Procesory

Intel w tarapatach - AMD szykuje 96-rdzeniowe procesory z obsługą DDR5 i PCIe 5.0

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
45 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD powoli obejmuje kolejne udziały na rynku procesorów dla serwerów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kolejna generacja układów może znacząco przyspieszyć ten trend – w planach producenta są potężne jednostki, które mogą wywrócić rynek serwerów do góry nogami.

AMD to nie tylko procesory dla desktopów, ale coraz lepsze modele dla serwerów. Jesteśmy po premierze procesorów Epyc 7002 „Rome”, ale niebawem na rynku mają zadebiutować jeszcze lepsze modele z nowej generacji Epyc 7003 „Milan”. Wiemy, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i pracuje nad kolejną generacją - Epyc 7004 „Genoa”. Do sieci wyciekła specyfikacja jednostek.

Specyfikacja nowych procesorów AMD Epyc

AMD Epyc - plany wydawnicze producenta

Producent póki co nie ujawnił zbyt wielu informacji na temat nowych procesorów Epyc – z potwierdzonych danych wiemy tylko tyle, że modele Genoa (4. generacja Epyc) będą bazować na architekturze Zen 4 i zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii.

Więcej szczegółów wyjawił użytkownik Twittera o pseudonimie ExecutableFix (znany z innych przecieków dotyczących sprzętu).

AMD Epyc Rome/Milan i GenoaHipotetyczne porównanie budowy procesorów AMD Epyc 7002 "Rome" / 7003 "Milan" i AMD Epyc 7004 "Genoa"

Producent podobno planuje rozbudować jednostki z 64 rdzeni/128 wątków do 96 rdzeni/192 wątków – w takim przypadku układ składałby się aż z 13 chipletów (12 z rdzeniami i 1 z interfejsami). Oprócz tego zaoferują one 12-kanałowy kontroler pamięci DDR5-5200 ECC i wsparcie dla interfejsu PCI-Express 5.0 (128 linii dla konfiguracji jednoprocesorowych i 160 linii dla konfiguracji dwuprocesorowych).

AMD Epyc Genoa - specyfikacja rdzeni Zen 4

Więcej rdzeni oraz wsparcie dla szybszych pamięci przełoży się na poprawę wydajności i efektywności energetycznej. W sieci pojawiły się również informacje, że rdzenie Zen 4 zaoferują wsparcie dla instrukcji AVX3-512 i BFLOAT16, które powinny znacząco wpłynąć na poprawę osiągów w zastosowaniach wykorzystujących głębokie uczenie (do tej pory procesory AMD przegrywały pod tym względem z konkurencyjnymi jednostkami Intela).

AMD AM4 vs SP3 vs SP5 - porównanie wielkości procesorów
Porównanie wielkości procesorów pod gniazdo AMD AM4, SP3 i SP5

Zmiany w specyfikacji oczywiście wymuszą zmianę platformy. Procesory będą korzystać z nowej podstawki SP5 (LGA 6096) – według informacji użytkownika Patric Schur, będzie to dużo większe gniazdo niż obecnie wykorzystywane SP3 (sam procesor ma mieć wymiary 72 mm × 75,4 mm!).

Procesory AMD Epyc 7001 AMD Epyc 7002 AMD Epyc 7003 AMD Epyc 7004
Generacja Naples Rome Milan Genoa
Architektura Zen Zen 2 Zen 3 Zen 4
Liczba rdzeni/wątków do 32/64 do 64/128 do 64/128 do 96/192
Kontroler pamięci RAM 8-kanałowy DDR4-2666  ECC 8-kanałowy DDR4-3200 ECC 8-kanałowy DDR4-3200 ECC 12-kanałowy DDR5-5200 ECC
Kontroler PCI-Express 128x PCIe 3.0 128x PCIe 4.0 128x PCIe 4.0 128x PCIe 5.0
Gniazdo SP3 SP3 SP3 SP5
TDP do 200 W do 280 W do 280 W do 320 W
Rok premiery 2017 2019 2021 2022

Kiedy premiera procesorów AMD Epyc Genoa?

Procesory AMD Epyc Genoa mają zadebiutować w przyszłym roku (docelowo będą one konkurować z modelami Intel Xeon Sapphire Rapids). Układy znajdą zastosowanie w serwerach, centrach danych i systemach HPC – wśród zapowiedzianych konstrukcji jest superkomputer El Capitan, który w 2023 roku ma objąć pozycję najwydajniejszego systemu obliczeniowego na świecie.

