Nauka

Akumulatory przestaną eksplodować dzięki nanodiamentom

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy twierdzą, że nanodiamenty mogą sprawić, że litowo-jonowe akumulatory będą miały długą żywotność i nie będą eksplodowały.

Wybuchające akumulatory mogą odejść do przeszłości. Naukowcy z Drexel University odkryli sposób na rozwiązanie tego problemu. Bronią w walce z eksplozjami mają być nanodiamenty.

Zespół, któremu przewodzi dr Jurij Gogocij, odkrył, że dodanie nanodiamentów do elektrolitu skutecznie zapobiega tworzeniu się dendrytów, które są główną przyczyną przegrzewania się i eksplodowania akumulatorów litowo-jonowych, a więc typu stosowanego obecnie na szeroką skalę. 

Akumulator litowo-jonowy jest złożony z dwóch elektrod (jednej wykonanej z węgla i drugiej z tlenków metali), pomiędzy którymi znajduje się elektrolit (w postaci soli litowych rozpuszczonych w mieszaninie organicznych rozpuszczalników). 

Elektrolit umożliwia wymianę jonów, ale podczas tego procesu dochodzi do gromadzenia się osadów w elektrodzie. Z czasem mogą one prowadzić do przebicia warstwy pośredniej, a wtedy dochodzi do zwarcia, które niejednokrotnie kończy się eksplozją akumulatora.

Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest umieszczenie w katodzie metalu, ale to skraca żywotność akumulatora. Nanodiamenty tymczasem – jak się okazało – nie mają takiego negatywnego skutku, a jeszcze lepiej zapobiegają wybuchom. Teraz naukowcy pracują nad udoskonaleniem swojego rozwiązania.

Źródło: TechSpot. Foto: Drexel University & Tsinghua University

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marcin1ja1
  1
  "Akumulator litowo-jonowy jest złożony z dwóch elektrod (jednej wykonanej z węgla i drugiej z tlenków metali)" - Druga elektroda składa się z tlenku litu plus dodatkowo z tlenków innych metali. Nie ładnie tak bezmyślnie kopiować z wiki. Pomijam fakt, że elektrody wykonane są z metalu a katoda i anoda (biorące udział w przewodnictwie jonowym) wykonane są z węgla i tlenku litu.
  • avatar
   NewUnnamedUser
   -2
   Tak czy siak, Samsung na pewno w to zainwestuje, a to jest dobry argument na podniesienie cen kolejnych flagowców do 5-6 tys. zł.
   • avatar
    Himoto
    -2
    marcin1ja1 - tak się samemu ośmieszyć :) lol :)

    1] Lit = Metal [podstawy chemii z klasy 4]
    2] Druga elektroda wcale nie musi składać się z Litu, bo może to być inny metal w przypadku innego rodzaju baterii, dlatego tak zostało to napisane na Wiki.
    3] nazwa Litowo-jonowym odnosi się od elektrolitu który wypełnia baterię :) czyli [znowu cytat z wiki] "...złożone chemicznie sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.".
    • avatar
     Konsole Rzondzom
     -6
     I będą 5x droższe.