Gry komputerowe

Age of Empires: Definitive Edition debiutuje i zbiera niezłe oceny

przeczytasz w 1 min.

Z pierwszych recenzji wynika, że debiutująca dziś gra Age of Empires: Definitive Edition to solidnie odświeżona strategia, która jest równocześnie bardzo wierna oryginałowi sprzed dwóch dekad. Można to uznać zarówno za plus, jak i za minus.

Dwie dekady temu miłośnicy strategii czasu rzeczywistego świetnie bawili się przy Age of Empires. Microsoft postanowił odświeżyć dzieło Ensemble Studios, zachowując najlepsze jego cechy i dostosowując całość do współczesnych realiów. Od dzisiaj gracze mogą przekonywać się o tym, czy to się udało – jak Age of Empires: Definitive Edition wypada w akcji?

Nie obyło się bez opóźnień, ale odświeżone Age of Empires jest już wreszcie dostępne na rynku – wyłącznie w wersji na PC, rzecz jasna, a do tego jedynie w sklepie Microsoft Store (za 79,99 zł) i dla posiadaczy komputerów z systemem Windows 10. Czy ci ostatni mogą teraz powiedzieć, że warto było czekać? Cóż, to zależy czego oczekiwali.

Średnia ocen Age of Empires: Definitive Edition oscyluje bowiem wokół 7,5/10. Recenzenci doceniają przyjemną dla oka oprawę wizualną, chwalą unowocześniony interfejs i nie mają wielu powodów, by narzekać na jakość wykonania. Mimo to w wielu przypadkach wstrzymują się przed dawaniem dziewiątek czy choćby ósemek – dlaczego?

Nie brakuje głosów, że twórcy poszli na łatwiznę, pozostawiając mechanikę zabawy czy sztuczną inteligencję praktycznie bez zmian, przez co rozgrywka nie jest tak emocjonująca, jak we współczesnych RTS-ach. Podejmując decyzję o zakupie musicie więc odpowiedzieć sobie na jedno pytanie, mianowicie czy chcecie wiernej oryginałowi, opartej na archaicznych rozwiązaniach strategii w upiększonej formie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Microsoft zapowiedział odświeżenie całej trylogii Age of Empires, choć nie ujawnił, kiedy można by się tego spodziewać. Równocześnie trwają prace nad czwartą częścią serii – „historyczne treści z głęboką strategiczną mechaniką” starają się połączyć panowie i panie z ekipy Relic Entertainment.

Źródło: Metacritic, Windows

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  4
  No SI mogliby poprawić, ale mechanikę proszę zostawić w spokoju. Ta prostota to jest właśnie to, czego brakuje wielu produkcjom. I interfejs przystosowany do PC, a nie do konsol :)

  Strategia na konsolach :) :) :)
  • avatar
   madnessmilo
   0
   Pozostaje powiedzieć tylko jedno: "writomosz" ;).