Procesory

AMD zapowiada APU Bristol Ridge dla PC - pierwsze szczegóły o platformie AM4

przeczytasz w 3 min.

Procesory AMD APU Bristol Ridge mają być łącznikiem między leciwą architekturą modułową a nowoczesną platformą AM4.

Pod koniec maja nastąpiła oficjalna premiera mobilnych procesorów AMD APU Bristol Ridge, ale na ich desktopowe odpowiedniki musimy jeszcze trochę poczekać. Wiadomo jednak, że wydarzenie to zbliża się coraz większymi krokami – producent zapowiedział, że pierwsze gotowe komputery z nimi pojawią się jeszcze w tym roku w ofertach firm HPLenovo. Przy okazji poznaliśmy szczegóły o 7. generacji układów APU oraz nowej platformie AMD AM4.

Procesory AMD APU 7. generacji „Bristol Ridge” mają wiele wspólnego z poprzednimi modelami 6. generacji „Carrizo”. Nadal mamy do czynienia z rdzeniami Excavator i układem graficznym na bazie architektury GCN (tym razem już w wersji 3.0 zamiast 2.0), ale producent wprowadził w nich kilka znaczących usprawnień.

AMD APU Bristol Ridge

Jedną z głównych zmian jest inne podejście do zintegrowanych interfejsów wejścia/wyjścia – podstawowe kontrolery znalazły się w procesorze, natomiast ich uzupełnienie jest dostępne w chipsecie (funkcjonalność różni się w zależności od modelu chipsetu). Nowa platforma może pochwalić się wsparciem dla portów USB 3.0 i USB 3.1, a także obsługą nowoczesnych dysków pod PCI-Express i SATA Express.

AMD APU Bristol Ridge

AMD APU Bristol Ridge

No właśnie, nowe procesory będą współpracować z całkowicie nowymi chipsetami z serii 300 (nazwa kodowa Promontory). Modele X/B/A300 nie oferują praktycznie żadnych dodatkowych kontrolerów i znajdą zastosowanie w miniaturowych komputerkach SFF, natomiast w komputerach procesorami Bristol Ridge głównie pojawią się modele A320 i B350. Oprócz tego producent planuje jeszcze wydać high-endowy układ (zapewne już pod kątem procesorów Summit Ridge na bazie mikroarchitektury Zen - też pod podstawkę AM4), ale jego oznaczenie i specyfikacja jeszcze nie jest znana.

AMD APU Bristol Ridge

Co istotne, nowe chipsety charakteryzują się też znacznie niższym współczynnikiem TDP, więc można podejrzewać, że zostały wykonane w niższym procesie technologicznym.

AMD APU Bristol Ridge

W procesorach zintegrowano również 2-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400, który oferuje nawet o 22% wyższą przepustowość względem kontrolera z… 5. generacji - Godavari (DDR3-2133). Wbrew pozorom porównanie nowych modeli aż do piątej generacji wcale nie jest niedopatrzeniem lub chwytem marketingowym, bo modele Carrizo praktycznie nie występowały w wersjach dla komputerów stacjonarnych (za wyjątkiem modelu Athlon X4 845, który niedawno mieliśmy okazję przetestować), więc producent odniósł się do jeszcze wcześniejszych konstrukcji, szerzej dostępnych dla desktopów.

AMD APU Bristol Ridge

Kolejna znaczącą zmianą jest sprzętowe wsparcie dla nowoczesnych formatów wideo – w tym także VP9 i H.265/HEVC. Funkcja ta nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem, bo materiały wideo generują większość ruchu sieciowego zwykłych użytkowników – szczególnie teraz, gdy znacznie wzrasta udział materiałów dostępnych w lepszej jakości: HD lub UHD.

AMD APU Bristol Ridge

Producent planuje wprowadzić do oferty osiem procesorów dla komputerów stacjonarnych pod gniazdo AM4 – modele A12, A10 i A8 zostały wyposażone w dwa moduły/cztery wątki i układ graficzny Radeon R7, natomiast A6 w jeden moduł/dwa wątki i układ graficzny Radeon R5 (wersje z dopiskiem E charakteryzują się obniżonym współczynnikiem TDP, a A6-9500E dodatkowo słabszą grafiką). Athlon X4 950 nie dysponuje zintegrowanym układem graficznym, więc może być dobrym wyborem dla konfiguracji z zewnętrzną kartą graficzną.

