Ciekawostki

28 nm? Kto pierwszy wdroży nową technologię?

Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
42 komentarze Dyskutuj z nami

global fWygląda na to, że walka o pierwszeństwo w produkcji pierwszych układów 28nm nabiera coraz większego rozpędu. Do boju o pierwszeństwo stają zakłady spółki Globalfoundries oraz tajwańskie TSMC. Przypomnijmy, że Globalfoundries powołano do życia w marcu tego roku i powiązana jest z firmą AMD.

GlobalFoundaries informuje, że od strony technologicznej jest już niemal gotowa do wdrożenia produkcji w technologii 32 nm, a masowa produkcja tych układów dla AMD ruszy na jesieni tego roku. Kolejnym krokiem spółki będzie skupienie się na wdrożeniu procesu 28nm.

Przypomnijmy, że mimo bliskiego powiązania Globalfoundries z AMD, spółka może wytwarzać chipy również dla innych odbiorców. Jeśli firmie uda się szybciej wdrożyć produkcję układów 28 nm, to może przejąć część rynku od tajwańskiego TSMC. Ten ostatni obecnie boryka się z (miejmy nadzieję) przejściowymi problemami z produkcją chipów 40nm - m.in. dla AMD.

Jak donosi serwis Fudzilla, dobrze poinformowane źródła przekonują, że TSMC być może będzie w posiadaniu pierwszych chipów 28 nm już w pierwszym kwartale 2010 roku. Mimo to, szansa na masową produkcję nowych układów jest naprawdę minimalna.

Źródło: nvision, Fudzilla

Komentarze

42
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  suntzu
  To wygląda nieźle... Ale nieprawdopodobnie, AMD dopiero co wprowadziło 45nm i jest daleko w tyle za intelem. Raczej trzeba czytać tę wiadomość zgodnie z schematem AMD czyli pierwszy termin+3 miesiace i kolejne info o opóźnieniu. Przypomne iż procesory fusion z GPU, który ma wspomagać CPU czyli wykonywać kod x86 miały powstać wg. długoterminowych założeń w 2009 roku. Tymczasem raczej GPU nie będzie wstanie wykonywać instrukcji x86 czyli wspomagać CPU, a perspektywa wprowadzenia samego GPU jest u AMD dość odległa.

  Intel, który ma teraz kasy jak lodu praucje zgodnie z schematem czyli mniejszy proces co 4 lata, oraz nowy rdzeń co 4 lata ( na przemiennie tak by nowości były co 2 lata Tick Tock), a AMD miałoby zrobić CPU 28nm już w 2011

  -> Patrząc po źródłe to raczej Fake niż prawda, a benchmark nie ma możliwości weryfikacji takich plotek.

  Stawiam, ze 32nm będą w drugiej połowie 2010 o ile faktycznie tak im się układa, 28nm "trochę" później, a intel i tak pierwszy wprowadzi 22nm.

 • avatar
  Harry Lloyd
  Ciekawe czy do kart graficznych wykorzystają 32 nm, czy od razu 28 (tak jak pominęli 45). Prawdopodobnie to drugie, ale to raczej dopiero przy okazji kolejnej generacji kart - koniec 2010/początek 2011.
 • avatar
  Harry Lloyd
  Nie będzie CPU w 28 nm. W przypadku CPU mamy większe skoki i nie używa się pośrednich procesów. Po 32 będzie od razu 22 nm, potem 16, a co dalej to na razie nie wiadomo.

  Fabryki o których mowa produkują chipy do kart graficznych, i różne inne chipy o konkretnym przeznaczeniu. CPU produkowane są przez własne fabryki AMD i Intela.

  A Tick-Tock zmienia się co rok:
  2006 - Conroe 65 nm
  2007 - Penryn 45 nm
  2008 - Nehalem 45 nm
  2009 - Westmere 32 nm
  2010 - Sandy Bridge 32 nm
  2011 - Ivy Bridge 22 nm
 • avatar
  Terrorek
  co jest mniejsze od nm ? ;d bo jak tak idze to jak bd mial 50 ( za kupe-lat) to przydalo by mi sie okreslenie tego czegos
 • avatar
  Konto usunięte
  Od nm (nanometrów) mniejsze są np. pm (pikometry), ale to nie będzie szkło tak w nieskończoność, bo jakiejś tam granicy już po prostu nie będą mogli przeskoczyć.

  Tak było z dyskami twardymi dopóki nie wpadli na zapis prostopadły ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  O ile się nie mylę, to na benchmarku nawet ktoś pisał, że następcą krzemu będzie....bodajże Grafen ;]
 • avatar
  max-bit
  Będą mieli już duże problemy przy poniżej 5-10 nm Rozmiar fizyczny atomu Si to jedno, ale taki układ trzeba wykona, a następnie utrzymać przy życiu ...
 • avatar
  Konto usunięte
  Następne procki będą robione z mózgów żab ;p
  Pod dyskiem będzie klatka, a w niej żabka z elektrodami podpiętymi do głowy ;p
  A cały komputer będzie zasilany wysokokalorycznymi muchami ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Jest jeszcze 22, 16 i 11nm, z czego na 22 jak podaje WiKi - End of Planar Bulk CMOS, jak dobrze pamiętam to pracują od kilku(nastu?) lat nad następca tranzystora który jakby nie patrzeć fukcjnonuje ponad 60 lat (stworzony w '57, więc ma 62 lata jeszcze 3 do emerytury :D).