Źródło: Twitter @ ExecutableFix, Twitter @ Patrick Schur, Twitter @ harukaze5719, ChipHell, VideoCardz

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eryk333
  Pięknie, technologia procesorów AMD na przyszłe lata zapowiada się bardzo ciekawie zobaczymy co Intel wymyśli :) .
  21
 • avatar
  Ciekawski_
  No to Intel ma problem jeśli chodzi o wydajność i efektywność energetyczną. Ciekawe czy zaczną rywalizować ceną na rynku serwerowym?
  10
 • avatar
  Konto usunięte
  W sumie to może być całkiem niezły cep dla rynku konsumenckiego. Może jak nawalą tam tyle rdzeni, to CPU będzie w stanie emulować RTXa no i skończy się problem z brakiem dostępnych kart graficznych.
  8
 • avatar
  bomber2
  AMD...ale ty mnie zaimponowałeś teraz
  7
 • avatar
  DeviLevi
  No ładnie i jeszcze instrukcje dodadzą to teraz Intel leży ale może się podniesie
  2
 • avatar
  AMDK11
  SapphireRapids ma mieć do 112R/224W GoldenCove(4 chiplety po 28R/56W) na pojedynczy procesor.
  1
 • avatar
  kitamo
  Czy tylko mi sie wydaje czy na goldencove mial byc procesor z wieksza iloscią rdzeni?
  -1
 • avatar
  Adiqq
  W konsumenckich komputerach, coraz większa liczba rdzeni, będzie miała mniejsze znaczenie np. w grach, ciężko jest wszystko zrównoleglić, w końcu te równoległe procesy muszą się zsynchronizować.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Amdahla , zakładając, że program tylko w 50% przetwarza równolegle, wzrostu wydajności powyżej 16 rdzeni, po prostu już nie będzie.
  -1
 • avatar
  racedriver
  96-rdzeniowe amd o wydajności 12 rdzeniowego Intela, LMAO
  -3
 • avatar
  rafael
  Zastanawiam się, jaki ma sens wzrost ilości rdzeni w jednej obudowie?
  Ze względów montażowych i odprowadzania ciepła wygodniej jest mieć mniej rdzeni, mniej kanałów komunikacji z pamięcią DDR, mniejszą podstawkę, więc co za tym przemawia? Wyścig prestiżu? Czy ekonomia?
  Chyba, że idzie o taki rodzaj programów, które wykorzystują komunikację między rdzeniami w jednej obudowie, ale to prowadzi do architektury GPU.
  -5
 • avatar
  PerfectDAY
  Nie powiem, niezły potworek się szykuje.
 • avatar
  Much_
  Ciekawe ile jeszcze będą powiększać procesory - żeby nie wrócili do pionowych złączy jak dawno temu
 • avatar
  Aquagen
  Jeszcze bardziej bym się cieszył jakby już wypuścili Treadrippery Pro oparte na Zen 3 Milan tak, aby można było zbudować coś na Pro WS WRX80E-SAGE SE WIFI (o TR Pro z Zen 2 Rome niech już zapomną).
 • avatar
  Gnom_Z_Piany
  Mam nadzieję że to nowe gniazdko SP5 wystarczy na dłużej niż 3 generacje. Mam też nadzieję, że tego nowego CPU, a przynajmniej jego niższe modele, zrobią też pod starsze gniazdko SP3, oczywiście ze zjechaną specyfikacją dostosowaną do starszego gniazdka.

  To jest bardzo fajne że nie trzeba co chwila kupować coraz to nowego serwera tak jak w intelu, a wymienia się jedynie CPU i już mamy mocny upgrade :) bo z intelem jest tak, że eksploatuje się intela do samego końca, a do serwera co najwyżej dokupuje się RAM. ewentualnie jak się likwiduje starszy serwer, to graty z niego (głównie RAM i HDD) idą na upgrade pozostałych z danej linii. ale wymana samego serwerowego Xeona jest bardzo nieekonomiczna w perspektywie 5 letniej eksploatacji. Tak ma właśnie Intel.
 • avatar
  Ahura
  tak jest jak osiada się na laurach i myśli że nic cię nie przebije. Ciekawe jak intel odpowie, ostatnio się nie popisuje szczując tylko konkurencję i wypuszczając półprodukty.