolf
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2012-09-20 01:58

  Windows 8 jest po prostu szybszy. W innym portalu widziałem jak wygląda sprawa np. pakowania plików i tam również Win 8 wygrywał.
  Osobiście nie lubiłem Metro i wiedziałem, że w systemie jest Aero, przez co nie chciałem wypróbowywać go na laptopie (bo Vista chodziła gorzej niż tragicznie). Jednak po tym jak Ubuntu zaczęło mi się sypać (po aktualizacji do 12.04), postanowiłem dać szansę Windows 8. Zależało mi na tym, żebym mógł zainstalować Office 2010 do prezentacji. Bardzo się zdziwiłem... Ten system jest niesamowicie szybki. Na tym laptopie mam też XPka (który jednak jest średnio stabilny, dlatego nie chciałem dawać mu Office 2010). Różnica na korzyść 8 jest miażdżąca! Laptop jest słaby, ma Celerona 1,86Ghz, 1GB RAMu i dysk twardy o prędkości średnio 35MB/s. Od przyciśnięcia przycisku power do otworzenia przeglądarki i załadowania strony w Win8 mija niecałe 40 sekund, podczas gdy Ubuntu 12.04 to samo robiło w 90 sekund a XP w 130... Ale przede wszystkim poruszanie się po systemie jest płynne, nic nie muli no i jest stabilność. Do tego żadnych problemów ze sterownikami, z którymi miałem ogromne problemy w Ubuntu.
  Chciałbym kupić Windows 8 do laptopa, na stacjonarnym kompie zostane na 7, bo mi wystarcza i jest szybki (SSD). Mimo to spróbuję jeszcze raz Ubuntu zanim wydam kasę, być może jakąś inną dystrybucję Linuxa. Jeśli jednak będą problemy ze sterami, biorę 8 bez zastanowienia. Póki co Release Preview cały czas działa więc zostanę przy nim do grudnia/stycznia.

  Skomentuj

 18. xxxLiPToNxxx
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2012-09-20 02:23

  Jak by nie mogli wypuścić dwóch wersji: dla urządzeń z dotykowym ekranem i dla komputerów osobistych... Oglądałem na YouTube jak się operuje Windowsem 8 i to jest jakaś masakra... Jak ja mam teraz prawie cały pulpit zawalony to w 8 będę musiał pół dnia przewijać te kafelki już pomijając fakt, że trzeba będzie się myszką namachać żeby operować systemem. I jeszcze te gry, że niby wow, a typowo one są pod dotykowe ekrany jak np. Angry Birds. Po prostu olali komputery stacjonarne bo większy zysk mają z urządzeń mobilnych.

  Skomentuj

  1. marcszcz
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2012-09-20 08:23

   Przecież pulpitu nie wywalili. Dalej możesz mieć go zawalonego.

   Skomentuj

 19. dziarsky
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-09-20 06:35

  Zastanawia mnie kiedy hejterzy dojdą do tego, że w Windows 8 brakuje jedynie samego przycisku Start, którego i tak na co dzień prawie nie używają natomiast mają do dyspozycji pulpit z Paskiem jak poprzednio.
  Ale niech się jeszcze trochę wyszczekają - nie wiadomo kiedy MS zacznie zapowiadać kolejny system, trzeba szumieć na całego :).

  Skomentuj

  1. krzysiek
   Oceń komentarz:

   4    

   Opublikowano: 2012-09-20 12:23

   Nigdy. Bo przecież powszechnie wiadomo ze co drugi system Microsoftu jest zły. To absolutny aksjomat i żadne tfu-tfu fakty nie dadzą rady go zmienić.
   po prostu już przed premierą, nie widziawszy systemu na oczy jest to na 100% pewne.

   BTW pamietacie jak w czasach XP ludzie z uporem maniaka włączali styl klasyczny zarówno dla systemu jak i menu start twierdząc ze luna to syf a nowe menu start jest absolutną porażką?

   Skomentuj

   1. batorki
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-09-20 13:28

    po dziś dzień ustawiam klasyczny wygląd menu start, ale lune zmieniam na srebrna niebieska jest beeeeeeeee

    Skomentuj

    1. krzysiek
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2012-09-20 13:34

     coś w tym jest ze domyślna luna jest dość paskudna :D
     Aczkolwiek microsoft oferował jeszcze inne motywy tyle ze trzeba było je doinstalować. Ja używam ciemno szarego zwanego zune.

     Skomentuj

     1. neur0sh1ma
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2012-09-20 21:38

      ZuneTheme - taki pomarańczowo/czarny styl do XP - POLECAM !!! P O - L E - C A M !!!

