Systemy operacyjne

Windows 10 Ultimate Tweaker 4.4. Optymalizacja i prywatność

przeczytasz w 2 min.

Przydatna aplikacja do optymalizacji Windows 10 i kontroli prywatności, a także wyłączania niechcianych funkcji systemu, m.in. telemetria, reklamy, Cortana, Wifi Sense. Może poprawić szybkość działania systemu, przez wyłączenie np: OneDrive, indeksowania, update Sharing.

Ultimate Windows Tweaker 4.2.2 - Windows 10 tweaker

Jest już nowa wersja 4.4, całkiem niezłego narzędzia do optymalizacji Windows 10: Ultimate Windows Tweaker. Więcej informacji o jego możliwościach przeczytacie poniżej. Info na temat nowości znajdzicie na oficjalnej stronie projektu.


Ultimate Windows Tweaker 4
(link bezpośrednio do oficjalnej strony z aplikacją)

Do najciekawszych funkcji UWT 4 można zaliczyć kontrolę prywatności w Windows 10, która polega na zablokowaniu funkcji monitorujących i zapisujących zachowania użytkownika w systemie, a które poźniej są wysyłane do Microsoft. Do takich "funkcji" należą między innymi User Tracking, Advertising ID, Telemetria, Windows Error Reporting, Application Telemetry, Bing Web Search, Cortana, Steps Recorder, Feedback Requests. UWT blokuje również aplikacjom dostęp do lokalizacji, kamery, wiadomości, kalendarza, mikrofonu, informacji o koncie użytkownika.

Ultimate Windows Tweaker 4 pozwala także wyłączyć wiele funkcji i aplikacji Windows 10, które na słabszych komputerach mogą poprawić szybkość działania systemu, np: wyłączenie OneDrive, wyłączenie indeksowania, Windows update Sharing,


Z ciekawych aplikacji do optymalizowania Windows 10 chętnie polecilibyśmy także mały i prosty "Disable windows 10 tracking". Między innymi wyłączenie śledzenia użytkownika, kontrola prywatności, wyłączenie One Drive, odinstalowanie wszystkich niechcianych aplikacji wepchniętych do systemu. Jednak aktualnie autor przepisuje kod aplikacji i ostrzega, że może nie działać poprawnie i póki co lepiej nie pobierać DW10T.

Wśród polecanych w komentarzach pod newsem - dzięki Panowie! - warty uwagi jest również Spybot Anti-Beacon. Teoretycznie zapewnia pełną ochronę przed śledzeniem, a wszystko jednym kliknięciem. Screen poniżej demonstruje jego możliwości.

 

News z 2016.02.22

Kilka dni temu informowaliśmy o aktualizacjach do Windows 10, które w wyniku "błędu" coś pozmieniały, irytując tym przy okazji wielu użytkowników i zewnętrznych twórców aplikacji.

Jeśli odniosłeś wrażenie, że Twój komputer po wspomnianych aktualizacjach złapał zadyszkę, a dioda na routerze nie przestacje mrugać nawet gdy nic nie pobierasz, to wskazane jest ponowne uruchomienie i zapisanie (z restartem systemu) ustawień aplikacji Ultimate Windows Tweaker. Przy okazji warto dodać, że od pewnego czasu dostępna jest nowa wersja Ultimate Windows Tweaker 4.0.2.0.

Jeśli jeszcze nie używasz UWT, polecamy sprawdzić jego możliwości. Gwarantuje, że wiele jego opcji może się spodobać - albo zadziwić, w kontekście tego co potrafi Windows 10.

Jak zwykle dla początkujących mamy kilka wskazówek. Zacznij od sekcji "Security & Privacy" (lista po lewej). W pierwszej zakładce "Security Settings" możesz zaznaczyć funkcje: Turn Off user Tracking.
Opcjonalnie polecamy również kilka innych, ale to już pozostawiamy preferencji użytkownika - np: "Disable Windows Error Reporting" lub "Disable OneDrive".

