• benchmark.pl
 • newsy
 • Abonament RTV obowiązkowy w Niemczech, nawet jeśli nie ma stosownych odbiorników

Abonament RTV obowiązkowy w Niemczech, nawet jeśli nie ma stosownych odbiorników

przeczytasz w 2 min.

Płać i płacz?

obraz kontrolny opłata abonament rtv niemcy

Dosyć zaskakujące orzeczenie wydał niedawno Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech. Wynika z niego, że do końca roku, każdy właściciel komputera podłączonego do internetu musi opłacać abonament RTV. Po nowym roku będzie to obowiązkiem dla każdego, bez względu na posiadanie odbiornika RTV.

Kwestie płatności abonamentu radiowo-telewizyjnego nie tylko u nas wywołują spore poruszenie i falę niezadowolenia. U naszych zachodnich sąsiadów z dniem 1 stycznia wejdzie w życie zapis nakazujący pobieranie abonamentu RTV z każdego gospodarstwa domowego, nawet jeśli zamieszkujący je osoby nie słuchają radia i nie oglądają telewizji.

Taka praktyka nie spodobała się jednak sporej grupie społeczeństwa i dlatego sprawy w swoje ręce postanowił wziąć pewien adwokat. Złożył on skargę do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe na Wyrok Federalnego Sądu Administracyjnego. Adwokat zaznaczył, że w swoim biurze nie posiada żadnego tradycyjnego odbiornika radiowego bądź telewizyjnego, a jedynie komputer klasy PC z dostępem do internetu, jednak za jego pomocą nie słucha radia i nie ogląda telewizji.

Sędziowie Trybunały orzekli jednak, że przepisy nakazujące obowiązek opłaty abonamentu nie naruszają praw i wolności autora skargi, dlatego postanowili nie nadawać sprawie biegu. Stwierdzili jednak, że wpływy z abonamentu są konieczne do funkcjonowania publicznych mediów.

W Niemczech postanowiono odejść od klasycznej metody abonamentowej uzależniającej obowiązek opłaty abonamentu od posiadanych odbiorników - co jest w zbliżonej formie praktykowane również i w Polsce. Nowe przepisy nakładają obowiązek opłaty abonamentu z każdego gospodarstwa domowego i zakładu pracy bez względu czy znajdują się w nim stosowne odbiorniki.

W kraju naszych sąsiadów, zadowolenia z decyzji sędziów nie kryją publiczne media, dla których to szansa na większe wpływy do budżetu i przygotowanie lepszej oferty programowej wraz z realizacją misji. Zdania tego jednak nie podziela spora część obywateli, która stanowczo sprzeciwia się tego typu działaniom.

Obecnie w Niemczech miesięczna opłata abonamentowa za odbiornik radiowy wynosi 5,76 euro, a za radio wraz z telewizorem 17,98 euro. Wspomniany wcześniej adwokat, nie zamierza jednak składać broni i zapowiedział skargę do bawarskiego trybunału.
Oby ostatnie zawirowania związane z abonamentem RTV w Polsce, nie spowodowały, że nasi politycy postanowią nieco "zgapić" od zachodnich sąsiadów przyjmując podobną regulację.

Źródło: PAP, gazeta

Komentarze

83
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  don_balon
  33
  Nie dość, że złodzieje z PO, PiS, PSL, SLD i RP obdzierają nas z 85% pieniędzy, które wypracujemy, to jeszcze musimy płacić na ich reżimową telewizję, która skutecznie pierze mózgi ludziom poprzez programy typu "Tomasz Lis Na Żywo". Tylko się spodziewać podobnych rozwiązań w Polsce. Niedługo państwo będzie tak troskliwe, że pozostawi każdemu 50zł kieszonkowego a resztą samo postanowi dysponować. Oczywiście dla naszego dobra, w końcu homo sapiens jest na tyle głupi, że trzeba go na sznurku prowadzić - jak krowę.
  • avatar
   kitamo
   22
   Gdyby telewizja publiczna byla pozbawiona reklam to jeszcze bym zrozumial potrzebe placenia abonamentu. Odkad sa reklamy czuje sie moralnie od tego zwolniony.

   Co najlepsze, w polsce obowiazek placenia abonamentu ma charakter dobroczynny a nie obowiazkowy. Niestety niewielu ludzi o tym wie a w szczegolnosci ta grupa ktora zyla i placila jeszcze w starym ustroju.
   • avatar
    kropka89
    11
    Nie oglądam telewizji nie płacę. Proste logiczne. Chcesz oglądać to płać.