      Skomentuj

 20. gicior321
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-09-20 08:17

  ja mam taki wynik w win 7 ocb?
  Score: 9306
  Richards: 11784
  DeltaBlue: 10943
  Crypto: 17770
  RayTrace: 4071
  EarleyBoyer: 10944
  RegExp: 2045
  Splay: 16306
  NavierStokes: 16522

  Skomentuj

 21. blackicewr
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-09-20 10:17

  Powinniscie to testować na konfiguracjach średnich uwzględniając parametry sprzetu jakie najczesciej wystepują u uzytkowników domowych

  Skomentuj

 22. pat122
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2012-09-20 11:37

  Richards: 5895
  DeltaBlue: 5541
  Crypto: 11111
  RayTrace: 1902
  EarleyBoyer: 4194
  RegExp: 800
  Splay: 6976
  NavierStokes: 6892
  Win Xp sp2 Firefox Not Bad :D

  Skomentuj

 23. amras
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-09-20 11:51

  Gusta są różne. Dla mnie tej interfejs to coś nowego, co faktycznie może się sprawdzić, a wygląd także mi nie przeszkadza :D Ja korzystam na razie z W7, ale na licencji studenckiej. Jeśli dadzą tam W8 to od razu pobiorę :D

  Skomentuj

  1. Fr3aKy
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-10-15 22:45

   Już możesz pobrać. Ja kilka dni temu zainstalowałem i jak na razie jestem zadowolony

   Skomentuj

 24. kakuka
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-09-20 12:29

  Według mnie 8 powala ... spójrzcie na czas instalacji IE9 ! rewelacja ;)

  Skomentuj

  1. silentpa100r
   Oceń komentarz:

   -3    

   Opublikowano: 2012-09-20 15:49

   to ze system z microsoftu swietnie znosi instalke apki od niego samego to chyba zaden wyczyn, jesli chrome, opera czy safari tez na win8 beda sie instalowaly odpowiednio szybciej niz na win 7 to bedzie mozna mowic ze to REWELACJA

   Skomentuj

   1. ADiS_
    Oceń komentarz:

    3    

    Opublikowano: 2012-09-22 12:23

    Nie załapałeś o czym on mówił :D

    Skomentuj

 25. DJDIDO88
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-09-20 12:35

  http://youtu.be/Ne0D8S1VVzE

  Skomentuj

 26. pablos
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-09-20 12:37

  Dlaczego testujecie wersje 32bit?
  Przecież Microsoft wydał również najnowszy system (na 90 dni) w najlepszej wersji w wersji 64bit...

  Dlaczego IE9?
  Domyślnie w Win8 jest IE10.

  Skomentuj

 27. Johny6
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-09-20 12:58

  Mnie z kolei najbardziej interesuje porównanie systemów na dyskach SSD. Czas odpalenia Win 8 CP na SSD SATA 3 to 1-2 sekundy od POSTa.

  Do samego funkcjonowania Win 8 nie mam dużo zarzutów. Gorzej, że Win 8 to, oprócz systemu, program szpiegujący użytkownika.

  Skomentuj

  1. Artistwolf
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-09-20 17:25

   Chodzi Ci o SmartScreen? Nie wiem co to ma do szpiegowania. Zawsze gdzieś tam w umowie licencyjnej było wspomniane o zapisaniu parametrów komputera, adresie IP itp. Także te 'szpiegowanie' to żadna nowość. Poza tym Microsoft twierdzi, że usuwa okresowo te dane zebrane ze SmartScreenem (czyli te o instalowanych programach).

   Skomentuj

   1. Johny6
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2012-09-21 09:47

    Tak, tylko, że SmartScreen to jedno znane narzędzie szpiegujące. Nie wiadomo przecież jakie jeszcze zaszyte są w tym systemie.

    Skomentuj

    1. Artistwolf
     Oceń komentarz:

     1    

     Opublikowano: 2012-09-22 16:57

     Tak samo jak nie wiadomo, czy w ogóle są :]
     Nie jestem fanem teorii spiskowych. Microsoft w polityce prywatności pisze o zbieraniu IP i informacji o komputerze oraz, że nie może wykorzystać tych informacji do identyfikacji. Nie mam żadnego powodu, by w to nie wierzyć, nie znam żadnego przypadku dobijania się do użytkownika z powodu Windowsa.

     Skomentuj

 28. goniec2
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-09-20 13:19

  A ja zdecydowanie jak się dorobię to zakupie windows 8, 6 miesięcy na preview dało mi takie przyzwyczajenie ża jak cofnąłem się do 7 to aż mnie zabolało jak siedem jest w plecy.
  Osiem mnie nawet nie przeraza z nowym "menu start" - całkiem miłe w użytkowaniu, kolejny plus to to kiedy korzystamy z paru monitorów to na każdym z nich jest pasek menu, uruchamianie komputera za pomocą klawiatury bądź tylko dostarczeniu prądu jest mega.

