Ciekawostki

Nie u sąsiada. Amazon chce zostawiać paczki w bagażniku albo...

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Gigant z sektora e-commerce, Amazon, ma kolejne pomysły na to, jak zwiększyć skuteczność doręczeń przesyłek do klientów przez firmy kurierskie.

Kolejny miesiąc – kolejny pomysł firmy Amazon na zrewolucjonizowanie dostaw kurierskich. W dotychczasowych główną rolę odgrywały przeważnie drony, ale nie tym razem. 

Jak podaje CNBC, gigant z sektora e-commerce wpadł na pomysł, by wykorzystać nie zdobycze rozwoju technologicznego, lecz… zaufanie klientów. Ci ostatni mieliby mianowicie umożliwiać kurierowi otwarcie bagażnika w ich samochodach, by ci mogli pozostawić tam paczkę (było to już zresztą rozważane w przeszłości).

Jak miałoby to działać? Otóż zainteresowany takim rozwiązaniem klient mógłby zainstalować w swoim samochodzie „inteligentną tablicę rejestracyjną”. Ten element miałby umożliwiać zdalne otworzenie bagażnika za pomocą smartfona. Jeśli uważacie, że to metoda, z którą wiąże się zbyt duże potencjalne niebezpieczeństwo, to musicie wiedzieć, że...

Jest też drugi pomysł: „inteligentny dzwonek do drzwi”, który pozwalałby kurierowi wejść na moment do mieszkania. Nieobecny w domu klient zdalnie otwierałby mu drzwi, by ten mógł pozostawić tam przesyłkę. 

Rozwiązania te mają na celu zwiększenie skuteczności doręczeń, a także eliminację takich sposobów dostarczania paczek jak zostawianie ich u sąsiadów czy przed drzwiami. Pozostaje jednak pytanie, czy klienci będą aż tak gościnni.

Źródło: Engadget, CNBC. Foto: Amazon

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  Gościnność dostawców to jedno, ale ciekawie czy ten system wytrzyma chociaż tydzień bez bycia złamanym...
  15
 • avatar
  Wojtek50008
  Lepsza bylaby "inteligentna" duza skrzynka na listy (paczki) :-)
  12
 • avatar
  Pioyer
  co za durne pomysly
  9
 • avatar
  CrisPL
  To jest proszenie się o kradzież...
  4
 • avatar
  Snack3rS7PL
  Ojjj chyba ktoś tam mocno musiał przyćpać, kompletny odlot...
 • avatar
  Fiona
  Ktoś w Amazon ma ego wielkości planety.

  Druga opcja - chodzi o darmową reklamę
 • avatar
  thepx
  Widać dostarczanie paczek wieczorami jest jeszcze bardziej skomplikowane niż dronami ;)
 • avatar
  KENJI512
  Ale clickbaitowy tytuł :D
  -1
 • avatar
  sparx6
  zamiast skupić się na usprawnieniem AKTUALNYCH rozwiązań to wymyślają 1000 innych sposobów aby ograniczyć kontakt bezpośredni z odbiorcą przesyłki. Im to jest na rękę w razie innej zawartości lub uszkodzonej paczki potem jej oddanie i reklamacja już nie jest tak samo łatwa.

  U niektórych kurierów można wybrać o której godzinie mniej więcej chciał bym otrzymać paczkę, ale już potem nie mogę tego zmienić, a na koniec i tak okazuje się że np. zamiast po południu dostarczają ją rano.
  Niektórzy potrafią odejść od drzwi nie sprawdzając w domofon/dzwonek czy ktoś jest w domu tylko od razu zostawia awizo .... albo i nie zostawi.
  Przecież chyba mają jakiś system że im więcej kurier dostarczy paczek dziennie tym lepiej (ewentualnie jakąś premie dostanie).

  Ale z drugiej strony skoro płacą małe stawki nie ma się co dziwić że Ci bardziej ogarnięci i rzetelni z czasem idą gdzie indziej robić, a reszta tych gorszych ma popularne "wyjebane", lub po prostu są co rusz zmieniają się nowi robole.