Przy okazji warto zauważyć, że nowe procesory pracują z całkiem wysokimi zegarami, a ich współczynnik TDP wynosi zaledwie 35 lub 65 W. Szkoda tylko, że zabrakło wersji z odblokowanym mnożnikiem (a przynajmniej jeszcze o nich nic nie wiadomo).

W materiałach producenta oczywiście nie mogło zabraknąć slajdów z prezentacją wydajności nowych procesorów, a więc tego co użytkownicy Benchmarka lubią najbardziej :-)

AMD APU Bristol Ridge

AMD APU Bristol Ridge

Producent porównał topowe modele A12-9800/A12-9800E do konkurencyjnych układów Core i7-6500/6500T – i to nie tylko pod kątem wydajności, ale też efektywności energetycznej. Teoretycznie modele APU Bristol Ridge wypadają tutaj dużo lepiej, niemniej jednak warto mieć na uwadze, że testy wykonano w syntetycznych benchmarkach 3DMark 11 i PCMark 8. Jak będzie w realnych zastosowaniach? Cóż, tego jeszcze nie wiemy.

AMD APU Bristol Ridge

AMD APU Bristol Ridge   AMD APU Bristol Ridge

Na koniec warto podkreślić, że jak na razie mamy do czynienia z zapowiedzią nowych procesorów i początkowo będą one dostarczane do segmentu OEM – pierwsze komputery mają być dostępne jeszcze w tym roku w ofertach firm HP i Lenovo, przy czym według naszych informacji niekoniecznie chodzi tutaj o jego końcówkę. Producent jeszcze nie ujawnił kiedy nowe procesory pojawią się w kanale sprzedaży komponentów.

Źródło: AMD

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kojot321
  17
  Kolejna runda. AMD vs Intel. Szkolny kujon z niedowagą vs osiłek kiblujący 3 rok. Oby tym razem się udało...
  • avatar
   supervisor
   8
   Najważniejszą informacją we wszystkich slajdach dla mnie jest "Exceptional longevity" z slajdu o podstawce AM4. Co oznacza że AM4 nie będzie zmieniana przez dłuższy czas, i kilka generacji procesorów będzie można na niej przeżyć bez konieczności kupowania nowych płyt głównych.
   • avatar
    qverious
    3
    Slajdy "Amazing Performance" i "Amazing Efficiency" to prawdziwe mistrzostwo. Zestawianie A12-9800 z Core i5-6500 i pisanie "Equal Performance" i "Higher Efficiency" świadczy o "wyjątkowym" kunszcie w produkcji slajdów i wieloletnim doświadczeniu w "porównywaniu" procesorów.
    Aż można by się zastanowić poco AMD pracuje nad ZEN i przejściem na proces 14nm skoro już w obecnej architekturze i procesie biją konkurencję na głowę?
    Porównanie z uwzględnieniem ceny powinno wypaść jeszcze lepiej, przynajmniej jeśli nowe APU nie będą znacznie droższe niż te które są teraz na rynku.
    Nic tylko czekać aż się pojawią i kupować (najlepiej od razu ze 3 sztuki)
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Znając realia to szeroka dostępność płyt i procesorów będzie u nas gdzieś na początku 2017 r . Trochę późno jak na 28 nm , które jest na rynku już tak długo ...
     Teoretycznie ze slajdów wynika że poszli po rozum do głowy i będą to starali się wkładać do kompów które mają być konkurencją dla nuca . W praktyce nie widzę tego ...
     • avatar
      BariGT
      -4
      I to jest wlasnie problem AMD - brak planu. Kolejne odgrzewanie fatalnej architektury (vide netburst) i trwonienie sily i srodkow zupelnie na prozno. Nawet najbardziej zagorzali fanboje i tak czekaja na ZEN a dla tych obecnie siedzacych na jakims spychaczu czy innej koparce to przeciez zadna roznica.

      Pytanie: No kto to kupi?
      • avatar
       kazik1902
       0
       Póki co marketing jak zawsze winduje te słupki w górę. Po prezentacji liczyć się będą tylko 3 rzeczy: wydajność, wydajność i jeszcze raz cena.