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-11-20 09:35

   Co do uruchamiania systemu za pomocą klawiatury/myszki lub "dostarczenia" prądu to nie jest to wyłącznie funkcja Windows 8. Jeżeli możesz uruchomić komputer za pomocą użądzeń wejściowych to oznacza, że był on w stanie uśpienia. Najwyraźniej jest to domyślny sposób wyłączania systemu. Z tego co pamiętam to zresztą tak jak wprowadzili to w W7 jest to tzw. uśpienie hybrydowe, czyli połączone z hibernacją na wypadek wyłączenia dopływu prądu.

   Włączanie komputera po dostarczeniu zasilania to już jest akurat cecha platformy ATX. Każdy komputer tego typu może zostać tak skonfigurowany w BIOSie (Power up on power return) a najwyraźniej dzięki EFI system sam może tę opcje skonfigurować. Ale ja za bardzo nie przepadam za takim uruchamianiem, gdyż może się zdarzyć, że ktoś z niewiedzy przełączy w listwie przycisk zasilania lub będzie przerwa w dostawie prądu (w przypadku gdy ktoś nie odłącza sprzętu po wyłączeniu od sieci) i komputer sam się będzie uruchamiał bez potrzeby.

   Skomentuj

 29. batorki
  Oceń komentarz:

  -4    

  Opublikowano: 2012-09-20 13:31

  ja dość często instaluję programy które do menu start rzucają masę ikonek, jak to pójdzie w kafelki to idzie się posrać ze szczęścia scrolując ten syf,

  brak startu, burdel w kafelkach - podziękuje
  szybkość - wystarczy win7 z ssd

  Skomentuj

  1. Artistwolf
   Oceń komentarz:

   3    

   Opublikowano: 2012-09-20 17:29

   Nie musisz mieć tego wszystkiego w kafelkach. Wystarczy, że rozwiniesz prawy pasek i dasz wyszukaj, a będziesz miał listę swoich programów tak jak w menu start, na dodatek chyba nawet lepiej posortowanych. A jeśli znasz nazwę programu, który chcesz uruchomić, nie musisz nawet otwierać bocznego paska! Wystarczy, że wpiszesz będąc w ekranie startowym pierwszą literę swojego programu, a otworzy Ci się lista tych zaczynających się na tą literę. Tak samo jak w menu start w W7...

   Skomentuj

   1. gormar
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2012-11-20 09:42

    Menu Start nie działa domyślnie w takim trybie jak to opisałeś. Po wciśnięciu klawisza już po jego otwarciu zaznaczana jest pierwsza od góry aplikacja/katalog na danym poziomie hierarchi, która(y) rozpoczyna się na daną literę.

    Tak jak napisałeś jest w Viście i właśnie to było/jest najbardziej krytykowane rozwiązanie w tym aspekcie funkcjonowania systemu operacyjnego. Wyszukiwanie może i jest "fajne" jak ktoś ma zainstalowane 10-20 aplikacji i to najlepiej o nazwach zaczynających się na różne litery, ale w przypadku większej ilości stacje się uciążliwe.

    Poza tym ja najczęściej korzystam z listy najczęściej otwieranych aplikacji w menu start W7. Czy jest coś takiego w Windows 8?

    Skomentuj

   2. gormar
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-11-20 09:53

    Jeszcze tylko gwoli uzupełnienia. Funkcja "lista najczęściej otwieranych aplikacji" to jest dla mnie tylko najczęściej używana w Menu Start. Za to najczęstrzy sposób uruchamiania najważniejszych dla mnie aplikacji (około siedmiu) to ikony przypięte do paska zadań Windows 7. Do tego jak otworzę kilka okien danego programu to są one grupowane pod jedną ikoną i dzięki temu mogę łatwiej się między nimi przełączać również dzięki podglądowi. Takiej funkcjonalności nie zapewni mi ułomny pulpit w Windows 8 :(.

    Skomentuj

 30. MiKo400
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-09-20 14:23

  Dziwią mnie ludzie którzy potępiają ten system, owszem przez jakiś czas windows 7 będzie jeszcze się nadawał do korzystania ale za kilka/kilkanaście lat straci wsparcie i chcąc nie chcąc każdy będzie się musiał przesiąść na kafelki.

  Skomentuj

 31. popo601
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-09-20 14:48

  Ja bym chętnie przetestował win8 ale nienawidzę robić formata :( robię tylko jak już naprawdę muszę.

  Skomentuj

 32. miglanc
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 14:58

  ctr+shift+esc -> otwiera sie wam menedżer zadań windows. po ukazaniu się jego okienka windows samoczynnie przechodzi do starego wyglądu pulpitu. zamykamy menedzera i cieszymy się "normlanym,starym" wyglądem pulpitu z rodziny MS

  Skomentuj

  1. gutko
   Oceń komentarz:

   2    

   Opublikowano: 2012-09-20 15:15

   nie komplikuj sobie zycia. http://classicshell.sourceforge.net/ i masz stary dobry start z mozliwoascia wylaczenia kafli calkiem

   Skomentuj

  2. ALEKS_D_RAVEN
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-09-20 16:38

   może mam to jeszcze robić co każdy start systemu??

