Procesory

AMD jeszcze nigdy nie było tak mocne na rynku procesorów dla laptopów

przeczytasz w 1 min.

AMD ma powody do zadowolenia – to już kolejny kwartał, gdy producent zdobywa coraz większe udziały na rynku procesorów. W segmencie laptopów można nawet mówić o nowym rekordzie.

Ostatnie premiery AMD można uznać za wyjątkowo udane. Szczególnie dobrze wypadły modele Ryzen 3000 oraz mobilne jednostki Ryzen 4000, co ma przełożenie na udział producenta na rynku procesorów.

AMD coraz mocniejsze na rynku procesorów

Agencja Mercury Research opublikowała raport na temat rynku procesorów x86 w 3. kwartale 2020 roku. Potwierdzają się prognozy o coraz lepszych wynikach AMD – ogólny udział wzrósł o 4,1 punktu procentowego względem poprzedniego kwartału, co daje wynik na poziomie 22,4% (to najlepszy wynik producenta od 4. kwartału 2007 roku!).

Segment rynkuUdziałyRóżnica względem Q2 2020Różnica względem Q3 2019
Ogólnie procesory x86 (bez IoT)22,4%+4,1 pp+6,3 pp
Komputery stacjonarne (bez IoT)20,1%+0,9 pp+ 2,1 pp
Laptopu (bez IoT)20,2%+0,3 pp+5,5 pp
Serwery (bez IoT)6,6%+0,8 pp+2,3 pp

Jak się kształtują wyniki w poszczególnych segmentach rynku?

Na rynku komputerów stacjonarnych (wyłączając IoT) producent osiągnął 20,1%, co oznacza wzrost o 0,9 punktu procentowego w porównaniu do zeszłego kwartału – tak dobrego wyniku nie notowano od 4 kwartału 2013 roku!

Jeszcze lepiej wygląda sytuacja na rynku laptopów (wyłączając IoT). AMD obejmuje tutaj już 20,2%, co oznacza wzrost o 0,3 punktu procentowego względem poprzedniego kwartału. Producent jeszcze nigdy nie notował tak dobrego wyniku.

Firma AMD zyskuje również na rynku serwerowych procesorów x86, jednak postęp zmian nie jest tak ogromny – obecnie obejmuje 6,6% rynku, więc o 0,6 punktu procentowego więcej względem minionego kwartału.

AMD nie przerywa ofensywy i szykuje kolejne premiery procesorów

Wiemy, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i przygotowuje kolejne generacje procesorów. Dzisiaj (5 listopada) na rynku mają zadebiutować modele Ryzen 5000 dla komputerów stacjonarnych, a w późniejszym terminie pojawią się też nowe modele dla laptopów i serwerów. Intel nadal jest liderem branży, ale może stopniowo tracić na znaczeniu.

Źródło: AMD, ComputerBase

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marek1981
  11
  Intela trzymają umowy długoterminowe z producentami OEM, to oni trzymają moce przerobowe pod dostarczeniem ich usługi a w dobie ogólnoświatowego paraliżu nową grypą AMD nie może się przebić, ale tak znacząco wyprzedzają Intela w CPU iż muszą się producenci OEMowi ukorzyć (jak ostatnio Dell, co zarzekał się że nie opłaca mu się wprowadzać do oferty sprzętu na AMD bo znikomy rynek odbiorców)
  • avatar
   danieloslaw1
   9
   No i bardzo dobrze. Teraz intelku obudz sie i zrób coś dobrego. Chcemy konkurencji a nie kolejnego monopolu na lata
   • avatar
    fujiyama
    7
    A komputronik sobie leci w kulki
    Za 5900X chce 2949, chyba ich pogrzało i to zdrowo podnosić marżę o 400zł.