Płyty główne

AMD szykuje nowe chipsety z serii 400

przeczytasz w 1 min.

Informacje o nowych układach pojawiły się w bazie PCI-SIG. Czy to oznacza, że wraz z nowymi procesorami pojawią się też nowe płyty główne?

Procesory AMD Ryzen wywołały spore zamieszanie na rynku komputerów PC. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i już pracuje nad nową generacją procesorów… i nowymi chipsetami z serii 400.

Informacje o nowych chipsetach pojawiły się w bazie certyfikacyjnej PCI-SIG – chipy nadal noszą nazwę kodową Promontory, ale tym razem mamy do czynienia z układami z serii 400. Co prawda dokładne oznaczenia nowych modeli jeszcze nie zostały ujawnione, ale można spodziewać się jednostek X470, B450 i A420 (następców X370, B350 i A320).

AMD Promontory 400

Jakieś szczegóły na temat specyfikacji? Chyba jeszcze za wcześnie na takie informacje. Wiemy jednak, że nowa seria zostanie wyposażona w linie PCI-Express 3.0, podczas gdy w starej udostępniono linie PCI-Express 2.0.

Wygląda więc na to, że wraz z nowymi procesorami zadebiutują też nowe płyty główne z serii 400 (a według wcześniejszych przecieków, premiera nowych jednostek została zaplanowana na koniec pierwszego kwartału 2018 roku).

Źródło: PCI-SIG

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  (hipotetycznie)
  AMD do producentów płyt:
  Będziemy wypuszczać procesory na AM4 przynajmniej do 2020 roku więc nie będziemy Wam "robić dobrze" tak jak intel z nowymi chipset-ami i podstawkami co 12 miesięcy.

  Jednak nowe, bardziej wypaśne chipsety z serii 400 będą okazją do zakupu nowych płyt głównych przynajmniej dla entuzjastów celujących w droższe konfiguracje.

  • avatar
   Speedstar
   3
   Wiemy jednak, że nowa seria zostanie wyposażona w linie PCI-Express 3.0, podczas gdy w starej udostępniono linie PCI-Express 2.0
   Hmmmm ??????? Przecież PCI Express 3.0 jest już na płytach od wielu lat.
   • avatar
    Gatts-25
    0
    Pisać to będzie co jak pod koniec grudnia 2019 roku okaże się ,że RYZEN 2 w 7nm chodzi na płycie X370 i tylko procka można było wymieniać.
    Entuzjasta nie zwraca uwagi na takie rzeczy ale z pewnością zostaną poprawione kompatybilności z wysokim zegarem pamięci ram więc samo to będzie powodem do wymiany gdy okaże się ,że ma to istotny wpływ na wydajność szczególnie dla graczy.
    • avatar
     KMyL13
     0
     AMD ponoć zapewniało, że podstawki AM4 nie porzuci do 2020 roku. A w najprawdopodobniej do tego czasu zobaczymy Zen2.

     Pytanie- czy procki na rdzeniach Zen2 będą wymagać owego chipsetu z serii 400, czy posiadając obecne płyty główne, na których ludzie mają obecne Ryzeny będzie można po prostu wymienić procka bez wymiany płyty głównej?