   Sorry, ale od ekranu zawalonego kafelkami mogłaby mnie rozboleć głowa(serio, z ikonkami tak mam).

   Nie chce się bawić w żadne modyfikacje systemu(windows to nie jest gra, tylko narzędzie, system który ma nam zapewnić spokojne i bezstresowe korzystanie z kompa).

   Skomentuj

   1. gutko
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2012-09-20 18:05

    hehe a skad pomysl ze co kazdy start? zainstaluj sprawdz i wywalisz jak sie nie spodoba a nie prezentujesz postawe "nie bo nie". start to jedna z lepszych rzeczy jakie MS wymyslil i niepotzrebnie od tego odeszli. w sumie nie rozumiem twojej wypowiedzi ale niech i tak bedzie

    Skomentuj

    1. Puszek_SE
     Oceń komentarz:

     -1    

     Opublikowano: 2012-10-30 16:57

     Przyjrzyj się hierarchii wypowiedzi.
     Komentarz Aleksa dotyczył kombinacji ctrl,shift,esc.

     Wyłączenie kafelek, to powinno być coś domyślnie dostępnego w zasiegu 5-15 kliknięć, a nie poprzez osobne łatki....

     Skomentuj

 33. repulsive
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 16:08

  Witam,

  Moje wyniki z V8 Benchmark dla:
  Intel i5 760 @ 2.80 Ghz (~3,6) / MSI p55 gd80, 1,5 TB WD15EARS, 6GB ram 1.8, Geforce 460 GTX top.

  Windows 7 x64 (SP1+) {instalowany 07.2011 ;-}

  Score: 9407
  Richards: 11297
  DeltaBlue: 11633
  Crypto: 19081
  RayTrace: 4422
  EarleyBoyer: 12435
  RegExp: 2029
  Splay: 12965
  NavierStokes: 16901

  Dlatego nie wiem jak wasze wyniki maja byc w ogole miarodajne :)

  Serdecznie Pozdrawiam

  Skomentuj

  1. silentpa100r
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-09-20 16:29

   heh to naprawde dziwne
   jak juz wczesniej pisalem sam mam takie oto wyniki w tym v8
   Score: 12297
   Richards: 12779
   DeltaBlue: 18181
   Crypto: 10988
   RayTrace: 19043
   EarleyBoyer: 25106
   RegExp: 2832

   AMD phenom2 965be 3,4Ghz,Gigabyte gtx 285,ssd 120gb adata s510 i 4Gb patriota 1600, a ijeszcze plyta asrock870extremeR2.0
   Dziwne ze twoje wyniki sa znaczaco gorsze?:O

   Skomentuj

  2. vaman7
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-09-20 18:04

   Coś słabe faktycznie to masz...
   Mój config (look w mój profil) osiąga takie wyniki:

   Score: 15780
   Richards: 18173
   DeltaBlue: 22070
   Crypto: 21924
   RayTrace: 24100
   EarleyBoyer: 32705
   RegExp: 4043
   Splay: 5677
   NavierStokes: 24165

   ; )

   Skomentuj

  3. KOXsu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-09-21 21:28

   2500k 4.2Ghz 660ti... fajnie że mam procesor wydajny jak atom :D

   Score: 11454
   Richards: 14657
   DeltaBlue: 14091
   Crypto: 22590
   RayTrace: 5134
   EarleyBoyer: 13037
   RegExp: 2477
   Splay: 18344
   NavierStokes: 20883

   Skomentuj

 34. sampras
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 16:27

  Nie chcę nic mówić, ale mam E8400 i gf9600gt, 4Gb Ram, Dysk WD Black 1 TB i płytę ep31-ds3l a moje wyniki to:
  Score: 6161
  Richards: 5539
  DeltaBlue: 7405
  Crypto: 12970
  RayTrace: 2784
  EarleyBoyer: 7296
  RegExp: 1417
  Splay: 10692
  NavierStokes: 12686

  Coś mi tu nie gra z Waszymi...

  Skomentuj

 35. silentpa100r
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 16:32

  ba w najnowsze jego wersji
  Score: 11417
  Richards: 13743
  DeltaBlue: 17660
  Crypto: 15319
  RayTrace: 16650
  EarleyBoyer: 24148
  RegExp: 2892
  Splay: 3691
  NavierStokes: 18087
  jest to kompletny miszmasz w porownaniu do wszystkich podanych przez waz wynikow wiec sadze iz nie mozna tego bencha uznac za wiarygodnego

  Skomentuj

  1. KOXsu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-09-21 21:29

   ta na bank hahaah

   Skomentuj

 36. lordjim
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-09-20 16:48

  Ja mam tylko pytanie jaki profil zasilania był wybrany podczas testów. Bo jeśli w ustawieniach były inne częstotliwości zegara Javascript dla IE to będzie powodowało spory rozjazd w wynikach.

