Karty graficzne

AMD na plusie. Wyniki finansowe opublikowane

przeczytasz w 1 min.

Koncern AMD opublikował opinii publicznej szczegółowe wyniki finansowe osiągnięte w IV kw. oraz w całym 2009 roku.

Z opublikowanych danych wynika, iż w IV kw. 2009 roku przychody koncernu wyniosły 1 miliard 646 milionów dolarów, co było sumą o 18% większą niż w przypadku poprzedniego okresu (III kw.) oraz aż o 42% wyższe niż w analogicznym kwartale 2008 roku.

Łączny przychód korporacji ze sprzedaży procesorów i chipsetów płyt głównych wyniósł 1,21 miliarda dolarów co stanowi wzrost o 14% względem III kw. Przychód ze sprzedaży kart graficznych wyniósł 427 milionów dolarów, co z kolei stanowi wzrost względem III kw. aż o 40%.
Tak duży wzrost firma z pewnością może zawdzięczać premierom nowych układów z rodziny Radeon, które szturmem zdobyły serca nowych użytkowników.
Dobre wyniki sprzedaży pozwoliły wypracować AMD w IV kw. 2009 zysk netto w wysokości 528 milionów dolarów. Wliczając w tę sumę odszkodowanie wypłacone przez Intela w wysokości 1,25 miliarda dolarów, pełen zysk netto wyniósł 1 miliard 778 milionów dolarów.

W całym 2009 roku, przychody firmy AMD były nieznacznie niższe niż w roku 2008, gdyż wyniosły 5 miliardów 337 milionów dolarów.
Przychód ze sprzedaży procesorów i chipsetów wyniósł 4,131 miliarda dolarów, co było rezultatem o 9% niższym niż w roku 2008. Natomiast jeżeli chodzi o przychód ze sprzedaży kart graficznych to był on o 4% wyższy niż w 2008 roku i wyniósł 1,206 miliarda dolarów.

Jeżeli wliczyć w podsumowanie roczne odszkodowanie od Intela, to łączny przychód firmy w 2009 roku wyniósł 6 miliardów 587 milionów dolarów.

Źródło: Guru3D  Tomshardware  Expreview

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  suntzu
  0
  eee mam wrażnie, że czytałem zupełnie inny raport finansowy... wyszło mi troszku gorzej.... Tak czy siak AMD zarobiło troszku w tym roku, warto wspomnieć o stracie w zeszłym roku ponad 2mld.

  Warto też wspomnieć, że średnia cena sprzedawanego GPU, jak i CPU spadła... to sugeruje, że produkty AMD zdają się coraz tańsze.

  Intel nehalem od ROKU i dwóch miesięcy jest w tej samej cenie!!! C2D też, Core2Quad spadły....Z drugiej strony intel ma i5 i co spycha amd na coraz niższe tory, a już balansują na granicy opłacalności.

  Jakie prognozy na 2010?
  • avatar
   kasek_mdc
   0
   Czy tak balansują na granicy opłacalności. Dobra jest tanio, ale AMD nie utrzymuje fabryk ( no może poza częścią global foundries) i to sprawia, że mogą za mniej sprzedawać procki.
   • avatar
    kasek_mdc
    0
    Athlony są naprawdę tanie- brak pamięci L3 robi swoje.
    • avatar
     pomidor
     0
     Teraz Athlony o Phenomy będą miały silniejszą konkurencję w postaci nowych i3 i i5, które są dużo szybsze od c2d. Tak więc AMD będzie musiało albo obniżyć marże, albo patrzeć na spadek sprzedaży i zysków. To oznacza że w następnym kwartale pewnie znowu będą na minusie.
     • avatar
      kasek_mdc
      0
      Nie zapominaj, że jeszcze grafiki im zostają- fermi zapewne będzie drogie, a amd ma z czego opuszczać ceny. Co do procesorów niebawem mają wypuścić 6 rdzeni, które zapewne też będą tańsze od 6 rdzeni intela(które raczej napewno będą wydajniejsze) i dla wielu będą bardziej osiągalne niż gulftown.
      • avatar
       spock2
       0
       Tylko czemu kurs AMD momentalnie się zwalil o kilkanaście procent po opublikowaniu tych super wyników?
       • avatar
        Obiektor
        0
        To niech obniżą ceny nowych radeonów ;)