Aparaty cyfrowe

6 powodów by wymienić aparat cyfrowy w 2009 r.

przeczytasz w 2 min.

Aparaty cyfrowe nieustannie ewoluują. Urządzenia te dawno przestały służyć tylko do rejestrowania zdjęć. Obecnie mogą np. nagrywać filmy w jakości HD. Ale to nie wszystko, na co stać najnowsze cyfrówki. Oto 6 powodów-argumentów, według których warto wymienić dotychczasowy, wysłużony aparat cyfrowy na nowszy model.

Mam nadzieję, że okażą się przydatne podczas zakupu nowego aparatu.

1. Filmy High-Definition

Możliwość rejestrowania filmów była dostępna w aparatach cyfrowych od dawna. Obecnie jednak na rynek trafia coraz więcej lustrzanek i kompaktów z takimi zdolnościami. Kupując aparat, powinieneś zwrócić uwagę na tę funkcję, jeśli rejestrowałeś wideo swoim dotychczasowym modelem. Dlaczego? Ponieważ coraz częściej wymieniamy telewizory na duże panele LCD czy plazmowe. Również duże monitory panoramiczne są teraz najmodniejsze i często pracują w wysokiej rozdzielczości. Materiał filmowy w jakości 720p lub 1080p będzie wyglądał o wiele lepiej na twoim wielkim ekranie. Zdecydowanie lepiej niż wideo jakości VGA (640 x 480 pikseli).

Sugestia: nawet jeśli obecnie nie masz dużego monitora czy telewizora, warto zdecydować się na taki aparat. Bo kiedyś przecież w końcu go kupisz, a wtedy dodatkowa funkcja w cyfrówce będzie jak znalazł!

2. Aparaty są coraz... mądrzejsze

Najnowsze cyfrówki mają wiele funkcji ułatwiających rejestrowanie zdjęć. Należą do nich udogodnienia takie jak rozpoznawanie twarzy czy uśmiechu. Co istotne, funkcje te działają coraz lepiej i nierzadko okazują się naprawdę przydatne.

3. Wysoka jakość za niską cenę

Zastanów się, czy potrzebna jest ci lustrzanka. Obecnie ogromne możliwości konfiguracyjne i tzw. elastyczność fotografowania oferuje wiele zaawansowanych kompaktów. Dokładnie sprawdź zatem specyfikacje techniczne poszczególnych modeli i porównuj, czy funkcje, których spodziewałeś się wyłącznie w lustrzance, można znaleźć w tańszych aparatach. Często okazuje się, że tak. Poza tym, na rynku pojawia się coraz więcej tanich lustrzanek lub prawie-lustrzanek, doskonałych alternatyw (np. Panasonic Lumix DMC-G1).

4. Coraz większa wytrzymałość

Do sklepów trafia coraz więcej aparatów, które cechuje wysoka wytrzymałość. Dzięki temu możesz fotografować w jakichkolwiek warunkach, nawet pod wodą! Nie jesteś płetwonurkiem, tak? W porządku, ale czy czasem nie masz ochoty wykonać paru zdjęć w deszczu? Odporny na różne warunki atmosferyczne aparat przydaje się także osobom, które uwielbiają podróżować i wszędzie zabierają ze sobą cyfrówkę - pogody nie przewidzisz, a więcej okazji może już nie być!

5. Mieści się coraz więcej zdjęć

Najnowsze karty pamięci flash są pojemniejsze niż starsze wersje. Niektóre oferują nawet 32 GB miejsca na zdjęcia czy filmy. Prawdopodobnie twój starty aparat nie obsługuje jednak kart tego typu. Nowy już powinien.

6. Wyjście HDMI

Chcesz obejrzeć zarejestrowane filmy na swoim telewizorze HD? Interfejs HDMI nada się do tego znakomicie. Za pomocą jednego przewodu podłączysz aparat do telewizora i będziesz mógł cieszyć się zarówno z obrazu, jak i dźwięku. HDMI to bez wątpienia duże udogodnienie.

Część porad została opracowana na podstawie informacji zawartych na blogu Dvice.com.

Źródło: Inf. własna, Dvice.com

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BilliKostnica
  0
  Z tym G1 to ja bym uważał, za taką kasę możne kupić już fajną lustrzankę z lepszymi perspektywami...
  • avatar
   mgkiler
   0
   Dla kogos co robi Zdjecia, a nie fotki z wakacji zaden z tych argumentow nie jest przemawiajacy.

   Nie zamienilbym mojej starej cyfrowej lustrzanki Canon 300D na zaden nowoczesny kompakt.

   Na lustrzanke myslalem, ale na razie nie ma az takiej potrzeby. Lustrzanki az tak nie ewoluowaly by bylo sens. Lepiej zainwestowac w obiektyw
   • avatar
    danieloslaw1
    0
    Popotrzcie na zdjęcie! Specjalnie zrobili lepszy obraz w aparacie! Nienormalne!
    • avatar
     19arek93
     0
     @up - tak wiem "renka", dopiero wstałem ;)

     Apropo samch aparatów kompaktowych to są świetne "na wakacyjne zdjęcia" ale jak ktoś chciałby bawić się dalej (tj. profesionalnie) to takie teksty mogą wywołać co najwyżej uśmiech na twarzy. Poza filmami wymieniono same mało przydatne "bajery".
     • avatar
      szawel
      0
      6 x buahahahahaha...

      Zaprawde, zaprawde powiadam wam, jak ktoś nie potrafi, to i najnowsza technika i najnowszy obiektyw i najnowsze systemy, największe matryce, naj naj naj mu nie pomogą.
      A gdy ktoś potrafi... to też nic, bo sam zastąpi większość z tych systemów.

      Kończąc, nikt nie wciśnie mi argumentu "musisz zmienić bo jest nowsze".
      • avatar
       obcypl
       0
       Szanowni czytający... Ludzie dzielą się na 2 grupy: Robiących zdjęcia i robiących fotografie.
       Zdjęcia można robić komórką i nie potrzeba do tego kompaktu za 1000plnów albo jeszcze lepszego. Większość z was takie kwestie jak aberracja chromatyczna, szum, zniekształcenia beczkowe czy zakres dynamiczny w ogóle nie obchodzą. Foto ma być kolorowe i tyle. Dlatego też nie wierzcie nikomu kto wam powie, że megapiksele sa ważne, że rozpoznawanie twarzy to mus i że stabilizacja obrazu działa gdy obiekt się porusza. To wszystko brednie. Jeśli wasza komórka czy też aparat kupiony 3 lata temu wam wystarczały do tej pory to i za 3 lata będzie wam wystarczał (pomijam kwestie tego czy się zepsuje).

       Część z was być może poczuje bakcyla i pojawi się kreatywny kompakt. I tu też najważniejszym parametrem będzie tryb manualny. To on pozwala rozwijać skrzydła a nie "47 programów predefiniowanych"

       A kiedy dojrzejecie do FOTOGRAFOWANIA to tego typu teksty na forach o komputrach będziecie mieli w poważaniu :)