  Skomentuj

 37. nad30
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-09-20 18:28

  Złożyłem zamówienie na ten system do nowego laptopa Asusa zapłacę tylko 68 zł to nie wiele tylko poczekam i zastanowię się czy warto skoro 7 jest zaje... systemem

  Skomentuj

 38. creative357
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2012-09-20 19:20

  nie przekonało mnie to

  Skomentuj

 39. _ViNG_
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 19:28

  XP SP3 32bit %-)

  Score: 19443
  Richards: 20521
  DeltaBlue: 26771
  Crypto: 24174
  RayTrace: 28638
  EarleyBoyer: 44483
  RegExp: 5565
  Splay: 7629
  NavierStokes: 28436

  Skomentuj

 40. sonicx
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2012-09-20 19:32

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i tak jest i tym razem. MS nie usunął przycisku Start po to, żeby komuś zrobić na złość, ale po to żeby "przekonać" ludzi do korzystania z kafelków. Jak nie ma wyboru to "wybór" jest łatwiejszy. Jak by zostawili możliwość włączenia przycisku Start to by ludzie go włączali i olewali kafelki. A jak ludzie zaczną już korzystać z kafelków to łatwiej będzie im wcisnąć tablecik lub telefon z Windowsem w wersji kafelkowej oczywiści.

  Tylko nie rozumiem czemu w wersjach przeznaczonych dla przedsiębiorstw również nie ma przycisku Start. Przecież te kafelki wyglądają niepoważnie :)

  Skomentuj

 41. DoberMan
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-09-20 21:14

  Score: 11654
  Richards: 14050
  DeltaBlue: 17356
  Crypto: 15569
  RayTrace: 17298
  EarleyBoyer: 23912
  RegExp: 2904
  Splay: 4058
  NavierStokes: 18383

  win7 64

  w chromie bylo wlaczonych kilka zakladek a i jeszcze kilka programow i Lineage2 w tle chodzi...no a komp moj jakas nowoscia nie jest...takze nie wiem skad takie wyniki...

  Skomentuj

 42. motofly11
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 21:30

  Windows 7 jest genialny, ktoś się ze mną nie zgadza ?
  Jeżeli Microsoft będzie dalej dążył do systemu metro, dostosowywał nowe systemy, programy (IE10) do czegoś takiego jak jest Windows 8 czyli stylu bardziej mobile i coś w rodzaju androida to ja dziękuję za Microsoft i chyba z czasem przejdę na Apple

  Skomentuj

 43. neur0sh1ma
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-09-20 21:35

  pierwszy minus - ludzie nie lubią takich drastycznych zmian w interfejsie. to "zbyt nowe", co wcale nie znaczy gorsze :) - system w8 miałem pobawiłem się i z braku kompatybilności w wiekszoscią moich progsów, usunałem... i tu zaczeły sie problemy bo mocno zakorzenia się w kompie, a ja nie korzystam z napędu optycznego, bazuję na USB.. miałem problem z instalacją z powrotem w7.

  Skomentuj

 44. irondick
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 21:47

  Pytanie do testujących 8. 1. Czy ikona aktywności sieciowej jest animowana w czasie przesyłania pakietów, czyli czy widać ruch przychodzący i wychodzący czy dalej ciemnogród? 2. Czy już można normalnie połączyć się z nawigacją GPS i mieć dostęp do plików w niej i do WinCE?
  3. Czy prawidłowo obsługuje Bluetooth V4?

  Skomentuj

 45. rafal045
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 22:11

  Score: 12411
  Richards: 15695
  DeltaBlue: 15607
  Crypto: 12217
  RayTrace: 17534
  EarleyBoyer: 24992
  RegExp: 2787


  e7400 3.6ghz
  4gb ram 700mhz
  dysk sega.. 80gb
  asus 9800gtx

  Skomentuj

 46. rafal045
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 22:12

  zapomniałem napisać system Windows 8 64bit

  Skomentuj

 47. rafal045
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 22:14

  Score: 12797
  Richards: 16550
  DeltaBlue: 20477
  Crypto: 19060
  RayTrace: 17724
  EarleyBoyer: 27984
  RegExp: 3285
  Splay: 4320
  NavierStokes: 15816

  Skomentuj

 48. Krzesąd
  Oceń komentarz:

  4    

  Opublikowano: 2012-09-20 22:34

  Coraz częściej spotykam się z opiniami, odnośnie migracji ludzi na inne systemy. Z obserwacji zauważyłem, że część moich znajomych przenosi się na komputery Apple lub instaluje Ubuntu, któremu Microsoft zrobił ogromną przysługę usuwając Start i dodając Metro. Podczas projektowania Windowsa było zbyt dużo błędów w projekcie(np. zarządzanie uprawnieniami w systemie- które nieznacznie poprawili w Win7). Marketing, marketing i jeszcze raz marketing to strategia firmy.

  Co do wydajności może Win8 zyskał względem poprzednika lecz to był olbrzymi cios w tradycję firmy i przyzwyczajenia ludzi.

