Karty graficzne

Afox: niski lub nisko-profilowy Radeon HD 6850

przeczytasz w 2 min.

W ofercie chińskiej firmy Afox pojawiły się dwie dosyć nowatorskie wersje Radeona HD 6850. Pierwsza z nich została wyposażona w jednoslotowy układ chłodzenia, natomiast druga w dwuslotowy, ale za to niskoprofilowy.

Chińska firma Afox nie jest za bardzo znana na polskim rynku, ale pomimo skapych wieści odnośnie jej produktów, w jej ofercie znajdziemy naprawdę ciekawe konstrukcje. Niedawno wspominaliśmy planach dotyczących karty Radeon HD 6750, teraz donosimy o dwóch autorskich wersjach Radeona HD 6850, a więc słabszej karty graficznej AMD z serii HD 6800 przeznaczonej na rynek detaliczny.

Warto przeczytać:
Radeony HD 6900 ze zmienionym PCB już niedługo

Radeon HD 6850 podkręcony do 1,5 GHz

W pierwszym HD 6850 karta „tyka” ze standardowymi częstotliwościami, a więc 775 MHz dla rdzenia i 4000 MHz dla 1 GB pamięci GDDR5 (256 bit). Najciekawszy w karcie jest układ chłodzenia, którym ma wysokość tylko jednego miejsca (slotu) dla kart rozszerzeń. Składa się na niego aluminiowy radiator o dużej powierzchni, który wyposażono prawdopodobnie komorę parową. Całość owiewa nieduży wentylator umieszczony tuż przy śledziu konstrukcji. Wolne miejsce na śledziu wykorzystano maksymalnie. Do dyspozycji mamy dosyć pokaźny komplet wyjść - DVI, HDMI, DisplayPort oraz miniDisplayPort.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsza tego typu konstrukcja, gdyż przed targami CeBIT opisywaliśmy także jednoslotowego Radeona HD 6850 firmy XFX.

   

Drugi Radeon HD 6850 także pracuje ze standardowymi taktowaniami. Co ciekawe, na stronie producenta widnieje informacja jakoby karta została wyposażona w 1 GB pamięci o 320-bitowej magistrali. Należy jednak przypuszczać, że jest to pomyłka i magistrala pamięci wynosi 256 bit. Podobnie jak w wyżej opisywanej karcie, najciekawszy jest układ chłodzenia. Tym razem jest on niskoprofilowy i składa się na niego podłużny, aluminiowy radiator oraz trzy, prawdopodobnie 50 mm, wentylatory. Z pewnością konstrukcja tego typu zainteresuje posiadaczy komputerów typu HTPC, którzy lubią sobie pograć w najnowsze gry na przyzwoitych ustawieniach graficznych. Na śledziu karty umieszczono jedno wyjście DVI i jedno HDMI.

Jak na razie w sprzedaży jest dostępna tylko jednoslotowa wersja, a jej cena w Japonii wynosi 19780 jenów, co odpowiada około 697 złotym.

 

Źródło: afox, tcmagazine.com
 

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 550 Ti - premiera i testy
Android 3.0 - system stworzony dla tabletów
Intel Sandy Bridge - wydajność zintegrowanych układów graficznych

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  No i fajne rozwiązania. Nie wszyscy muszą mieć budy jak szafa (no ja mam, ale nie wszyscy muszą xP), a tak mogą w końcu jakąś dobrą kartę wsadzić. Ciekawe tylko jak hałas i wydajność tych chłodzeń.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Ten drugi wygląda nieco jak S3Trio 64V+,... a nie, w sumie to nie wygląda, ale jakoś tak mi się skojarzyło... :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Chyba zapytam koleżankę w Chinach, czy mogłaby mi to kupić :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     syndrom 7 ahahahahahahahahahahahahahahahahhah OLA
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mam nadzieję, że nie było pomyłki i faktycznie magistrala pamięci to 320-bit ;)
      • avatar
       Szymon331
       0
       Kolejna wielka, prądożerna, gorąca...

       O, jednak nie.
       W dzisiejszych czasach da się zrobić skromną, szybką i małą kartę. Brawo!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        niskoprofilowy. wszystko fajnie tylko jaka jest jego dlugosc ???