Natomiast w drugiej zakładce "Privacy" możesz zaznaczyć praktycznie wszystko, choć tu też wiele zależy od upodobań i tego z jakich funkcji korzystasz w Windows 10:

 • Disable Telemetry
 • Disable Biometrics
 • Disable And Reset Advertising ID
 • Disable Windows Update Sharing
 • Disable Windows Feedback Requests
 • Disable Steps Recored
 • Disable Inventory Collector
 • Disable Application Telemetry

Oprócz blokowania, UWT daje też łatwy i szybki dostęp do wielu fajnych funkcji Windows 10, które rozsiane są po kilkunastu różnych okienkach systemowych.

Komentarze

44
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7X
  2
  To nie lepiej przejść z powrotem na siódemkę? Albo na Linuxa ewentualnie.
  • avatar
   klosz007
   2
   Uwaga, reklama...
   • avatar
    wojtek_pl
    1
    To może jest szansa, że przejdę na Win 10 jeżeli można zrobić z nim porządek.
    • avatar
     Zero-Cool
     1
     Hmmm zainstalowałem win 10 manualnie wyłączyłem co się dało jeśli chodzi o przesyłanie danych, tymi programami podanymi tutaj też wyłączyłem co się dało najpierw jednym sprawdzałem, potem drugim, potem oboma (kto wie może M$ zaktualizował w ostatnich tygodniach system tak że te programy nie działają) a i tak na moim internecie 1Mbs w praktce nie da się korzystać z internetu na W10. Jakakolwiek strona ładuje się 30 sek. do tego router rozłącza się z internetem co chwila (tylko jak komputer z W10 jest włączony) jak internet dłużej się nie rozłącza i odpale np. CS:GO mam takie lagi że można się pos**ć a nie pograć.
     Już nie wspominając że po zainstalowaniu windowsa 10 potrzebował drugie tyle co zajmował żeby pobrać z neta (i pewnie jeszcze do niego wysłać). No jak by nie patrzeć kilka dni zmarnowanych w życiu przez walkę z W10, nie wiem czy ja coś spieprzyłem czy ten W10, ale jestem bardzo niezadowolony. Internet w czystym zaktualizowanym W10 działa mi tak samo wolno jak w zasyfionym W7 z włączonym Steam'em i pobieraniem.
     • avatar
      sn00p
      0
      Spybot Anti-Beacon jest absolutnie najlepszym narzędziem do blokowania szpiegujących funkcji w Windows 10! Cały ten UWT to chyba jakaś reklama? Spybot Anti-Beacon nie wymaga instalacji a po ostatnich aktualizacjach nadal działa tak jak wcześniej.
      • avatar
       kristof080
       0
       Masakra, to Jason Bourne mniej sie przejmowal szpiegowaniem, niz co nie ktorzy z was.
       • avatar
        supervisor
        -2
        ...Będziecie teraz pisać news dla każdego "false-positiva"? Trochę to naciągane.
        • avatar
         tymczas_dla_TSa
         0
         W zasadzie wolę zawsze poprzestawiać sobie ręcznie (rejestr, zasady grupy itd), ale wymaga to więcej czasu i trzeba się oklikać, albo oscriptować.

         Tu w zasadzie większość najbardziej przydatnych ustawień włączających i wyłączających podstawowe usługi systemu są podane w czytelny i bardzo łatwy sposób. Kilka kliknięć i nieinteresujące / niepotrzebne nas(m) części OS mamy dezaktywowane.

         Fajny soft.
         • avatar
          Zero-Cool
          0
          Dobry news, przymierzam się do instalacji W10 i ucywilizowania go, a tutaj widzę że mam większość rzeczy podanych które będę potrzebował bez specjalnego szukania.
          • avatar
           Zero-Cool
           0
           I znowu podwójny komentarz...
           • avatar
            vidio
            0
            mnie ten W10Pro, który posiadam na 4 komputerach pasuje całkiem całkiem; nawet nic nie wyłączam, a niech sobie szpiegują, bardziej mnie już te wyskakujące komunikaty o ciasteczkach "letko" denerwują; jedyne co zauważyłem nie teges to to, że mi moja ulubiona strona porno w IE się wywala, a w Firefoxie hula