  Powoli ludzie otwierają się na inne rozwiązania i próbują zwalczyć przyzwyczajenia. Czy to się uda? Czas pokaże.

  Skomentuj

 49. matt105
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-20 22:47

  Kiedyś usłyszałem od M$ na temat W8 "...Staramy się dotrzeć do potrzeb wszystkich użytkowników..."
  Lecz ja tutaj szczerze nie widzę wielu klientów, brakuje np dobrego systemu operacyjnego do Tablet'ów W8 z Metro sprawdził by się świetnie i oczywiście kolejnym plusem by była obsługa aplikacji znanych z desktop'ów.
  Przepraszam na wstępie ale osobiście niezbyt polubiłem Androida i Ios w Tabletach który może ciut ograniczać ich zastosowanie :). Tak wiem jest kilka takich urządzeń lecz są niewygodne (dość małe ikonki W7) i mało atrakcyjne

  Skomentuj

 50. gigitech
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-09-21 10:13

  Benchmark między tymi dwoma systemami jest niestety mocno naciągany. Lepiej nie brać go pod uwagę. Można go włożyć między bajki. Portal schodzi na psy, aby się utrzymać.

  Skomentuj

  1. Artistwolf
   Oceń komentarz:

   -4    

   Opublikowano: 2012-09-22 17:02

   No właśnie w tym Metro jest wygodniejsze. Umieszczasz najczęstsze programy na ekranie startowym i masz dostęp tak błyskawiczny, jakiego w W7 w życiu nie zaświadczysz. Właściwie jeśli chodzi o dostęp do aplikacji, to W8 jest wszędzie szybszy za sprawą świetnego wyszukiwania. Trzeba się tylko przyzwyczaić odrobinę.

   Jeśli chodzi o intuicyjność, to Win 8 nie jest zbyt dobry. Natomiast jeśli chodzi o produktywność i funkcjonalność, to uważam ten system za krok do przodu względem Win 7.

   Skomentuj

 51. Kieresz
  Oceń komentarz:

  3    

  Opublikowano: 2012-09-21 18:50

  wam sie siodenka 45 sekund ładuje? wtf?

  Skomentuj

  1. KOXsu
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-09-21 21:31

   nie w 5sek

   Skomentuj

 52. Next_Gen_1987
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-21 19:59

  Może będą ''ludzie'' z tego Windowsa 8... po pierwszym SP1 - Service Packu ;-)

  Skomentuj

 53. SzymonD
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-09-22 10:29

  Testy potwierdzają moje odczucia. Rzeczywiście ósemka jest żwawsza i jakoś szybciej to wszystko chodzi, lecz trudno jest się przyzwyczaić do interfejsu metro. Lecz po dłuższym użytkowaniu można to sobie przyswoić, co nie zmienia faktu, iż system przygotowany jest bardziej do urządzeń mobilnych.
  Po długim okresie znów przesiadłem się na Win7. Póki co 7 górą jeśli chodzi o interfejs który w ósemce jest jeszcze nie do końca (tak mi się wydaje) dopracowany jeśli chodzi o wygodę na zwykłym PC :)

  Skomentuj

 54. ste-fan
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-09-22 14:26

  jak każde dziecko MS musi być lepsze, ładniejsze i szybsze od starszego taka już rola ewolucji:
  a tak przy okazji testów, moje wyniki V8 Benchmark Suite:
  FF: 7206
  IE: 2718
  Ch: 8512
  na Windows 7, który ładuje mi się ze wszystkimi "śmiećmi": 37 sek !

  Skomentuj

 55. LordZod
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2012-09-22 16:14

  Nie wiem o co ludzie tak płaczą z tym menu start. Od dawna już jest kilka aplikacji które przywracają start z siódemki, a instalacja zajmuje parę sekund. Na każdym forum gdzie jest jakikolwiek temat o Win8 podawane są linki do instalek. W tej chwili to już jest takie narzekanie, żeby sobie ponarzekać, bo z metro można całkowicie zrezygnować i nie używać tego wcale jeśli się nie ma na to ochoty.

  Skomentuj

  1. gormar
   Oceń komentarz:

   0    

   Opublikowano: 2012-11-20 10:02

   Przywraca menu Start z pełną funkcjonalnością znaną z Windows 7 (lista najczęściej używanych aplikacji, oddzielna lista ostatnio otwartych plików dla poszczególnych aplikacji), czy tylko z katalogami zawierającymi skróty do zainstalowanych aplikacji?

   A jest coś co przywraca funckjonalność paska zadań znaną z Windows 7 (przypinanie, grupowanie i podgląd okien aplikacji), czy tego już się nie da poprawić?