    "Stwierdzili jednak, że wpływy z abonamentu są konieczne do funkcjonowania publicznych mediów."
    Ja jestem codziennie głodny, zatem do funkcjonowania potrzebuje też pieniędzy to od dziś wszyscy macie mi płacić po 10 gr.
    • avatar
     8
     TVP kodowana ! I po sprawie. Będą wiedzieli ile osób ogląda i będzie 100% ściągalność abonamentu od abonentów, czyli osób oglądających TVP a nie od wszystkich.

     Nie oglądam telewizji wcale, bo nie mam czasu ani ochoty. Wolę wiadomości w internecie gdzie wybieram sobie co mnie interesuje, a co nie.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Przecież w Polsce większość płaci abonament za tzw. kablówkę, w której skład wchodzi TVP1 i reszta więc dlaczego mają płacić podwójny podatek? Abonament do kablówki i abonament na TVP i radio?
      • avatar
       Fourth Illusion
       3
       Mam nadzieje tylko ze Tuskoczory, nie podlapia tego pomyslu.
       • avatar
        Fikuzi
        3
        Nawiązując do opini NightSlash tez jestem tego zdania. Co więcej używa się terminu abonament. Czy ktokolwiek z nas zawierał jakąkolwiek umowę z telewizją publiczną by płacić jakiś abonament ? Myślę, że chyba nikt nigdzie żadnego podpisu nie składał. Co prawda ustawa reguluję niby ten fakt ale co by nie było jest to absurdalne. Niebawem wprowadzą "abonament od czystego powietrza" na terenach pozamiejskich. D0nald był takim przeciwnikiem abonamentu i proszę ;) Mówił nie płacić ? to ludzie nie płacą;P
        • avatar
         Konto usunięte
         3
         Jestem przeciwny podatkowi RTV, bo tak to powinno się nazywać. To po prostu kolejny podatek, narzucony z góry, który ma pójść na finansowanie fikcyjnej misji. Mi już wystarczy fikcyjna służba zdrowia i fikcyjna emerytura ;) Poza tym tv publiczna ponoć nie jest nastawiona na zysk...ano, nie jest....jest nastawiona na zysk dla zarządu i przewijających się tam celebrytów w postaci ich przesadzonych zarobków. Czemu zwykły człowiek ma być zmuszany do zrzucania się na ich wygłupy na ekranie. Budżet ponoć dopłaca do niej ciągle, może rozwiązać by ją na czas kryzysu, gmach przeznaczyć na noclegownię dla najbardziej potrzebująych, zjednałoby to rządowi wielu ludzi i zmniejszyło ogólne niezadowolenie społeczeństwa.
         • avatar
          marcin1ja1
          3
          Niech telewizja publiczna zakoduje wszystkie swoje kanały. Jeżeli ktoś chce ich oglądać niech zapłaci abonament, jeżeli nie to niech nie płaci i nie ogląda. Oczywiście nie zrobią tego, ponieważ 99% Polaków miała by głęboko w du*** ich tak zwaną "misję". Połowa programów wytworzonych przez TVP już jest dzielona na połowę aby w sprytny sposób wpakować reklamy. Nie długo będą Wiadomości cz1 - reklamy - Wiadomości cz2. Ostatnio moje oglądanie telewizji polega na przejechaniu pilotem po wszystkich kanałach i wyłączeniu go.
          • avatar
           Marked
           3
           Abonament rtv to zwykłe złodziejstwo.
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            media publiczne powinny zacząć zarabiać na siebie tak jak to robią media komercyjne, podobnie z państwowym korytem - dać im minimalne krajowe wynagrodzenie i niech siedzą w rządzie - ciekawe jak długo interesowali by się czynna polityką
            • avatar
             SoundsGreat
             1
             18 "ojro" to nie mało biorąc pod uwagę, że u nich piwo kosztuje 0,65 €.
             • avatar
              Fikuzi
              1
              belker to też nie jest tak, że wszystko co jest w rękach państwa zazwyczaj kuleje. To też wszystko zależy od zarządzających daną spółką. Choć w dużej mierze problemem państwowych przedsiębiorstw było rozkradanie na potęgę tudzież prywatyzacje za marny grosz jak to miało miejsce w latach 90. Popieram zwierzaka. Chcą abonament bądź jak to gomar wspomniał taki parapodatek (to też chore bo kupując odbiornik płacę już podatek vat) to niech wprowadzą kodowane kanały. W demokracji podobno ma się wybór ;) Chociaż po 89 zmieniła się jedynie okładka.
              • avatar
               Konto usunięte
               1
               W czym problem ? I tak wiele osób nie płaci tego abonamentu.
               • avatar
                Marked
                1
                Wcale mnie to nie zdziwi jak u nas będzie coś takiego.Jakiś czas temu był przecież pomysł aby abonament RTV płacić razem z rozliczeniem za energie elektryczną.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Oglądanie filmu prawdziwego dobrego filmu to uczta duchowa którą zabija telewizja skraca filmy przyspiesza żeby wcisnąć reklamy i te znaczki wszystko to zabija klima film jest nijaki dlatego od wielu lat nie oglądam telewizji wprowadzenie obowiązkowego abonamentu to jawna obraza ludzkiej godności człowiek ma prawo zobaczyć normalny film
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Ja nigdy nie będe płacił abonamentu telewizyjnego bo niada się nic normalnie obejżec co chwile reklama... A potem się dziwią ze piractwo rośnie(ściąganie filmów)!
                  • avatar
                   belker
                   -1
                   wg. mnie media publiczne mogłyby dostać się w praywatne ręce z zastrzeżeniami że mają funkcionwać jak dotychczas. Wszystko co jest w rękach państwa sobie nie radzi... sektor prywatny daje sobie radę w e wszystkim, a publiczny nie radzi sobie dlatego że z każdą zmianą władzy następuje wymiana dyrektorów...
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    -1
                    ***
                    Doszło do wspomnienia TV TRWAM, więc i ja się wypowiem :) Szczerze to wogóle nie chodzę do kościoła, ale TRWAM (i Radio Maryja) bardzo cenię za rzetelność. Informacje mają najlepsze z możliwych. Praktycznie bez manipulacji.
                    Ale co chcę przekazać - skupmy się na proporcjach:

