Procesory

AMD Bristol Ridge - specyfikacja nowych procesorów dla laptopów

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
12 komentarzy Dyskutuj z nami

Nieoficjalne informacje wskazują, że receptą na podbicie rynku mobilnego będą podrasowane układy APU Carrizo.

AMD APU procesor

AMD w tym roku ma wydać kilka nowych generacji procesorów – wprawdzie największe oczekiwania dotyczą desktopowych modeli (w tym układów na bazie mikroarchitektury Zen), ale nowości pojawią się również w segmencie mobilnym. Czym koncern z Sunnyvale będzie próbowali podbić rynek laptopów?

Wprawdzie AMD raczej niechętnie mówi o nowych platformach, ale w sieci zaczynają się pojawiać przecieki (oczywiście nieoficjalne). W segmencie mobilnym czeka nas premiera 7. generacji układów APU o nazwie kodowej Bristol Ridge – modele te zastąpią 6. generację o nazwie kodowej Carrizo, ale będą miały kilka wspólnych cech.

Nadal będziemy mieli do czynienia z rdzeniami na bazie mikroarchitektury Excavator i układem graficznym na bazie architektury GCN 1.2, a całość będzie korzystać z takiej samej obudowy FP4 (układy będą lutowane bezpośrednio na laminacie).

AMD - plany wydawnicze procesorów na 2016 rok

Główną zmianą na być obsługa dwóch standardów pamięci – starszych modułów DDR3 oraz nowszych i wydajniejszych DDR4. Oprócz tego producent zwiększy taktowanie procesora i grafiki, jednocześnie zmniejszając współczynnik TDP (na zasadzie konfigurowalnego cTDP). Poniżej możecie zapoznać się z nieoficjalną specyfikacją wersji „cywilnych” i profesjonalnych (również w porównaniu do modeli z obecnej generacji Carrizo).

AMD APU Bristol Ridge procesory - specyfikacja

Wychodzi więc na to, że tak naprawdę będziemy mieli do czynienia z podrasowanymi układami Carrizo, które mogą okazać się dużą szansą na zdobycie rynku mobilnego – według zapowiedzi z konferencji ISSCC 2015, dzięki lepszemu zarządzaniu energią, wydajność układów Bristol Ridge ma wzrosnąć nawet o 15%. Dokładny termin premiery procesorów i urządzeń w nie wyposażonych jednak jeszcze nie jest znany.

Źródło: BenchLife, The New Citavia Blog, EETimes

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  t800mm
  7
  Czyli w Mobile trzeba poczekać do 8 generacji, opartej na ZEN, ale Desktop to jesień/zima tego roku. Myślę że wielu ludzi w końcu będzie chciała zmienić nieśmiertelne SB, IB na coś nowego. Jest to szansa dla AMD jeżeli architektura ZEN okaże się mocna i dobrze wyceniona. Intel też nie śpi i zaraz wyjdą Skylake z naprawdę mocnym Iris Pro. Już mam powoli dosyć dominacji Intela i sztucznego dawkowania przyrostu mocy po 5-7% z generacji na generację. Przecież z technologicznego punktu widzenia nie ma przeszkód żeby mainstream i5 miał 8 rdzeni i 8 plus HT w i7. Nie ma nic lepszego dla nas konsumentów od silnej konkurencji. Kiedyś, tak z 15-20 lat temu to była walka.. i przyrosty po 40-100% z generacji na generację..
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Eh znawcy - Logo AMD przd kupnem ATI - http://siliconangle.com/files/2011/11/amd.jpg
  Logo ATI przed wykupieniem przez AMD - http://p1.pichost.me/i/14/1366135.jpg
  Logo AMD po kupnie ATI - GPU - http://www.notebookcheck.net/uploads/tx_nbc2/48832G_AMDr_E_RGB_02.jpg
  CPU - http://allegro.wndcomp.com.pl/SystemAllegro/zdjecia/boxy/351_459.jpg

  Już wiecie skąd zieloni?
 • avatar
  BariGT
  0
  "Wychodzi więc na to, że tak naprawdę będziemy mieli do czynienia z podrasowanymi układami Carrizo, które mogą okazać się dużą szansą na zdobycie rynku mobilnego"

  Tak jakby Carizzo to byly jakies wypasy...
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  na nic nie czekam i tak wiem jak będzie :) a każdy liczy i się łudzi że AMD rozwali Intela .. pytam się jak ? Intel 80% procesorów a co za tym idzie ma kasę i wydaje najwięcej na badania i co dalej ? wiadome AMD przegrało wojnę ,miało okazje się wybić za czasów 64 FX szkoda teraz tak pozostanie
 • avatar
  misko8791
  -7
  AMD "zieloni" ?? z której strony? kiedy zmienili obóz?
 • avatar
  AmigaPPC
  0
  Wolę notebooka
 • avatar
  jkbrenna
  0
  Cos jeszzcze dlugo bedziemy na ZEN czekac, ostatnia od nich wiadomosc:

  Durante la presentazione il computing engineer Liviu Valsan ha mostrato una slide in cui si riassumono le principali caratteristiche dei futuri Opteron. AMD, di recente, ha confermato che i primi processori Zen debutteranno non prima del quarto trimestre dell'anno.

  Nie bedzie ich wczesniej niz 4 kwartal tego roku..