   Skomentuj

  1. chibi90
   Oceń komentarz:

   1    

   Opublikowano: 2012-09-23 13:18

   wystarczalaby nakladka na win 8 i bys byl bardziej zadowolony (ja rowniez), poniewaz ten system jest naprawde szybszy. mankament jest tai ze ciezko sie go obsluguje. moja praca, to okolo 15 okienek naraz otwartych, na gui 8 nie da sie pracowac :)

   Skomentuj

   1. Sinvar
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2012-09-23 20:09

    jasne, bo desktop z Win8 niesamowicie różni się od tego z Win7

    Skomentuj

 56. tomangelo
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2012-09-22 21:22

  Kolejny test na nowiutkim kompie. A testów na kilkuletnim sprzęcie jak na lekarstwo.

  Skomentuj

 57. repulsive
  Oceń komentarz:

  -2    

  Opublikowano: 2012-09-23 17:06

  Poza tym, BARDZO jestem ciekaw jak wygladaja kwestie szpiegostwa przez M$ w Win$hit8, bo jak dobrze pamietam juz bylo kilka glosnych odkryc....

  Skomentuj

 58. grezur
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-23 22:20

  Droga redakcjo! A czy moglibyście sprawdzić Windows 8 na laptopie pod względem czasu pracy na baterii? Wiem, że porównanie WinXP vs Win7 wypadało na korzyść tego drugiego, ciekawe czy i tym razem poprawiono zarządzanie energią co w przypadku laptopów jest bardzo istotne. Przy braku zewnętrznego zasilania (np. w podróży) nawet dodatkowe 10 minut jest dość znaczące :)

  Skomentuj

 59. Gremi
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-25 18:41

  No, a teraz proszę o test 7 x64 vs. 8 x64 z wyłączonymi wszystkimi bajerami graficznymi w tym pierwszym...

  Skomentuj

 60. Morgi.
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-09-29 22:53

  8 - wspaniały system

  Skomentuj

 61. aleksander12
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-10-01 20:32

  Pirata można sprawdzić hehe :D poza tym szkoda kasy

  Skomentuj

 62. RKSPBPL
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-10-06 18:14

  Co do testu Google V8 Benchmark:

  Ubuntu 11.04 (2.6.38-15-generic) zainstalowany na pendrive 8 GB Kingston DT 100, E8400.

  Opera 12.01 (1532) | Firefox 15.0.1

  Score: 3072 | Score: 5100
  Richards: 3668 | Richards: 5500
  DeltaBlue: 3094 | DeltaBlue: 5826
  Crypto: 3135 | Crypto: 14013
  RayTrace: 3370 | RayTrace: 2934
  EarleyBoyer: 3640 | EarleyBoyer: 4510
  RegExp: 1168 | RegExp: 1204
  Splay: 5721 | Splay: 7324
  NavierStokes: 2719 | NavierStokes: 8738

  Skomentuj

 63. csMKJP
  Oceń komentarz:

  2    

  Opublikowano: 2012-10-16 12:33

  Na benchmark3d jest test "Gaming Performance"

  Win7 vs win8 : 2804,18 - 2630,66 wygrał Windows 7.

  Najgorzej wypadł win8 w Arma2

  Skomentuj

 64. dexiji
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-10-23 22:41

  czy w win8 da sie wylonczyc wszystkie efekty wizuaaalne jak w win7?

  Skomentuj

 65. renholder1987
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-10-25 22:52

  po co zmieniać coś dobrego na coś"lepszego",Jeżeli cos działa dobrze spełnia Twoje oczekiwania w 112% to po co to zmieniać?!

  Skomentuj

 66. JaffaR
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-10-28 15:58

  Niezależnie od szybkości i wydajności ósemki jego interfejs skutecznie mnie odstrasza. Znaczy się, ogólnie to mi się podoba, bo ładny jest, ale pasuje bardziej do telefonów i tabletów niż komputerów osobistych... Póki nie będę zmuszony do zmiany systemu, to jednak pozostanę przy obecnym, dobrze mi znanym i intuicyjnym.

  Skomentuj

 67. Puszek_SE
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-10-30 17:05

  Ja póki co nie planuje się przenosić na 8. Widziałem u paru znajomych jak się to obsługuje i troche się zawiodłem.

  Najbardziej zdzwiło mnie wyłączanie systemu, do którego kolega nie mógł się dobrać bez uprzedniego wylogowania
  (cały proces to było jakies 10s klikania...) - nie powiem, sam stwierdził, że nie wie jeszcze, czy czasem nie ma szybszego sposobu, ale fakt faktem, bylo to nieco dziwne.
  ________

  Może niektórych zadziwię, ale ja osobiście zwykłem b. czesto korzystac ze startu. Zarówno z szybkiego uruchamiania (które ponoć nawet zostało w kafelkach, ale po co przenosić to coś do menu zajmującego ~~10x więcej miejsca??), ale również z auto-listy ostatnio używanych aplikacji.
  W połączeniu z przypinaniem aplikacji do paska zadań, pozwoliło mi to znacząco zniwelować 'zasmiecenie' pulpitu.