                    Tvp/Tvn/Polsat/reszta hołoty = wykazują poparcie dla PO/SLD/RPP

                    Trwam/Radio Maryja = wykazują poparcie dla PIS/SP

                    Jest więc drobna dysproporcja. Trwam i Maryja nie wstydzą się reklamować patriotyzmu, nie ma u nich dnia bez Mazurka Dąbrowskiego, nie dają żadnych reklam, a jedynie prośby o datki. O. Rydzyk założył przy tym szkołę, żeby kształcić nowych dziennikarzy nie umoczonych w interesach poprzedniego systemu... Cała ta nienawiść wobec niego, do tylko efekt zgranej propagandy głównych mediów. Dlaczego? Bo wykluczając media Rydzyka mogą kłaść swoim odbiorcom do głowy fekalia informacyjne... aż po brzegi :) natomiast gdyby (nie daj boże dla nich) Rydzyk dostał JEDNO miejsce na multi i zaczął by pokazywać informacje "takie jakie są", rozliczać rząd ze swojej nieudolności, to też musieli by zwolnić wodze fantazji w temacie zielonej wyspy i innych sukcesów o tym jak to państwo zdało egzamin.

                    Rozważę płacenie abonamentu, kiedy Trwam dostanie miejsce na multi. Inaczej mogą mnie pocałować w d... duże miejsce.
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     -7
                     Już widzę jak w Polsce to wprowadzą. W Polsce będą zapewne dodatkowe opłaty na TV TRWAM. Ojciec dyrektor podobno chce uzbierać na jacht pełnomorski, prywatny odrzutowiec i stacje kosmiczną. Zatem dodatkowe opłaty nie będą małe...
                     • avatar
                      akodo_ryu
                      0
                      Jakby abonament był w podatkach - ergo każdy by płacił, a nie taka chora sytuacja, jak teraz: tylko emeryci, a reszta leje i potem jest bulwers, jak im przysyłają rachunek - to i reklam było by mniej i sam abonament mógł by być niższy.

                      A może nawet telewizja mogła by znowu sobie pozwolić na jakieś programy edukacyjne, a nie tylko tłuczenie telenowel, bo tam duża oglądalność i dobra kasa z reklam.
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       Co nas obchodzi abonament w Niemczech :) Minimalna u nich jest 4x wyższa niż w Polsce. A ceny produktów spożywczych takie jak u nas.
                       Programy tam nadawane też pewnie mają wyższy poziom niż w Polsce.