Procesory

AMD A85FX - nowy chipset dla procesorów Llano

przeczytasz w 2 min.

Już w czwartym kwartale tego roku w ofercie AMD pojawią się trzy nowe procesory Llano, z których dwa będą mieć odblokowany mnożnik. W przyszłym roku czeka nas również premiera chipsetu A85FX, a więc flagowego układu dla płyt głównych z podstawką FM1.

Miesiąc temu pisaliśmy o planach AMD dotyczących wydania w tym roku łącznie 13 układów Llano. Do końca nie wiadomo czy założenia te się spełnią, ale dotarliśmy do informacji, że już za niedługo producent będzie gotowy do wytwarzania trzech nowych układów.

Dokładnie chodzi o modele A8-3870K, A6-3670K i A8-3820. Pierwszy z nich oferuje 4 rdzenie o taktowaniu 3 GHz oraz po 1 MB pamięci L2 dla każdego z nich (łącznie 4 MB). W procesorze zostanie zintegrowany układ graficzny Radeon HD 6550D, który będzie wyposażony w 400 procesorów strumieniowych, a jego taktowanie wyniesie 600 MHz. Drugi model także ma cztery rdzenie i 4 MB pamięci L2, ale jego zegar wynosi 2,7 GHz. Dodatkowa różnica sprowadza się także do zastosowanego układu graficznego – w tym przypadku jest to Radeon HD 6530D z 320 procesorami strumieniowymi o częstotliwości pracy 444 MHz.

Współczynnik TDP dwóch modeli wynosi 100 W i cechują się one odblokowanym mnożnikiem. Dzięki temu ich podkręcanie jest stanowczo ułatwione. A8-3820 ma cztery rdzenie, których standardowe taktowanie wynosi 2,5 GHz i może się zwiększyć do 2,8 GHz w trybie Turbo CORE. Podobnie jak w przypadku wszystkich konstrukcji z serii A8, także i ten został wyposażony w Radeona HD 6550D. TDP modelu wynosi jednak 65 W.

 

założenia AMD odnośnie produkcji procesorów Llano

 Kliknij, aby powiększyć

Wszystkie trzy procesory dostępne będą w czwartym kwartale tego roku. Warto zaznaczyć, że A8-3870K jest już w fazie masowej produkcji, a A6-3670K i A8-3820 będą do niej zdolne na początku listopada – wtedy też należy się spodziewać ich premiery.

 

dane odnośnie konstruowania chipsetów dla płyt głównych z podstawką FM1

  Kliknij, aby powiększyć

 

Oprócz nowych procesorów, AMD planuje również wydać nowy chipset dla płyt głównych. Wiadomo, że nosić on będzie oznaczenie A85FX i w tym kwartale są opracowywane jego próbki inżynieryjne. Pod koniec tego roku zyska on status gotowego do produkcji, a na początku przyszłego roku rozpocznie się jego masowa produkcja. Nie wiadomo jednak czym będzie się różnić w stosunku do obecnego A75.

 

Więcej o procesorach AMD Llano:

Źródło: expreview.com

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  troche bez sensu z tym nowym chipsetem. Llano nie potrzebują drogich płyt tym bardziej, że wcale nie są wydajnymi układami, tylko należą do taniego segmentu rynku. No chyba, że FM1 będzie zgodne z FM2 i będzie można wcisnąć na taką płytę 10 rdzeniowego bulldozera?
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   100 WATÓW TDP?!?!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    bieda z nędzą ale co się dziwić to czipset amd
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "W kolejnym będzie gotowy do produkcji, a na początku przyszłego roku ruszy jego produkcja. " - nie ma to jak zdanie poprawne stylistycznie i logicznie;)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      skoro robią procki z Llano z odblokowanym mnożnikiem, to pewnie chcą też zrobić mostek dla nich przystosowany.. nie sądzę aby były to jakieś istotne zmiany.