  Domyślam się, że kafelki w pewnym stopniu zachowały tą funkcjonalność, ale bez przesady, nie musi to przecież zasłaniać całego ekranu, przez 10 lat (nie jestem pewien, ale pod XP chyba też to było?... - wtedy jeszcze nie korzystałem) mogło się to mieścić na malutkim pasku i nie zmuszało do przerywania ew. konwersacji na chacie, bądź oglądanej transmisji...

  Innymi słowy, jeżeli funkcjonalność zmusza mnie do tymczasowej utraty wglądu w to co robię, jest ona ergonomicznym krokiem wstecz.

  Skomentuj

 68. Piotr_L
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2012-10-31 09:39

  Mam WIN8 i po paru godzinach... porostu usunąłem większość kafelków. Został: Pulpit, Sklep, Pogoda, Kalendarz. Resztę tych z modern odpiąłem a wstawiłem skróty do programów ze zwykłego pulpitu. I działa. IMHO nie warto sobie zawracać głowy aplikacjami z MODERN, ale same kafelki poprawnie sprawdzają się w roli utuczonego menu start :-D I tyle.

  Skomentuj

 69. arekpc
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-11-05 18:33

  Ja mam plany przejścia na win8 bo cały czas korzystam z XP juz były przymiarki do 7 ale wolałem poczekać co widzę po testach opłaciło się i już zaczynam liczyć papierkowe banknoty z którymi będę musiał się rozstać :(

  Skomentuj

 70. yansen
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-11-15 21:42

  Jaki był motyw przewodni artykułu?

  Skomentuj

 71. slawekgem
  Oceń komentarz:

  -1    

  Opublikowano: 2012-11-18 09:30

  Na wstepie powiem ze sporo gram jako relaks po pracy (battlefield, cod, fifa etc) oraz bardzo duzo pracuje z internetem (miliony otwartych okien) i na plikach sciagnietych z internetu.
  Bardzo sceptycznie podchodzilem do zmiany systemu bo xp byl dla mnie bardzo dobry etc. Vista u mnie zagoscila max 2h bo byly z nia wieczne problemy.
  Win 7 no coz dla mnie jak na razie najlepszy system...az do czasu win 8!
  Mialem consumer preview i po okolo godzinie uzytkowania kupiem oryginalny ze strony microsoftu (akurat było promo i upgrade z consumer preview do win 8 pro kosztowal £25).
  System super szybki, swietnie zorganizowany. Sprawa sterow lepiej rozwiazana niz w 7.
  Trzeba sobie kilka rzeczy poorganizowac ale jest swietny.
  Ze nie ma manu start? I tak uzywalem go tylko do wylaczania kompa :)

  Skomentuj

 72. tomek25poznan
  Oceń komentarz:

  0    

  Opublikowano: 2012-12-29 11:41

  Testowałem jeden i drugi system.NIestety do windowsa 8 trzeba się przyzwyczaić ze względu na pulpit.A tak do systemu nie ma się co czepiać.Ja zostaję przy moim Opensuse.A na stacjonarce xp.Do grania nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba.

  Skomentuj

 73. erystr
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-01-02 04:50

  Benchmarki mówią same za siebie - W8 jest po prostu nieco szybszy od W7, jednak ja pozostanę dalej na swoim W7 ponieważ uważam (używałem ten system więc nie piszę o czymś czego nie przeżyłem) że interfejs metro ma sens jedynie przy używaniu ekranów dotykowych i/lub touchpadu z multitouchem ponieważ używanie samej myszki przy tym interfejsie jest po prostu katorgą... Mam żal do Microsoftu że nie dali możliwości wyboru interfejsu (metro ui czy normalny pasek start) tylko narzucili metro a jak ktoś chce pasek start to musi płacić zewnętrznym firmom za program który to umożliwia...

  Skomentuj

 74. piwek1985
  Oceń komentarz:

  1    

  Opublikowano: 2013-01-31 03:45

  Google V8

  Score: 6339
  Richards: 7735
  DeltaBlue: 9898
  Crypto: 8715
  RayTrace: 8181
  EarleyBoyer: 13520
  RegExp: 1705
  Splay: 2112
  NavierStokes: 9806

  Windows 8 32bit
  Stary dobity Acer Extensa 5200
  2GB Ram DDR2 667MHz
  Dysk 2,5" 500GB Sata2
  Procek M440 1,86GHz zmieniony na Intel T5500 2x1,66GHz
  Włączone wszystkie usługi standardowo
  Wszystkie aktualizacje wgrane i troche softu
  i jakoś tragedii nie widzę, system szybki i stabilny. Jak na takim padle Win8 plynnie chodzi po kilku godz używania to na wszystkim pójdzie więc nie narzekajcie gimbusy. Bez obrazy dla starszych ludzi przyzwyczajonych do XP

  Skomentuj

Dodaj komentarz

Przy komentowaniu prosimy o przestrzeganie netykiety i regulaminu.

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany!