Karty graficzne

AMD prezentuje wielodostępową kartę graficzną dla profesjonalistów

przeczytasz w 2 min.

Specjaliści IT mogą łatwo skonfigurować wielodostępową kartę graficzną tak, aby ona jedna obsługiwała nawet 15 użytkowników.

AMD Multiuser GPU - karta graficzna

Firma AMD zademonstrowała na targach VMworld 2015 pierwszą na świecie sprzętową wirtualizację karty graficznej - AMD Multiuser GPU. Nowe rozwiązanie umożliwia konfigurowanie wirtualnych stacji roboczych z pełną certyfikacją dostawców oprogramowania i wydajnością dorównującą stacjonarnym systemom, a jedna karta może być może być obsługiwana nawet przez 15 użytkowników.

Technologia wielodostępowej karty graficznej bazuje na ustandaryzowanej technologii SR-IOV (Single Root I/O Virtualization), więc jest kolejnym krokiem AMD w kierunku szerszego stosowania otwartych i niewłasnościowych standardów.

SR-IOV to specyfikacja opracowana przez organizację PCI SIG (Peripheral Component Interconnect Special Interest Group), która definiuje standardowy sposób realizowania wirtualizacji sprzętowej przez urządzenia.

Obsługę zaprojektowano tak, aby zachowywała i wspierała akcelerację graficzną oraz obliczeniową w takich zastosowaniach, jak: projektowanie i produkcja, media i rozrywka. Rozwiązanie to powstało w celu zniwelowania ograniczeń współczesnych kart graficznych odpowiadających za wirtualizację, które nie zapewniają przewidywalnej wydajności w aplikacjach CAD/CAE i multimedialno-rozrywkowych, czy też w ogólnych zastosowaniach kart graficznych w przedsiębiorstwach.

AMD Multiuser GPU karta graficzna - klienci VDI

Technologia wielodostępowej karty graficznej została stworzona z myślą o procesach akcelerowanych przez kartę graficzną, takich jak obliczenia realizowane przez GPU, jak i OpenCL. Dlatego też zaprojektowano ją tak, aby wyeliminować ograniczenia wirtualizacji programowej, na przykład obniżoną wydajność dla użytkowników końcowych. Użytkownicy mają dostęp do natywnych sterowników AMD do akceleracji OpenGL, DirectX i OpenCL, co pozwala na pracę bez żadnych ograniczeń.

ZastosowanieLiczba użytkowników
Stacja robocza (np. wymagające aplikacje graficzne)2-6
CAD/CAE/CAM6-10
Praca biurowado 15

Pojedyncza karta może być wykorzystywana nawet przez 15 użytkowników, a odpowiedni stopień bezpieczeństwa uzyskano poprzez przydzielanie części lokalnej pamięci poszczególnym użytkownikom. Karta obsługuje funkcje obliczeniowe bazujące na standardzie OpenCL wspierane przez najlepszy w branży mechanizm wirtualizacji kart graficznych, a ponadto zapewnia pełną obsługę DirectX 12 i OpenGL 4.4, a także akcelerację Open CL 2.0. Rozwiązanie AMD zaprojektowano pod kątem środowisk wykorzystujących VMware vSphere/ESXi 5.5 i nowszych wersji z obsługą protokołów zdalnych, takich jak Horizon View.

AMD Multiuser GPU vs Nvidia GRID
Porównanie do konkurencyjnej, programowej technologii Nvidia GRID

AMD dąży do tego, aby zapewnić profesjonalny sprzęt graficzny firmom, które planują wdrożyć środowiska zwirtualizowane. Ponadto, aby pomóc menedżerom IT w procesach instalacji i bieżącego wsparcia, producent nie pobiera żadnych dodatkowych opłat za stanowisko, oprócz kosztów zakupu rozwiązania wielodostępowej karty graficznej.

Źródło: AMD

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  2
  A ja zaskoczony jestem ze jeszcze nikt nie pytal czy Crysis na tym pojdzie
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Może w Polsce mało kto tej karty użyje.. podejrzewam, że w takim USA będą klaskać uszami :D
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Szkoda, że nie pochwalili się jaka jest responsywność I/O takiego rozwiązania. O ile w przypadku operacji GPGPU jest bez znaczenia, do CAD / CAM / DCC praca z input lagiem i gumową responsywnością to już patologia dia desperatów.

    Do viewportów lepszym rozwiązaniam zapewne będzie xeon e3 v5 z integrą 4e.
    • avatar
     Preston2009
     -3
     Ciekawe na jakim systemie operacyjnym to będzie chodzić. Aktualnie sprzedawane zestawy np HP są z Windows Multipoint Server 2012, który nie pozwala na uruchamianie np. Windows Movie Makera. Przez to nie pozwala na wykonanie niektórych zajęć w szkole. Pewnie jest więcej takich programów, które w tej chwili nie działają nawet na najmocniejszym i7, SSD i kartą NV.
     Ciekawe co dokładnie się zmieni z tymi kartami i ile podwyższą cenę aktualnych zestawów.
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      W tej chwili w normalnych kartach 82%-18% dla Nvidii. Takiego monopolu to chyba nigdy nie było. Niestety.
      • avatar
       pokey
       -4
       Większości użytkowników CAD do zrobienia tych paru kresek wystarczyłby 20 letni PCet z Rivą TNT. Podobnie jak większości "profesjonalistów". Lepiej napisać, że to nowe i fajne.
       • avatar
        Pr3dator
        0
        Bo większość krytyków w/w ma pojęcie o kartach graficznych na poziomie instalowania gier ,ich odpalania i zadawania pytań ile frytkownica wyciąga fps'ow w crysis.