Procesory

AMD zapowiada serwerowe procesory Epyc - nadchodzą następcy Opteronów

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
16 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD ma zamiar powrócić do konkurowania na rynku profesjonalnym, gdzie do tej pory królowały układy Intel Xeon.

Czekacie na serwerowe procesory AMD? Na konferencji Financial Analyst Day ujawniono pierwsze szczegóły o układach Epyc, które zastąpią dotychczasowe modele Opteron. Czym producent chce konkurować w dziedzinie centrów danych?

Epyc to nowa marka procesorów, która do tej pory była znana pod nazwą kodową Naples. Modele te mają znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach – począwszy od analizy danych i wysokowydajnych obliczeń (HPC), przez wirtualizację, a skończywszy na uczeniu maszynowym.

AMD Epyc

AMD Epyc

Modele Epyc zostaną wyposażone nawet w 32 rdzenie/64 wątki na bazie mikroarchitektury Zen – zostały one zgrupowane w 4 bloki, które połączono za pomocą magistrali Infinity Fabric. Oprócz tego udostępniono 8-kanałowy kontroler pamięci DDR4-2400 oraz 128 linii transmisyjnych PCI-Express 3.0.

AMD Epyc  AMD Epyc

Nowe procesory będzie można też łączyć w konfiguracje 2-procesorowe – otrzymamy wtedy nawet 64 rdzenie/128 wątków, ale liczba linii PCI-Express 3.0 nadal będzie wynosić 128 (po 64 dla każdego z układów).

AMD Epyc

AMD chwali się, że konfiguracja 2-procesorowa zaoferuje więcej rdzeni i większą przepustowość pamięci, a do tego też więcej linii transmisyjnych względem porównywalnej konstrukcji konkurencji (2x Intel Xeon E5-2699A v4).

AMD Epyc  AMD Epyc

AMD Epyc

Mało tego, nawet konfiguracja pojedyncza podobno ma szansę powalczyć z 2-procesorową konstrukcją konkurencji (2x Intel Xeon E5-2650 v4) – nie tylko zaoferuje ona lepsze osiągi, ale też będzie zajmować mniej miejsca, a do tego pobierać mniej energii elektrycznej i generować mniejsze koszty posiadania (TCO).

AMD Epyc

Procesory AMD Epyc mają zadebiutować w czerwcu. Producent planuje udostępnić partnerom, końcowym użytkownikom i producentom OEM ponad 5000 procesorów, a na rynku ma pojawić się ponad 30 serwerów w konfiguracjach 1- i 2-procesorowych.

Wygląda więc na to, ze AMD ma zamiar przełamać status quo na rynku serwerowych procesorów. Nie ma się czemu dziwić, bo wartość tego rynku szacuje się na 16 miliardów dolarów, a do tej pory dominował tutaj Intel.

AMD Epyc

To jednak dopiero początek ofensywy producenta, bo w planach ma już kolejne generacje procesorów dla serwerów. Po układach Epyc „Naples” pojawią się modele Rome (bazujące na mikroarchitekturze Zen 2 i produkowane w 7 nm), a później przyjdzie pora na modele Milan (na bazie mikroarchitektury Zen 3 i produkowane w technologii 7 nm+).

Źródło: AMD, PCWorld (foto)

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eryk333
  Witam hmmm to dobrze ale Xeony v6 już dawno są na Morelach czekam na v7 może bedzie zmiana różnica bo v5 od v6 niczym sie zbytnio nie różnią.
 • avatar
  Eryk333
  Procesory dwu rdzeniowe z tego co zauważyłem nie mają już racji bytu dlatego że coraj więcej aplakcji gier nawet net już z żera rdzenie minium to 4/4 inaczej można napotkac zawiechy itp
 • avatar
  supervisor
  Ciekawostka: https://twitter.com/BitsAndChipsEng/status/865163708753948672

  Naples to 4 "Ryzeny" połączone infinity fabric. Nieźle zaniżą sobie koszta w ten sposób.
 • avatar
  Himoto
  Hmm... w sumie fajnie, tylko czy nie za późno? jakby wyszły w tym roku to okey, zgarnęli by dość dużą część klientów. Niestety znając życie wyjdzie na koniec 2018 albo i później, z pewnymi drobnymi problemami [jak to z każdą nowa technologia bywa] i przez to nie da rady zagarnąć wystarczająco dużej ilości by nazwać to pełnym sukcesem.
  Jeśli zaś się mylę [a chciałbym żeby tak było] to albo AMD wyda ten CPU jeszcze do końca 2017 albo jego wydajność per rdzeń będzie dużo lepsza od konkurencyjnych Xeonów.
  W tym segmencie AMD nie musi się martwić o cenę, bo ważna jest wydajność całego CPU względem pożeranego prądu, a cena nawet ciut wyższa od konkurencji nie będzie problemem.

  Jak większość prezentacji AMD dość dziwnie to wygląda, może będzie lepiej niż wszyscy się spodziewamy :)
  -1
 • avatar
  mjwhite
  już rok temu można było poczytać o nadchodzących xeonach e5-v5, więc te slajdy mogą stać się nieaktualne zanim ten epyc się pojawi.

  PS. Nvidia wymieniła xeony na power9 więc amd na pewno nie będzie łatwo się przebić.
  -10
 • avatar
  Dragonik
  Spodziewałem się że ktoś napiszę epyc fail. Dzięki internecie nie zawiodłem się.
  -11