Karty graficzne

65 nanometrowy ATI RV630 nie jest jeszcze gotowy

user testowy | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: user testowy
Dyskutuj z nami

Radeon HD 2600XT oparty jest na 65 nanometrowym układzie RV630. Na jego pokładzie znajduje się 256MB ultraszybkiej pamięci GDDR4 prosto od Samsunga. Układ RV 630 jest naprawdę małym chipem, prawie o połowę mniejszym niż RV560 z Radeona X1650XT. Jest to pierwszy na świecie 65 nanometrowy układ graficzny, a mimo to chip mieści w sobie sporą liczbę tranzystorków wynoszącą niewiele mniej niż 400 milionów. Wszystko to zostało upakowane w kostce o powierzchni mierzącej 13x11 milimetrów (143 mm2). Oczywiście wyprodukowano w fabryce TSMC w Tajwanie.

Nvidii we własnym chipie G84, który mierzy 169 mm2, udało się upchnąć tylko 32 skalarne shadery. Dzięki 65 nanometrowemu procesorowi produkcyjnemu, AMD udało się osiągnąć mniejszy rozmiar chipu niż G84 i przy okazji zapewnić o wiele większą liczbę skalarnych shaderów. Jest ich zamiast 32 aż 120. Biorąc pod uwagę fakt, że OEMowi producenci mówią, że cała płytka zjada około 40-45W, nie ma się co dziwić, że nVidia może być trochę zmartwiona.

Nie jest to jednak końcowa i ostateczna wersja produkcyjna układu. Karty będą gotowe tuż po Computexie - prawdopodobnie będą dostępne pod koniec czerwca, choć może powinno się mówić o lipcu.

RV630XT żywi się 40~45W, a to zostawia około 30W do wykorzystania (wydajność prądowa złącza PCI-Express x16 to 75W). Fabrycznie przetaktowane płyty będą wyposażone w dodatkowy łącznik zasilania, a wówczas nietrudno sobie wyobrazić co będzie w stanie zaoferować 100W w dwuslotowym lub nawet chłodzonym wodą blokiem. Niektóre źródła już podają, że układy te świetnie nadają się do przetaktowywania. Jedynym godnym uwagi problemem jest utrzymanie ich stabilności.

Karta którą pokazano w sieci była taktowana z częstotliwością 800 MHz w przypadku GPU i 1100 MHz dla pamięci DDR (efektywne 2.2 GHz). W zwiazku z tym, że procesor graficzny komunikuje się z pamięcią za pomocą 128 bitowego interfejsu, otrzymamy teoretyczną przepustowość na poziomie ~35 GB/s.
Przy okazji wiadomo już, że RV670 przyniesie ze sobą 256 bitowy sterownik pamięci. Można zgadywać, że pojawi się w kartach z serii 2700 lub 2800.

AMD dysponuje o wiele lepszym sprzętem na papierze i upycha więcej mocy w kartach, ale ich produkty po prostu nie są jeszcze gotowe. Highendowe produkty mogą być gotowe do wprowadzenia na półki w liczbie większej niż Nvidii kiedykolwiek udałoby się to zrobić. HD2900XT może być więcej niż nV w dwóch poprzednich premierach łącznie. Jednak nie zapominajmy, że pieniądze tak naprawdę leżą w najniższych i mainstreamowych segmentach rynku, a w chwili obecnej nV cieszy się najlepszym okresem w swoim życiu.

Tymczasem czekamy na mainstreamowe i lowendowe karty AMD zgodne ze standardem DirectX 10, ale teraz przynajmniej wiemy co firma nam szykuje.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!