Procesory

AMD: obiecujące plany na rok 2012

przeczytasz w 2 min.

Dotarliśmy do planów AMD na rok 2012, które mówią między innymi o układach produkowanych w 28-nanometrowym procesie technologicznym.

AMD dosłownie przed chwilą wydało mobilne układy APU z serii A, a więc swoje pierwsze procesory produkowane w 32-nanometrowym procesie technologicznym. Nie zapominajmy jednak, że za moment czeka nas również premiera desktopowych odmian Llano, natomiast trochę później topowych Bulldozerów – także produkowanych w nowej technologi. Okazuje się jednak, że gigant z Sunnyvale snuje plany już na przyszły rok.

 

plany AMD na rok 2012

 

W 2012 roku AMD ma zamiar wydać dwie generacje układów APU. Pierwsza z nich – Trinity - należeć będzie do średnio-wysokiego poziomu wydajnościowego i wykorzystywać będzie 32-nanometrową architekturę nadchodzących Bulldozerów. Układy te zostaną wyposażone w 2 - 4 rdzeni oraz rdzeń graficzny zgodny z DirectX 11. W przyszłym roku pojawią się również układy APUKrishna oraz Wichita, które produkowane będą już w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Składać się one będą z 1 – 4 lekko zmodyfikowanych rdzeni Bobcat oraz układy graficznego zgodnego z DirectX 11. Ich wydajność będzie jednak stać na niskim poziomie, a zatem znajdą zastosowanie w notebookach i tabletach.

 

plany AMD na rok 2012

 

AMD planuje w 2012 roku wydać trzy platformy sprzętowe. Pierwszą z nich, a zarazem najwydajniejszą będzie Corona, który będzie składać się z procesora o nazwie kodowej Komodo, pamięci DDR3 oraz tajemniczej "infrastruktury FMx" oraz karty graficznej nowej generacji – możliwe, że chodzi tu o odpowiednio podstawkę FM2 i Radeony z rodziny HD 7000 (Southern Islands). Kolejną platformą będzie Virgo, cechująca się średnią wydajnością. Wykorzystywać będzie ona układ APU Trinity, zintegrowany układ graficzny zgodny z DirectX 11, moduły pamięci DDR3 i infrastrukturę FMx. Trzecią, najsłabszą platformą będzie Deccan, który składać się będzie z układu APU Krishna (ze zintegrowaną grafiką zgodną z DirectX 11) i pamięci DDR3.

 

Więcej o procesorach AMD:

 

Źródło: Bit-Tech.com

 

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Oni non stop mają obiecujące plany... Szkoda że jak na razie nic z tego nie wynika i brak jakichkolwiek efektów. Jedynie w czym są dobrzy i nie doścignieni to w przesuwaniu premier ich jakże świetnych i tanich produktów. Może na mikołaja doczekam się łaskawie jakiejś premiery która zwali mnie z nóg, ewentualnie z fotela...
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To tak jak z moimi planami ,że za rok będę się lepiej uczył !!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Ja na miejscu AMD skupiłbym się jednak na tym roku :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Ja na ich miejscu skupił bym się na Buldożerach...
     • avatar
      radier
      0
      Ta tajemnicza "infrastruktura" FMx to nie po prostu zapowiedź nowego socketu?

      Desktopowe Llano korzystać będzie z socketu FM1.
      Wywnioskować z tego można, że Llano i jego następca czyli Trinity nie będą ze sobą kompatybilne. Troszkę kibel się zapowiada.
      • avatar
       Madmortigan
       0
       Z innej beczki, denerwuje mnie to amerykańskie i dodatkowo nieprawdziwe "Dotarliśmy do...".

       Kto dotarł? Bit-Tech? To teraz My = Bit Tech. A ja naiwnymyślałem, że cały czas jestem na Benchmark.pl

       Poziom newsów z roku na rok dołuje.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        @KamiKAzeDBC
        Dokładnie nic z planów nie wychodzi mi i AMD
        • avatar
         pomidor
         0
         AMD szaleje z podstawkami bardziej niż Intel. Teraz nowościami będą AM3+ i FM1, a za rok już tylko FM2. Oznacza to że kupowanie Buldozera lub Liano grozi zostaniem na lodzie.
         • avatar
          Lightning
          0
          A Intel może jeszcze w tym roku pokaże Ivy Bridge w 22 nm. (albo na początku 2012 r.). AMD widać ma spore opóźnienia.
          • avatar
           Stork
           0
           Niech pierw zrealizują obecne plany, a później niech się biorą za planowanie..
           Zresztą znowu rdzeń z atholona przerobiony minimalnie i wykrecony..

           Tu nie ma niespodzianek.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Plany obiecujące, ale pewnie jak zwykle nie dotrzymają terminów itp. :/
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             AMD w końcu wruci do łask , miejmy nadzieje duża sprzedaż Liano przełoży się na zwiększenie budrzetu na inwestycję usprawnienie procesu produkcji żeby taniej było i będzie cool :D
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              "wruci " "budrzetu"

              Jakim cudem udało ci się napisać dobrze słowo "żeby"? Takie leniwe balasy jak ty nie powinny w ogóle wchodzić na neta jak mają takie błędy sadzić.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               Geniuszu Evil_Genius: wróci/Budżetu , mój błąd , a na neta to pewnie wchodzę rzadziej niż Ty więc nie sieje zbytniego spustoszenia;)
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                ja mam nadzieje, ze rozwinie sie OpenCL a konkretnie wypuszcza sterowniki dla brazosa z opencl bo przeciez mialo to dzialac a nie dziala.
                • avatar
                 CougarV6
                 0
                 Ogólnie śmieszy mnie wyciąganie wniosków z jednego zdarzenia :)
                 Nv do dzisiaj jest "smażalnią kotletów", choć to było dawno i nie prawda, a AMD nagle jest teraz symbolem nieterminowości i pustych obietnic :) Kiedy to mości panowie, pomijając ostatnie przeboje z buldożerem, AMD tak bardzo zasłużyło sobie na to miano?
                 Zawsze jest tak, że ktoś musi być gorszy, to nie znaczy, że jest do niczego. Jak ktoś zajmuję drugie miejsce na podium to też jest sukces a nie porażka.
                 AMD kiedyś nawiązywało walkę z intelem i nawet parę razy tą walkę wygrywało. Ale dzisiaj intel jest zbyt potężny i nie ma mowy, by AMD wyszło na prowadzenie. Zamiast jęczeć, że Phenomy są mniej wydajne od i5, cieszcie się, że możecie mieć procesor, który do domowego użytku jest wystarczający a kosztuję niewiele. Cieszcie się, że AMD jakoś przędzie i dopingujcie ich bo to jedyna i ostatnia nadzieja na postęp i "normalne ceny". Jak AMD wycofa się z rynku CPU, to zostanie już tylko jeden. Chyba nawet najgłupsi fanboye wiedzą co to oznacza dla klientów.
                 • avatar
                  TurnToTomorrow
                  0
                  -1