Procesory

Układy AMD APU na 2014 rok zaoferują nawet 2x wyższą wydajność

przeczytasz w 2 min.

Producent planuje wydać modele Kaveri, Beema i Mulins, które zaoferują jeszcze wyższą wydajność i wprowadzą nowe rozwiązania technologiczne.

AMD APU A procesor Lisa Su zdjęcie

W przyszłym roku koncern AMD ma zamiar wydać trzy nowe rodziny układów APU dla urządzeń mobilnych – Kaveri, Beema i Mullins. Konstrukcje te zaoferują jeszcze wyższą wydajność i jednocześnie będą pobierać mniej mocy. Nie obejdzie się również bez nowych rozwiązań technologicznych i optymalizacji pod kątem systemu operacyjnego Windows 8.1.

Najwydajniejsze modele Kaveri – następcy obecnych układów Richland – będą produkowane w 28-nanometrowym procesie technologicznym i zostaną wyposażone w 2-4 rdzenie Steamroller oraz zintegrowaną grafikę bazującą na architekturze GCN (Graphics Core Next). Dodatkowo mają one obsługiwać technologie TrueAudio i HSA. Współczynnik TDP (Thermal Design Power) poszczególnych modeli wyniesie 15 – 35 W.

W urządzeniach 2-w-1 i laptopach pojawią się modele Beema - podobnie jak poprzednicy z rodziny Kabini, będą one miały postać układów SoC wytwarzanych w 28-nanometrowej litografii. Konstrukcje te zostaną wyposażone w 2 – 4 rdzenie Puma oraz układ graficzny zgodny z architekturą GCN, natomiast całość ma się charakteryzować współczynnikiem TDP rzędu 10 – 25 W.

AMD APU Kaveri Beema Mullins plany 2014 slajd

Producent chwali się, że modele te zaoferują około 2-krotnie wyższą wydajność w przeliczeniu na wat pobieranej mocy. Warto jednak zauważyć, iż w teście porównano układy o współczynnikach TDP 15 i 25 W, a sama wydajność wzrosła o około 20% w 3DMark 11 (823 vs 685 pkt) oraz 24% w PCMark 8 (2,312 vs 1861 pkt).

Dla tabletów oraz słabszych urządzeń 2-w-1 i laptopów opracowano procesory Mullins – następców obecnych modeli Temash. W układzie SoC znajdą się 2 - 4 rdzenie Puma oraz grafika zgodna z architekturą GCN. Współczynnik SPD (Scenario Design Power) całego procesora oszacowano na około 2 W.

AMD APU Beema Mullins wydajność slajd

W tym przypadku możemy liczyć na jeszcze wyższą wydajność w stosunku do pobieranej mocy – do porównania wykorzystano jednak modele o TDP 8 i 4,5 W, a wzrost wydajności wynosił odpowiednio  27% w 3DMark 11 (458 vs 580 pkt) oraz 35% w PCMark 8 (1343 vs 1809 pkt).

AMD Security Processor technologia slajd

Na uwagę zasługuje technologia AMD Security Processor, a więc dodatkowy układ ARM (bazujący na rdzeniach Cortex-A5) w procesorach Beema i Mullins, który chroni urządzenie i zainstalowane na nim aplikacje przed atakami sieciowymi.

AMD APU Kaveri Beema Mullins optymalizacja Windows 8.1 slajd

AMD chwali się również optymalizacją nadchodzących układów APU pod system operacyjny Windows 8.1 – konstrukcje te będą obsługiwać technologię bezprzewodowego przesyłania obrazu Wireless Display, a zintegrowana grafika przyspieszy działanie przeglądarki internetowej Internet Explorer 11.

AMD APU Kaveri Beema Mullins optymalizacja Windows 8.1 slajd

Ponadto urządzenia z nowymi procesorami mają przechodzić ze stanu uśpienia do pracy w 0,5 sekundy, a wbudowany akumulator pozwoli na przebywanie w trybie uśpienia nawet przez 14 dni.

Źródło: ComputerBase, KitGuru (foto)

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Z amd to jest tak że problemem nawet nie jest to że układy są słabe czy złe,problemem jest to że ich poprostu nie ma w sklepach.Piszą o następcy Kabini podczas gdy układ ten dopiero teraz szerzej zaczyna się pojawiać w sprzęcie dostępnym w sklepie.Ponad pół roku po premierze.W dodatku często w jakichś dziwacznych konfiguracjach w 15 calowych laptopach do których zwyczajnie sie nie nadaje.Nie wiem kto jest za to odpowiedzialny,intel,rada bezpieczeństwa onz czy synod biskupów?Mało mnie to obchodzi,stwierdzam jednak stan faktyczny.
  Nad tym trzeba popracować a nie nad slajdami.
  • avatar
   masta_rops
   5
   miłe zaskoczenie na slajdach steamroler do 35 W ma pobierać, jeśli to będzie prawda to faktycznie całkiem niezłe CPU będzie.
   • avatar
    Oktawian
    4
    Urządzenia w tym procesory pobierają energię a nie moc.
    • avatar
     GLI75
     4
     Podobno układy na 2020 rok zaoferują 40-krotnie większą wydajność... ale co nas to obchodzi... :-|
     • avatar
      mail_papieza
      2
      Trusted Computing - który byłby w odpowiedni sposób zaprojektowany, mógłby spowodować techniczną możliwość cenzury na komputerach. Na dzień dzisiejszy nie jest to możliwe, ale sprzętowa biała lista programów, które można uruchomić będzie możliwa właśnie z odpowiednio zaprojektowanym układem odpowiadającym za "Trusted Computing".
      https://www.youtube.com/watch?v=WATpJB4YhPs
      • avatar
       jkbrenna
       1
       widze, ze tutaj na forum, jest pelno niedouczonych madrali, ktorzy na lekcjach fizyki w szkole podstawowej( o technikum i politechnice juz nie mowie) spali, a za ich promocje mamusia sie oddawala..niestety pewni redaktorzy tez do nich nalezali...ale jakos wszyscy w Polce doskonale na Unijnych dodatkach sie znaja...i sa wspaniali,w tym , jak je dostac, nic nie umiac robic...wystarczy po polsku umiec pisac...
       • avatar
        jkbrenna
        -2
        Temash juz ma nastepce,,,,,,,,,
        • avatar
         Konto usunięte
         -4
         Ładnie to wygląda, ale w 2014 to intel pokaże w rynku mobilnym układy na 14nm. Ciężko będzie AMD z 28nm rywalizować w kategorii wydajność/W.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          ta laseczka na zdjęciu jest super