Nauka

Aktywność mózgu w zerach i jedynkach

przeczytasz w 2 min.

Agencja DARPA rozpoczęła prace nad chipem, który byłby w stanie wydajnie tłumaczyć sygnały neuronowe na kod binarny.

mózg bin

Prowadząca mnóstwo projektów badawczych dla amerykańskiej armii agencja DARPA zapowiedziała kolejny, dosłownie szalony program. NESD (to skrót od Neural System Engineering Design) zakłada zaprojektowanie chipu, który umożliwiłby bezpośrednią komunikację mózgu z komputerami. 

Wierzcie lub nie, ale agencja DARPA naprawdę chce to zrobić. Pewnie, na rynku już od lat istnieją proste technologie tego typu, które pozwalają na przykład pacjentom kontrolować ruchy protez. Obecne interfejsy są jednak zbyt wolne, DARPA porównuje je do sytuacji, w której „dwa superkomputery próbują się ze sobą porozumieć za pomocą 300-bodowego modemu”.

Taki chip musi być szybki, ponieważ…

Dlaczego jednak agencji DARPA tak zależy na wydajności? Wszystko tłumaczą potencjalne zastosowania, jakie naukowcy widzą dla swojego chipu. Przykład: przywrócenie wzroku niewidomej osobie. Wymagałoby to zainstalowania kamery, która na bieżąco transmitowałaby informacje wizualne do mózgu, który to następnie tłumaczyłby te dane na język zrozumiały przez neurony. 

Pomysł DARPA – aktywność mózgu w „0” i „1”.

Aby osiągnąć tego typu cele agencja uruchomiła program NESD. Plan? Zaprojektowanie możliwego do implantacji interfejsu neuronowego, który byłby w stanie zapewnić przesyłanie danych o bardzo dużej rozdzielczości z bardzo dużą szybkością pomiędzy mózgiem człowieka a urządzeniami cyfrowymi. 

Interfejs pracowałby jako tłumacz, konwertując biologiczne sygnały z mózgu na „zera” i „jedynki” zrozumiałe przez komputery i inne urządzenia elektroniczne. Całość polega po prostu na przekształcaniu języka neuronowego na binarny kod cyfrowy (i na odwrót). Choć „po prostu” jest tu chyba jednak nie na miejscu…

Komunikacja obustronna – potencjał i zagrożenia

Interfejs miałby mieć możliwość działania w dwie strony. Przekształcanie danych cyfrowych na język neuronów mogłoby pomóc właśnie osobom, które straciły wzrok lub słuch. Z kolei konwertowanie sygnałów z mózgu na kod binarny pozwałoby kontrolować urządzenia za pomocą myśli. 

Oczywiście, jak zawsze w przypadku ingerencji w mózg istnieją ogromne zagrożenia. Kto chociażby da nam pewność, że ten interfejs będzie nie do zhakowania? 

Niemniej warto przyglądać się temu projektowi, bo efekty – jeśli uda się do nich doprowadzić – mogą mieć ogromne znacznie w przyszłości medycyny i ludzkości w ogóle. Dajcie znać w komentarzach co sądzicie na temat pomysłu agencji DARPA.

Źródło: DARPA, Gizmodo

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Tabalan
  10
  Jakoś nie chce mi się wierzyć, że ten projekt jest rozwijany po to, aby przywrócić wzrok niewidomym. W końcu odpowiada za niego DARPA, czyli Departament Obrony. Fakt, DARPA rozwija projekty mające na celu wsparcie weteranów wojennych, lepsze protezy, bardziej skuteczne terapie, itp. Mimo wszystko, to raczej sprowadza się do wojny i ewentualnych jej skutków (dla strony amerykańskiej). Wątpię, czy jest tak wielu niewidomych weteranów, że specjalnie dla nich by rozwijano tak kosztowny projekt.
  Bardziej bym stawiał na zdalnie sterowane roboty bojowe lub coś w tym stylu.
  • avatar
   mgkiler
   7
   Pomysł bardzo stary.

   Fajnie, że coś rusza w tym kierunku.
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    Dla mnie sama nazwa agencji brzmi złowieszczo. DARPA. Brrr.
    Za każdym razem kiedy są opracowywane takie technologie myślę sobie że to dobrze tworzyć rzeczy które pomogą chorym ludziom ale równie dobrze ta technologia może się przyczynić do 'tworzenia' kolejnych chorych ludzi jeśli wykorzystać ją w wojnach etc.
    Czytałem kiedyś też prognozy pewnego futurologa który opowiadał że za X lat wszczepią nam czip do mózgu i następnie będzie można tam wstrzykiwać informacje zupełnie jak w "Matrixie". Myślę że to właśnie TA technologia pozwoli na takie rzeczy. Słowem cyberpunk pełną gębą.
    • avatar
     BluePandoraBox
     4
     Jesteśmy BORG, opór nie ma sensu !!! Wasze cechy zostaną dodane do naszych...
     • avatar
      SirHawk
      3
      Powoli zbliżamy się do Ghost in the Shell :D
      • avatar
       Stashqo
       1
       Być może kiedyś odszczekam, ale szanse powodzenia w stworzeniu takiego implantu w ciągu najbliższych dekad są takie jak na dojazd rowerem na marsa. Prędzej zus z dyskietek zrezygnuje :)
       • avatar
        Centik
        1
        Robocopa chcą zrobić?
        • avatar
         SirMichael
         0
         zhakują ci mózg i będą mieć dostęp do każdego twojego hasła, każdego wspomnienia. Z jednej strony to źle a z drugiej ułatwiło by sądzenie przestępców.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Taki chip zmieni świat nie do poznania i nie chodzi tu wcale o niewidomych (bo ci są królikami doświadczalnymi, oczywiście korzyść jest obustronna). To broń, dzięki które będzie można tworzyć hybrydy (łączyć człowieka z maszyną). Z takim żołnierzem nikt nie wygra.
          • avatar
           Jericho
           0
           Niemal jak NETRISCA z Serious Sama :D
           • avatar
            xpawelx777
            0
            Takie coś już powstało. Ci, którzy zgodzą się na testy tego badziewia będą inwigilowani na każdym kroku, od czynności codziennych, po takie absurdy jak odbieranie emocji gdy właśnie oglądasz romantyczny film.
            Sam jestem świadkiem takiego czegoś.
            KAŻDY kto się zgodzi na eksperymentowanie dotyczące manipulacji mózgiem, będzie miał zrujnowane życie.
            Szkoda że tylko nieliczni maja okazję zobaczyć na własne oczy człowieka który właśnie mdleje, bo ktoś wysłał takie polecenie z komputera, który steruje mózgiem...