Komputery

AMD chce zawstydzić konkurencję - 30-krotnie lepsze superkomputery do 2025 roku

przeczytasz w 2 min.

AMD ostatnio coraz mocniej atakuje na rynku superkomputerów. Jeśli jednak myśleliście, że „czerwoni” na tym poprzestaną to byliście w błędzie – producent właśnie zapowiedział nową inicjatywę, według której postawił sobie za cel przebicie trendu rozwoju sprzętu o 150%.

Pamiętacie inicjatywę AMD o nazwie 25x20? Plan zakładał 25-krotne zwiększenie efektywności energetycznej mobilnych procesorów do 2020 roku. Producent nie tylko spełnił założenia, ale nawet je przekroczył! Tym razem producent idzie o krok dalej i zapowiada inicjatywę 30x2025 - 30-krotne zwiększenie efektywności energetycznej superkomputerów do 2025 roku.

AMD zapowiada przyspieszenie na rynku superkomputerów

Podczas raportu korporacyjnej odpowiedzialności (Corporate Responsibility Report), AMD przedstawiło cztery kluczowe obszary, w jakich firma planuje podejmować dalsze działania: cyfrowy wpływ, zarządzanie środowiskowe, odpowiedzialność za łańcuch dostaw oraz różnorodność, przynależność i integracja.

AMD - rozwój superkomputerów

Jednym z celów jest tutaj inicjatywa 30x2025 – założenie jest takie, aby do 2025 roku 30-krotnie zwiększyć efektywność energetyczną aplikacji AI i HPC (superkomputerowych), które będą działać w oparciu o systemy z procesorami AMD Epyc i akceleratorami AMD Instinct. Plany wydają się ambitne, bo cel ten przekracza o 150% trend branżowy w zakresie poprawy efektywności w porównaniu do poprzednich 5 lat.

„Biorąc pod uwagę to, jak komputeryzacja staje się wszechobecna – od brzegu, przez rdzeń, po chmurę, AMD zajęło odważne stanowisko na temat efektywności energetycznej swoich procesorów, tym razem w zakresie zastosowań dot. sztucznej inteligencji i superkomputerów, które korzystają z akceleracji sprzętowej. — powiedział Addison Snell, dyrektor generalny Intersect360 Research. — Przyszłe ulepszenia są coraz trudniejsze, a postępy w imię Prawa Moore’a znacznie spowolniły. 30-krotne zwiększenie efektywności energetycznej w ciągu 5 lat to będzie imponujące osiągnięcie techniczne, które odpowiednio zademonstruje siłę technologii AMD oraz nacisk firmy na zrównoważony rozwój środowiskowy.”

AMD 30x2025

AMD 30x2025

Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim potężny przyrost wydajności względem poboru energii elektrycznej. Producent zapowiada, że dzięki inicjatywie zaoszczędzona zostanie potężna ilość energii elektrycznej, a koszty energetyczne pojedynczego obliczenia w ciągu 5 lat spadną o 97%.

Czy plany AMD rzeczywiście się spełnią? O tym przekonamy się za 4 lata.

Źródło: AMD

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kapitan Nocz
  1
  Już teraz konstrukcje od AMD są bezkonkurencyjne pod względem efektywności energetycznej w środowisku superkomputerowym. Może cel jest zbyt ambitny, ale już samo dążenie do niego będzie z korzyścią dla wszystkich.
  • avatar
   rafael
   0
   Jeśli dobrze zrozumiałem, to wzrośnie wielokrotnie moc obliczeniowa superkomputerów, ale zachowany zostanie ten sam pobór energii ? Czy może jednak pobór energii spadnie?
   Inaczej mówiąc, efektywność energetyczna wzrośnie poprzez zwiększenie wydajności obliczeniowej, czy też zostanie zwiększona wydajność obliczeniowa ale na tyle, aby równocześnie uzyskać pewien spadek poboru energii (jaki?) ?
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ten cel niby odważny, a tak naprawdę AMD ma wszelkie technologie aby tego dokonać, i te prognozy są ustawione na bardzo bezpiecznym poziomie. Głównym punktem jest tu to, że procesory serwerowe zazwyczaj cisną na max wydajność, bez oglądania się na zużycie mocy. Czas to zmienić.
    • avatar
     Silver
     -1
     W przypadku procesorów x86 w 2035 rok byłbym w stanie uwierzyć w taki przeskok względem obecnych rozwiązań, bo sugerowałby, że nie tylko proces technologiczny, ale i niewątpliwie materiały pozwoliły to uzyskać. Czyżby ktoś przerysował to zero? Trzy krotna jest tu po prostu możliwa, nie ma co przesadzać z prawdopodobieństwem.
     Jedyne faktyczne wytłumaczenie, którym ta 30 mogłaby być podyktowana to ARM - tu jest pole do popisu, że tą efektywność dałoby się uzyskać. A może AMD ma asa pokroju procesorów M1 i M2?
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Obawiam się, że 30× jest możliwe ale w half-precision dla floatów (któreś 16-bit). A jeśli ktoś potrzebuje double precision (64-bit)i marzył że może kiedyś będzie niesoftware'owe quad precision, to się nie doczeka. Dobrze jak nie przytną wydajności w double.
      • avatar
       Gatts-25
       -2
       Można rzec, że pod koniec roku 2025 układy SOC w Smartfonach będą zjadały dzisiejsze komputery entuzjastów z procesorami potrzebującymi 250W i kartami graficznymi z 300W. Czyli x25 to było początkowo tylko początkowe założenie a teraz będzie x30. To wszystko w przeciągu 5 lat. Sporo ludzi nie jest w stanie ogarnąć tego postępu.
       • avatar
        Konto usunięte
        -6
        Tensor cores od AMD confirmed.