Oprogramowanie

Adobe kocha (<3) Apple

przeczytasz w 1 min.

Wielkiej batalii o flasha ciąg dalszy. Szczerze mówiąc te przepychanki powoli zaczynają robić się już nudne.

Adobe postanowiło w dowcipny, ale zarazem dosadny sposób polemizować z Apple na temat ostatnich działań firmy Steve'a Jobsa (która zresztą pracuje nad swoim własnym flashem). Od pewnego czasu sam Jobs krytykował technologię Adobe za to, że jest skupiona w rękach jednej firmy, a to ogranicza jej rozwój i zabiera przyszłość, zaś w to miejsce proponująć coraz bardziej nowatorski HTML5.

Obie firmy nieco sobie podocinały, nieco podogryzały, brakowało jednak bardziej zdecydowanych ruchów (szczególnie ze strony Adobe, które - wydawać by się mogło - ma w tym wszystkim troszkę więcej do stracenia). I oto jest, cała kampania!

Kampania wydaje się być trafną odpowiedzią. Z jednej strony w ironiczny sposób Adobe stosuje politykę miłości w stosunku do Apple, ale zaraz obok tego w dosadnych słowach mówi co sądzi o najnowszych praktykach Jobsa i jego firmowych kolegów.

"Wierzymy, że użytkownicy powinni mieć możliwość swobodnego dostępu do interesujących ich aplikacji i treści, niezależnie od tego komputer jakiej marki posiadają, jaką lubią przeglądarkę czy które urządzenie najbardziej pasuje do ich potrzeb. Żadna firma - niezależnie od tego jak jest wielka - nie ma prawa dyktować ci co możesz tworzyć i jak później efekty tej pracy oglądać."

W dalszej części plakatów Adobe wprost mówi, że Apple chce doprowadzić do kroku wstecz w historii internetu. Kończy mocnym wnioskiem, że sieć kontrolują wszyscy i nikt, a na pewno nie tylko jedna firma. Jak sądzicie? Czy Apple zareaguje na takie rozpaczliwe nieco wołanie?

Źródło: Engadget

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  "Adobe kocha (
  • avatar
   0
   Po tytule newsa już znałem jego autora :P
   • avatar
    Spikeblade
    0
    co to za tytuł wgl. ?
    • avatar
     Jakub Kralka
     0
     Teraz będą atrakcyjne tytuły, bo okazało się, że użytkowników tylko one interesują :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      piękna reklama i jaka prawdziwa ;]
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Adobe ma rację, niech Apple zrobi wreszcie coś dla użytkowników, a nie dla siebie.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Przygarnial kociol garnkowi... znaczy korporacja korporacji
        • avatar
         pit2001
         0
         Ale wracając do sedna.

         Apple zarzuca Adobe że jako jedyna kontroluje patentami technologie którą kupiła razem z Macromedią, prawdopodobnie za pieniądze ;).

         Co robi w takim razie Apple ? Czy to nie przypadkiem oni wymusili podniesienie cen na eBooki wykorzystują sytuację z chwilowej popularności iPada ? Czy to nie oni mają swój AppStore z cenzurą? czy to nie oni mają wyłączność na dostarczanie mediów do swoich urządzeń z "i" ?

         Gdzie jest ta wolność, made in Apple ?????

         Jakimi argumentami Apple chce się wymądrzać, mając tyle za uszami?! Jobsa trzeba szanować za to że potrafi sprzedać wszystko, i znajdzie ludzi którzy oddadzą swoją nerkę żeby tylko mieć produkt Apple, ale niech Jobs nie pitoli głupot jak by był Bogiem i wiedział wszystko. Niech sam coś zrobi dla otwarcia swoich produktów na świat, a nie prawi morały innym.
         • avatar
          pit2001
          0
          Ale to że nie da się uruchomić Flasha na 1g, 2g 3g 4g i ile tam G się wsadzi, to chyba nie wina Adobe ? Co by nie mówić Flash jest i jeszcze długo będzie w internecie. Zamiast współpracować, Apple chce niszczyć. No oczywiście zaraz okaże się, że ich jest lepsze, ale jeszcze tego nie ma, a gadanie o HTML5 to tak jak gadanie o prototypie auta - jeździ, ale czasami NIE ;)

          Dla mnie będzie tak samo jak z PDF. Pamiętam jak MS próbował wprowadzić swój "inny, lepszy" format i skończyło się to wielką lipą, bo Adobe po prostu zrobił to lepiej.

          Można Adobe zarzucać, że Flash jest powolny itd. Raczej trzeba wymusić na Adobe optymalizację Flasha, co czyni, bo niebawem będzie akceleracja GPU. Pamiętajmy kiedy ten format powstał. Teraz jeszcze musi działać na każdej platformie i na każdym mobilnym OSie. A tu Apple mówi tylko o sobie, tylko dla nich.

          Jak słucham populistycznych haseł Apple, i ich argumentacje to się trochę uśmiecham z ironią. Użytkownicy Apple ciągle i wciąż mają niedołężny sprzęt za kupę kasy. Flash powinien być obsługiwany przez ich OS a wybór powinien leżeć po stronie usera. Jaki problem zrobić kontrolkę do wyłączenia Flasha ?

          A jak chcą coś zmienić, to chyba nie ma problemu podpisać jakąś umowę z Adobe i razem rozwijać Flasha. Tyle że obawiam się, że to nie na rękę Applowi, bo ta firma zawsze z tyłu głowy ma MONOPOL.