Procesory

AMD gotowy na Computex. Premiera Athlon X2 II 250 oraz Phenom II X2 550

przeczytasz w 1 min.

Koncern AMD, ogłosił iż na tragach Computex w Tapei (tj. 2-6 czerwca), będzie miał swoją premierę nowy dwurdzeniowy układ Athlon II 250. Będzie to pierwszy pełnoprawny, nie "obcięty" układ wykonany w technologii 45nm, oparty o rdzeń Regor.

CPU ma być taktowany zegarem 3GHz, wyposażony w 1MB cache dla rdzenia poziomu drugiego (L2). Niestety złą wiadomością jest brak cache L3.

Nowy Athlon II będzie mógł pochwalić się współczynnikiem TDP na poziomie 65W. Procesor posiada kontroler pamięci DDR3 obsługujący pamięci maksymalnie do 1066 MHz i jest przeznaczony dla gniazda AM3.

Wierząc twórcom portalu Fudzilla, nowy Athlon ma być dostępny już podczas pierwszego dnia targów, a jego cena nie powinna przekroczyć 90 dolarów. Również na targach Computex, AMD zaprezentuje kolejnego dwurdzeniowca, tym razem z serii Phenom II, oparty o układ Calisto - zegar 3.1GHz.

Układ będzie wyposażony w 2x 512KB cache L2 oraz, co jest zasadniczą różnicą w stosunku do Athlona, cache L3 6MB.
Phenom II X2 550 będzie kosztował około 100 dolarów. Jego cena wiąże się z wyposażeniem CPU w pamięć podręczną L3 oraz odblokowaniem mnożnika - Black Edition - co z pewnością zainteresuje fanów OC.

Źródło: Fudzilla

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dragon79
  0
  Brak cache L3 to dla mnie dobra wiadomość, bo za cenę troszkę niższej wydajności procesor jest znacznie bardziej energooszczędny. TDP egzemplarza, o którym mowa to 65W, ale będą wolniejsze o TDP jeszcze niższym, rzędu 45W.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "CPU ma być taktowany zegarem 3GHz, wyposażony w 1MB cache dla rdzenia poziomu drugiego (L2). Niestety złą wiadomością jest brak cache L3."

   Nie wydaje mi się, że to taka zła wiadomość, przecież athlon teraz ma być odpowiednikiem semprona, więc nie jest dziwnym, że w stosunku do phenoma jest okrojony.
   • avatar
    suntzu
    0
    Brak cachu l3 nie musi się obiawić derastycznym spadkiem wydajności... może być to hit, a nie kit.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Spore TDP jak na procesor z tylko 1MB L2 i brakiem L3.
     A jakie TDP ma Phenom II X2 550 ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      80w

      A czy te 65w to dużo jak dla Athlona II 250 ? Nie wydaje mi sie.
      Jakoś taki E5200 też ma 65w a pobiera bardzo małe ilości prądu.
      Oczywiście wiem, że TDP Intela nie = TDP u AMD , no ale mimo wszystko ...
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Intel podaje często średnie zużycie prądu, a AMD maksymalne z tego co wiem.

       Np w przypadku E8400 podaje 65W, a max jest 95W (ale to trzeba by obciążyć wszystkie jednostki procesora, co w normalnym użytkowaniu nigdy nie nastąpi).

       Co nie zmienia faktu że jak na proc z takim małym cache (cache bierze sporo prądu) i w 45nm mogłoby być trochę mniejsze to TDP.